750 LET FRÝDKU≈MÍSTKU / bohoslužba a koncert

Slavnostní bohoslužba a koncert k 750 letům Frýdku-Místku

 

Frýdek-Místek letos žije oslavami 750 let města. Nejinak tomu bude také v listopadu. U příležitosti 750 let od signování listiny olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku, která obsahovala první zmínku o městě, se bude 29. listopadu v kostele sv. Jana a Pavla konat slavnostní bohoslužba. V podvečer se pak uskuteční koncert pěveckého sboru na náměstí Svobody.


boho


Právě 29. listopad 1267 se dá považovat za zásadní milník v historii města. Z tohoto dne pochází první písemná zmínka o předchůdci města Místek, trhové osadě Friedeberku, v testamentu biskupa Bruna ze Schauenburku. Bruno ze Schauenburku byl šlechtic a duchovní německého původu, který působil jako olomoucký biskup v letech 1245-1281, byl předním rádcem a diplomatem českých králů Václava I. a Přemysla Otakara II.

Děkovnou bohoslužbu v kostele sv. Jana a Pavla v Místku bude od 17.00 slavit Mons. Mgr. Martin David, pomocný biskup ostravsko-opavský. Při této příležitosti zazní Missa Brevis Sancti Joanis de Deo "Kleine orgelmesse" J. Haydna a Te Deum F. Kolaříka v podání chrámového sboru Cantores Domini a komorního orchestru při kostele sv. Jana a Pavla.

Po slavnostní bohoslužbě čeká návštěvníky pokračování na náměstí Svobody. Tam od 18.30 zazní pásmo písní s vánoční tématikou v podání Ženského pěveckého sboru Bohuslava Martinů, který letos slaví 55 let od svého vzniku.

Oslavy 750 let Frýdku-Místku budou pokračovat i v prosinci. Náměstí Svobody v Místku bude od 1. prosince, kdy bude slavnostně rozsvícen vánoční strom a spolu s ním vánoční výzdoba celého města, až do 23. prosince lákat do Adventního městečka. Letos, i v rámci oslav, bude rozšířeno a obohaceno o další novinky například o ručně vyřezávaný betlém a zvoničku.

 

Program:

17.00 / kostel sv. Jana a Pavla / Bohoslužba

18.30 / náměstí Svobody / Vánoční koncert: Ženský pěvecký sbor Bohuslava Martinů

                  


Zpět

 Předplatné

predplatne

Předplatné


NewsletterFacebook

KulturaFM

https://www.facebook.com/pages/KulturaFM/145149685496801

rss  RSS