Program akcí
Program akcí
Akce pro 17.06.2022
Ludmila Janech Sojková & Sylva Firlová | Beskydské Múzy | VESELÉTO 2022
Malby beskydských vodopádů, fauny a další tvorba dvou dam, soustavně pracujících a čerpajících inspiraci především z krásy a čistoty míst ještě nedotčených shonem dnešní „civilizace“. Nechte se vtáhnout do tajemného světa zvířat a přírodních živlů, které potěší oko a pohladí duši.
Otevírací doba: středa - neděle 15.00 - 18.00
NO BORDERS | Travelling Open Air Exhibition | VESELÉTO 2022
Výstavu vítězných snímků vzešlých z mezinárodního projektu pro začínající umělce z Polska, Slovenska, České republiky, Maďarska a Ukrajiny pod názvem NO BORDERS – Photography Exhibition Award můžete zhlédnout na frýdecko-místeckém hudebním, charitativním a divadelním festivalu SWEETSEN FEST 2022.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Projekt Erasmus+ | „MY! - o nás, pro nás a nejen pro nás“
Výstava v rámci Projektu Erasmus +, do kterého se mimo jiné zapojila také Česká republika – konkrétně Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek – Místek, příspěvková organizace. Projekt je zaměřen na vzájemné poznávání zvyků a tradic jednotlivých zemí, hudbu a národní tance, regionální pokrmy, výměnu dovedností při práci s tradičními materiály během workshopů a na pořádání videokonferencí.
Sweetsen Fest 2022
Letošní festival Sweetsen Fest se bude konat ve Frýdku-Místku již po osmnácté! Pořadatelé slibují, že se bude jednat doposud o nejsilnější ročník. „Pro tento ročník se nám podařilo zajistit umělce jako všem dobře známí Buty, Kateřina Marie Tichá & Bandjeez, Tomáš Kočko & Orchestr, který vystoupí společně s Orchestrem Frýdek-Místek. Dále pak legendární Prouza nebo třeba nejlepší česká punk-rock´n´rollová kapela Degradace. To je jen zlomek toho co nás čeká na letošním Sweetsen Festu. Vstup na festival je stále zcela zdarma,“ komentuje letošní ročník ředitel festivalu Kamil Rudolf.
Sweetsen fest 2021 vynesl v charitativních sbírkách 72.717 Kč. Konkrétně pro ADRA Frýdek-Místek 34.143 Kč, Charitu Frýdek-Místek 18.230 Kč a Podané ruce 20.344 Kč. Od začátku sbírek a proměny akce v benefici dosáhla vybraná částka v souhrnu již 937.338 Kč. Pevně věříme, že tento rok překonáme magickou hranici 1 milion korun.
Návštěvníci se můžou těšit na čtyři festivalové dny. Celý festival začne již tradičně ve čtvrtek
16. června a to na všech scénách. V hlavním areálu stadionu TJ Slezan bude program probíhat na třech scénách a to Sweetsen stage, Šapito stage a Stoun stage. Další scéna bude již tradičně v hospůdce U Arnošta. Nebude chybět ani divadelní večer, který proběhne v klubu D.N.A. v areálu ředitelství Slezanu vedle Faunaparku. Těšit se můžete na Dance arénu v parku Pod Zámkem ve Frýdku, kterou pro vás chystá místní taneční oddíl Funky Beat.
Následující festivalové dny pátek 17. června a sobota 18. června budou probíhat v areálu stadionu TJ Slezan a v hospůdce U Arnošta. V pátek se můžete těšit na již zmiňované Buty a Kateřinu Marii Tichnou & Bandjeez a dále pak třeba zahrají Pavel Býma & Matouš Rohovský, Positive, FE, Přátelé Dr. Melouna, Luxusní Garáž a mnoho dalších. Páteční electro Stoun stage bude ve znamení techno & house music.
Sobotní program odstartuje velmi speciální koncert Tomáš Kočko & Ochestr v doprovodu Symfonického orchestru Frýdek-Místek. Dále pak Degradace, Slepí Křováci, Dolls in the Factory, Downbelow, Acoustic Irish, Jirka Tomčala a mnoho dalších. Sobotní electro Stoun stage bude ve stylu drum and bass music.
V neděli 19. června budou probíhat ve Faunaparku diskuzní panely Sweettalks. Skvělé hosty a worshopy si pro vás připravila trojice Tomáš Chrobák, Radek Chrobák a Kateřina Frainšicová.
Po celou dobu konání festivalu bude v hlavním areálu stadionu TJ Slezan probíhat bohatý doprovodný program. Pro nejmenší návštěvníky jsou připravené dětské hry, skákací hrady, kolotoče, kreativní a taneční workshop a to vše zdarma stejně, tak jako vstup na celý festival a to díky podpoře Moravskoslezského kraje a statutárního města Frýdku-Místku.
Komu pomůže Sweetsen Fest v roce 2022?
Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek
veřejná sbírka ve čtvrtek 16. června 2022, areál stadionu TJ Slezan, Frýdek
Více na www.adra.cz
Charita Frýdek-Místek
veřejná sbírka v pátek 17. června 2022, areál stadionu TJ Slezan, Frýdek
Více na www.charitafm.cz
Podané ruce
veřejná sbírka v sobotu 18. června 2022, areál stadionu TJ Slezan, Frýdek
Více na www.podaneruce.eu
Strom života
veřejná sbírka od čtvrtku 16. června do soboty 18. června 2022, hudební hospůdka U Arnošta, Frýdek
Více na www.podaneruce.eu
VÝSTAVA TOMÁŠE MITURY "PONDĚLNÍ DÍTĚ"
Tomáš Mitura (* 1988, Frýdek-Místek)
je absolventem Malířského ateliéru Malba IV. na pražské Akademii výtvarných umění. Věnuje se nejen malbě, ale také ilustraci, grafice a hudbě (působí jako frontman v noise-punkové kapele Vole). Zabývá se také tetováním a spolu se Štěpánem Markem vytvořil v roce 2017 publikaci o tetování mimo tetovací salóny nazvanou “Poke poke poke”.Jeho dílo je protkané odkazy na různá historická období - od středověku po avantgardu 20. století.Objevují se v něm tradiční motivy zátiší kombinované s výraznými barvami, kostrbatými nápisy a plastickými nánosy olejových barev, které dohromady vytvářejí neklidný a dekadentní rukopis. Vrstevnatost dílu dodávají také zdánlivě nenápadné detaily nesoucí kousavé poznámky k současným tématům. Kromě malby je také tvůrcem grafiky hudebních plakátů nebo coverů alb. Tvorba Tomáše Mitury tak volně
protéká skrze mnohá média a žánry, které zároveň kombinuje v jediný tvůrčí celek.
Pondělní dítě
Projekt s názvem “Pondělní dítě” zpodobňuje báseň o Solomonu Grundym od Jamese Orcharda Halliwella. Báseň je metaforou mého vlastního bytí a nabývání životních zkušeností v oblasti Frýdku-Místku a zároveň odrazem bohatého života mezi místními subkulturami. Jako Grundyho život, který představuje jeden týden, se odvíjel i můj vlastní podobně: od pondělí až po nedělní večer. Každý den jsem trávil různorodými aktivitami: od profesionálních sportů jako basketbal, fotbal nebo házená přes
kytarový kvartet, školní docházku, výtvarnou přípravku na vysokou, návštěvy XBOX/PC i heren, shánění marihuany nebo jiných drog v subkultuře drogově závislých, aktivity v turistickém oddíle, který byl plný her a lidí všech věkových kategorií, až po tréniky LARPů, setkávání s punkery, technaři, metalisty z klubu Stoun, hráči Magic the Gathering, hráči stolních her v Dobré čajovně. Tato rekonstrukce si klade za úkol rozklíčovat dlouhodobější změny v chápání mezilidských vztahů. A poukázat na důležitost setkávání s blízkými v utváření vlastní identity. Pomoct pochopit sám sebe a své kořeny. Uvědomit si potřebu materiálních potřeb. Překonat bariéru umělce mimo jeho ateliér a proniknout do běžného života.
Top Gun: Maverick (tit.)
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá. Představitel hlavní role a producent filmu Tom Cruise chtěl, aby film byl maximálně autentický, sám se proto naučil pilotovat stíhačku a všichni herci-piloti absolvovali náročný výcvik, který umožňoval natáčení za letu přímo v kokpitu, nikoliv na simulátoru před green screenem. „Jako malý jsem měl dva sny. Hrát ve filmu a pilotovat letadlo. Že jsem si je mohl splnit takhle najednou, bylo parádní,“ říká Cruise.“Pocit, že letí ve stíhačce, jsme chtěli dopřát i divákům, a proto jsme šli do vzduchu. V počítačové animaci by to prostě nebylo ono,“ vysvětluje.
USA | akční | 12+ | titulky | 131 min. | 140 Kč