Program akcí
Program akcí
Akce pro 30.08.2024
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky
Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.
Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.
Út – Pá 15:00 –18:00
So 10:00 –13:00
PRŮZKUMNÍCI V AUSTRÁLII | Divadlo Letadlo
S veselou hudební pohádkou se ocitneme na průzkumnické výpravě v Austrálii, kde poznáme různá tamní zvířátka. Zazpíváme si s papouškem kakadu, probudíme medvídka koalu, zaskáčeme si s klokanem, polekáme emu a společně zažijeme spoustu legrace.
- 80 Kč
Zápisník alkoholičky
Jak snadné je propadnout závislosti, jak těžké si ji připustit a pak se z ní dostat? Zápisník alkoholičky je upřímnou filmovou zpovědí abstinující alkoholičky a nemoralizujícím pohledem na to, jak pijí ženy. Stejně jako v Úsměvech smutných mužů v něm režisér Dan Svátek vychází ze skutečného příběhu a zachycuje nejen pád na společenské dno, ale taky momenty, kterým se nejde nezasmát.
ČR | drama | 15+ | česky | 90 min. | 150 Kč
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk
Výstava je prodloužena do 27. 10. 2024
Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.
VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ
Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.
Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.
INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024
Námi to končí
Film Námi to končí, který je vůbec první celovečerní adaptací románu Colleen Hoover, vypráví pozoruhodný příběh Lily Bloomové (Blake Lively), ženy, které se podaří vypořádat s traumaty z dětství, aby začala nový život v Bostonu a pokusila se splnit si celoživotní podnikatelský sen. Náhodné setkání s okouzlujícím neurochirurgem Rylem Kincaidem (Justin Baldoni) v obou probudí velice intenzivní emoce. Ale i přes hlubokou lásku, kterou k sobě oba cítí, si Lily na Ryleovi začíná všímat jistých náznaků, které jí připomínají vztah jejích rodičů. Když do Lilyina života náhle znovu vstoupí její první láska, Atlas Corrigan (Brandon Sklenar), její vztah s Rylem se naruší a Lily si uvědomí, že se musí naučit spoléhat na vlastní síly a učinit pro svou budoucnost nemožné rozhodnutí.
USA | romantický | 12+ | titulky | 123 min. | 150 Kč