Program akcí
Program akcí
Akce pro 09.05.2022
Dětský film na plakátě
Tematickou výstavou u příležitosti jarních prázdnin chceme potěšit obzvláště naše nejmenší diváky a posluchače.
Výběr plakátů k dětským filmům ve foyer Nové scény Vlast můžete zhlédnou do konce května 2022.
Vstup zdarma, otevřeno v rámci běžného provozu Kina Vlast.
Lukáši, a nechtěl bys nám někdy udělat plakát?
Výstava vizuálů Symfonického orchestru Frýdek-Místek v letech 2017-2022
„Lukáši, a nechtěl bys nám někdy udělat plakát?“ Tímto způsobem začala na jaře roku 2017 spolupráce symfonického orchestru Frýdek-Místek s ikonou místní umělecké scény, Lukášem Horkým. Vznikl z toho dlouhodobý a stále trvající projekt, v rámci kterého převzal Lukáš Horký záštitu nad celkovým vizuálem symfoňáku. Ten aktuálně zahrnuje zejména množství plakátů vytvářených při každém koncertu, fotografií, logo orchestru, vizuál desky. Při příležitosti 60. výročí založení orchestru tedy přirozeně přišel nápad udělat výstavu, která celou tuto spolupráci obsáhne. Příznivci orchestru budou na výstavě moci nahlédnout také do výběru archivních dokumentů a fotografií ze zákulisí orchestru pořízených za celou dobu jeho existence.
Výstava potrvá do 26. 5. 2022.
Otevírací doba: středa - neděle 15.00 - 18.00
Poslední závod
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát…
Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.
ČR | drama | přístupný | česky | 100 min. | 140 Kč
FK | Město na řece | Host Julietta Sichel
Tragikomické drama o lásce a ztrátách Město na řece, které natočil lotyšský režisér Viesturs Kairišs (Sibiřský deník, 2016), vznikalo v české koprodukci a s českou hereckou účastí. Jednu z hlavních rolí zde ztvárnila česká herečka Brigita Cmuntová (Bábovky, 2020) v postavě židovské dívky Zisly, do které se zamiluje hlavní hrdina výtvarník a písmomalíř Ansis (debutující Davis Suharevskis). Se svou profesí najde uplatnění za každého režimu (cedule a směrovky potřebuje každá vláda).
Lotyšsko-česko-litevský snímek vypráví příběh člověka, který se v krátkém časovém úseku ocitne postupně uprostřed tří totalit: v autoritářském režimu předválečného Lotyšska a v době války v éře komunismu a nacismu. Absurdní a groteskní situace, kafkovská atmosféra, velká láska k dvěma ženám, důležitá morální rozhodnutí provází hlavního hrdinu napříč krutými i lyrickými dějinami východní Evropy minulého století.
LTU / ČR / LVA | drama | přístupný | titulky | 118 min. | 140 / 100 Kč
Hostem projekce bude producentka filmu Julietta Sichel, po projekci bude následovat debata.