ROZHOVOR s Petrem Kubalou, moderátorem talkshow Kafrárna

Petr Kubala vystoupí se svou talkshow, ve které vždy hostí zajímavé osobnosti zdejšího regionu, v rámci doprovodného programu výstavy AKT. Tak nepropásněte jeho stále oblíbenější pořad. V rozhovoru se dočtete, jak se dostal k tomuto formátu zábavy, kdo jej inspiroval nebo třeba jak si vybírá své hosty. Čt 24. 5. / 20.00 / Kafrárna Petra Kubaly


PetrKubala

Snílek, v jehož talk show si podávají dveře slavní herci, režiséři, trendoví kuchaři, hudebníci i horolezci. Téměř by se chtělo říct, že ten kdo ještě nebyl hostem v Kafrárně Petra Kubaly jako by nebyl. Ještě před rokem znal Petra Kubalu, herce, improvizátora, moderátora a komika jen málokdo, dnes se na jeho vyprodaných talk show střídají významní hosté různých profesí. Zrodil se nad Ostravicí nový Karel Šíp nebo Jan Kraus?


Petře, ty jsi příležitostný herec, který se v epizodních rolích objevuje v celé řadě současných českých seriálů, v Ostravě máš vlastní populární talk show a přesto nemáš angažmá v žádném divadle a herectví jsi ani nestudoval, kde se v tobě vzala ta touha a um být dobrým hercem a bavičem?

To, že mě baví bavit lidi, to vím už od třetí třídy, kdy jsem na školní besídce vedl loutku kozla, kterému vypadával roh, tehdy se lidi poprvé smáli tomu, co na jevišti dělám a od té doby jsem věděl, že rozesmívat lidi už chci pořád.  Po základce jsem se přirozeně hlásil na studium herectví na konzervatoř, ale na přijímačkách po mě chtěli, ať něco zazpívám a to byl kámen úrazu. Stejný neúspěch se opakoval, když jsem dělal zkoušky na JAMU, tam jsem zůstal viset třicátý devátý pod čarou. Nakonec mě k divadlu dostala až ostravská liga divadelní improvizace před pěti lety  a improvizaci zůstávám věrný i v Kafrárně.

Kromě improvizačního divadla, moderování akcí a vlastní talk show hraješ i epizodní role v seriálech, např. Přístav, Ordinace.., Ohnivý kuře, Modrý kód atd., vyplatí se to vůbec?

Nejde o to, jestli se to vyplatí nebo nevyplatí finančně. Jde o to, že se člověk objeví v nějaké roli a jde vidět a je to zase další krok k jiné roli v jiném seriálu. Prostředí filmu a televize se mi prostě libí. Ať už jsem před kamerou nebo jsem členem štábu. Je to skvělé prostředí a člověk má možnost potkat se s lidmi, se kterými by se běžně nesetkal. Největší příležitost jsem dostal v seriálu Ulice, kde jsem si zahrál po boku s panem Hrušínským. To byla skvělá příležitost.

Vraťme se ke Kafrárně, originální talk show, do které si zveš vždy tři a více hostů a naživo je zpovídáš před početným publikem,  jak jsi přišel právě k žánru talk show?

Vždy jsem velmi obdivoval Karla Šípa a jeho Všechnopárty, to je pořad, který mám upřímně moc rád, a Karel Šíp je pro mě velkým vzorem, jeho smysl pro humor je mi velmi blízký, Kraus je taky dobrý, ale Šíp mě baví víc.  Prvně jsem myslel že udělám talk  show jako video, které budu dávat na youtube, ale velmi rychle jsem pochopil, že je mnohem lepší dělat to naživo před obecenstvem, které nabízí okamžitou zpětnou vazbu a skvěle dotváří atmosféru pořadu. To se ti s pasivními diváky youtube kanálů nepodaří. Talk show mi dává možnost improvizovat a rychle reagovat na to, co říkají mí hosté, díky průpravě z improvizačního divadla to zvládám dobře.

A co stand up? Pořady jako Na stojáka, Na mikrofon a podobně jsou taky velmi populární..

Nad tím jsem taky uvažoval, ale asi to má ještě čas.  Nejsem typ herce, který je schopný si dopředu vymyslet vtip, který bude skvěle fungovat a pak ho odvykládal před publikem, ten prvek improvizace je v mých vystoupeních nutný.

Jak se tedy zrodila Kafrárna, talk show Petra Kubaly?

Byla to náhoda, ke které mě přivedlo jedno odpolední sezení v kavárně JAM na ostravském náměstí, v rohu kavárny bylo malé vyvýšené pódium a piáno a mě napadlo, že bych mohl zkusit takový malý kavárenský pořad, prostě povídání si se zajímavými hosty. Hned jsem to navrhl majitelům kavárny a oni k mému překvapení souhlasili. Na první Kafrárnu přišlo asi dvanáct diváků z řad mých přátel, bylo to takové testovací publikum, které mi bez okolků říkalo, co je bavilo a co ne. Na další Kafrárnu přišlo dvacet lidí a takhle se to postupně nabalovalo až do doby, než kavárnu na náměstí zavřeli a já  hledal nové prostory. Ty mi nabídlo divadlo Stará Aréna, kde jsem udělal talk show v rámci festivalu Kavárny na živo a pak přišla nabídka z klubu Atlantik, kde už jsem dnes doma. Bez podpory mých přátel by Kafrárna nikdy nevznikla.

Za ten rok, co Kafrárna funguje, se u tebe vystřídala celá řada hostů, jen namátkou herec Norbert Lichý, zpěvačka Markéta Konvičková  nebo skvělý kuchař David Valíček. Jaký máš klíč k výběru hostů?

Mám taková tři základní kriteria, která se snažím dodržet, i když výjimky existují. Za prvé to musí být host, který je spjat s našÍm krajem, je prostě místní. Za druhé, musí mít čas a za třetí hraje roli to, že se s ním prostě chci seznámit. No a samozřejmě musí to být člověk, který vyniká ve svém oboru nebo je jeho příběh natolik zajímavý, že stojí za to ho představit publiku.

Říkáš, že vše je improvizace, to si otázky nepřipravuješ předem?

Ne. Vždy se připravím jen tak zběžně, přečtu si rozhovory v novinách nebo se snažím dozvědět o svých hostech předem více informací, ale na co se jich budu na místě ptát, to nevím nikdy, vždy vše vzniká až na místě, celý rozhovor je kouzlem okamžiku. Třeba, když si zmiňoval Davida Valíčka, excelentního kuchaře, který prošel kuchyněmi kuchařských guru od Dubaje přes New York až po Londýn, aby zakotvil v ostravském dole Hlubina, kde si otevřel vlastní Food Atelier, tak toho jsem se zeptal, jaké jídlo má nejraději a on začal vyjmenovávat celý seznam pochoutek, jenže já věděl, že  nejraději má smažák, k čemuž se nakonec pokorně před publikem přiznal. To je improvizace, kouzlo okamžiku, které jinde než v talk show prostě nezažijete. Navíc na Kafrárnu nejsem sám. Mám skvělého parťáka a kamaráda Tomáše, který se skvělým způsobem stará o propagaci na FB a hlavně mi pomáhá doladit každou Kafrárnu.

Kafrárna se  vůbec poprvé objeví na scéně mimo Ostravu, nebojíš se, že mimo domácí prostředí to bude složitější?

Frýdek-Místek je moje domácí prostředí stejně jako Ostrava, celý život jezdíme na chatu do Místku  na Bahno a Kafrárny se hosté z Frýdku-Místku pravidelně účastní. Jen namátkou třeba Mirai Navrátil nebo Jan Čupa, který je znám tím, že denně chodí na Lysou horu jen v šortkách. Pro pana Čupu jsem si musel na Lysou dojít. Těch 17 kilometru mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem není  žádný skok do neznáma.

Na jaké hosty se tedy můžeme těšit?

Vzhledem k faktu, že Kafrárna proběhne v rámci uměleckého minifestivalu Akt+Femme Artale, tak se zaměříme na „ženy umělkyně". Určitě se potkáme s uměleckou šéfkou a skvělou režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou, věřím, že pozvání přijmou i výtvarnice, performerky a fotografky, které se na frýdecko-místeckém festivalu podílejí a další. Více nebudu prozrazovat dopředu, ale můžu slíbit, že když na Kafrárnu přijde aspoň čtyřicet diváků, tak osobně zazpívám a zatančím, což ani jedno neumím.

Jestli jsme právě publikum neodradili. No nic, tvoje talk show poprvé proběhne mimo Ostravu, a také bude poprvé mimo divadlo nebo klub, ocitneš se v prostorách staré textilky, co ty a industriální architektura?

Nejsem stavař ani architekt, ale kdybych měl možnost mít loftový byt ve staré fabrice, tak do toho okamžitě jdu a velmi rád i ve Frýdku-Místku!

Celý program výstavy a design marketu zde.


Zpět

 Předplatné

predplatne

Předplatné


NewsletterFacebook

KulturaFM

https://www.facebook.com/pages/KulturaFM/145149685496801

rss  RSS