Aktuality
Novinky z kulturního dění
Nový cyklus besed Lukáše Horkého
Čt 10.únor 2022
Rádi bychom vám představili nový cyklus besed se zajímavými hosty především z našeho regionu, který bude moderovat fotograf, grafický designér a hudebník Lukáš Horký. Úvodní beseda proběhne v úterý 15. února 2022 od 18.30 v Multufunčkím sále Národního domu a další poté na stejném místě vždy jednou za měsíc. O prvním hostu, kterým bude vysokoškolský pedagog doc. Mgr. Jiří Siostrzonek Ph.D. ze Slezské univerzity v Opavě, a také o koncepci pořadu ve spolupráci s KulturaFM, se více dozvíte v rozhovoru, který vám nyní předkládáme.
Rozhovor s Lukášem Horkým
Dosud známe tvé jméno spíše ve spojitosti s tvůrčím focením, vizuální grafikou a hraní ve frýdecko-místeckých Downbelow… Jaké jsou tvé zkušenosti s moderováním?
Jsem prostě rozkročený více směry. Asi to souvisí s mou teorií, že nejdůležitější je nosná myšlenka a vše další je jen otázka provedení a nalezení vhodného komunikačního kanálu. Je jedno, jestli to je fotka, plakát nebo písnička. A tím souvisí i moderování. Během své práce se setkávám se spoustou zajímavých lidí. Ať se jedná o umělce, sportovce nebo akademiky. Bylo by škoda se o ně nepodělit. Proto jsem s radostí kývnul na nabídku kultury FM dělat sérii pořadů, do kterých si budu zvát hosty. A abych odpověděl, je to moje první zkušenost, tak snad budou diváci ze začátku shovívaví…
Jaký je koncept pořadu a jak dlouho vznikal? Stavěl jsi při výběru hostů na známých tvářích nebo na zajímavých tématech?
Koncept vznikal přes vánoční svátky a vzniká v podstatě i teď, když domlouvám další hosty. Osobnosti a témata spolu úzce souvisí. Pozoruhodní lidé se většinou zabývají zajímavým tématem, což platí i obráceně. Rejstřík bude určitě pestrý. Alespoň doufám.
Tvým prvním hostem bude vysokoškolský pedagog doc. Mgr. Jiří Siostrzonka Ph.D. ze Slezské univerzity v Opavě a tématem je „fotografická dokumentace mizejícího světa architektury, prostředí a proměny městské i venkovní krajiny“. Téma, jak víme, velmi blízké tvému srdci...
S Jiřím Siostrzonkem se známe léta. Potkal jsem ho ještě jako pedagoga hned ze startu studií na Institutu tvůrčí fotografie, když jsem vedl náš ročník k imatrikulaci. O této události mimochodem kolují historky ještě dnes (úsměv). Od té doby spolu často spolupracujeme. Například na dokumentaci Karvinska, které mě zajímá dlouhodobě. Točíme se i kolem bývalých Sudet, další moje srdcové téma. Vydali jsme společně několik publikací a další ještě chystáme. Jirka se ve svých esejích a textech často zabývá tématem vztahu člověka a prostředí, které ho obklopuje. Já se fotografování Frýdku-Místku věnuji systematicky od roku 2008 a řešíme vlastně úplně to stejné. Já jen místo textové formy využívám jako vyjadřovací prostředek spíš fotografii.
Je také všeobecně známo, že tě přitahuje historie města Frýdku – Místku, jehož kouzlo objevuješ prostřednictvím hledáčku fotoaparátu. Co všechno jsi během této dokumentace zjistil?
Do ulic Frýdku-Místku a okolí vyrážím, abych zaznamenával odraz doby. Fotograf Jindra Štreit mi vždycky říkal: „Foť všechno kolem sebe. Foť to, co máš nejblíž, i na první pohled banální věci, které časem nabydou na významu.“ A po letech můžu říct, že měl pravdu. Můj Frýdek-Místek je místo trochu temné. Město, které bylo uměle rozšiřováno někdejším rozmachem hutního průmyslu a hornictví. Lidé se sem stěhovali za prací, bez vztahu ke krajině, svým kořenům a hodnotám. Práce na tomto souboru slouží možná taky trochu jako terapie a pomocník při marném hledání ukotvení ve městě, kde jsem prožil skoro celý život. Jsem takový věčný hledač.
Připravila Lenka Vašková