Program akcí
Program akcí
Akce pro 23.05.2019
Pohled do jiného a přece stejného světa
9. ročník mezinárodní výstavy výtvarných prací žáků a studentů s poruchami autistického spektra, kterou pořádá Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace se sídlem Pionýrů 2352
Vernisáž bude ve středu 24. 4. v 16.00 v Nové scéně Vlast
Magdalena Turzová: Let Love In
Staré skříně, rozbité okno, poštovní schránka, starý gauč... Pro někoho nepotřebné harampádí, pro malířku Magdalenu Turzovou inspirace. Obrazový materiál někdy hledá na serverech nabízejících věci za odvoz, bizardní a nepotřebné, které považuje za symbol lidského marného pinožení. Ve své tvorbě se věnuje převážně malbě akrylem na plátno.
Povídání v Zeleném baru s Milenou Lenderovou
Jak se píšou dějiny dětství? Do jakých podmínek se rodilo české dítě v minulosti, s čím se muselo vyrovnávat a jak vypadala rodičovská láska? O porodních bábách, rodičovské péči a životě českého dítěte v 19. století bude vyprávět historička Milena Lenderová.
Moderuje Libor Magdoň.
Ivan Acher | Písně blízko smrti
Čtvrtek 23. 5. 2019 v 19 hodin / Ivan Acher / Písně blízko smrti / literárně-hudební večer / Umění překladu
Ivan Acher — hudba, Jana Vébrová — zpěv,
Vanda Šípová — árie z opery Sternenhoch v esperantu,
Miroslav Malovec — přednáška o esperantu
Ivan Acher
Se štěstím nevystudovaný hudebník a skladatel, který své působení na scéně elektroakustické hudby přirozeně propojuje kompozicemi v oblasti soudobé hudby. Jeho tvorba se vyznačuje progresívním nadžánrovým hledačstvím a překvapivými přístupy k instrumentaci, aranži i používání hudebních a nehudebních nástrojů, které si sám vyrábí. Od roku 2002 spolupracuje s Agon Orchestra – souborem pro soudobou hudbu, pro který vytvořil bezmála 20 orchestrálních skladeb. Jeho orchestrální skladby zazněly na festivalech vážné hudby v Praze (Pražské jaro) a v mnoha dalších evropských městech. Významnou součástí jeho tvorby je hudba pro taneční a divadelní inscenace. Soupis přesahuje 150 titulů realizovaných u nás a v zahraničí. Na objednávku Národního divadla v Praze napsal operu Sternenhoch, která se po letošní premiéře setkala s velkým úspěchem u veřejnosti i kritiky.
Jana Vébrová
je hodně svérázná a osobitá písničkářka z Lužických hor. Právě ona "vykořeněnost" tamějšího kraje a nula procent folklóru ji asi donutilo najít si svůj vlastní, na české scéně nevídaný způsob pěveckého projevu, nikde neškolené hry na akordeon a skladebnosti jejích písní. V tomto je naprosto originální, neovlivněná a mimočasová. Svoji každou píseň se snaží vystavět novým, neopakovatelným způsobem. Přestože je samorost spolupracovala na několika úspěšných představeních a projektech s Pražským komorním divadlem - Divadlem Komedie (Weissenstein, Miu@see poetry musical) a orchestrem pro soudobou hudbu Agon Orchestra (DG 307 remix, Magorova Summa, Typornamento - Milan Adamčiak). Mezinárodního úspěchu dosáhla v tanečním představení "La
Loba" Lenka Vagnerová Company, s nímž získala cenu Herald Angel a nominaci na Total Theatre Award na prestižním festivalu Fringe v Edinburghu.
V červnu 2007 vydala s Ivanem Acherem své debutové album „Kykyrý“ u Indies Scope.
Vanda Šípová
absolvovala Pražskou konzervatoř. Zpěv studovala u Václava Zítka, v současné době studuje u Vladimira Chernova. Vystupuje v Divadle J. K. Tyla v Plzni, F. X. Šaldy v Liberci a Národním divadle v Brně. Její současný repertoár zahrnuje role, jako jsou mj. Královna noci (Kouzelná flétna), Gilda (Rigoletto), Ofelie (Hamlet) a Glauce (Medea). Ráda se zúčastňuje moderních projektů, ve kterých se prolínají různé divadelní žánry (zpívala například na slavnostním zahájení a zakončení MFF Karlovy Vary 2017, muzikál Fantom opery, Bernsteinova Mše). Účinkuje i v několika činoherních inscenacích (Studio hrdinů Praha, ND Brno, DJKT). Úspěšně se zúčastnila i mezinárodních soutěží; Vissi d'arte – 2. místo, první cena na soutěži v Montrealu, cena Slovenského národního divadla na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech ad. V pražském Národním divadle debutovala v roli Helgy (Ivan Acher: Sternenhoch) v dubnu 2018.
Miroslav Malovec
Narozen 8.12.1953 v Brně. Esperantista, redaktor esperantského věstníku, učebnice esperanta a slovníky, překlady do esperanta, autor učebnice češtiny pro zahraniční turisty. První redaktor a správce české Wikipedie. Žije v Brně a pracuje jako prodavač elektrosoučástek.Poté, co se Miroslav Malovec v mládí seznámil s mezinárodním jazykem esperanto, rychle se zapojil do činnosti esperantské komunity, stal se členem sekce mládeže Českého esperantského svazu (ČES) a svou proesperantskou činnost zahájil vyučováním v Letním esperantském táboře (Somera Esperanto-Tendaro) v Lančově. Působí také jako lektor korespondenčních kurzů esperanta a jako člen zkouškové komise ČES. Za jeho zásluhy spojené s výukou mládeže a aktivní proesperantskou činností v prostředí internetu mu bylo v roce 2006 uděleno čestné členství v České esperantské mládeži.
pořádá GalerieVěž, www.svatojanskavez.cz