Program akcí

Program akcí

Akce pro 26.07.2024

26
červenec
JAZZ VE MĚSTĚ | vstup zdarma

JAZZ VE MĚSTĚ | vstup zdarma

Pá | 17.30
areál frýdeckého zámku

Mezinárodní jazzový open-air festival 26.-27. 7. 2024

JAZZ VE MĚSTĚ se v novém hávu vrací do krásného areálu frýdeckého zámku. Těšte se na opravdovou hudební slavnost zabalenou do všech barev jazzu. Nakonec se nám podařilo zajistit, aby si akci mohl užít opravdu každý. Vstupné po oba dny je ZDARMA. Přijďte ochutnat zajímavou, pohodovou muziku.

PS: Peníze za již zakoupené vstupenky online a přes GoOut vám budou vráceny na účet/kartu.
V případě vstupenek zakoupených osobně na pokladnách: Napište na vladan.literak@kulturafm.cz žádost o vrácení vstupného a nezapomeňte uvést o jaké vstupenky se jedná (jednodenní/dvoudenní), číslo objednávky a číslo účtu, na který vám máme poslat peníze.


PÁTEK 26. 7. 2024
17.30  otevření areálu
18.30  Point of Few ft. Allison Wheeler (CZ/USA)
19.50  The BladderStones (CZ)
21.00  Piotr Wojtasik Quintet ft. Anna Maria Jopek (PL)
22.40 Undo Redo (CZ)
Afterparty | Vulcano Grill House Frýdek-Místek
________________________________________
SOBOTA 27. 7. 2024
16.30  otevření areálu
17.00  NIKA (CZ)
18.30  Marian Friedl & Baroshi (CZ)
20.00  Allison Wheeler - Winterspring ft. Radim Přidal (USA/CZ)
20.50  Hot Brew – Busking mezi lidmi
21.40  Václav Pálka-Jakub Dworak-Szymon Mika (CZ/PL) ft. Robert Wypasek
22.40  Hot Brew – Busking mezi lidmi
23.30  GANNA ft. Vojta Drnek (UA/CZ)
Afterparty | Vulcano Grill House Frýdek-Místek

 Změny programu vyhrazeny.

Informace k sobotě 27. 7.


 PARTNEŘI:

Statutární město Frýdek-Místek, SmVaK - Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., Frýdecká skládka, a.s., Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková organizace



 INFORMACE O ÚČINKUJÍCÍCH | PÁTEK 26. 7.

Point of few ft. Allison Wheeler (CZ/USA)

Účinkující

  • Petr Smékal – saxofon
  • Radim Přidal – kytara
  • Vlastimil Škoda – baskytara
  • Marek Antoňů – bicí
  • host: Allison Wheeler Nohavica - zpěv

web Point of Few                                                                                                       



Point of Few je autorským projektem frýdeckomísteckého rodáka, kytaristy a skladatele Radima Přidala, jehož hudba je směsí moderního jazzu, populární i elektronické hudby. Najdete v ní klubovou energii smíchanou s elektronickými zvuky, ale také soundtrackové pasáže, melodičnost, nebo rockovou energii. Charakteristické jsou dynamické, drobivé a neklidné beaty, rytmicky čerpající ze všech zákoutí současné populární hudby, ale také silné motivy a velký pestrý zvuk, ve kterém se prolínají čisté zvuky kytar a saxofonu s někdy i výrazně efektovanými.

Na svém prvním albu Open to Closeness (2022, Bivak Records) spolupracovali s newyorským klávesistou a producentem Jasonem Lindnerem, spolupracovníkem Davida Bowieho. Na druhé album s názvem Peripheral People si pozvali americkou zpěvačku Allison Wheeler, kterou s nimi uslyšíte i na festivalovém koncertě. Album vyjde až v září 2024, repertoár z nového alba však uslyšíte už nyní živě.

První album se setkalo s velmi příznivou kritikou napříč Evropou i ve spojených státech. „Velká, upřímná a otevřená energie.“ řekl o ní Jason Lindner, „perfektně melodické, a zároveň šlapající album“ napsal britský magazín JazzWise, Milan Bátor psal o „přelomovém počinu současné české hudby“, známý americký server věnovaný jazzu zase že Point of Few funguje jako pečlivě koordinovaný stroj…“ (Allaboutjazz.com). Point of Few v současnosti koncertují čím dál vice v zahraničí a spolupracují se špičkovými producenty z Velké Británie. Těšit se můžete na pestrou hudbu, která energicky otevře festival.


NIKA (CZ)

Účinkující

  • NIKA - zpěv
  • Jonáš Bjolek - bicí
  • Pavel Duda – klavír
  • Nicolas Gatto - baskytara

web NIKA kapelni foto Olga Stankova


NIKA je nesmírně mladá a nesmírně talentovaná zpěvačka a skladatelka, jejíž kariéru odstartoval na jaře 2022 uhrančivý debut Flesh & Soul. Jednadvacetiletá hudebnice, čerstvá absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě v oboru Skladba, ve své tvorbě osobitě mísí písničkářství s jazzem, dream popem nebo třeba sambou. Její texty se vyrovnávají s osobními vztahy, vyumělkovaností světa kolem nás nebo falešným zdáním dokonalosti. NIKA hraje od čtyř let na klavír, první skladby začala psát v šesti letech, ovlivnil ji rock, syntézy jazzu i klasická hudba. Za album Flesh & Soul získala Moravskoslezskou uměleckou Cenu Jantar v kategorii Populární hudba.

 „Jeden z nejpronikavějších autorských a interpretačních debutů desetiletí. … Její magický a čistý hlas dokáže očarovat, ale i přimět k zamyšlení a poznání jejího vnímání a prožívání světa.“ Ceny Jantar

„Lyricky uhrančivé písně, výtečné texty, ve kterých se mísí něha s obavami a bdělostí, a fascinující hlas.“ Český rozhlas Vltava


Piotr Wojtasik Quintet ft. Anna Maria Jopek (PL)

Účinkující

  • Anna Maria Jopek - hlas
  • Piotr Wojtasik - trubka
  • Marcin Kaletka - saxofon
  • Michał Szkil - klavír
  • Michał Barański - kontrabas
  • Łukasz Żyta - bicí

web JOPX A7R 1821 2-photo-by-Robert-Wolanski 1

 Foto: Robert Wolański


Anna Maria Jopek je polská zpěvačka a klavíristka, které skládají poklony Bobby McFerrin, Branford Marsalis i hudební vizionář Peter Gabriel. Ačkoliv je Anna Maria považována za jazzovou hvězdu a za jednu z nejoriginálnějších polských zpěvaček současnosti, protože prý dokáže tančit se zvuky a melodiemi, obdivuje hudbu bez ohledu na žánry a kultury, takže zpěvaččin záběr je velmi široký: pop, klasika, blues, brazilská bossa nova nebo portugalské fado. Její nadýchaně melodické skladby, k nimž si píše vlastní texty, mají ale nejblíže k polské lidové hudbě, proto převážně zpívá v rodné řeči. Několikanásobná držitelka nejvyšší polské hudební ceny Fryderyck a magazínem Jazz Forum vyhlášená zpěvačkou roku 2005, na mezinárodní scénu pronikla albem Upojenie (vyšlo na významném labelu Nonesuch), natočeném v rovnocenném partnerství s americkým kytaristou Patem Methenym. A když se o ní pochvalně vyjádřil Sting, kterému v Polsku předskakovala, otevřely se před ní netušené hudební obzory.

Na festivalovém koncertě zahraje s kvintetem složeným z velikánů polského jazzu. „Na jedné straně je tu skupina umělců, kteří vytvářejí to, co cítí, a pak to prezentují publiku. Na druhé straně jsou umělci, kteří jdou na pódium, aby publiku zahráli to, co chce slyšet. My patříme do té první skupiny.“ říká leader kapely, trumpetista Piotr Wojtasik.

Spolupráce Anny Marie Jopek a Piotra Wojtasika začala v roce 2019 během společného koncertu v rámci festivalu Wodecki Twist v polském Krakově. Piotr Wojtasik byl vyzván Kasiou Wodeckou-Stubbs, aby vytvořil aranžmá pro písně Zbyszka Wodeckého. V roce 2020 pozvala Anna Maria Jopek Piotra Wojtasika do projektu „Przestworza“, kde se ujal role hudebního ředitele. Tato mimořádná hudební spolupráce stále pokračuje a neustále se vyvíjí. Tentokrát bude Anna Maria Jopek speciálním hostem Piotra Wojtasika.


The BladderStones (CZ)

Účinkující

  • Tomáš Frolík - kytara
  • Jan Jůdl – baskytara, zpěv
  • Michael Nosek – bicí

web klip socky-5575


Kapela The BladderStones je bouře, která dokáže uchvátit a strhnout posluchače do vlastního středu, kde je pak drží magnetickou souhrou rytmu a kytarových improvizací. Neodmyslitelnou součástí každé písně je i autentický příběh, který se stal, nebo se teprve stane. Kapela neustále překračuje hranice mezi styly a vytváří tak svou vlastní fúzi dravých kytarových riffů, dynamických zvratů a nových zvuků. Maximální svoboda, interakce a srdce – to je Art-Bluesové trio The BladderStones.

Všechny jejich skladby jsou originální autorská tvorba s propracovaným aranžmá, vycházející ze základů moderního blues, rocku, ale i jazzu a dalších žánrů. Tomáš Frolík je jedním z nejvýraznějších postav mladé generace českých elektrických kytaristů, vyvinul si svůj vlastní rukopis, ve kterém se inspiruje svým originálním, vymazleným zvukem a liniemi, které příjemně vyčnívají z obvyklých klišé, přitom stále ukazují jeho lásku k některým velkým mistrům elektrické kytary.

Muzikanty, kteří tvoří Bladderstones, můžete znát i z úplně jiných žánrů, jako jsou rock, folk nebo punk – spolupracují nebo spolupracovali například s kapelou Jablkoň (a s lídrem Jablkoně Michalem Němcem dnes mají kapelu Krajina Ró), ale také Livin´ Free, Už jsme doma, Ester Kočičkovou, Sestrami Steinovými, Beata Hlavenková, eggnoise, Jana Lota a mnoha dalšími.

Pro kapelu je typický také humor, kterým obklopují svou prezentaci i své koncerty.


Undo Redo (CZ)

Účinkující

  • Michal Šupák - klavír, syntezátory
  • Antonín Dlapa - kytara, baskytara
  • Jakub Tengler – bicí

web NOISY PODS JPG VETSI foto Roman Franc 092


Undo Redo je nový hudební projekt, v němž se členové elektronického tanečního dua Noisy Pots, Michal Šupák a Jakub Tengler, spojili s multiinstrumentalistou Antonínem Dlapou, a vydali se do nových žánrových vod. Unikátní zvuk Undo Redo (ex-Post Noisy Pots) vzniká spojením kýblů, hrnců a dalších „nástrojů" z kuchyně či garáže v kombinaci s živě hranou elektronikou, prvky jazzu, afroamerické hudby a klasiky. Tento originální mix je obohacen o instrumentální virtuozitu s velkou úlohou improvizace, která je všem členům velmi blízká. Všichni tři hudebníci jsou také výraznými individualitami na české scéně napříč žánry a předvedou energickou show na závěr prvního festivalového dne, která vás nenechá sedět.

Leaderem kapely je Michal Šupák, multižánrový klavírista, skladatel, hudební producent, absolvent pražské HAMU a bývalý člen kapely Charlie Straight, která měla základnu v Třinci, odkud také Michal pochází. Michal byl „zázračné dítě“ a svou hrou na klavír udivoval už v raném věku, což potvrzovaly vítězství na mnoha klavírních soutěžích. Dnes vystupuje v koncertních síních, festivalech i hudebních klubech v Česku, Německu, Velké Británii, Francii, USA, Jižní Koreji a dalších zemích. Kromě toho komponuje filmovou a scénickou hudbu.

Kytarista Antonín Dlapa je rozkročen mezi žánry - hudební zkušenosti získal spoluprací s pestrou škálou interpretů, od Tonya Graves, Voila!, Sisa Feher & Fehero Rocher, Nina Rosa po známé hip hopové party Prago Union a Chaozz.

Jakub Tengler studoval bicí nástroje na HAMU, JAMU a na univerzitě ve Vídni u Friedricha Ozmece. V roce 2012 byl vybrán na rezidenční pobyt v New Yorku (Music OMI). Kromě Noisy Pots vystupuje s elektronickým projektem Floex, SOČR, nebo jazzovými The Survivors a Jiří Levíček Trio.


26
červenec
Zápisník alkoholičky

Zápisník alkoholičky

Pá | 18.00

Jak snadné je propadnout závislosti, jak těžké si ji připustit a pak se z ní dostat? Zápisník alkoholičky je upřímnou filmovou zpovědí abstinující alkoholičky a nemoralizujícím pohledem na to, jak pijí ženy. Stejně jako v Úsměvech smutných mužů v něm režisér Dan Svátek vychází ze skutečného příběhu a zachycuje nejen pád na společenské dno, ale taky momenty, kterým se nejde nezasmát.

ČR | drama | 15+ | česky | 90 min. | 150 Kč


26
červenec
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Pá | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Výstava je prodloužena do 27. 10. 2024


Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



26
červenec
Zahradníkův rok

Zahradníkův rok

Pá | 20.00

Na úpatí malebného kopečku žije zahradník (Oldřich Kaiser) se svojí ženou, kteří se starají o své malé zahradnictví. Jejich idylický život je narušen, když se do nedalekého zámku stěhuje nový majitel, který se chystá koupit všechny okolní pozemky, včetně toho patřící zahradníkovi.

ČR | komedie | 12+ | česky | 104 min. | 150 Kč


Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM24-10-plakat nahled novy

Stáhnout

Kulturní program

kFM24-10-web

Stáhnout

Benefice

titulka Beskydy pro Jeseníky

Stáhnout

Kino Vlast

Snímek obrazovky 2024-10-09 192855111

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.