Program akcí

září
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Program akcí

Akce pro 22.09.2018

22
září
IZ IZ AM AM DŽ I ŤING

IZ IZ AM AM DŽ I ŤING

So | 08.00
Svatojánská věž


Audiozáznam skladby Ivan Achera s názvem IZ IZ AM AM DŽ I ŤING


pro smyčcové septeto, sedm dálkových ovladačů, prep. klavír, vypravěče (S. Majer)
a mrtvý hlas (J.Cage).

Tuto unikátní skladbu poskytl Galerii Věž sám autor Ivan Acher a pro návštěvníky věže bude přístupna k poslechu prostřednictvím přehrávače MP3  a sluchátek, které bude možné si zdarma zapůjčit přímo ve věži v době od srpna do konce října.



Údaje o skladbě

Funkce: koncertní 
Autor textu: J.Joyce - Finnegans-Wake
Podnět: Pražské jaro

Premiéra v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro
14. 5. 2012 v Národním technickém muzeu v Praze
Interpreti premiéry: Agon orchestra, dir. Petr Kofroň, S.Majer - hlas, John Cage - hlas

Ivan Acher (1973)

Pokrývač a hudební skladatel, člen uměleckého sdružení Volné radikály

Grafik, fotograf, kameraman,režisér. Básník - autor básnických souborů Psí mlíko a Bo Hyneme't Vstana. Zakladatel WCAAM - celosvětového centra autodidaktů pro převzdělávání školených hudebníků zpátky na amatéry SiON. Jeden ze dvou zakládajících členů uměleckého sdružení Volné radikály. Složil hudbu k více než 130 divadelním inscenacím, 20 tanečním představením, 6 rozhlasovým hrám a 15 filmům hraným i dokumentárním, doma i v zahraničí. Píše hudbu pro Agon orchestra a NUO modernüberjazzbigband

Pořadá: Galerie Věž

srpen - říjen


více na http://www.svatojanskavez.cz/galerie-vez/2018/

ACHER plakát



22
září
LEGIOVLAK VE FRÝDKU-MÍSTKU

LEGIOVLAK VE FRÝDKU-MÍSTKU

So | 09.00

Nádraží ve Frýdku-Místku je devětadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Frýdku-Místku přístupný zdarma od úterý 18. až do neděle 23. září. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. 

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Frýdecko-místecku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na http://legie100.com/legiovlak v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky.



22
září
Leda Doma | malba

Leda Doma | malba

Výstava obrazů známé regionální malířky, která proslula svými beskydskými motivy i souborným dílem, jehož stěžejním tématem byla především Ostrava a její industriální zákoutí. Výstava Ledy Pešatové v Národním domě je průřezem její práce reflektující aktuální tvorbu s pracemi z dřívějších období. Obrazy výtvarnice maluje převážně temperou a olejem.


Ve čtvrtek 6.9.2018 v 18:00 proběhne vernisáž. Výstavu uvede historik umění PhDr. Karel Bogar.


22
září
100 let Frýdku-Místku

100 let Frýdku-Místku

So | 09.00
Náměstí Svobody, Místek

Komentovaná prohlídka města s tématikou Výročí 100 let vzniku republiky

Kde: Frýdek-Místek, náměstí Svobody

Od: 9:00 - 12:00 hod.

Vstupné: zdarma

Pořádá: Turistické informační centrum Frýdek-Místek


22
září
Den Frýdku≈Místku

Den Frýdku≈Místku

Den Frýdku-Místku je multižánrový festival, na kterém se pobavíme se svými sousedy u hudby, filmu, výstav a dobrého jídla. Přes gastronomii a hudbu poznáme partnerská města Frýdku-Místku. Zahraje kapela Já, ty a Rolo ze Žiliny, podlehneme českému a polskému šansonu v podání Sylvie Bee a Malgorzaty Pikus, zatančíme si v rytmu elektro swingu s kapelou The JazzCake. Akce bude v zahradě Národního domu a v přilehlé budově bývalé Záložny (Moravia Banky). Tam budou veřejnosti zpřístupněny prostory, které nikdo posledních dvacet let nenavštívil, obdivovat zde můžete výstavy a expozice Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity nebo Katedry Audiovizuální tvorby. Ve sklepení bývalé banky se budete bát při hororových projekcích. Chybět nebude letní kino v zahradě a mnoho dalšího. Takový bude víkend plný setkání na sousedském festivalu partnerských měst. Zažij Frýdek-Místek jinak!

Moravia Banka - 21.9 - 14.00– 18.00

• Expozice kabinetu Audiovizuální tvorby Slezské univerzity

• Výstava fotografií Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity

               Lukáš Horký: Moje město (CZ)

               Arkadiusz Gola: Horní Slezsko (PL)

               Michał Patycki: Slunce (PL)

• Výstava fotografií Lenky Dostálové

• Temná zákoutí sklepa s béčkovými horory

LINEUP


ZAHRADA ND

• 15.30 Malgorzata Pikus (PL) / šanson

• 17.00 Sylvie Bee (CZ) / šanson

• 18.30 The Jazz Cake (CZ) / jazz, swing

• 20.00 Neme Sys (CZ) / digital DJing

plakat dfm


22
září
Štěpán MLECZKO, Tomáš OSLIZLOK, Václav ŠÍPOŠ - TŘI KAMARÁDI Z JEDNÉ TŘÍDY

Štěpán MLECZKO, Tomáš OSLIZLOK, Václav ŠÍPOŠ - TŘI KAMARÁDI Z JEDNÉ TŘÍDY

So | 15.00

Výstava kreseb, maleb, a různých kombinovaných technik a struktur tří kamarádů, kteří se poznali v jedné třídě Střední průmyslové školy obor propagační výtvarnictví v Ostravě. Všichni tři stále aktivně tvoří, vedou kurzy kreslení a vystavují doma i v zahraničí.

ŠTĚPÁN MLECZKO žije a tvoří ve Sviadnově. Mgr.TOMÁŠ OSLIZLOK žije a tvoří v Karviné, absolvoval VŠUP v Praze u ak. mal. Pavla Nešlehy a ak. mal. Bauerové. VÁCLAV ŠÍPOŠ žije a tvoří ve Studénce, své portréty a karikatury maluje po celé republice i pro Ostravskou televizi.

Výstava potrvá od 5.9. do 31.10.2018.

Autuři o sobě: "Poznali jsme se v jedné třídě Střední průmyslové školy obor propagační výtvarnictví v Ostravě a kupodivu jsme všichni absolvovali a dokončili bez přerušení. Musím přiznat, že jsme možná více seděli v hospodě, než ve škole. No výtvarníci, co na to říci. Museli jsme se naučit nejdříve řemeslo, kreslení, figurální tvorbu, technologii barev, grafické techniky a fotografii. A přesto si kreslíme v podstatě svobodně co chceme a používáme kresbu, malbu, všechny kombinované techniky a struktury. Zajímavé věci běžné pro život jako kartáček na zuby. Všichni aktivně tvoříme, vedeme kurzy kreslení a vystavujeme doma i v zahraničí."


22
září
Úžasňákovi 2

Úžasňákovi 2

So | 17.00

Oblíbená rodina superhrdinů se vrací. Avšak tentokrát je hlavní hvězdou Helen, zatímco Bob zůstal v domácnosti a pomáhá Violet a Dashovi zvládat každodenní nástrahy „normálního" života. Pro všechny je to těžká změna a těžší je o to víc, že si nikdo z rodiny neuvědomuje superschopnosti malého Jack-Jacka.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 118 min. | 130 / 110 Kč


22
září
Hrůza v českém filmovém plakátu

Hrůza v českém filmovém plakátu

So | 17.00

Výstava je volnou součástí dnes již rozebrané publikace Černý bod, historie hororu v českých zemích od filmového historika a publicisty Martina Jirouška. Výstava Hrůza v českém filmovém plakátu netradičním způsobem dokazuje přítomnost poetiky hororu v domácím prostředí. Český plakát patří z výtvarného hlediska v době totalitní éry (cca 1950-1989) ke špičkovým záležitostem světového ohlasu. Uvidíme plakáty klasických a notoricky známých titulů jako jsou Ptáci/Psycho, Panna a netvor, Vlčí bouda nebo Upír z Feratu či komediální odnož hororu v nezapomenutelném stylu hrůzné grotesky a parodie ala Tajemství hradu v Karpatech nebo Ples upírů. Jedinečné výtvarné hrůzy realizovali výtvarníci Zdeněk Ziegler, Kája Saudek, Teodor Pištěk a mnoho dalších.


V průběhu výstavy 11. 9. 2018 v 19:00 proběhne promítání filmu Tajemný hrad v Karpatech s úvodem autora výstavy Martinem Jirouškem.


22
září
Petr Hruška | autorské čtení

Petr Hruška | autorské čtení

So | 18.00

plakat petr-Hruska

PETR HRUŠKA

1964, Ostrava Absolvoval Vysokou školu báňskou v Ostravě (obor úprava nerostných surovin), po roce 1989 vystudoval obor český jazyk a literatura na Ostravské univerzitě, od té doby působí jako vědecký pracovník v Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Vydal básnické sbírky Obývací nepokoje (Sfinga 1995), Měsíce (Host 1998), Vždycky se ty dveře zavíraly (Host 2002), Auta vjíždějí do lodí (Host 2007), Darmata (Host 2012) a soubor Zelený svetr (Host 2004, zahrnuje též sbírku krátkých próz Odstavce), Nevlastní (Argo, 2017. Je autorem knižní monografie Někde tady. Český básník Karel Šiktanc (Host 2010) a podílel se na řadě kolektivních vědeckých publikací, např. V souřadnicích volnosti (Academia 2008), Lexikon české literatury(Academia 2008) aj. Edičně připravil Sebrané dílo Jana Balabána nebo soubor veršů Ivana Martina Jirouse Magorova mystická růže, redakčně se podílel na vydávání časopisu Obrácená strana měsíce, je členem redakční rady časopisu Host. Je podepsán pod řadou dnes už legendárních literárních setkání v Ostravě. Na počátku devadesátých let spolupořádal slavné Literární harendy, později třeba literární festival časopisu Obrácená strana měsíce nebo v posledních letech pořad literární Paseky v Absintovém klubu Les


YVETTA ELLEROVÁ

1961, Opava od narození zpívá, od 6 let píše a čte, od 14 let čte z ruky, poté absolvovala Univerzitu Palackého v Olomouci, zpěv, tříleté studium waldorfské pedagogiky, sedmisemestrální studium Periodizace a synchronicita dějin (Bratislava), certifikované studium emoční terapie (EFT). Po působení ve waldorfské mateřské školce, kterou v roce 1991 zřídila a 21 let řídila, se nyní profesně věnuje terapii dětí a dospělých, lektorování psychologických a tvůrčích seminářů. Externě spolupracuje s Českou televizí (scénáře k dětským pořadům, pohádky pro děti), časopisem Protimluv, Revolver Revue, hudebními skladateli (libreta – dvě již zazněla na bienále festivalu Ostravské dny nové hudby), zhudebňuje básně jiných básníků i své vlastní. Zpívá a koncertuje, hraje na metalofon a ukulele. Odborné texty publikovala ve sbornících Univerzity Palackého v Olomouci (Duše předškolního dítěte, Pohádka o smyslu). Básně publikovala ve sbornících V trhlinách puklin (Varnsdorf, 2012), BRIKETA (Větrné mlýny, 2014). Vybrané básně byly přeloženy do ukrajinštiny a polštiny.

Pořádá: Galerie věž


22
září
Po čem muži touží
Kino
 Premiéra

Po čem muži touží

So | 19.00

Charismatický cynik Karel je šéfredaktorem časopisu Playboy. Jednoho dne jeho nezávazný způsob života utrží hned několik ran. Dostane výpověď, bývalá manželka a dcera ho opět naštvou, neznámá žena mu nabourá auto a na jeho místo je dosazena pohledná mladá šéfredaktorka Leona. Karel vyřeší problémy po chlapsku – společně s nejlepším kamarádem Čestmírem se opije a v dobrodružné noci si přeje, aby se stal ženou, protože „ženský to mají v životě mnohem jednodušší a on je na tom kvůli nim bídně."

ČR | komedie | 15+ | česky | 95 min. | 140 Kč


Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM24-11-plakat

Stáhnout

Kulturní program

kFM24-11-Titulka

Stáhnout

Advent

 web advent mini

Stáhnout

Kino Vlast

14.111

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.