Program akcí
Program akcí
Akce pro 27.06.2021
ONLINE Národní dům, známý neznámý | virtuální prohlídka s výstavou
Známá i neznámá zákoutí Národního domu s námi můžete poodhalit prostřednictvím virtuální prohlídky spojené s výstavou.
Historická stavba letos oslavila 120 let od svého dokončení a velkolepé slavnosti k znovuotevření pro veřejnost, která se konala 4. a 5. července roku 1900. Slovy současníka té doby „národní a kulturní tvrz Pobeskydí“, kterou Národní dům bezesporu byl, můžete shlédnout v jedinečné autorské audiovizuální sekvenci, kterou svým slovem doprovodí kulturní publicistka, básnířka a v neposlední řadě také předsedkyně spolku Krasomil, Radana Šatánková.
Jednotlivé sekvence jsou hudebně doprovázeny písněmi osobitého swingového tělesa Swingalia.
Virtuální pozvánka
https://www.facebook.com/kulturafm.cz/videos/435132757506625
Virtuální komentovanou procházku Národním domem si můžete pustit ZDE
Klauni z Balónkova: Teatro Di Balloni
*Oblíbená balónková show klaunů s interaktivním zapojením dětí.
- Vstupné 70 Kč, rodinné 210 Kč (rodiče a 1-3 děti), do tří let zdarma.
Podrobnosti k akcím naleznete na www.zoofm.cz
Petr Boreček: Vizualizace myšlenek
Výstava známého umělce Petra Borečka pod názvem Vizualizace myšlenek zavítá do Národního domu v průběhu červnových dní. Zveme vás na neobyčejný umělecký zážitek, neboť výstava pořádaná již tradičně pod záštitou Pobeskydského spolku přátel výtvarného umění ve Frýdku-Místku, bude tentokrát velice netradiční. Petr Boreček je kromě soch autorem řady obrazů a v poslední době i fotografií. Autor využívá barevného ohmatávání struktur v prostoru ke zkoumání nových tvarů v kombinaci s mnohotvárností krajiny a někdy i imaginativně vytvořeného prostředí. Svět v jeho prožívání je vnímán silně existencionálně a expresivně - bytí je pro něj zápas a hledání smyslu existence.
Výstava bude v přízemí Národního domu zpřístupněna ke zhlédnutí po celý předprázdninový měsíc a najdete ji také ve virtuální galerii na FB KulturaFM.
Divoký Spirit
Když byla Lucky Prescottová malá, její mamince, neohrožené krasojezdkyni, se stala nehoda. Holčička se proto z rodného Miradera, městečka na dohled od Divokého západu, odstěhovala do civilizace, ke starostlivé tetě Coře. Ta se z ní rozhodla vychovat klidné a rozumné děvče, což se ani trochu nepovedlo. Po sérii nešťastných příhod (ve většině z nich měla prsty) se Lucky vrací do rodného Miradera, jenže po letech si tu připadá spíš jako cizinka. Pak ovšem potká mustanga Spirita, tvora stejně divokého a nespoutaného, jako je ona sama. V tu chvíli se zrodí přátelství s velkým „P“, které ukončí až příjezd nelítostného obchodníka, jenž chce Spirita a další divoké koně ochočit a výhodně prodat. Lucky se jako správná kamarádka samozřejmě rozhodne, že mu v tom zabrání za každou cenu. Odměnou za toto odvážné rozhodnutí jí bude dobrodružství, jaké dosud nezažila. Jenže neukousla si tahle malá holka moc velké sousto?
USA | animovaný | přístupný | dabing | 89 min. | 140 / 120 Kč
VÝSTAVA HRANOL Michala Motyčky s básněmi Jany Šindelové
*Výstava je prodloužena do 11. července 2021
Hranol ve věži – věž ve věži – se odehrává jako proces, může být efemérní formou zobrazení evokující biblickou věž ze slonoviny, chráněné místo pro snění, časovou kontinuitu i vědomí souvislostí – minuty, hodiny, dny, staletí – mnohočetnou realitu, vnímání a prožívání skutečnosti.
Soustředíme se jen na to podstatné, slovy Miroslava Petříčka: „Vnějšek není vně, nýbrž je uvnitř.“
Michal Motyčka a Jana Šindelová
Michal Motyčka se narodil 18. března 1974 v Praze, je umělec a architekt. Absolvoval fakultu architektury ČVUT v Praze (1992–2001), ateliér Sklo v architektuře prof. Mariana Karla na VŠUP v Praze (1995–2000), studijní stáž na Škole architektury prof. Emila Přikryla na AVU v Praze (1999) a studijní stáž na oboru skla na Rhode Island School of Design v Providence v USA (1999–2000). Zabývá se přesahem mezi architekturou a současným vizuálním uměním. Vystavoval mimo jiné v mezinárodně respektovaných muzeích v Corning Museum of Glass, v dánském Ebeltoftu a Aarhusu a v belgickém Lommelu. Od roku 1999 spolupracuje s Václavem Ciglerem.
Jana Šindelová se narodila 23. 7. 1970 ve Šternberku, je vizuální umělkyně, teoretička umění a kurátorka. Studovala výtvarnou výchovu na PdF a Teorii a dějiny umění na FF UP v Olomouci, absolvovala AVU v Praze (Jiří Lindovský, Milan Knížák), a Internationale Sommerakademii v Salzburku u Kiki Smith. Zabývá se kresbou, grafikou a site specific. Od roku 1992 vystavuje na výstavách v České republice i v zahraničí, její práce jsou zastoupeny ve sbírce National Gallery of Art ve Washingtonu, D. C.; Galerie Klatovy / Klenová, v soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Od roku 2002 spolupracuje s Václavem Ciglerem a s Michalem Motyčkou, společně připravili přes 100 projektů a výstav, a vydali 9 publikací. Je spoluautorkou monografie Václav Cigler: prostory/projekty (2009) a dalších publikací, např. Steven Henry Madoff. Václav Cigler Light and Space in the Garden of Reason (2010), Cigler, Motyčka AKČYTOM RELGIC (2016), Václav Cigler, Michal Motyčka, Jsme 100/We are 100, Otevřený hrob/The open Tomb, Událost místa/Spatial occasion (2018), Václav Cigler Kresby/Drawings (2019), Václav Cigler, Michal Motyčka: Světelné pole/Light Field (2019).
V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz
Hororový snímek V zajetí démonů 3 odhaluje mrazivý příběh teroru, vraždy a neznámého zla, který šokoval i zkušené paranormální vyšetřovatele jako jsou Ed (Patrick Wilson) a Lorraine Warrenovi (Vera Farmiga). Jeden z nejzajímavějších případů jejich kariéry začíná bojem o duši mladého chlapce, ale potom je vezme za vše, co kdy viděli, když jsou svědky prvního případu v historii amerického soudnictví, kdy se obviněný z vraždy pokoušel hájit tvrzením, že jej posedl démon.
USA | horor | 15+ | titulky | 112 min. | 130 Kč