Program akcí
Program akcí
Akce pro 23.07.2022
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
VÝSTAVA TOMÁŠE MITURY "PONDĚLNÍ DÍTĚ"
Tomáš Mitura (* 1988, Frýdek-Místek)
je absolventem Malířského ateliéru Malba IV. na pražské Akademii výtvarných umění. Věnuje se nejen malbě, ale také ilustraci, grafice a hudbě (působí jako frontman v noise-punkové kapele Vole). Zabývá se také tetováním a spolu se Štěpánem Markem vytvořil v roce 2017 publikaci o tetování mimo tetovací salóny nazvanou “Poke poke poke”.Jeho dílo je protkané odkazy na různá historická období - od středověku po avantgardu 20. století.Objevují se v něm tradiční motivy zátiší kombinované s výraznými barvami, kostrbatými nápisy a plastickými nánosy olejových barev, které dohromady vytvářejí neklidný a dekadentní rukopis. Vrstevnatost dílu dodávají také zdánlivě nenápadné detaily nesoucí kousavé poznámky k současným tématům. Kromě malby je také tvůrcem grafiky hudebních plakátů nebo coverů alb. Tvorba Tomáše Mitury tak volně
protéká skrze mnohá média a žánry, které zároveň kombinuje v jediný tvůrčí celek.
Pondělní dítě
Projekt s názvem “Pondělní dítě” zpodobňuje báseň o Solomonu Grundym od Jamese Orcharda Halliwella. Báseň je metaforou mého vlastního bytí a nabývání životních zkušeností v oblasti Frýdku-Místku a zároveň odrazem bohatého života mezi místními subkulturami. Jako Grundyho život, který představuje jeden týden, se odvíjel i můj vlastní podobně: od pondělí až po nedělní večer. Každý den jsem trávil různorodými aktivitami: od profesionálních sportů jako basketbal, fotbal nebo házená přes
kytarový kvartet, školní docházku, výtvarnou přípravku na vysokou, návštěvy XBOX/PC i heren, shánění marihuany nebo jiných drog v subkultuře drogově závislých, aktivity v turistickém oddíle, který byl plný her a lidí všech věkových kategorií, až po tréniky LARPů, setkávání s punkery, technaři, metalisty z klubu Stoun, hráči Magic the Gathering, hráči stolních her v Dobré čajovně. Tato rekonstrukce si klade za úkol rozklíčovat dlouhodobější změny v chápání mezilidských vztahů. A poukázat na důležitost setkávání s blízkými v utváření vlastní identity. Pomoct pochopit sám sebe a své kořeny. Uvědomit si potřebu materiálních potřeb. Překonat bariéru umělce mimo jeho ateliér a proniknout do běžného života.
ANTONÍN KROČA | Něžně
Malíř života a duše, jak se Kročovi přezdívá, právem patří mezi světové abstrakcionisty. Věnuje se tradičním námětům, jako jsou intimní výseky krajiny, ženský akt, zátiší či portrét. Jeho styl je podle historika umění Jana Kříže spontánní, nespoutaný, někdy téměř brutální a dovádí malbu až k jisté formě estetické extáze.
Vernisáž: pondělí 11. 7. 2022 v 18.00, živá hudba, občerstvení zajištěno, výstava je prodejní
Otevírací doba: pondělí – pátek | 15.00-18.00, 11. 7. - 26. 8. 2022
Řekni to psem
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Dita (Berenika Kohoutová) je mladá holka, žije se sympatickým Filipem (Igor Orozovič) a pracuje pro svou nejlepší kamarádku Gábinu (Hana Vágnerová). Jenže tato idylka najednou skončí, když od partnera místo vytouženého miminka dostane border kolii. Jenže Filipovi nějak uniklo, že se Dita psů bojí. Navíc to znamená, že je z ní „pejskařka“, a ti jsou přece hrozně směšní. Chudák border kolie je v tom naprosto nevinně, a přestože dělá psí kusy, aby se nové paničce zalíbila, Dita se vůbec nenechá pejskařstvím strhnout. Od Filipa totiž dostává nejen psa, ale i kopačky. Filip ji opouští s klasickými výmluvami, že ještě není na vážný vztah připraven, že je příliš mladý a že se hledá. Opuštěnou Ditu čekají nemalé lapálie. Jako by nestačilo, že má na krku nového psa, navíc ji zradí její nejlepší kamarádka a šéfová Gábina. Takže Dita nakonec přichází o práci. Prostě je najednou všechno špatně. Aby toho nebylo málo, Ditina přehnaně aktivní a poněkud afektovaná maminka (Veronika Žilková) se rozhodne, že své dceři pomůže najít nového přítele. Naštěstí se Dita proti svému očekávání sblíží nejen se svým psem, ale i s dalšími pejskaři. Od propagátorky psích hřišť paní Voráčkové (Táňa Medvecká), přes bývalého barového pianistu pana Drnce (Jiří Lábus), až k Petrovi (Štěpán Benoni), z kterého se nakonec možná vyklube i něco více než jen její zdánlivě podivínský soused. A to možná díky tomu, že má shodou náhod za pejska taky border kolii. Autorka scénáře, spisovatelka Irena Obermannová, film přibližuje slovy: „Řekni to psem je film o nás všech, nevidím to jako film o pejskařích nebo jenom pro pejskaře. Ostatně já sama psa nemám. Je příběh o nás, co si často neumíme říct ty nejobyčejnější věci - třeba Mám tě rád. V tomhle příběhu to nakonec za ty dva řekne jejich pes.“
ČR | komedie | přístupný | česky | 85 min. | 140 Kč
DARK SESSION | metalový festival
Dark Session, původně klubová akce, se v červenci po loňském vydařeném ročníku opět uskuteční "pod širým nebem" v prostorách zahrady Národního Domu. Oproti prvnímu ročníku se na soupisce objevuje větší počet kapel a to nejen z nejbližšího okolí. Regionální scénu tento rok zastupují ostravští death-core SWEPT INTO DECAY a melodic deathoví KAZGAROTH. Frýdecko-místečtí death blackoví DARKWIND, kteří akci spolupořádají, letos nabídnou průřez celou dosavadní tvorbou, a dojde i na ochutnávku z připravovaného alba kapely. Čistý black metal zazní v podání zlínských NOCTURNAL OBEISANCE. Z Čech, konkrétně Sedlčan, dorazí melodic death black IN THE ABYSS a z našeho hlavního města svou tvorbu přivezou thrash deathoví DYING BEHIND BARS. Pro tento ročník bylo zaloveno i v metalových vodách našich slovenských sousedů, a tak z Žiliny přijedou představit svůj repertoár thelemic-deathoví MINOR.
VESELÉTO 2022
Černý telefon
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Třináctiletý Finney Shaw ví, že se nesmí bavit s cizími lidmi. Zvlášť teď, když v okolí beze stopy zmizelo pár stejně starých kluků. Jenže ten nešikovný amatérský kouzelník, kterému se kolem jeho černé dodávky rozsypaly rekvizity, si zaslouží jeho pomoc. Že to byla lest, Finneymu dojde, až když se probudí ve zvukotěsné sklepní místnosti. Sem za ním chodí únosce ukrytý za ďábelskou maskou a nosí mu jídlo. To je jediná laskavost, kterou vůči Finneymu projevuje. Ten ví, že musí za každou cenu utéct, jenže zamřížované okno je příliš vysoko a za masívními kovovými dveřmi se skrývá On. Na zdi Finneyho vězení visí odpojený černý telefon, možná jako škodolibý fór na adresu všech nedobrovolných obyvatel tohoto místa. V den, kdy se Finney rozhodne rezignovat, ale nečekaně a nevysvětlitelně zazvoní. Chlapec zvedne sluchátko a v něm uslyší hlasy předchozích vrahových obětí. Ty se snaží Finneymu poradit, jak ze sklepa uniknout. Jsou skutečné, nebo je to jen další únoscova sadistická hra? Filmová předloha, povídka Černý telefon, je součástí populární hororové antologie Duchové 20. století, kterou napsal Joe Hill, syn hororové legendy Stephena Kinga. „Když jsem si ji přečetl poprvé, uvízla ve mně tak hluboko, že jsem na ni nemohl zapomenout. Ten příběh se mi pořád vracel, bylo mi jasné, že je to skvělý hororový materiál, ale pořád nebyla to správná chvíle na něm začít pracovat. Jsem rád, že se to teď povedlo,“ říká režisér a scenárista Černého telefonu Scott Derrickson. Ten do hlavní role záporné obsadil Ethana Hawkea, nedávného hosta karlovarského filmového festivalu a muže, jenž je proslulý pečlivým výběrem svých rolí.
USA | horor | 15+ | titulky | 102 min. | 140 Kč