Taneční, jak má být


Tanec je pohyb a pohyb je život. Vše ve vesmíru má svůj rytmus, řekla kdysi americká spisovatelka Maya Angelou. Umět tančit je stejně tak důležité jako ovládat světový jazyk. Uvědomuje si to stále více lidí, kteří projevují zájem o lekce tance. Taneční v Národním domě patří mezi vyhlášené kurzy. Začínají v září, hlásit se můžete již teď.


Paní Jana Šodková vede lekce tance v Národním domě již více než deset let. Učí studenty i dospělé. Na otázku, jaký je dnes o lekce zájem a jestli to mladé netáhne spíš do klubu než na parket, odpovídá, že právě naopak. „Tanec je součást jakési základní společenské gramotnosti a čím dál více lidí si to uvědomuje. Všímám si, že se lidé celkově více orientují na kulturu než dříve, což naší společnosti svědčí,“ říká Jana Šodková.

Taneční, které vede, jsou klasikou, kterou už dneska všude nenajdete. „Vyžadujeme společenský oděv, u chlapců by neměly chybět bílé rukavičky. Bílé šaty na závěrečné jsou u dívek samozřejmostí,“ vyjmenovává Jana Šodková.  To prý ale účastníci nevidí vůbec jako překážku. Naopak. „Je to příležitost se hezky obléct. Každá lekce je společenská událost. A dnes je móda velmi hezká. Hlavně kluci nosí vypasovaná saka, ne jako kdysi po starším bráchovi nebo taťkovi. Všem to moc sluší,“ pokračuje učitelka tance.

Příkladem, že mohou taneční opravdu zaujmout a probudit vášeň pro tanec na celý život, je její taneční partner Jaroslav Jaglarz. „Když jsem do tanečních přišel poprvé, vůbec jsem netušil, co to bude obnášet. Pak se mi tam zalíbilo a stal jsem se členem tanečního klubu v Havířově, později jsem založil vlastní klub v Orlové,“ vzpomíná Jaroslav, mluví vlídně a usmívá se. Je vidět, že má dostatek trpělivosti. V lekcích „bojuje“ i s tanečníky, kteří s rytmem nekamarádí. Základy prý ale naučí každého. „Jsem shovívavý, vždy si pomyslím, jak musí být nervózní a snažím se je povzbudit, aby se nestyděli,“ říká Jaroslav.

V kurzech se účastníci seznámí se všemi klasickými, latinskoamerickými tanci a taky s novinkami jako je například merenge. Začátečníky čeká 10 nebo 12 lekcí po 3 vyučovacích hodinách a 2 prodloužené lekce. Absolventi nebo zdatnější tanečníci pak mohou pokračovat v lekcích pro pokročilé a tzv. superpokročilé.

Kurzy se budou konají od září ve čtyřech bězích a od ledna navazují kurzy pro pokročilé. „Abychom se nemačkali a měli na tanec prostor, umísťujeme do jednoho kurzu maximálně 45 dvojic. Závěrečnou pak ještě dělíme na dvě skupiny, aby měli všichni při tanci prostor a slečny ve svých šatech vynikly,“ vysvětluje Jana Šodková.

Do tanečních se mohou hlásit jednotlivci, ale i páry, které mají slevu. „Pokud slečna nebo mladý muž nemají partnera, snažíme se jim pomoct dvojici vytvořit, případně je přeřadit do běhu tak, aby byl počet chlapců a dívek vyrovnaný,“ říká Jaroslav.

Národní dům připravuje současně pravidelné, velmi oblíbené, tančírny, kde si mohou kurzisté, ale i široká veřejnost vyzkoušet, co se naučili v tanečních.

Tanec není jen nezbytná dovednost, kterou využijete na plesech, dovolených, večírcích i oslavách. Tanec může být koníček, který partnery spojí a dá jim novou motivaci. A pokud partnera nemáte, můžete se seznámit právě v tanečních.

Taneční pro mládež:

přihlášky, rozpisy a způsob úhrady na www.kulturafm.cz


Zpět

 Předplatné

predplatne

Předplatné


NewsletterFacebook

KulturaFM

https://www.facebook.com/pages/KulturaFM/145149685496801

rss  RSS