Program akcí
Program akcí
Akce pro 01.10.2022
Paříž, Paříž… | výstava fotografií Agnieszky Cyranka-Pytlik a Dalibora Bednáře
*Oba autoři nezávisle na sobě, v různých časových obdobích a rozdílnými technikami zpracování zachycují svůj pohled na Paříž, okouzleni městem na Seině.
Polská výtvarnice Agnieszka Cyranka-Pytlik je absolventkou oboru malby na krakovské Akademii výtvarných umění (2013) a oboru umělecké fotografie na Slezské univerzitě v Katovicích (2010). Již 12 let žije a tvoří v Ostravě. Vedle malby se zabývá také fotografií zachycující architekturu měst a městských objektů. I zde je dominantní geometrická struktura s ostrými grafickými kontrasty uzavřená do černobílých obrazů.
Dalibor Bednář využívá u snímků z Paříže plného políčka kinofilmu pro své vlastní příběhy fotografie. Bednářovy záběry jsou skutečně výsledkem soustředěného pozorování všedního života, avšak s jakousi zvláštní, nechtěnou lehkostí, jakoby autor dával těm obyčejným věcem (a příběhům) volný průběh, nechal je volně plynout dál, svou vlastní cestou. Jakoby nabízel další prostor k přemýšlení těm, kterým své fotografie předkládá k nahlédnutí jako dalším nestranným pozorovatelům, v jejichž myslích se pak rozvíjejí jiné příběhy všedních dnů. (z textu B.Rywikové)
Výstava je ke zhlédnutí do 30. 10. 2022 v běžné provozní době kina Vlast.
JAN ADAMUS + ONDŘEJ BĚLICA | SKRZ
Galerie Věž ve věži farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku vás zve na návštěvu výtvarného projektu - site specific instalace s názvem "SKRZ" architektů Jana Adamuse a Ondřeje Bělici.
Výstava potrvá do 30.11. 2022 / pátek 15 -18 hodin, so-ne 13 - 18 hodin.
vnitřní část instalace skončí s datem ukončení sezony
Galerie Věž i svatojánské věže jako takové - tedy v neděli 30. 10. 2022.
V případě zájmu bude možné se na vnitřní instalaci podívat po telefonické domluvě
Multimediální výstava interpretuje vertikální osu svatojánské věže až do svého maxima.
Dochází k průniku skrz celou planetu. Směr vrtu je definován protažením vertikály kostela
jakožto geometrické normály k zemskému povrchu. Instalace pracuje s výtvarnými elementy kruhu, spirály a světla. Vnější světelná spirála vyznačuje těžební bod, směr vrtu a podobně
Vnitřní audiovizuální instalace vytváří iluzi průniku skrz zemský povrch, jeho jádro a odhaluje překvapivé nálezy v dosud neprozkoumaných hlubinách.
Posláním této umělecké intervence je proměna vnímání svatojánské věže ve všech jeho měřítkách: objekt - architektura - město - planeta.
Ondřej Bělica a Jan Adamus společně tvoří autorskou dvojici od roku 2011.
Oba rodáci z Frýdku-Místku a absolventi Fakulty architektury v Brně,
Fakulty výtvarných umění v Brně a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Navzájem se ovlivňují v propojování a překračování hranic mezi fyzickým a digitálním prostředím, objektem, architekturou a environmentem.
Mezi společné projekty patří vítězný návrh na revitalizaci předprostoru Domu umění v Ostravě,
návrhy sochařských objektů ve veřejném prostoru a divadelní scénografie. Dále je spojuje
neustálá diskuze nad každodenními tématy a tvorbou.
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Příběh Nevěsty a další cesty | za sochami Kurta Gebauera
Výstavu zahájí a texty Kurta Gebauera přečte Radana Šatánková, A capella zazní zhudebněná báseň Óda na radost.
My tady taky máme Gebauera! „Příběh Nevěsty a další cesty za sochami Kurta Gebauera“ vypráví o osudu pomníku Obětem II. Světové války, který byl sochařem zpodoben jako hlava mladé dívky a původně osazen na schodišti frýdeckého zámku. Výstava připomíná jeho vznik, údajné zmizení a znovunalezení. Přehledem dalších soch Kurta Gebauera umístěných v okolí regionu se potom pokouší upozornit na důležitý aspekt přítomnosti uměleckých děl ve veřejném prostoru.
Výstava je ke zhlédnutí do 8. 10. 2022, Út –Pá 16.00–18.00, So 10.00–17.00 / po domluvě ve všední dny v čase 13.00–16.00, kontakt: Karin Šrubařová, tel. 778 966 766
SPLAVI/0 - procesy a praxe současné ilustrace
Letošní výstavou SPLAVI/0 chceme směřovat k založení festivalu, který bude každoročně uvádět současnou ilustraci a postupně i práci malých nakladatelství, tak jak se s ní můžeme setkat v praxi v širokém spektru formátů, jak se rozvíjí z potřeby reagovat na technologický posun nebo naopak v tendencích, které vedou zpět k rozvíjení řemesla a uchování výstupů v materiálu. V letošním roce jsme oslovili autory, kteří jsou místně nebo jinak osudem propojeni s regionem. Součástí výstavy je doprovodný program v Městské Knihovně FM.
Název výstavy vychází z označení "spláví" užívaného pro různorodý materiál plující na vodě, často je to dřevo, kusy keřů, větve a odštěpky, které jsou důležitou součástí ekosystému, ale zároveň může jít i o materiál z rozpadlých staveb, hrází nebo třeba odpad z břehů. V tomto kontextu nás zajímají cesty a výstupy, které postupně v čase vyplynou z činnosti a života tvůrců, ať už se vyjeví jako nosné nebo vyústí ve slepou uličku, ale mohou být životadárné pro další tvorbu.
Výstava je ke zhlédnutí do 16. 10. 2022, vždy Út – Pá 16.00 – 18.00, So 10.00 – 17.00 / po domluvě možné zhlédnout ve všední dny v čase 13.00 – 16.00, kontakt: Karin Šrubařová, tel. 778 966 766
Princezna rebelka
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Mladý sirotek Pil žije ve středověkém městě Misty Rock. Jednoho dne krutý regent Tristain prokleje následníka trůnu Rolanda a promění jej ve stvoření, které je napůl kuřetem a napůl kočkou. Pil se v doprovodu Graubarta – nemotorného strážce s dobrým srdcem – pustí kvůli záchraně Rolanda a celého království do pátrání po protijedu. Na cestu s sebou vezme ještě mladého bláznivého šaška Chucklyho a tři ochočené lasičky. Všechny je čeká největší dobrodružství, které si kdy mohli představit.
FR | animovaný | přístupný | dabing | 89 min. | 140 / 120 Kč
Indián
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Ondřej je tvrdý obchodník a arogantní workoholik. V Praze vede velkou, úspěšnou firmu. Smyslem jeho života jsou peníze. Ondřej právě v Nebrasce dojednal životní obchod s bohatým investorem, který na okraji Prahy zafinancuje výstavbu luxusních rezidencí. Na cestě z Ameriky letadlo přelétána nad rezervací, kde právě probíhá pohřeb indiánského náčelníka. Duch indiána stoupající k nebi narazí do letadla a nedopatřením se vtělí do Ondřeje. A tenti duch má o Ondřejově životě a jeho hodnotách rozhodně odlišné představy. Ráno doma Ondřeje probudí velmi neodbytný hlas v jeho hlavě. Hlas, který se rozhodl mu pomoci a změnit ho. Ondřej se však nezvanému návštěvníkovi nehodlá jen tak vzdát. Každodenní pracovní a rodinné problémy dostávají nový rozměr nejen pro Ondřeje, ale i pro jeho rodinu a kolegy. Mezi Ondřejem a duchem začíná neúprosný, divoký souboj plný situační komiky.
ČR / SR / PL | komedie | přístupný | česky | 94 min. | 140 Kč
PAVEL KLUSÁK | LITERÁRNĚ-HUDEBNÍ VEČER
LITERÁRNĚ-HUDEBNÍ VEČER / O HUDBĚ, KTERÁ PAVLA KLUSÁKA OVLIVNILA A FORMOVALA
Pavel Klusák (*1969) je český hudební publicista, filmař a kurátor.
O hudbě píše od roku 1989, dlouhodobě publikoval v titulech Rock &Pop, Respekt,
HIS Voice, A2, Hospodářské noviny, v příloze Orientace Lidových novin a dalších.
Pro Český rozhlas připravil seriály o přelomových skladatelích posledního půlstoletí
či o pop-music v normalizovaném Československu. Působí jako hudební kurátor
Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava a je režisérem filmového dokumentu
Hudba Zdeněk Liška (2017). Jeho pravidelné pořady vysílá několik radiových stanic.
Pořádal festival Babel Prague. Vydal studii Co je nového v hudbě (2018), příručku-prózu
o hodnotách v hudbě Uvnitř banánu (2021), Gott: Československý příběh
(Host 2021, cena Magnesia Litera 2022). Žije v Praze.
Jan Žižka (tit.) 15+
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Byl nájemným žoldnéřem. Stal se legendárním válečníkem, kterého nikdo nedokázal porazit. Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí. Synopse Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden, Jan Budař a další.
ČR | historický | 15+ | titulky | 125 min. | 140 Kč