Program akcí
Program akcí
Akce pro 13.11.2023
30 LET PÉČE V „JESLÍCH“ A „ŽIRAFĚ"
Naše příspěvkové organizace města Frýdek- Místek poskytují kvalitní služby již 30 let a staly se tak důležitou součástí života obyvatel Frýdku- Místku.
Výstava fotografií zachycuje některé okamžiky postupných změn, které obě organizace v průběhu času zaznamenaly. Dokumentuje především změny „okem viditelné“ a to na budovách, které obě organizace ve správě měly, nebo stále mají.
Frýdecko-místecké Jesle pomáhají již 30 let rodičům skloubit pracovní a rodinný život tím, že zajišťují kvalitní služby péče a stravování pro děti od 1 do 3 let. Péče o děti v této organizaci sahá historicky již do roku 1976, tehdy se zařízení nazývalo Jesle Kolaříkovo sídliště, nicméně jako příspěvková organizace města Frýdek-Místek fungují Jesle právě od července roku 1993. Tedy letošní rok slaví 30 let.
Naše organizace datuje vznik daleko dříve, už v roce 1986, jako nejmladší zařízení Okresního ústavu sociálních služeb pod názvem Centrum pro mentálně postiženou mládež. Cesta nebyla snadná, ale nakonec v roce 1993 požádal Městský úřad ve Frýdku-Místku o převzetí centra pod svou správu. Zřizovací listinou dne 27.10.1992 s účinností od 1.1.1993 byla založena příspěvková organizace Centrum pro mentálně postiženou mládež Frýdek-Místek. Teprve v roce 2006 se organizace přejmenovala a přijala svůj současný název ŽIRAFA- Integrované centrum Frýdek- Místek, p.o.
Jsme ŽI-RA-FA, protože se snažíme, aby naši uživatelé žili společně s námi život provázený radostí a fantazií. Představujeme-li naše služby, vždy se prezentujeme jako organizace rodinného typu, která své služby poskytuje uživatelům, ale snaží se být také v dobrém kontaktu s rodinnými příslušníky uživatelů a jejich opatrovníky. Během této doby prošla organizace řadou změn, ať již podobou zařízení, názvem, zejména kvalitou poskytovaných služeb.
*otevřeno pro veřejnost v běžných otevíracích hodinách kina Vlast
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Bratři
Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. Režisér Tomáš Mašín se k filmu vyjádřil slovy: „Máme filmy adorující nástup komunismu i oslavující odboj. Chybí nám však o této době snímek krutě upřímný, film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný. Zprostředkovat jím vhled do myšlení nejednoznačných a rozporuplných aktérů řízených silami nepředstavitelně mocnějšími.“ Jiří Padevět, spisovatel a badatel, který se zaměřuje na protektorátní a poválečnou historii v českých zemích, doplňuje: „Díky filmu Bratři se vrátí mašínovský příběh do veřejného prostoru v novém světle a pomůže pochopit, proč je nutné za svobodu bojovat i proti násobně silnějšímu nepříteli. Bratři bezpochyby dokáží zejména mladým divákům přiblížit pro ně zcela nepochopitelnou realitu totalitního státu, který by svým občanům nejraději nařizoval, co si mají myslet, koho mají nenávidět a co si mají dát k večeři.“
ČR / SK | historický | 12+ | česky | 135 min. | 150 Kč
Terezín: Láska za zdí
Československo 1942. Italský klarinetista Antonio a jeho snoubenka, virtuózní houslistka Martina jsou deportováni do Terezína, kde se jejich milostný příběh prolíná s životními osudy dalších židovských umělců a intelektuálů. Společná vášeň k umění, které pro terezínské umělce znamenalo jedinou formu svobody a vzdoru, dala vzniknout stovkám hudebních děl, na jejichž vrcholu stojí dětská opera Brundibár hudebního skladatele Hanse Krásy. Fiktivní příběh Antonia a Martiny je vyprávěn na pozadí skutečných historických událostí a slavných osudů terezínského ghetta. Původním záměrem italského režiséra Gabriela Guidi nebylo vytvořit film na základě reálných událostí. Válečnou dobou se nechal inspirovat, fiktivní děj s reálnými prvky věnoval „neuvěřitelnému příběhu mnoha umělců, kteří byli v Terezíně uvězněni a kteří, ačkoli se ocitli uvnitř tak tísnivého místa, dokázali zrealizovat neuvěřitelné série kulturních akcí. Středoevropské lidské a umělecké osobnosti mezi lety 1941 až 1945 vytvořily stovky děl, která jsou dodnes hodnotná a ve světě zcela ojedinělá.“
ČR / IT / SK | drama | 12+ | dabing | 110 min. | 150 Kč