Program akcí
Program akcí
Akce pro 25.05.2018
Motanice a nic více..
Út 15. 5. / 9.30 / Vernisáž
Výstava prací klientů Integrovaného centra Žirafa ve Frýdku-Místku www.zirafafm.cz. Motem centra je život s radostí a fantazií a v tomto směru také pracují se svými klienty, dětmi a dospělými s mentálním postižením. Vystavena je jejich kreativní tvorba z textilních materiálů.
Petr Raška: Where is Amy?
Pá 4. 5. / 18.00 / Vernisáž
Die andere seite / Metabolismus / Papež František- peklo není
Petr Raška http://www.raska-petr.cz/ se své tvorbě se zabývá převážně figurativními kompozicemi podanými volnou malířskou formou. Postupnou stylizací figur, portrétů a krajin se občas dostává na pomezí abstrakce. Formálně je v jeho tvorbě cítit vliv symbolismu a jeho spojení s expresí a zájmem o vizualizaci psychických stavů. Ovlivnil ho také informel a abstraktní expresionismus. Obsahová stránka jeho prací je inspirována poznatky hlubinné psychologie, vztahu vědomí a nevědomí, Freudovou koncepcí protikladného působení pudu života a pudu smrti a Jungovou naukou o archetypech. Inspiruje ho ostravská industriální architektura, prolínání strohé techniky strojů a staveb a organických tvarů trubek napodobujících přírodu.
Petr Raška o výstavě:
Where is Amy? Věta z městečka Twin Peaks. Amy se vnořila do letokruhů dřeva, jiné dimenze. K názvu výstavy mě inspiroval papež František, který řekl, že žádné peklo není, duše lidí, kteří nebudou spaseni se prostě rozplynou…Připomnělo mi to obraz Edvarda Muncha ,,Metabolismus“, muž a žena, jako Adam a Eva stojí v lese, mezi nimi strom, jehož kořeny v podzemí objímají lebku. Naznačuje mytologický koloběh. Ježíš byl ukřižován na kříži z dřeva stromu poznání z Ráje. Pod křížem se zobrazuje Adamova lebka (samotná Golgota je lebka) – kruh hříchu se uzavírá. Čili ne rozplynutí ale ,,metabolismus“ vznikání a zanikání, vzájemné požírání, vylučování, tlení a bujení – recyklace – těla do hlíny, duše do kolektivního nevědomí.
Zaujala mne myšlenka, že materie přírody je tvořena zbytky těl, její rytmus zbytky duší – proto možná některé dřevo tak krásně a teskně hraje v houslích – jako Amy.
Akt & Femme Artale
Instalace / fotografie / video / performance
Site specific výstava čtyř mladých umělkyň pocházejících z okolí Frýdku-Místku. Lucie Jestřabíková (socha), Lucie Anna Přerovská (fotografie), Zuzana Štefková (video-performance) a Hana Magdoňová (performance) mají každá pro svou tvorbu jinou formu uměleckého vyjadřování. Jejich společná výstava je uměleckým i osobním setkáním a jejím posláním je konfrontace různých přístupů k tématu aktu. Umělkyně se nad tímto tématem zamýšlejí každá zvlášť v konkrétní tvorbě i společně v rámci instalace výstavy a vzniku nových objektů, vytvořených v reakci na konkrétní prostor haly frýdecké textilky.
Designmarket / Talkshow / Poslechovka / FrMol
Interiéry staré textilky se ve stejném termínu zaplní výrobky místních designérů. Bude příležitost zapojit se do kreativních workshopů a hlavně se zdržet na večerní program. Ve čtvrtek bude ve své talkshow Petr Kubala zpovídat zajímavé hosty. V pátek se program postupně přehoupne do režie party z Poslechovky. Zvukové vlny tak v textilce ovládne reggae zpěvačka KattyGyal Kenta, selektor Loic DeNiro a další duboví DJs. Na závěr sobotního večera zazní areálem textilky několik zpívaných kategorií v podání improvizačního týmu FrMol a jejich hudebního doprovodu.
Program:
Čt 24. 5.
15.00 - 21.00 Designmarket
19.00 Akt / performance & vernisáž
20.00 Kafrárna Petra Kubaly
Pá 25. 5.
10:00 - 19.00 Akt / výstava
15.00 - 21.00 Designmarket
19:00 Akt / performance
19.00 - 02.00 Poslechovka / DUB Meeting Ed. II
So 26. 5.
10.00 - 19.00 Akt / výstava
19.00 Akt / performance
20:00 FrMol / Zpíváme, jak vy pískáte
Jiří Šebesta / Ve světech Jiříkova vidění
Jiří Šebesta
* 9. 7. 1991 Frýdek-Místek
Jiří Šebesta studoval v letech 2012- 2016 na Slezské univerzitě v Opavě
obor Audiovizuální tvorba. Jeho myšlenky formují divoké a krásné Beskydy.
Inspiraci nalézá při procházkách po kopcích a údolích, někdy dokáže přemýšlet
nad svou tvorbou dlouhé hodiny.
Mezi první zajímavost patří takzvaný Parvasurrealismus. Tento směr, který vymyslel, slouží jako označení pro malé objekty, předměty nebo kreatury, které musí obsahovat části zvířecího těla (ucho, kost, paroží, zuby, hlavu atd.).
Jak vypovídá samotný název, takové objekty mohou postrádat smysluplnost. Parvasurrealismus však vzbudil zájem a přišly nabídky k výstavám:
v brněnském klubu Naproti, dále pak v Lubně v Tuttu, ostravské Fiduciia v Ballingově sále pražské NTK.
Další proudy inspirace autorovi přináší seriál Game of Thrones, literatura o antice
či renesanci a v neposlední řadě hry jako Heroes of Might and Magic.
Začal vytvářet (za použití doposud oblíbeného materiálu a stejných kritérií) deskové společenské hry. Ty mu umožňují odstranit malou pohyblivost či spíše nepohyblivost
jeho děl a hlavně řeší absenci doteku pozorovatele, které ho začaly v předchozí tvorbě trápit. Taková díla pojmenoval Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty.
Tvorba deskových her má dvě základní fáze: vymyšlení pravidel a logistiky, poté grafické ztvárnění a design. Nejvíce času zabere vymýšlení samotných pravidel.
Musí se mnohokrát otestovat, upravit a zase otestovat. Tak například příprava hry
Pan Karpat trvala přes tři roky.To je zatím nejdelší doba vzniku a vytváření jedné deskové hry. (Mimochodem váha tohoto kousku je 15 kg).
Lidé v autorově okolí nikdy nic podobného neviděli, snad jen ve filmu Jumanji.
Hry se začaly hrát, půjčovat, probírat a dostaly „deskovky“ jako takové na jinou úroveň. Plast, papír, kartón nahradily, zuby, kosti, dřevo, a kamení.
Další plány Jiří Šebesta zatím tají, ale jedno ví jistě: her se v dohledné době zbavit
nechce - ba naopak.
Žije se svou rodinou v Nižních Lhotách.
Příhody lišky Bystroušky / OPERA
V letošním roce uplyne 90 let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů Leoše Janáčka. Přesně před 100 lety pak byla poprvé uvedena opera Její pastorkyňa v zahraničí. I díky těmto událostem se letos Janáčkova díla objevují na programech významných festivalů a koncertů ještě častěji. Při této příležitosti si zvláštní nastudování slavné opery Příhody lišky Bystroušky připravila také ostravská konzervatoř.
Přijďte prožít příběh malé lišky z bílovických lesů ležících nedaleko Brna. Zažijte její lapení revírníkem, útěk ze dvorku, scénu s jezevcem, námluvy, svatbu a malá liščata. Jednotlivé scény jsou propojeny fiktivními dialogy skladatele Janáčka, který hovoří se služebnou Marií. Diváci tak uvidí, jakým způsobem mohly teoreticky vznikat jednotlivé části této opery. Představení je uváděno s doprovodem klavíru a houslí. Premiéra se uskutečnila v rámci projektu Janáček Ostrava 2018.
Dramaturgická úprava: Mária Adamíková, Jan Šrubař, David Kříž
Režie: David Kříž / Hudební nastudování: Jan Šrubař / Pohybová spolupráce: Jana Tomsová / Kostýmy: Renata Svobodová, Monika Francová