Program akcí
Program akcí
Akce pro 01.09.2022
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Princezna rebelka
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Mladý sirotek Pil žije ve středověkém městě Misty Rock. Jednoho dne krutý regent Tristain prokleje následníka trůnu Rolanda a promění jej ve stvoření, které je napůl kuřetem a napůl kočkou. Pil se v doprovodu Graubarta – nemotorného strážce s dobrým srdcem – pustí kvůli záchraně Rolanda a celého království do pátrání po protijedu. Na cestu s sebou vezme ještě mladého bláznivého šaška Chucklyho a tři ochočené lasičky. Všechny je čeká největší dobrodružství, které si kdy mohli představit.
FR | animovaný | přístupný | dabing | 89 min. | 140 / 120 Kč
Střídavka
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Martin Hofmann, Jitka Čvančarová, Anna Polívková, Jiří Vyorálek a Kristina Svarinská v hlavních rolích představují bývalé nebo současné partnery. Musí se společně postarat o všechny děti, které spolu coby minulé nebo nové páry mají, a také o ztřeštěnou babičku jedné z postav v podání Evy Holubové. Dalším z úkolů pro všechny je pak najít nového chlapa postavě Anny Polívkové, která během partnerského střídání zůstala na ocet. Jak vznikla velká rodina Střídavky? Zuzana (Kristina Svarinská) se zamilovala do Honzy (Martin Hofmann). Ten měl za ženu Adélu (Jitka Čvančarová) a s ní dvě děti. S Adélou se rozvedl, ta si nabrnkla Roberta (Jiří Vyorálek), který se kvůli ní rozvedl s Katkou (Anna Polívková), s níž má dvě dcery. Zuzana nemá žádné dítě, ale je těhotná s Honzou, ale k tomu hlídá potřeštěnou babičku (Eva Holubová). Všichni spolu musí vycházet, včas přijít do školy, do práce, k zubaři, na kroužky, trénovat ženské ragby, mít co jíst a nezbláznit se. A to přesně je život. A taky Střídavka. „Střídavka by měla být zábavná, břitká, chytrá v dialozích, občas dojemná. Na lehkých nohách. Vůbec by pak neměla být blbá,“ věří jeden z představitelů hlavních rolí Martin Hofmann. Film natočil zkušený režisér Petr Nikolaev. Za sebou má divácké hity jako Lidice nebo Příběh kmotra, proslavil se ale populární komedií Báječná léta pod psa. V ní se střídají ryze zábavné momenty s momenty ze života a podobně bohatá by měla být i Střídavka. „Střídavka je komedie, ale chtěli bychom ve filmu obsáhnout různé emoce, neměla by to být jen legrace za každou cenu. Ve své náladě by se film měl podobat třeba Báječným létům pod psa,“ plánuje Petr Nikolaev v narážce na svůj hit z minulosti.
ČR | komedie | 12+ | česky | 90 min. | 140 Kč
Minamata
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
New York, 1971. Dříve obletovaný fotograf Eugene Smith (Johnny Depp) žije osamocen a ke dnu lahve nikdy nemá daleko. Ač reportážemi ze 2. světové války uhranul svět, jeho sláva dávno uvadla. Náhlá cesta do japonského města Minamata, kde bezskrupulózní korporace znečišťuje pobřežní vody, však jeho životu vtiskne nový smysl. Deppem produkované, na jeho výrazném herectví založené drama vypráví o odvaze potřebné k boji s bezprávím a zamýšlí se nad hranicemi (nejen) novinářské etiky. Zároveň se ohlíží za dobou, kdy jsme toho o změně klimatu věděli pramálo a usilovat o čistotu životního prostředí tedy bylo ještě méně populární než dnes.
USA | drama | 12+ | titulky | 115 min. | 140 Kč
JAN ADAMUS + ONDŘEJ BĚLICA | SKRZ
Galerie Věž ve věži farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku vás zve na návštěvu výtvarného projektu - site specific instalace s názvem "SKRZ" architektů Jana Adamuse a Ondřeje Bělici.
Výstava potrvá do 30.11. 2022
vnitřní část instalace skončí s datem ukončení sezony
Galerie Věž i svatojánské věže jako takové - tedy v neděli 30. 10. 2022.
V případě zájmu bude možné se na vnitřní instalaci podívat po telefonické domluvě
Multimediální výstava interpretuje vertikální osu svatojánské věže až do svého maxima.
Dochází k průniku skrz celou planetu. Směr vrtu je definován protažením vertikály kostela
jakožto geometrické normály k zemskému povrchu. Instalace pracuje s výtvarnými elementy kruhu, spirály a světla. Vnější světelná spirála vyznačuje těžební bod, směr vrtu a podobně
Vnitřní audiovizuální instalace vytváří iluzi průniku skrz zemský povrch, jeho jádro a odhaluje překvapivé nálezy v dosud neprozkoumaných hlubinách.
Posláním této umělecké intervence je proměna vnímání svatojánské věže ve všech jeho měřítkách: objekt - architektura - město - planeta.
Ondřej Bělica a Jan Adamus společně tvoří autorskou dvojici od roku 2011.
Oba rodáci z Frýdku-Místku a absolventi Fakulty architektury v Brně,
Fakulty výtvarných umění v Brně a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Navzájem se ovlivňují v propojování a překračování hranic mezi fyzickým a digitálním prostředím, objektem, architekturou a environmentem.
Mezi společné projekty patří vítězný návrh na revitalizaci předprostoru Domu umění v Ostravě,
návrhy sochařských objektů ve veřejném prostoru a divadelní scénografie. Dále je spojuje
neustálá diskuze nad každodenními tématy a tvorbou.