Program akcí
Program akcí
Akce pro 11.08.2024
V hlavě 2
Ve snímku V hlavě 2 společností Disney a Pixar budou mít diváci znovu možnost se podívat na to, co se právě odehrává v hlavě čerstvé teenagerky Riley. Dějí se zde velké věci – ve velícím centru probíhají neočekávané stavební práce, aby se sem vešli překvapiví noví hosté: zbrusu nové emoce! Radost, Smutek, Vztek, Strach a Nechuť, kterým se už dlouho dařilo mít všechno pěkně pod kontrolou, se ocitají na rozpacích, když se jejich společnost rozroste o Úzkost, Závist, Nostalgii a Nudu …. Film V hlavě v režii Petea Doctera a v produkci Jonase Rivery, uvedený v roce 2015, získal Oscara a cenu Zlatý globus v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film.
USA | animovaný | přístupný | dabing | 96 min. | 150 / 130 Kč
AKUMA | PROMENÁDNÍ KONCERTY
Akuma nese název po Akumulátorce Raškovice, podniku, který kapelu kdysi sponzoroval. Její jádro tvořili tehdejší studenti jedenáctiletky v čele s kapelníkem Antonínem Hradílkem. Zpočátku hrávali, kde se dalo – na vesnických tancovačkách, v hostinci U hučky. Popularita kapely vzrostla v době pravidelných Čajů o páté ve frýdecké Sokolovně. „Když jste šli do Národa nebo Českého domu, museli jste mít společenské oblečení, kdežto do Sokolovny chodívali lidé přímo z vlaku. Byla v tom určitá dávka spontánnosti. Na parketu tančívalo pět i šest stovek lidí,“ vzpomíná jeden ze zakládajících členů Akumy Milan Michna. V kapele vyrůstal a hrál v ní od svých patnácti. Repertoár se skládal z písniček zakázaných rádiových stanic. V roce 2012 se muzikanti po padesáti letech znovu sešli a nazkoušeli původní repertoár, i když už sestava lehce prořídla. „Z patnácti nás zůstalo devět. Byl to trochu risk. Nevěděli jsme, kolik našich fanoušků na nás po tolika letech vůbec přijde, byli jsme mile překvapeni,“ říká Michna.
K tanci i poslechu zahrají: Bohumil Kocich (kytara), Waldemar Svatoš (bicí), Zdeněk Kohut (basová kytara), Karel Peter (klávesy), Aleš Gurecký (saxofon), Milan Michna (trubka), Milan Šárek (zpěv)
Pořádá: Kultura F≈M
Vstup zdarma
Občerstvení zajištěno
*pouze za příznivého počasí
Půlhodina s varhanami
- Info na voxorganum.cz
10 životů kocourka Mňouka
Mňouk je trochu rozmazlený a malinko sobecký kocourek, který si vůbec neuvědomuje, jaké štěstí ho potkalo, když si našel nový domov u hodné výzkumnice Růži Šikovné. To se však rychle změní, když kvůli vlastní nepozornosti přijde o svůj devátý, tedy poslední život. Bez dalších životů a tváří v tvář nevyhnutelnému Mňouk prosí, aby se mohl polepšit a dostal další šanci. Jeho žádost je zpočátku zamítnuta, ale pak se strážkyně nebeské brány nad kocourkem slituje a umožní mu vrátit se na Zemi s dalšími devíti životy. Mňouk však netuší, že každý z těchto nových životů prožije v těle jiného zvířátka, a tím dostane neocenitelné lekce. Následuje dobrodružství, během kterého se Mňouk změní ze sebestředného mazlíčka v nesobeckého hrdinu a zjistí, že někdy musíme projít mnoha různými cestami, abychom v sobě našli své nejlepší já.
UK / CAN | animovaný | přístupný | dabing | 88 min. | 150 / 130 Kč
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk
Výstava je prodloužena do 27. 10. 2024
Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.
VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ
Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.
Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.
INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024
Borderlands (dab.)
Lilith (Cate Blanchett), nechvalně proslulá lovkyně lidí s tajemnou minulostí, se jen nerada vrací domů na Pandoru, nejchaotičtější planetu v galaxii. Místo plné banditů, podivných a ještě podivnějších příšer. Jejím úkolem je najít zmizelou dceru Atlase (Edgar Ramírez), nejmocnějšího zlosyna ve vesmíru. Lilith uzavře překvapivé spojenectví s partou psanců a antihrdinů k pohledání – protřelým žoldákem na misi Rolandem (Kevin Hart), nezvladatelnou předčasně dospívající ničitelkou Tiny Tinou (Ariana Greenblatt), Tininým nabušeným ochráncem Kriegem (Florian Munteanu), podivínskou vědkyní Tannis (Jamie Lee Curtis) a nesnesitelně přemoudřelým robotem Claptrapem (Jack Black). Společně musí tihle nečekaní hrdinové bojovat s mimozemským druhem a nebezpečnými gangstery, aby odhalili jedno z nejtřaskavějších tajemství Pandory. Osud vesmíru by mohl být v jejich rukou – ale oni budou bojovat za něco víc: jeden za druhého. Vítejte v BORDERLANDS, filmové adaptaci legendární herní série. „Chci, aby si lidé říkali: ‚Takhle dobře jsem se v kině bavil nejlíp za poslední roky.‘ Když si uvědomíte, jak vysoká jsou očekávání, nedivte se, že se film točil tak dlouho a vystřídalo se na něm několik scenáristů i režisérů. Jediná možnost, jak natočit film, který zaujme nejen fanoušky hry Borderlands, ale i běžného diváka, je natočit jednoduše skvělý biják. To by nešlo bez těch nejlepších herců. Obsazení Borderlands je perfektní, jsou to ti nejlepší, se kterými jsem kdy pracoval. Všichni do toho šli naplno a celým svým srdcem. Do hlavní role jsem vybral Cate Blanchett, už kdysi nás sblížila láska k hororům. Když se lidé dívají na Cate, vidí ji s dirigentskou hůlkou, já ji vidím s plamenometem. Naučila se neuvěřitelné kaskadérské kousky, skoro všechno chtěla točit sama, je dokonalá,“ pochvaluje si režisér Eli Roth spolupráci s držitelkou dvou Oscarů, čtyř Zlatých glóbů a čtyř Filmových cen Britské akademie. A co na to sama herečka? „Eli mi zavolal, když tenhle film připravoval a požádal mě, abych si jen tak z kamarádství přečetla scénář. Vůbec nemluvil o tom, že bych měla hrát hlavní roli. Chtěl jen můj názor. Když jsme se pak o tom bavili, řekl mi, že by mě rád viděl jako drsnou lovkyni odměn stejně tak, jako byl Clint Eastwood v roli Muže beze jména nebo Snake Plissken ve filmu Útěk z New Yorku. Tím mě přesvědčil, to je totiž můj nejoblíbenější film,“ říká Cate Blanchett.
USA | akční | 12+ | dabing | 102 min. | 150 Kč