Program akcí
Program akcí
Akce pro 13.06.2021
ONLINE Národní dům, známý neznámý | virtuální prohlídka s výstavou
Známá i neznámá zákoutí Národního domu s námi můžete poodhalit prostřednictvím virtuální prohlídky spojené s výstavou.
Historická stavba letos oslavila 120 let od svého dokončení a velkolepé slavnosti k znovuotevření pro veřejnost, která se konala 4. a 5. července roku 1900. Slovy současníka té doby „národní a kulturní tvrz Pobeskydí“, kterou Národní dům bezesporu byl, můžete shlédnout v jedinečné autorské audiovizuální sekvenci, kterou svým slovem doprovodí kulturní publicistka, básnířka a v neposlední řadě také předsedkyně spolku Krasomil, Radana Šatánková.
Jednotlivé sekvence jsou hudebně doprovázeny písněmi osobitého swingového tělesa Swingalia.
Virtuální pozvánka
https://www.facebook.com/kulturafm.cz/videos/435132757506625
Virtuální komentovanou procházku Národním domem si můžete pustit ZDE
Jak Bůh hledal Karla
Jak Bůh hledal Karla je provokativní dokumentární road movie o hledání Boha v současném Polsku. Průvodcem této tragikomedie je český dokumentarista Karel Žalud, tápající hrdina, který si během natáčení prochází po rozpadu manželství vlastní osobní krizí. Karel se zároveň nápadně podobá stereotypní představě Poláků o tom, jak vypadá typický Čech. A z toho přirozeně vyplývá řada mrazivě komických situací. Karlův převážně ateistický štáb navštíví masová setkání polských věřících, proniká do antisemitského Rádia Maryja. Konfrontuje polské kněží s vymítáním ďábla nebo se sexuálním zneužíváním v rámci církve. Zpovědi neunikne ani sám hrdina a průvodce filmu, jehož hledání Boha ve filmu vyústí spíše v hledání sebe sama.
ČR / PL / SK | dokumentární | 12+ | titulky | 97 min. | 130 Kč
Petr Boreček: Vizualizace myšlenek
Výstava známého umělce Petra Borečka pod názvem Vizualizace myšlenek zavítá do Národního domu v průběhu červnových dní. Zveme vás na neobyčejný umělecký zážitek, neboť výstava pořádaná již tradičně pod záštitou Pobeskydského spolku přátel výtvarného umění ve Frýdku-Místku, bude tentokrát velice netradiční. Petr Boreček je kromě soch autorem řady obrazů a v poslední době i fotografií. Autor využívá barevného ohmatávání struktur v prostoru ke zkoumání nových tvarů v kombinaci s mnohotvárností krajiny a někdy i imaginativně vytvořeného prostředí. Svět v jeho prožívání je vnímán silně existencionálně a expresivně - bytí je pro něj zápas a hledání smyslu existence.
Výstava bude v přízemí Národního domu zpřístupněna ke zhlédnutí po celý předprázdninový měsíc a najdete ji také ve virtuální galerii na FB KulturaFM.
VÝSTAVA HRANOL Michala Motyčky s básněmi Jany Šindelové
*Výstava je prodloužena do 11. července 2021
Hranol ve věži – věž ve věži – se odehrává jako proces, může být efemérní formou zobrazení evokující biblickou věž ze slonoviny, chráněné místo pro snění, časovou kontinuitu i vědomí souvislostí – minuty, hodiny, dny, staletí – mnohočetnou realitu, vnímání a prožívání skutečnosti.
Soustředíme se jen na to podstatné, slovy Miroslava Petříčka: „Vnějšek není vně, nýbrž je uvnitř.“
Michal Motyčka a Jana Šindelová
Michal Motyčka se narodil 18. března 1974 v Praze, je umělec a architekt. Absolvoval fakultu architektury ČVUT v Praze (1992–2001), ateliér Sklo v architektuře prof. Mariana Karla na VŠUP v Praze (1995–2000), studijní stáž na Škole architektury prof. Emila Přikryla na AVU v Praze (1999) a studijní stáž na oboru skla na Rhode Island School of Design v Providence v USA (1999–2000). Zabývá se přesahem mezi architekturou a současným vizuálním uměním. Vystavoval mimo jiné v mezinárodně respektovaných muzeích v Corning Museum of Glass, v dánském Ebeltoftu a Aarhusu a v belgickém Lommelu. Od roku 1999 spolupracuje s Václavem Ciglerem.
Jana Šindelová se narodila 23. 7. 1970 ve Šternberku, je vizuální umělkyně, teoretička umění a kurátorka. Studovala výtvarnou výchovu na PdF a Teorii a dějiny umění na FF UP v Olomouci, absolvovala AVU v Praze (Jiří Lindovský, Milan Knížák), a Internationale Sommerakademii v Salzburku u Kiki Smith. Zabývá se kresbou, grafikou a site specific. Od roku 1992 vystavuje na výstavách v České republice i v zahraničí, její práce jsou zastoupeny ve sbírce National Gallery of Art ve Washingtonu, D. C.; Galerie Klatovy / Klenová, v soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Od roku 2002 spolupracuje s Václavem Ciglerem a s Michalem Motyčkou, společně připravili přes 100 projektů a výstav, a vydali 9 publikací. Je spoluautorkou monografie Václav Cigler: prostory/projekty (2009) a dalších publikací, např. Steven Henry Madoff. Václav Cigler Light and Space in the Garden of Reason (2010), Cigler, Motyčka AKČYTOM RELGIC (2016), Václav Cigler, Michal Motyčka, Jsme 100/We are 100, Otevřený hrob/The open Tomb, Událost místa/Spatial occasion (2018), Václav Cigler Kresby/Drawings (2019), Václav Cigler, Michal Motyčka: Světelné pole/Light Field (2019).
Bon Jovi – From Encore Nights
Oblíbená skupina z Rokenrolové síně slávy představí zcela novou energickou show, kterou ještě nikdo neviděl. Po třech dekádách na scéně si Bon Jovi vybudovali místo na rockovém výsluní a byli proto zařazeni do Rockové síně slávy i Skladatelské síně slávy. Mají za sebou více jak 130 miliónů prodaných alb, světoznámé hity jako It's My Life, Livin’ On A Prayer či Always, tisíce odehraných koncertů v 50 zemích pro 35 miliónů fanoušků a ze vstupenek utržili přes 1 bilion dolarů. Bon Jovi jsou zkrátka mistři rock & rollu!
USA | záznam koncertu | 12+ | originální verze bez nutnosti titulků | 125 min. | 250 Kč