Program akcí
Program akcí
Akce pro 28.10.2019
Výstava KOLAže
Unikátní výstava z kávových filtrů, kteru si můžete prohlédnout v prostorách Lucys Cafe denně v rámci provozní doby kavárny až do konce listopadu.
Leda Pešatová: Leda doma aneb návraty do Národního domu
Leda doma aneb návraty do ND je pokračující výstava vzácné výtvarnice Ledy Pešatové ze září 2018. V srpnovém Kulturním magazínu z roku 2018 (strana 26) jsme v rozhovoru uvedli její tvorbu. Tentokrát jsme se Ledy Pešatové zeptali, jaké jsou její vzpomínky na Národní dům.
"Narodila jsem se v roce 1926 v Místku a mám na Národní dům hodně vzpomínek. Jako mladé děvče jsem do ND chodila na koncerty, divadelní představení a jiné akce. V roce 1948 jsem se na plese v ND seznámila s svým manželem, později jsem chodila na závěrečné taneční svých vnoučat. První výstavu v ND jsem měla v roce 1969. Druhou výstavu mi ND umožnil v Nové scéně Vlast v roce 2013. Třetí výstavu jsem měla v ND minulý rok a její pokračování otevřeme ve čtvrtek 5. 9. Moc si vážím skvělého kolektivu pracovníků Národního domu. Na výstavu se těším a srdečně zvu k prohlídce občany Místku a Frýdku!"
Vystaveny budou obrazy starého Místku, ještě před likvidací a také motivy z Frýdku. Část výstavy je autorčina nová tvorba, převážně krajina Beskyd.
Na výstavě uvidíme díla jako Josefská ulice před bouří z roku 1976, Josefská ulice z roku 1968, Dům houslaře Piskoře z roku 1969, Nový kostel z roku 1965, Místek z roku 1965, Místek-potok z roku 1965, Černá kaple z roku 1967, Kostel Všech svatých v Místku z roku 1977, Rodný dům z roku 1977.
Výstava / Anděla Kocůrková : 100 let aneb zpět k rodnému kraji
Jako členka Svazu československých výtvarných umělců, Svazu českých výtvarných umělců, Výtvarné skupiny Bezruč a Sdružení umělců slezských se Kocůrková účastnila četných kolektivních výstav.
V obrazech Anděly Kocůrkové můžeme nalézt nejen hojně zastoupené portréty, rodné město Frýdek-Místek a jeho okolí, ale i krajiny a květinová zátiší. Ve své studijní tvorbě byla ovlivněna tvorbou svých pedagogů. Svůj vlastní styl si začala formovat po návratu domů.
Lásku k umění nepředávala pouze svou tvorbou, ale i vedením mnohých uměleckých kroužků. V roce 1960 se podílela také na založení Klubu přátel výtvarného umění ve Frýdku-Místku. Její práce jsou zastoupeny ve sbírce regionálního umění v Galerii výtvarného umění v Ostravě a některé z jejích děl nalezneme i ve sbírce Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku.
- Výstavu obrazů frýdeckomístecké rodačky Anděly Kocůrkové, kterou uvedl historik umění PhDr. Karel Bogar 16. 10. na vernisáži v budově bývalé Moravia banky, zde můžete shlédnout až do 1. listopadu.
- Otevírací doba: Každý den / 14.00 - 18.00 / vyjma 28. 10. - státní svátek
Sněžný kluk
Dívka s exotickým jménem Yi je typická puberťačka, která má problém zapadnout, protože jí okolí buď nerozumí, nebo příšerně štve. Útěchu nachází v bunkru na střeše svého domu, kde se na svět dá aspoň koukat s nadhledem. Jednoho dne však ve svém útočišti objeví obrovskou bílou chlupatou kouli, z níž se vyklube mladý yetti, sněžný kluk, kterému Yi začne říkat Everest. Není to náhoda, nejvyšší hora světa je totiž domovem těchto bájných himalájských monster a mladý yetti netouží po ničem jiném, než se tam vrátit. Jenže jak má tenhle mýty opředený tvor urazit stovky kilometrů, aniž by si ho někdo všimnul? Diskrétnost je důležitá i kvůli tomu, že po něm pátrá nechutně bohatý sběratel kuriozit Burnish, který ho už jednou chytil a pak ho jeho neschopní zaměstnanci nechali utéct. Pomocnou ruku Everestovi podá právě Yi se svými dvěma kamarády. Odměnou za odvážné rozhodnutí doprovodit sněžného kluka domů jim bude napínavá cesta plná zábavy, dobrodružství a zázraků, vedoucí až na nejvyšší místo na Zemi.
USA | animovaný | přístupný | dabing | 85 min. | 140 / 120 Kč
FK | Jiří Suchý - Lehce s životem se prát
Jiří Suchý. Divadelník, hudebník, básník, spisovatel, grafik, sběratel. Jedna z klíčových osobností tuzemské kulturní scény posledních šesti desítek let. V divadle Semafor uvedl 97 her, napsal texty k 1 400 písní a hudbu k 500 písní. Zejména v době překotného chrlení obrázků často nevalné hodnoty je snaha legendárního a duchem věčně mladého klauna, jak sám sebe označuje, o neustálé zvelebování českého jazyka a jeho poetických nuancí nedocenitelná. Suchého košatý tvůrčí i občanský životaběh zachytila Olga Sommerová s obvyklou neokázalou osobitostí i vzácným citem pro vystižení neopakovatelných okamžiků.
ČR | dokumentární | přístupný | 102 min. | 120 / 100 Kč