Taneční děláme i pro úplná kopyta

Pár slov s Miroslavem Gillarem, lektora společenských tanců v Národním domě.Dělat tanečního mistra je práce, kde lze ideálně skloubit práci i koníčka. Je to i Váš případ?


Ano. Tančit jsem začal v šestnácti letech, po ukončení tanečních. I když jsem nikdy neplánoval, že budu trenérem společenských tanců, inspiraci a podnět k této činnosti mi dal soubor paní Jarky Calábkové, jejíž vystoupení mně vždy nadchla. Sama Jarka Calábková se postupem času stala mojí učitelkou a dobrou rádkyní.

Jak dlouho už to se současnou taneční partnerkou Pavlou Matulovou táhnete? Nevypukla ještě ponorková nemoc?


S Pavlou se znám od jejích patnácti let, kdy se stala členkou Tanečního klubu Nový Jičín. Před nedávnem, zrovna ve Frýdku-Místku jsme to počítali, nám vyšla cifra cca 15 let spolupráce. Co se týká ponorkové nemoci, tak s tím problém nemáme. Jednak každý náš kurz je jiný, takže se máme pořád čím bavit. Navíc Pája je zvyklá na to, že čas od času vyměňuji partnerku za jinou. Počká tedy, až mě to přejde a jede se dál.

Za svou praxi jste bezesporu dokázal i méně šikovné tanečníky úspěšně dovést až k závěrečné. Co ale s mládencem, který je dokonalé dřevo? Máte nějaké triky?


Mám za to, že zde platí jediné - trpělivost a klid. Faktem je, že máme radost, když se to podaří a dotyčný nejen, že umí, ale je i se svým výkonem spokojen. Navíc jsme na takovou situaci připraveni, protože taneční jsou od toho. Jednou, a není to tak dávno, mi volala paní, že by ráda chodila s manželem do našich Tanečních pro dospělé, ale že jsou „úplná kopyta“, jestli děláme kurz i pro takové. Tak jsem jí potvrdil, že děláme taneční „i pro kopyta“.

Taneční kurzy učí nejen pohyb, ale i etiketu. Doplňujete svou výuku i o přednášky společenského chování?


V kurzu Taneční pro mládež je etiketa jeho samozřejmou součástí. Protože s lidmi pracuji i v jiných oblastech, než tancování, vidím v praxi, že mnoha lidem tyto znalosti chybí (uvaděčky z Tančíren by mohly povídat, pozn. aut.).

Od září se budeme opět setkávat u Tanečních pro mládež. Čím byste navnadil ty, kteří s účastí ještě otálejí?


Je to zcela jednoduché. Rádi bychom příjemnou a pohodovou cestou zavedli naše kurzisty do zajímavého a pestrého světa společenských tanců. Snažíme se, aby náš kurz byl moderní a pro naše účastníky co nejvíce vyhovující. Je však třeba se připravit na to, že je nutná jistá dávka trpělivosti a vzájemné tolerance. Přesto se na kurzy v Národním domě vždy moc těšíme. Získali jsme zde spoustu přátel a doufáme, že i letos se nám podaří získat další příznivce společenského tancování.


Připravil Filip Šimeček


Zpět

 

AktualityArchív aktualit


červen 2018

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

750 let FRÝDKU≈MÍSTKU

750-banner-396x180
Předplatné

predplatne

Předplatné


NewsletterFacebook

KulturaFM

https://www.facebook.com/pages/KulturaFM/145149685496801

rss  RSS