Program akcí
Program akcí
Akce pro 12.08.2023
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
POSLEDNÍ HOST
Autorky fotografií: Kateřina Skalíková a Renáta Veselská
Pobočka Místek, Hlavní třída 111, výstavní prostory schodiště
Výstava probíhá od 24. července do 31. srpna 2023.
Více na www.knihovnafm.cz
VÝSTAVA | Rekonstrukce bytu
V budově bývalé místecké Záložny se dříve také bydlelo. Přijďte nahlédnout do jednoho z minulých interiérů na fotografiích a představit si její příběh zase trochu jinak.
Záložna (bývalá Moravia Banka - 2. NP)
- Ne–Po: zavřeno
- Út–Pá: 15.00–18.00
- So: 10.00–13.00
Přetržené vlákno / Slezan a lidé
Výstava „Přetržené vlákno / Slezan a lidé“ je ponejvíce drobným mementem a prchavou vzpomínkou na ještě nedávný provoz textilní výroby ve Frýdku-Místku, který vlivem uzavření závodů a souběžnou akcelerací technologického vývoje obecně, upadl ve většině svých detailů v zapomnění. Kdo z generace mladých dospělých dnes dokáže popsat proces skaní, šlichtování, tkaní nebo barvení tkanin? Kdo dokáže popsat rozložení výrobních procesů v lidské a strojní síle? Vlákno historicky svázané s našim městem bylo přetrženo, a ať už viníme ruku neviditelnou nebo vládnoucí, je tak jako tak místem přistání jakési bezčasí, opouštějící svět prošlupů, člunků, děrných karet a jiných zdánlivě nedůležitých komponent procesu vznikání věcí. Tak tedy vstříc krásným novým strojům, ale pozor, magická černá skříňka je neprodyšně uzavřena a s kabelkou Hermiony Grangerové má pramálo společného. Možná by se nám šikovná tkadlena mohla v nadcházejícím období ještě hodit.
Lukáš Horký
Soubor Slezan byl focený nadvakrát, první fáze byla ještě, když jela šicí dílna. Vědělo se, že bude končit a já jsem chodil mezi zaměstnance a dokumentoval život. Nejdřív se báli, to bylo složité, takže prvních čtrnáct dní jsem fotil jenom zátiší, ale postupně jsem si k nim získával vztah a jakmile se otrkali, tak už se fotili skoro všichni.
Chodil jsem tam nepravidelně dva nebo tři měsíce na celou směnu, oni si dělali svoje a když se mi někdo líbil, tak jsem dělal portréty a samozřejmě během toho vznikaly i ty pokusné a různé rozmazané fotky a nějaké experimenty se zátišími, ale ty jsem ve finále nikde nepoužil, některé z nich jsou teď ve výstavě.
Ve druhé fázi už zůstala jenom půlka holek a šicí dílna měla končit, ale pořád se to protahovalo. Byli vlastně v permanentním ukončovacím procesu, jen nevěděli, kdy ten konec přijde. Stylizované portréty, vznikly během posledního dne, když už se vědělo, že je konec. Postupně jsem si je zavolal, sedli si na židli se světly, bleskl jsem to, oni si vzali igelitku a šli. Tehdy se ještě vůbec nepředpokládalo, že Landsberger půjde k zemi.
Černobílé fotky strojů jsou posunuté o několik let dál, do situace, kdy už Slezan nejel, firma nefungovala a lidi tam nebyli. Převlíkl jsem se za dělníka a vlezl tam. Zůstalo tam veškeré strojové vybavení, nahoře byly moderní stroje a pak se to celé nechalo zdemolovat. Všechny ty mykací stroje, které jsem tam fotil, šly do šrotu. Byly to mrtvý stroje, na kterých už nebylo, vůbec nic.
Záložna (bývalá Moravia Banka - 2. NP)
- Ne–Po: zavřeno
- Út–Pá: 15.00–18.00
- So: 10.00–13.00
Téma frýdecko-místeckých textilek reflektují i další akce ve městě pod společným názvem PO STOPÁCH TEXTILEK
VINYL BURZA
Letní burza nejen vinylových desek.
Speciální host SHAKE_SPIRIT - začátek koncertu ve 14.00
- Vstupné: 50 Kč
- občerstvení v areálu
- čas konání 11.00-17.00
Noc s Pánem prstenů
Výprava do Středozemě v prostoru našeho kina
Filmová noc s filmy dle knih z pera Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Putování Společenstva prstenu a jeho snaha zničit Jeden prsten, který vládne všem bude promítnuta během jediné nezapomenutelné noci. Promítnuty budou prodloužené verze všech tří filmů v originálním znění s českými titulky.
Pán prstenů: Společenstvo prstenu – 228 minut
Pán prstenů: Dvě věže – 235 minut
Pán prstenů: Návrat krále – 262 minut
DAVID VODA | AUTORSKÉ ČTENÍ POEZIE
LITERÁRNÍ VEČER MODERUJE REDAKTOR A PŘEKLADATEL ERIK LUKAVSKÝ
David Voda / * 11. 10. 1976, Olomouc
Dětství prožil v Olomouci, Jeseníkách (moravských Sudetech) i na Slovensku. V letech 1995–2002 vystudoval teorii a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého.V letech 2000–2004 byl kurátorem v Muzeu umění Olomouc. V letech 2004–2006 působil jako kurátor v Divadle hudby Olomouc.Specializuje se na českou moderní kulturu. Věnuje se umění českých Němců ve 20. století, moravskému umění po roce 1938, zabývá se otázkami česko-německo-židovské minulosti a také se zajímá o dějiny fotografie. Píše literární i výtvarné recenze, uměleckohistorické eseje. Publikuje v časopisech Listy, A2, Ateliér, Prostor Zlín, Souvislosti. Je redaktorem dvouměsíčníku Listy, zde vede rubriku Galerie a Architektura, je zároveň činný v olomouckém nakladatelství Burian
a Tichák. Od roku 2004 pracuje v galvanické zinkovně jako vedoucí výroby.
David Voda vede v Olomouci Rub Gallery, o její dramaturgii napsal: Rub Gallery je olomoucká galerie umění představující mezinárodní umělce a umělecké pozůstalosti devatenáctého, dvacátého a jedenadvacátého století. Posláním galerie je sbírání, vystavování a prodej klasické moderny, avantgardy, poválečného a soudobého umění
a designu, např. zapomenutých c. a k. hrdinů, zlínské avantgardy během druhé světové války nebo antroposofických revolucionářů umění.
Jako básník debutoval v roce 2010 sbírkou Sněhy a další (Fra, Praha 2010), která byla nominována na cenu Magnesia Litera 2011 v kategorii objev roku. Poslední sbírkou je
Automat na plyšáky (Fra, Praha 2021).
Žije v Olomouci, jeho ženou je italská básnířka a překladatelka Sabine Voda Eschgfäller.
HISTORICKÉ SLAVNOSTI
… ve spojitosti s naším městem a krajem
Setkání českého krále Přemysla II. Otakara a opolského knížete Vladislava
… aby v míru byla stanovena hranice mezi Moravou a piastovským opolským knížectvím podél toku řeky Ostravice
Frýdecké historické slavnosti nabídnou tematický kulturní program ve formě pouličního divadla, šermu, historického jarmarku, šermířských a komediantských představení.
Sobota 12. 8. | 18.00 | Park Pod zámkem
Večer o osumnacte hodině, před tym jak vypuknu historycke slavnosti, přiďtě se poslechnuť basničky aji pěsničky o tym našym fajnym mjestě. Vlasně dvojmjestě. Frydek-Mistek ma mezy sebu spojovnik. Spolem už zme su je 80 rokuv. I gdyž okolnosti tehdejšyho slučeňa byly dosť dramaticke, něsky se možem radovať, že nam to spolem klape. Zazpivajmy se na veselu notu - a gdo budě chceť, može aji tancovať!
Sobota 12. 8. | 20.00 | Zámecké náměstí, Park Pod zámkem
Triumfální příchod českého krále Přemysla II. Otakara a opolského knížete Vladislava
20:00 ZAHÁJENÍ SLAVNOSTÍ KRÁLOVSKÝM KOMOŘÍM
20:30 VEČERNÍ SLAVNOSTNÍ PRŮVOD
20.45 RYTÍŘSKÝ TURNAJ O SRDCE DAM A PANÍ
21:30 OHŇOVÁ SHOW, ANEB…V ZÁŘI JISKER A PLAMENŮ
22:00 UKONČENÍ PRVNÍHO DNE SLAVNOSTÍ
Neděle 13. 8. | 10.30 – 18.00 | Park Pod zámkem
Program plný historie a romantiky pro velké i malé
Pořádá statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím Kultura FM