Program akcí
Program akcí
Akce pro 08.10.2022
Paříž, Paříž… | výstava fotografií Agnieszky Cyranka-Pytlik a Dalibora Bednáře
*Oba autoři nezávisle na sobě, v různých časových obdobích a rozdílnými technikami zpracování zachycují svůj pohled na Paříž, okouzleni městem na Seině.
Polská výtvarnice Agnieszka Cyranka-Pytlik je absolventkou oboru malby na krakovské Akademii výtvarných umění (2013) a oboru umělecké fotografie na Slezské univerzitě v Katovicích (2010). Již 12 let žije a tvoří v Ostravě. Vedle malby se zabývá také fotografií zachycující architekturu měst a městských objektů. I zde je dominantní geometrická struktura s ostrými grafickými kontrasty uzavřená do černobílých obrazů.
Dalibor Bednář využívá u snímků z Paříže plného políčka kinofilmu pro své vlastní příběhy fotografie. Bednářovy záběry jsou skutečně výsledkem soustředěného pozorování všedního života, avšak s jakousi zvláštní, nechtěnou lehkostí, jakoby autor dával těm obyčejným věcem (a příběhům) volný průběh, nechal je volně plynout dál, svou vlastní cestou. Jakoby nabízel další prostor k přemýšlení těm, kterým své fotografie předkládá k nahlédnutí jako dalším nestranným pozorovatelům, v jejichž myslích se pak rozvíjejí jiné příběhy všedních dnů. (z textu B.Rywikové)
Výstava je ke zhlédnutí do 30. 10. 2022 v běžné provozní době kina Vlast.
JAN ADAMUS + ONDŘEJ BĚLICA | SKRZ
Galerie Věž ve věži farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku vás zve na návštěvu výtvarného projektu - site specific instalace s názvem "SKRZ" architektů Jana Adamuse a Ondřeje Bělici.
Výstava potrvá do 30.11. 2022 / pátek 15 -18 hodin, so-ne 13 - 18 hodin.
vnitřní část instalace skončí s datem ukončení sezony
Galerie Věž i svatojánské věže jako takové - tedy v neděli 30. 10. 2022.
V případě zájmu bude možné se na vnitřní instalaci podívat po telefonické domluvě
Multimediální výstava interpretuje vertikální osu svatojánské věže až do svého maxima.
Dochází k průniku skrz celou planetu. Směr vrtu je definován protažením vertikály kostela
jakožto geometrické normály k zemskému povrchu. Instalace pracuje s výtvarnými elementy kruhu, spirály a světla. Vnější světelná spirála vyznačuje těžební bod, směr vrtu a podobně
Vnitřní audiovizuální instalace vytváří iluzi průniku skrz zemský povrch, jeho jádro a odhaluje překvapivé nálezy v dosud neprozkoumaných hlubinách.
Posláním této umělecké intervence je proměna vnímání svatojánské věže ve všech jeho měřítkách: objekt - architektura - město - planeta.
Ondřej Bělica a Jan Adamus společně tvoří autorskou dvojici od roku 2011.
Oba rodáci z Frýdku-Místku a absolventi Fakulty architektury v Brně,
Fakulty výtvarných umění v Brně a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Navzájem se ovlivňují v propojování a překračování hranic mezi fyzickým a digitálním prostředím, objektem, architekturou a environmentem.
Mezi společné projekty patří vítězný návrh na revitalizaci předprostoru Domu umění v Ostravě,
návrhy sochařských objektů ve veřejném prostoru a divadelní scénografie. Dále je spojuje
neustálá diskuze nad každodenními tématy a tvorbou.
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Příběh Nevěsty a další cesty | za sochami Kurta Gebauera
Výstavu zahájí a texty Kurta Gebauera přečte Radana Šatánková, A capella zazní zhudebněná báseň Óda na radost.
My tady taky máme Gebauera! „Příběh Nevěsty a další cesty za sochami Kurta Gebauera“ vypráví o osudu pomníku Obětem II. Světové války, který byl sochařem zpodoben jako hlava mladé dívky a původně osazen na schodišti frýdeckého zámku. Výstava připomíná jeho vznik, údajné zmizení a znovunalezení. Přehledem dalších soch Kurta Gebauera umístěných v okolí regionu se potom pokouší upozornit na důležitý aspekt přítomnosti uměleckých děl ve veřejném prostoru.
Výstava je ke zhlédnutí do 8. 10. 2022, Út –Pá 16.00–18.00, So 10.00–17.00 / po domluvě ve všední dny v čase 13.00–16.00, kontakt: Karin Šrubařová, tel. 778 966 766
SPLAVI/0 - procesy a praxe současné ilustrace
Letošní výstavou SPLAVI/0 chceme směřovat k založení festivalu, který bude každoročně uvádět současnou ilustraci a postupně i práci malých nakladatelství, tak jak se s ní můžeme setkat v praxi v širokém spektru formátů, jak se rozvíjí z potřeby reagovat na technologický posun nebo naopak v tendencích, které vedou zpět k rozvíjení řemesla a uchování výstupů v materiálu. V letošním roce jsme oslovili autory, kteří jsou místně nebo jinak osudem propojeni s regionem. Součástí výstavy je doprovodný program v Městské Knihovně FM.
Název výstavy vychází z označení "spláví" užívaného pro různorodý materiál plující na vodě, často je to dřevo, kusy keřů, větve a odštěpky, které jsou důležitou součástí ekosystému, ale zároveň může jít i o materiál z rozpadlých staveb, hrází nebo třeba odpad z břehů. V tomto kontextu nás zajímají cesty a výstupy, které postupně v čase vyplynou z činnosti a života tvůrců, ať už se vyjeví jako nosné nebo vyústí ve slepou uličku, ale mohou být životadárné pro další tvorbu.
Výstava je ke zhlédnutí do 16. 10. 2022, vždy Út – Pá 16.00 – 18.00, So 10.00 – 17.00 / po domluvě možné zhlédnout ve všední dny v čase 13.00 – 16.00, kontakt: Karin Šrubařová, tel. 778 966 766
Bijásek | Cesta do Tvojzemí
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Daleko za hranicemi dětských hřišť existuje úžasný svět fantazie – Tvojzemí. Opice a krkavci tu mluví lidskou řečí a po zlatých pouštích se procházejí neskutečné stroje, které fungují v dokonalém souladu s přírodou. Desetiletý Riki uteče do Tvojzemí ze svého domova ve skutečném světě, protože zachytí signál vysílaný tajemným zářivým kamínkem. Tento kamenný zdroj velké síly, který chce každý získat, se ukryje v Rikiho srdci. S kým může Riki sdílet toto tajemství? Se svou novou drzou kamarádkou Emmou? S opičím generálem Tidlingem? S Kovomanem, mocným robotem a poradcem Prezidenta Tvojzemí či s kapitánem parní lodi? Rikiho dobrodružná výprava za záchranou nejen vlastního života, ale i celého světa fantazie, může začít.
ČR / SR / BE | animovaný | přístupný | dabing | 86 min. | 80 / 60 Kč
Zaměstnanec měsíce
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Vincent chtěl být celý život státním úředníkem, aby mohl naplno využívat výhody pohodlného úřednického života. Ke všemu ještě nemůže podle zákoníku práce dostat výpoveď, takže má teplé místečko až do důchodu. Jednoho dne se ale jeho život obrátí vzhůru nohama: vláda odhlasovala obrovský plán úspor a Vincentovi se nad hlavou objeví mrak strachu z nezaměstnanosti. Protože ví, že ho vyhodit nemůžou, nenechá se jen tak odbýt. Jeho šéf se však rozhodne ho zlomit a vymyslí plán! Začne ho posílat na ty nejnemožnější pozice a do nejzapadlejších koutů světa. Čeká ho Severní pól, věznice, předměstí plná kriminálníků. To je jen část míst, kde nebude Vincent bojovat jen o své teplé místečko, ale i o holý život. Ale vše zlé je k něčemu dobré a kdo ví, třeba se i zamiluje... „Zaměstnanec měsíce“ dodržuje nejlepší tradice francouzské komedie a humoru. Scénárista, režisér a hlavní hrdina filmu Jérome Commandeur je jednou z nejúspěšnějších postav současné francouzské komedie. V komedie účinkují herci jako legendární Gérard Depardieu, Christian Clavier (Co jsme komu udělali?, Ibiza, Záhada v Saint-Tropez) nebo Gérard Darmon (Asterix a Obelix, King, Láska bez bariér).
FR | komedie | 12+ | dabing | 83 min. | 140 Kč
OLGA STEHLÍKOVÁ, DAN JEDLIČKA | LITERÁRNÍ VEČER
Olga Stehlíková (*1977) je básnířka, autorka knih pro děti, literární publicistka a editorka. Vystudovala bohemistiku, obecnou lingvistiku a publicistiku. Připravuje magazín Tvaru online Ravt, řídí edici poezie Odeon a píše interpretace básnických sbírek pro ČT Art (pořad Jedna báseň). Od roku 2014 vydala tři básnické sbírky: Týdny, Vejce / Eggs (dvojjazyčně, s vinylem a hudbou Tomáše Brauna a v překladu Davida Vichnara) a Vykřičník jak stožár. S Milanem Ohniskem napsala pod pseudonymem Jaroslava Oválská sbírku Za lyrický subjekt. Skladba O čem mluví Matka, když mlčí vyšla knižně v roce 2020. Publikovala také povídky a čtyři novely pro dětské čtenáře (nejnověji titul Mojenka, 2022). Je nositelkou ceny Magnesia Litera, Básně CZ/SK za poezii a ceny Tvárnice za literární kritiku. Její básně byly přeloženy do dvanácti jazyků, jsou součástí mnoha zahraničních antologií poezie; knižně jí vyšel výbor v němčině, rumunštině a slovinštině. Žije a pracuje v Praze.
Dan Jedlička (*1973) vystudoval Slezskou univerzitu v Opavě a Masarykovu univerzitu v Brně. Jako asistent na Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity se zabýval současnou britskou poezií a překladatelstvím.
V současné době působí na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě, kde vyučuje češtinu a angličtinu.
Od roku 2006 se jako šéfredaktor podílí na provozu a činnosti nezávislého nakladatelství Perplex, jež se zaměřuje převážně na současnou českou poezii. Pro toto nakladatelství edičně připravil k vydání více než tři desítky knižních titulů; je také jedním
z jeho kmenových autorů. Jeho sbírka Sbohem malé nic byla nominována na cenu Magnesia Litera 2015 v kategorii poezie. V roce 2016 byl jedním ze tří českých finalistů mezinárodní literární soutěže Dresdner Lyrikpreis / Drážďanská cena lyriky. V letech 2016–2018 externě spolupracoval s literárním časopisem Host, v němž měl na starosti rubriku pro začínající autory Hostinec. V roce 2019 byl společně s Radkem Fridrichem editorem výběrové ročenky Nejlepší české básně 2019.
Překlady / Wang Wej: Ptačí křik (Perplex, 2009) – výbor z díla staročínského básník
v překladech a parafrázíchRoger McGough: Někdo přijde a udělá to za mě líp (Perplex, 2011) – výbor z poezie současného britského básníka.
SVATOJANSKÁ VĚŽ v roce 2022 OTEVŘENA
KVĚTEN-ŘÍJEN / PÁ 15-18 H. / SO, NE 13 - 18 H.
Jan Žižka (dab.) 15+
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí. Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden, Jan Budař a další.
ČR | historický | 15+ | dabing | 125 min. | 140 Kč
JAZZ VE MĚSTĚ
Dva večery hravé jazzové atmosféry v klubu Stolárna.
Program:
Pá 7. 10. | 19.00
Point of Few feat. Jan Uvira a Radim Přidal
Křest debutového alba Open to Closeness, na kterém hostuje i klávesista Jason Lindner z kapely Davida Bowieho.
Účinkují:
Radim Přidal: kytara
Petr Smékal: saxofón
Vlastimil Škoda: baskytara
bubeník Marek Antoňů: bubny
Host Jan Uvira
Pá 7. 10. | 21.00
Jan Smigmator & Band
Přední swingový zpěvák a jeho sextet, složený ze špiček české jazzové scény
Účinkují:
Jan Smigmator, Jan Kyncl, Jan Andr, Tomáš Hobzek, Kryštof Tomeček, Max Makagonov, Jan Aleš
So 8. 10. | 19.00
ZAMAJOBE with SMALL KINGDOM (Jižní Afrika/USA/D/CZ)
Jedna z nejznámějších zpěvaček jihoafrické hudební scény, která ohromila posluchače po celém světě.
Účinkují:
Zamajobe Sithole (JAR): zpěv
Rolf Langhans (D): klávesy
Petr Dvorský (CZ): kontrabas
Andy Winter (USA): bicí
So 8. 10. | 21.00
Ondřej Pivec Organic Quartet
Klasický jazz prokládán moderními prvky česko-amerického hudebníka, skladatele a producenta ve spojení s nejkvalitnějšími hudebníky české scény.
Účinkují:
Ondřej Pivec, Libor Šmoldas, Tomáš Hobzek, Jakub Doležal
VSTUPNÉ:
Dvoudenní: 550 Kč v předprodeji / 700 Kč na místě
Jednodenní: 350 Kč v předprodeji / 450 Kč na místě
Vstupenky v prodeji na www.kulturafm.cz, v pobočkách TIC F≈M, KC Frýdlant n.O., v hale Polárka a na místě.