Program akcí
Program akcí
SPLAVI 2023
SPLAVI 2023
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
Letos se můžete těšit na skici, obrazy a textové záznamy vzpomínek, ze kterých, po dobu šestnácti let, vznikala kniha Adély Marie Jirků „Mařka“ o divné tetě, valašském charakteru a svobodě být jaká chci. Lucie Lučanská vystaví kresby ke „Knize vnímání“, procházku pro děti i rodiče pětkrát jinak, reflektující jak podstatné a obohacující jsou všechny naše smyslové vjemy. Knihou „Prázdniny“ Tomáše Staňka projdete do jednoho klučičího universa pražské graffiti scény a tisky a Ziny slovenské ilustrátorky Lívie Suché přiblíží tvorbu nejmladší generace. Do veřejného prostoru zasáhneme básněmi autorů nakladatelství Adolescent. Ve výstavě si pak můžete prohlédnout knihy nakladatelství Adolescent, publikace nakladatelství Protimluv a ilustrace Denisy Fialové k básnické sbírce Krzysztofa Siwczyka „Na protnutí artérií“ z edice překladové literatury a další digitální kresby.
Výstava představuje současnou ilustraci v širokém spektru formátů, od práce s digitálními technologiemi po klasické i experimentální využití tradičních technik v autorských publikacích, zinech nebo jiných obrazových formách a její meandry do oblasti volného umění. Orientuje se na tvůrčí proces, sbírání materiálu, skicování v jakémkoliv slova smyslu a dílčí výstupy, které, ať už se v průběhu jeví jako nosné nebo vyústí ve slepou uličku, mohou být životadárné pro další uměleckou práci.
OTEVŘENO:
Ne–Po: zavřeno
Út–Pá: 15.00 –18.00
So: 10.00 –13.00
Adéla Marie Jirků (*1985), absolventka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze, se studijní zkušeností i z ateliéru Ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) a roční stáže na École supérieure d´art & de design Marseille-Méditerranée (ESADMM), je malířka a ilustrátorka pendlující mezi Prahou a Valašskem. Adéla je aktivním členem umělecké a ilustrátorské scény, ilustruje kulturní či osvětové projekty (naposledy třeba televizní spot pro Výbor dobré vůle nebo se podílela jako 1 z ilustrátorů na oceňované knize Deklarace). Vloni jí u nakladatelství wo-men vyšla autorská kniha Mařka, na které Adéla pracovala 16 let. Za stovku ilustrací k této knize byla letos nominována akademií Czech Grand Design na Ilustrátora roku 2022 a dostala za ní také speciální cenu SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod v rámci Nejkrásnější knihy roku 2022. Kniha Mařka je také ve výběru MFDF Jihlava mezi 30 nejlepšími dokumentárními knihami roku 2023. Originály ilustrací jak Adély tak Mařky lze vidět do 27.8. v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí nebo ve Frýdku-Místku od 15. Září do 14.října.
Lucie Lučanská (*1990) je absolventkou doktorského studia UMPRUM v Ateliéru ilustrace a grafiky a věnuje se psaní a ilustraci na volné noze. Vytváří komiksy, knihy, pracuje s akvarelem, airbrushem, risografií a dalšími. Ráda mění média a technologie. Čistě autorskou tvorbu střídá s ilustrátorskou prací na zakázku. Její práce figurují v nominacích na tuzemská ilustrátorská ocenění typu Nejkrásnější česká kniha nebo Czech Grand Design. V loňském roce dokončila doktorské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, jehož výsledkem je obrazová publikace pro děti „Kniha Vnímání“, kterou vydalo nakladatelství LUX.
Tomáš Staněk aka OBRAS (*1994)
Lívia Suchá (*2000) je absolventkou Ateliéru ilustrácie a grafiky na VŠVU v Bratislave a v magisterskom štúdiu bude pokračovať na pražskej UMPRUM. Pohybuje sa na poli ilustrácie, komiksu, grafiky a všetkého, čo ju aktuálne zaujme. Charakteristická je pre ňu práca s linkou a časté presahy medzi analógovým a digitálnym médiom. Je tiež súčasťou malého zoskupenia Muškát, zameriavajúceho sa na tvorbu zinov a plagátov.
Denisa Fialová (*1978) je výtvarná umělkyně původem z Ostravy. Zde vystudovala malbu u prof. Daniela Balabána na Katedře výtvarné tvorby (dnešní Fakulta umění OU). Na tuto školu se později vrátila jako asistentka ateliéru Nová média doc. Jiřího Surůvky. K její současné praxi patří mimo jiných médií také kresba a grafika. Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Protimluv, jako grafička (a také ilustrátorka) s Knihovnou města Ostravy, kde se podílí na nové vizuální identitě KMO. Dále pracovala např. na projektu Galerie výtvarného umění Ostrava – Historie MSK a já, kde výtvarně zpracovala vybrané osobnosti a místa moravskoslezského kraje a pracovní listy pro děti. Ovšem nejvýraznějším výtvarným médiem pro ni zůstává malba.
Její výtvarný jazyk je syntézou kousavé nadsázky s něžnou pohádkovou poetikou, které se v Denisiných obrazech sbíhají v archetypálním obrazovém narativu, odehrávajícím se v bezčasém prostředí společnosti mutantů a stylizovaných figur.
Festival SPLAVI vzniká ve spolupráci s Galerií Věž a Městskou knihovnou Frýdek-Místek.