Program akcí
Program akcí
Akce pro 07.10.2023
30 LET SUMPRUM
30 LET SUMPRUM je výroční výstavou frýdecko-místecké Střední uměleckoprůmyslové školy, která v letošním roce slaví třicet let od založení. Během své existence se transformovala z oděvní průmyslové školy na uměleckoprůmyslovou školu věnující se grafickému designu, ilustraci a vizuální tvorbě. Výstava prezentuje práce žáků související se současným výtvarným směřováním školy. Zastoupeny jsou různé výtvarné techniky a témata prolínající se v digitálních i analogových výstupech.
OTEVŘENO:
Ne–Po: zavřeno
Út–Pá: 15.00 –18.00
So: 10.00 –13.00
Nela Bártová: Vidím tě ve tmě, když zavřu oči
Nela Bártová (*1998, Opava), výtvarnice, básnířka, hudebnice, studuje na pražské AVU. Dlouhodobě se věnuje práci se sklem, občasně mixuje kolotočářské techno, ambientní zvuky, nedílnou součástí její tvorby je text. V site specific instalaci reflektuje téma městského prostředí. Výstavu a autorské čtení Nely Bártové uvede básník Petr Hruška.
otevřeno květen–říjen / pátek 15–18 / sobota, neděle 13–18.
OTEVŘENO:
Po - Čt: zavřeno
Pá: 15.00 –18.00
So - Ne: 13.00 –18.00
Galerie Věž, ulice Dolní, Frýdek
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
SPLAVI 2023
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
Letos se můžete těšit na skici, obrazy a textové záznamy vzpomínek, ze kterých, po dobu šestnácti let, vznikala kniha Adély Marie Jirků „Mařka“ o divné tetě, valašském charakteru a svobodě být jaká chci. Lucie Lučanská vystaví kresby ke „Knize vnímání“, procházku pro děti i rodiče pětkrát jinak, reflektující jak podstatné a obohacující jsou všechny naše smyslové vjemy. Knihou „Prázdniny“ Tomáše Staňka projdete do jednoho klučičího universa pražské graffiti scény a tisky a Ziny slovenské ilustrátorky Lívie Suché přiblíží tvorbu nejmladší generace. Do veřejného prostoru zasáhneme básněmi autorů nakladatelství Adolescent. Ve výstavě si pak můžete prohlédnout knihy nakladatelství Adolescent, publikace nakladatelství Protimluv a ilustrace Denisy Fialové k básnické sbírce Krzysztofa Siwczyka „Na protnutí artérií“ z edice překladové literatury a další digitální kresby.
Výstava představuje současnou ilustraci v širokém spektru formátů, od práce s digitálními technologiemi po klasické i experimentální využití tradičních technik v autorských publikacích, zinech nebo jiných obrazových formách a její meandry do oblasti volného umění. Orientuje se na tvůrčí proces, sbírání materiálu, skicování v jakémkoliv slova smyslu a dílčí výstupy, které, ať už se v průběhu jeví jako nosné nebo vyústí ve slepou uličku, mohou být životadárné pro další uměleckou práci.
OTEVŘENO:
Ne–Po: zavřeno
Út–Pá: 15.00 –18.00
So: 10.00 –13.00
Adéla Marie Jirků (*1985), absolventka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze, se studijní zkušeností i z ateliéru Ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) a roční stáže na École supérieure d´art & de design Marseille-Méditerranée (ESADMM), je malířka a ilustrátorka pendlující mezi Prahou a Valašskem. Adéla je aktivním členem umělecké a ilustrátorské scény, ilustruje kulturní či osvětové projekty (naposledy třeba televizní spot pro Výbor dobré vůle nebo se podílela jako 1 z ilustrátorů na oceňované knize Deklarace). Vloni jí u nakladatelství wo-men vyšla autorská kniha Mařka, na které Adéla pracovala 16 let. Za stovku ilustrací k této knize byla letos nominována akademií Czech Grand Design na Ilustrátora roku 2022 a dostala za ní také speciální cenu SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod v rámci Nejkrásnější knihy roku 2022. Kniha Mařka je také ve výběru MFDF Jihlava mezi 30 nejlepšími dokumentárními knihami roku 2023. Originály ilustrací jak Adély tak Mařky lze vidět do 27.8. v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí nebo ve Frýdku-Místku od 15. Září do 14.října.
Lucie Lučanská (*1990) je absolventkou doktorského studia UMPRUM v Ateliéru ilustrace a grafiky a věnuje se psaní a ilustraci na volné noze. Vytváří komiksy, knihy, pracuje s akvarelem, airbrushem, risografií a dalšími. Ráda mění média a technologie. Čistě autorskou tvorbu střídá s ilustrátorskou prací na zakázku. Její práce figurují v nominacích na tuzemská ilustrátorská ocenění typu Nejkrásnější česká kniha nebo Czech Grand Design. V loňském roce dokončila doktorské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, jehož výsledkem je obrazová publikace pro děti „Kniha Vnímání“, kterou vydalo nakladatelství LUX.
Tomáš Staněk aka OBRAS (*1994)
Lívia Suchá (*2000) je absolventkou Ateliéru ilustrácie a grafiky na VŠVU v Bratislave a v magisterskom štúdiu bude pokračovať na pražskej UMPRUM. Pohybuje sa na poli ilustrácie, komiksu, grafiky a všetkého, čo ju aktuálne zaujme. Charakteristická je pre ňu práca s linkou a časté presahy medzi analógovým a digitálnym médiom. Je tiež súčasťou malého zoskupenia Muškát, zameriavajúceho sa na tvorbu zinov a plagátov.
Denisa Fialová (*1978) je výtvarná umělkyně původem z Ostravy. Zde vystudovala malbu u prof. Daniela Balabána na Katedře výtvarné tvorby (dnešní Fakulta umění OU). Na tuto školu se později vrátila jako asistentka ateliéru Nová média doc. Jiřího Surůvky. K její současné praxi patří mimo jiných médií také kresba a grafika. Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Protimluv, jako grafička (a také ilustrátorka) s Knihovnou města Ostravy, kde se podílí na nové vizuální identitě KMO. Dále pracovala např. na projektu Galerie výtvarného umění Ostrava – Historie MSK a já, kde výtvarně zpracovala vybrané osobnosti a místa moravskoslezského kraje a pracovní listy pro děti. Ovšem nejvýraznějším výtvarným médiem pro ni zůstává malba.
Její výtvarný jazyk je syntézou kousavé nadsázky s něžnou pohádkovou poetikou, které se v Denisiných obrazech sbíhají v archetypálním obrazovém narativu, odehrávajícím se v bezčasém prostředí společnosti mutantů a stylizovaných figur.
Festival SPLAVI vzniká ve spolupráci s Galerií Věž a Městskou knihovnou Frýdek-Místek.
Bijásek | Krakenteena Ruby
Ruby Gillmanová žije se svou bláznivou rodinou v poklidném přímořském městečku a stejně jako jiní teenageři má pocit, že nikam nezapadá. Do jisté míry za to může modrá barva její pleti, což rodiče chabě obhajují tím, že jejich rodina pochází z Kanady. U Gillmanů platí jedno zásadní pravidlo – nepřibližovat se k slané vodě. Jenže když vaše životní láska spadne vaší nešikovností do mořských vln a nevynořuje se, skočit pro ni prostě musíte. Ve chvíli, kdy se Ruby ocitne pod hladinou, uvědomí si, že se s ní něco děje – zvětšuje se, rostou jí chapadla, začíná se čím dál víc podobat mořské obludě. Než to stačí vstřebat, narazí na jinou mořskou obludu, díky níž se dozví, že patří do starobylé generace krakenů, ochránců moří a oceánů, tedy velmi pozitivních jedinců. Překvapení? Pokud byste chtěli vědět, kdo může za to, že mají krakeni špatnou pověst, jsou to jejich zarytí nepřátelé, mořské panny. Jedna taková se na tajňačku vetřela na Rubyinu střední školu a začala jí ze života dělat peklo, protože jako jediná ví, jaký potenciál se v Ruby skrývá, když se dostane do kontaktu s mořskou vodou. Dvě do krve rozhádané puberťačky můžou vyvolat pořádné pozdvižení, a co teprve když mají mimořádné schopnosti, a ta jedna je navíc neuvěřitelně zákeřná. Pokud bude chtít Ruby sebe, své blízké a život v oceánech zachránit, bude muset udělat jednu nelehkou věc – přestat se stydět za to, kým doopravdy je. Podle producentky Kelly Cooney je jednou z velkých předností filmu, že staví na hlavu divácká očekávání. „Krakeni jsou vnímáni jako legendární monstra, která potápěla lodě, zatímco mořské panny jsou krásné a něžné. To, že jsme ty role obrátili, není jediné překvapení, které diváky čeká,“ slibuje producentka.
USA | animovaný | přístupný | dabing | 90 min. | 80 / 60 Kč
Tlapková patrola ve velkofilmu
Tlapková patrola je bezesporu jedním z největších fenoménů současnosti. Psí záchranáře, kteří umějí létat s letadlem (kříženkyně Skye), hasit požáry (dalmatin Marshall), strážit zákon (německý ovčák Chase) a dělat spoustu dalších užitečných věcí (ostatní čtyřnozí chlupáči), milují děti po celém světě. Stejnojmenný televizní seriál láme rekordy ve sledovanosti, stejně se vede prodeji hraček a podobně se dařilo jejich prvnímu filmovému dobrodružství před dvěma lety. A teď je tu nový film a spolu s ním i zázračný meteorit, který spadne přímo na jejich domov, městečko Adventure City. Proč zázračný? Protože díky němu už tak šikovní pejsci získají báječné superschopnosti, takže z Tlapkové patroly jsou rázem Mocné tlapky. Asi největší radost z toho má nejmenší členka party, fenka Skye, která rázem získala obří sílu, díky níž by teď mohla skály lámat. Než si však členové Mocných tlapek stačí své dovednosti pořádně vyzkoušet, budou je muset použít v praxi. Jejich věčný a vytrvalý nepřítel pan Humdinger, bývalý starosta Adventure City, uprchl z vězení a dal se dohromady s jistou šílenou vědkyní Victorií, která po kouzelném meteoritu také pase. Co se stane, když i tihle dva zlouni získají superschopnosti? Celé Adventure City se ocitne ve strašlivém nebezpečí. Budou Mocné tlapky na jeho záchranu stačit?
USA | animovaný | přístupný | dabing | 93 min. | 150 / 130 Kč
Barbie (tit.)
Žít v Zemi Barbie znamená být dokonalou bytostí na dokonalém místě. Pokud tedy nemáte úplnou existenciální krizi. Nebo jste Ken. Od na Oscara nominované scenáristky a režisérky Grety Gerwigové ("Malé ženy", "Lady Bird") přichází film "Barbie", v němž hrají na Oscara nominovaní Margot Robbie ("Sexbomba", "Já, Tonya") a Ryan Gosling ("La La Land, " "Half Nelson") jako Barbie a Ken.
USA | fantasy | přístupný | titulky | 114 min. | 150 Kč
JAZZ VE MĚSTĚ
Dva večery hravé jazzové atmosféry v klubu Stolárna.
Pátek 6. 10. 2023
19.00 | BEHIND THE DOOR – 20. VÝROČÍ
Už nevídaných 20 let tahle partička objíždí české i zahraniční kluby a festivaly, přestože jsou teprve čerství třicátníci.
Behind the Door je instrumentální sexteto, se dvěma dechovými nástroji v čele, barevně zajímavou kombinací flétny a saxofonu. Jejich tvorba čerpá snad ze všech zákoutí hudby - nejčastěji jsou v ní slyšet inspirace fusion, latinjazzu, moderního jazzu, ale i smooth jazzu, nebo dokonce popu, folku, rocku, nebo vás může překvapit melodie velmi blízká vážné hudby.
Ladislav Muroň - příčná flétna / flute
Ondřej Klímek - saxofon (tenor, soprán) / saxophone (tenor, soprano)
Radim Přidal - kytara / guitar
Ondřej Valenta - piano, klávesy / piano, keyboard
Lukáš Čunta - baskytara / bassguitar
Matěj Drabina - bicí / drums
21.00 | Dan Bárta & Robert Balzar trio
DAN BÁRTA
Jeden z našich nejtalentovanějších, nejvšestranějších a nejuznávanějších zpěváků, držitel mnoha ocenění, včetně několikanásobného ocenění Akademie populární hudby „Anděl“. Většinu zahraničních koncertů však absolvuje s jazzovým triem Roberta Balzara (Balzar je také členem Illustratosphere a J.A.R.).
ROBERT BALZAR TRIO
Ryze akustický projekt založil v roce 1996 náchodský rodák Robert Baltazar a během posledních let si našel svůj vlastní originální tvar.
Robert Balzar - kontrabas
Vít Křišťan - piano
Kamil Slezák - bicí
Sobota 7. 10. 2023
19.00 | Frank Parker Groove Collective
Frank Parker – bicí
Mike Parker – elektrická baskytara
Slawek Pezda – saxofon
The Frank Parker Groove Collective, který vznikl v roce 2017 pochází ze Spojených států a Polska a každý člen nabízí svůj vlastní jedinečný styl a hudební interpretaci. Kapela předvádí své původní skladby a jazzové standardy s využitím různých elektronických efektů. Skupina The Frank Parker Groove Collective, která vystupovala nejen po celé Evropě, je připravena pokračovat ve své hudební cestě a předvádět muzikantské umění na té nejvyšší úrovni.
FRANK PARKER
Frank Parker má za sebou více než 20 let trvající kariéru jazzového hudebníka. Byl nominován na dvě ceny Grammy a jeho hudba zaznívá na desítkách alb. Frank vystupuje po USA, Kanadě, Jižní Americe, Evropě, Asii a Austrálii. Hrál na největších světových jazzových pódiích (kromě mnoha dalších na Jazzových festivalech v Severním moři, JVC a Monterey) s takovými významnými umělci jako Freddie Hubbard, Chris Potter, Randy Brecker, Benny Carter, Joe Lovano, John Patitucci, Nicholas Payton a mnoho dalších. Frank se narodil a vyrostl kousek od Chicaga, v 5 letech začal hrát na bicí a klavír. Získal stipendium na Western Illinois University, kde v roce 1995 promoval v oboru Music Business. Poté začal hrát na plný úvazek. V roce 1999 se Frank připojil ke Kurt Elling Quartet, se kterým procestoval svět a nahrál album „Man In the Air“ nominované na Grammy pro Blue Note.
Frank nyní žije v USA i v Evropě a v současné době vystupuje s Michalem Urbaniakem, Marcinem Pospieszalskim, Piotrem Baronem, Maciejem Fortunou a dalšími špičkovými umělci v regionu- s Mike Parker’s Trio Theory a jeho vlastním souborem The Frank Parker Trio/Quartet.
21.00 | Martin Chodúr a Kateřina Pospíšilová & JazzBanda
Sobotní večer zakončí unikátní spojení muzikantů, kteří jsou z našeho regionu, ale přesto jej daleko přesahují. Místním dobře známá kapela Katka & JazzBanda (kterou tvoří: Honza Kraut -Baryton saxofon, klarinet, Čenda Kraut – klavír, René Pyško -basa, kontrabas, Jan Tulej -bicí a Katka Pospíšilová – zpěv) přivítá ve Stolárně jako svého hosta Martina Chodúra, jenž je mimo jiné český zpěvák, textař, skladatel, multiinstrumentalista a vítěz První řady Česko Slovenské SuperStar. Můžete se tak těšit na hudební zážitek plný písní v podání Katky či Martina, ale i několik společných duetů.
MARTIN CHODÚR:
Martin Chodúr vydal během své hudební kariéry pět alb – čtyři autorská studiová alba – debutové album Let’s Celebrate (2010), Manifest (2012), Martin Chodúr 3 (2015), Tisíc a jedna noc (2021) a vánoční album Hallelujah Vánoční písně a koledy (2018). Poslední zmiňované album nahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Čtyři zahraniční vánoční písně si sám otextoval a ke dvěma napsal aranžmá. Na album nahrál i slavnou píseň Leonarda Cohena Hallelujah, jež milují posluchači na celém světě. Martinova autorská tvorba vychází z pop-rocku. Dominantní jsou silné melodie naplno využívající jeho velký hlas a osobité poetické texty. Patrný je vliv umělecké tvorby 60. a 70. let a vliv filmové hudby.
Vstupenky v prodeji na www.kulturafm.cz, v pobočkách TIC F≈M, KC Frýdlant n.O., v hale Polárka a na místě.
Děkujeme partnerům akce:
SmVaK - Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.
Statutární město Frýdek≈Místek
Klub Stolárna
Jazz v Beskydech
Změna programu vyhrazena
VSTUPNÉ:
Dvoudenní: předprodej 550 Kč / na místě 700 Kč
Pátek: předprodej 350 Kč / na místě 450 Kč
Sobota: předprodej 350 Kč / 450 Kč