Aktuality
Novinky z kulturního dění
Kateřina Englichová a Martina Kociánová | rozhovor
Čt 09.leden 2025
Kateřina Englichová je výraznou osobností evropské harfové scény, která vystupuje na prestižních scénách po celém světě. Martina Kociánová je v povědomí veřejnosti pro svou moderátorskou a novinářskou profesi. Zároveň je však její vášní klasický zpěv.
Tohle spojení dvou okouzlujících dam nabídne 18. února 2025 ve Frýdku-Místku hudbu českého skladatele Antonína Dvořáka, kterého můžeme považovat za pokračovatele tradice mimořádných českých osobností dobývajících Evropu, v případě Dvořáka přímo svět.
O vášni k hudbě, autentickému přístupu ke svým profesím a spojení, ze kterého vzešlo nádherné přátelství, se můžete začíst v rozhovoru pro Kultura FM.
Čím je pro vás klasická hudba?
Kateřina Englichová
Bez patosu vším... živobytím, zábavou, vzpruhou, nikdy nekončícím procesem, životní estetikou, smýšlením, nekonečnou výzvou.
Martina Kociánová
Neodmyslitelnou součástí mého života. Na rozdíl od Kateřiny mám ještě i jiné povolání, které je mnohem méně poetické, ale obojí se vyznačuje tím, že se jim musíte věnovat nepřetržitě. Bez hudby bych nebyla kompletní.
Na koncertě v Národním domě zazní hudba českého skladatele Antonína Dvořáka. Čeho si na jeho hudbě ceníte? Která jeho skladba patří k vašim oblíbeným?
Kateřina Englichová
Jelikož můj praprapradědeček Antonín Liehmann byl první učitel hudby Antonína Dvořáka ve Zlonicích a moje praprababička Johanna Cavallarová zase zpívala Dvořákovy opery v Národním divadle a některé i premiérovala, mám k jeho hudbě velmi blízko. Jeho symfonie, Stabat Mater, písně jsou skvosty. Operu Rusalku považuji za nejkrásnější operu vůbec.
Martina Kociánová
Dirigent Libor Pešek řekl o Antonínu Dvořákovi: „Moje krev se k němu spontánně hlásí a nevím, co bychom si bez jeho hudby počali. Řekl za nás totiž prakticky všechno. V radosti i utrpení.“ A tím dokonale vystihl, co k Dvořákovi cítím. Jeho opravdovost a skromný génius je pro mě v hudbě tím nejautentičtějším. Krásně se mi povídalo o Dvořákovi se Zdeňkem Mahlerem, který napsal knihu Dvořák v Americe, a tak se mi občas obě mé profese protnou. Několik let jsem zpívala žínku v Rusalce a nikdy jsem nepřestala žasnout a objevovat nové, pro mě dosud skryté roviny jeho vzkazu.
Bylo náročné přizpůsobit Dvořákovu hudbu pro harfu sólo a pro harfu se zpěvem? Kdo je autorem celého projektu?
Kateřina Englichová
Na dramaturgii jsme se podílely obě, já jsem adaptovala vše pro harfu, což nebylo vždy jednoduché, abych “nepoškodila” původní zápis. Martina propojila hudbu zajímavým textem.
Martina Kociánová
Chtěly jsme s Kateřinou, aby se z celého koncertu stal „komponovaný pořad“, kdy se přirozeně hudba doplní mluveným slovem. Jen se z toho nikdy nesmí stát výchovný koncert. Při vystupování s jedním nástrojem je zpěvák někdy hodně „nahý“, ale Kateřina dokázala úpravy, mnohdy pro celý orchestr, výborně „zahustit“.
Jména Kateřina Englichová i Martina Kociánová jsou známá po Evropě, tak i v zámoří. Koncertujete s tímto vaším pořadem i mimo Českou republiku?
Měly jsme už příležitost spolu v zahraničí vystoupit. Program se ale uzpůsobuje vždy příležitosti a pořadateli.
Jak vnímají skladatele Antonína Dvořáka ve světě?
Kateřina Englichová
V okruhu milovníků klasické hudby je ikonou. A mnohdy i lidé ne tolik znalí této hudby poznají jeho melodie, které jsou pravidelně používány ve filmech nebo v reklamě. Jedna za všechny je určitě Humoreska.
Martina Kociánová
Před lety se dělal průzkum, které skladby patří na světě k nejhranějším. A na prvním místě se umístilo Largo z Novosvětské a Dvořákův violoncellový koncert. To mluví za všechno.
Jak současní posluchači klasické hudby nahlížení na harfu, nástroj, který patří k nejstarším hudebním nástrojům vůbec?
Kateřina Englichová
Setkávám se jen s pozitivní reakcí a mnohdy s určitým překvapením, co vše se dá na harfu zahrát. To mě moc těší.
Paní Kociánová, vás lidé znají spíše než jako pěvkyni z televizní obrazovky jako moderátorku a této oblasti se stále věnujete. Nyní např. připravuje pořad Kupředu do minulosti. Čím je pro vás minulost a proč je důležité si ji připomínat?
Historii jsem vystudovala, protože byla mým koníčkem a je dodnes, byť se můj vztah k ní časem zesložiťuje. Uvědomuji si, že doufat, že se z historie poučíme, je jako doufat, že v právu najdete spravedlnost. Historii beru jako neustálý zdroj otázek, poznání a omylů, a i proto je důležité se jí věnovat. Aby si člověk připomínal, že nic, co ho obklopuje nesmí brát jako danost, o které se nediskutuje.
Pozvete si do svého pořadu jako čestného hosta i Kateřinu Englichovou?
V Kupředu do minulosti řeším „témata,“ a tam byl několikrát hostem manžel Kateřiny, se kterým jsme spolu řešili energetickou bezpečnost. Pro čestné hosty mám v Rádiu Universum pořad „Rada starších“, kde si povídám s hosty o nich samotných, o jejich zkušenostech, poznání. Tam by se mi Kateřina moc líbila. Ale ten název pořadu mi přitom, jak Kateřina vypadá mladě, připadá zavádějící.
Co pro vás znamená spojení Kateřina Englichová a Martina Kociánová?
Kateřina Englichová
Dlouholeté přátelství a můj obdiv k tomu, jak se Martina, byť klasicky nevystudovaná zpěvačka, vypracovala a díky své lásce a zapálení pro zpěv dostala tak daleko.
Martina Kociánová
Není vždy samozřejmé, že s někým, s kým vystupujete, jste také přátelé. Že žádná cesta na koncert není dost dlouhá, abychom si stihly všechno říct. Kateřina je mimořádná hudebnice, známá po celém světě, a tak mě nepřestane udivovat její empatie, pokora a neustálá inspirace, kterou s ní na jevišti zažívám.
Děkuji oběma dámám za rozhovor.
Lenka Vašková