BETLÉM v sadech Bedřicha Smetany

Posledních pár dní mohou návštěvníci Smetanových sadů v Místku spatřit v altánu netradiční betlém autora Oldřicha Moryse. Od 1. prosince, kdy došlo k jeho instalaci, přilákalo toto dílo stovky lidí.

649766183897311705

Myšlenka na realizaci nového frýdecko-místeckého betlému se zrodila už před dvěma lety. K realizaci ale došlo až letos. „Tvarově vhodný a suchý strom jsem našel v Sedlištích. Vzhledem k délce vyřizování povolení a dalším okolnostem se realizace posunula o rok,“ uvádí autor betléma.

Když se strom pokácel, zůstal na místě ležet dva týdny. Tato okolnost měla překvapivě také vliv na podobu betléma. „Přemýšlel jsem, jak dlouhé větve mu nechat, ale rozhodl to za mě zlodějíček, který jej ořezal do současné podoby a větve odvezl. Tak určil finální tvar a já bych mu chtěl touto cestou poděkovat a vzdát hold - dobrá práce a čisté řezy!“ přibližuje s úsměvem Morys.

I když mělo být původní umístění betléma jiné, nakonec se betlém usadil v altánu Smetanových sadů. Původně se zvažovala různá umístění objektu třeba na místeckém náměstí Svobody nebo v jeho blízkém okolí. Vzhledem k jeho podobě a velikosti jsme ale nakonec zvolili variantu altánu, a toto rozhodnutí se nám osvědčilo. „Mám radost, že zvítězila varianta v parku. Chtěl jsem, aby se betlém nestal jen atrakcí vánočního shonu na náměstí mezi nákupy, ale aby se stal záminkou a cílem procházek klidnějším parkem. Lidé mě odrazovali od umístění v altánku z obav z vandalských útoků. Přijde mi ale důležité dát lidem důvěru a možnost ukázat, že jsme zdravá společnost, která si zaslouží důvěru, stejně jako svobodu. Z mého pohledu je to vlastně nejdůležitější poselství a tu nese ne objekt betléma samotný, ale jeho umístění,“ dodává Morys.

Oldřich Morys je rodákem z Frýdku-Místku a absolventem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Ve svém díle se zaměřuje především na performance a instalace. Jeho projekty jsou ale nejčastěji k vidění v galeriích. Instalace ve veřejném prostoru tvoří zřídkakdy. „Touto instalací jsem se zaměřil na jinou cílovou skupinu, než obvykle. Do galerií chodí nejčastěji poučení návštěvníci, kteří jdou cíleně za současným uměním. U betléma jsem si za cílovou skupinu určil děti. Tomu odpovídá výška jednotlivých výjevů i jejich zpracování. Chtěl jsem pro děti udělat krásnou věc,“ přibližuje podobu a záměr díla jeho autor.


Betlém bude ve Smetanových sadech stát do poloviny ledna.


Zpět

 

AktualityArchív aktualit


červen 2018

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

750 let FRÝDKU≈MÍSTKU

750-banner-396x180
Předplatné

predplatne

Předplatné


NewsletterFacebook

KulturaFM

https://www.facebook.com/pages/KulturaFM/145149685496801

rss  RSS