Program akcí
Program akcí
Akce pro 28.10.2022
Paříž, Paříž… | výstava fotografií Agnieszky Cyranka-Pytlik a Dalibora Bednáře
*Oba autoři nezávisle na sobě, v různých časových obdobích a rozdílnými technikami zpracování zachycují svůj pohled na Paříž, okouzleni městem na Seině.
Polská výtvarnice Agnieszka Cyranka-Pytlik je absolventkou oboru malby na krakovské Akademii výtvarných umění (2013) a oboru umělecké fotografie na Slezské univerzitě v Katovicích (2010). Již 12 let žije a tvoří v Ostravě. Vedle malby se zabývá také fotografií zachycující architekturu měst a městských objektů. I zde je dominantní geometrická struktura s ostrými grafickými kontrasty uzavřená do černobílých obrazů.
Dalibor Bednář využívá u snímků z Paříže plného políčka kinofilmu pro své vlastní příběhy fotografie. Bednářovy záběry jsou skutečně výsledkem soustředěného pozorování všedního života, avšak s jakousi zvláštní, nechtěnou lehkostí, jakoby autor dával těm obyčejným věcem (a příběhům) volný průběh, nechal je volně plynout dál, svou vlastní cestou. Jakoby nabízel další prostor k přemýšlení těm, kterým své fotografie předkládá k nahlédnutí jako dalším nestranným pozorovatelům, v jejichž myslích se pak rozvíjejí jiné příběhy všedních dnů. (z textu B.Rywikové)
Výstava je ke zhlédnutí do 30. 10. 2022 v běžné provozní době kina Vlast.
JAN ADAMUS + ONDŘEJ BĚLICA | SKRZ
Galerie Věž ve věži farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku vás zve na návštěvu výtvarného projektu - site specific instalace s názvem "SKRZ" architektů Jana Adamuse a Ondřeje Bělici.
Výstava potrvá do 30.11. 2022 / pátek 15 -18 hodin, so-ne 13 - 18 hodin.
vnitřní část instalace skončí s datem ukončení sezony
Galerie Věž i svatojánské věže jako takové - tedy v neděli 30. 10. 2022.
V případě zájmu bude možné se na vnitřní instalaci podívat po telefonické domluvě
Multimediální výstava interpretuje vertikální osu svatojánské věže až do svého maxima.
Dochází k průniku skrz celou planetu. Směr vrtu je definován protažením vertikály kostela
jakožto geometrické normály k zemskému povrchu. Instalace pracuje s výtvarnými elementy kruhu, spirály a světla. Vnější světelná spirála vyznačuje těžební bod, směr vrtu a podobně
Vnitřní audiovizuální instalace vytváří iluzi průniku skrz zemský povrch, jeho jádro a odhaluje překvapivé nálezy v dosud neprozkoumaných hlubinách.
Posláním této umělecké intervence je proměna vnímání svatojánské věže ve všech jeho měřítkách: objekt - architektura - město - planeta.
Ondřej Bělica a Jan Adamus společně tvoří autorskou dvojici od roku 2011.
Oba rodáci z Frýdku-Místku a absolventi Fakulty architektury v Brně,
Fakulty výtvarných umění v Brně a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Navzájem se ovlivňují v propojování a překračování hranic mezi fyzickým a digitálním prostředím, objektem, architekturou a environmentem.
Mezi společné projekty patří vítězný návrh na revitalizaci předprostoru Domu umění v Ostravě,
návrhy sochařských objektů ve veřejném prostoru a divadelní scénografie. Dále je spojuje
neustálá diskuze nad každodenními tématy a tvorbou.
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
VÝSTAVA ADASTRA
*Výstava výtvarných děl mladých tvůrců
Rozhodli jsme se podpořit iniciativu mladé Frýdecko-Místecké neziskovky Možnost rozletu, která v prostorách přízemí bývalé Moravia Banky připravuje výstavu výtvarných prací studentů Střední uměleckoprůmyslové školy, srdečně zveme na vernisáž, kterou pořádají 24.10. v 17:00
Výstava potrvá do 4. 11. 2022
Otevřeno PO-PÁ 15-18
Princ mamánek
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Filmová pohádka Jana Budaře o princi, který musel dospět v krále. Rozmazlený princ Ludvík se musí vydat do světa, aby na své dobrodružné cestě zjistil, jak vypadá opravdový svět mimo zdi jeho přepychového zámku. V roli milující královny se před kameru vrátila představitelka legendární Arabely Jana Nagyová. Film je srdcovým projektem Jana Budaře, jenž napsal knižní předlohu, scénář, film režíruje a sám hraje i titulní roli postaršího prince. Princova průvodce na cestě hraje Ondřej Vetchý, prostořekou holku Bětu z hospody pak Veronika Kubařová. Princ Ludvík Otomar Karel XII. zrozený Vznešený je velmi spjatý se svou milující maminkou, královnou Ludmilou. Jenže Ludvík je princ už poněkud přerostlý, je mu 39 let. Bojí se skoro všeho, do ženění se nežene a většinu života se poflakuje po přepychovém zámku a přilehlých oborách. Moudrý král Radomil mu proto připraví nečekaný dárek – princ se jednoho rána probudí v lese v obyčejných šatech a v doprovodu drsného rytíře Hudrovala se má vydat do světa, aby poznal, co je život a snad konečně dospěl. Na velké dobrodružné cestě ho čekají věci, o kterých zatím jen četl v knihách. Potká mocného čaroděje, zlé čarodějnice, ducha i samotnou paní Smrt . . a možná najde i lásku svého života. Co na to všechno řekne maminka? A bude spokojený otec král? Prince Mamánka nasnímal ceněný kameraman Jan Malíř a tvůrci během natáčení vystřídali prostředí Pohanska na jižní Moravě, Lednicko-Valtický areál, Žehrovskou oboru v Českém ráji, skály a lesy Kokořínska nebo zámek Dětenice, kde nápad na pohádku kdysi vzniknul. “Točili jsme na nádherných lokacích. Často se mi stalo, že jsem přijel na obhlídku a místní mi ukázali místa, která jsem vůbec neznal a která byla prostě skvělá. I díky nim dostává dobrodružné putování prince tu správnou pohádkovou atmosféru,” vypráví Jan Budař. „Role královny Ludmily mě nadchla tolik, že jsem jí nemohla odolat, hned po přečtení scénáře jsme se s ní ztotožnila,“ říká ke svému návratu k filmu Jana Nagyová.
ČR | pohádka | přístupný | česky | 100 min. | 140 / 120 Kč
Za vším hledej ženu
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Vztahová komedie režiséra Miloslava Šmídmajera s Hana Vagnerovou, Terezou Krippnerovou, Betkou Staňkovou, Markem Vašutem, Markem Němcem, Zlatou Adamovskou, Danielou Kolářovou a Igorem Orozovičem. Snímek, jehož předností jsou svěží herecké výkony, skvělá kamera, a především bohatý děj, vtipné situace a zábavné dialogy.
ČR | komedie | 12+ | česky | 105 min. | 140 Kč
Petr Čichoň | autorské čtení z poslední autorovy sbírky Borderline Frau | literárně-hudební večer z cyklu "Představujeme malá nakladatelství" | Vetus Via, Revue Box
Galerie Věž vás zve na poslední pořad letošní sezony / pátek 28. října 2022 v 18 hodin /
/ zavírání věže / Petr Čichoň / autorské čtení z poslední autorovy sbírky Borderline Frau / literárně-hudební večer z cyklu "Představujeme malá nakladatelství" / Vetus Via, Revue Box /
Petr Čichoň (*1969) je básník a spisovatel. Pracoval jako redaktor literárních časopisů a nakladatelství Votobia, Host a Vetus Via. Od roku 1998 působí ve vlastním architektonickém ateliéru. Vydal básnické sbírky Chilia (1995), Villa diabolica (1998) a Pruské balady / Preussische Balladen (2006). Byl navržen na Drážďanskou cenu lyriky a za Slezský román (2011) nominován na Cenu Josefa Škvoreckého. Jeho texty byly přeloženy do angličtiny, němčiny, maďarštiny, ukrajinštiny a polštiny. Pochází z Hlučínska a žije v Brně.
Spolu
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Děj filmu je příběhem pětadvacetileté Terezy, která se po rozchodu s přítelem vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle. Její návrat navždy změní životy všech. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl. „Film není popisem toho, co zažívá rodina, ve které je handicapované dítě. Je o tenké hranici mezi pomocí a sebeobětováním, o tom, jak snadné je pro lásku k jednomu dítěti ty druhé odsunout na vedlejší kolej a jak důležité je umět si v rodině říct, že se máte rádi. Když jsme začali film chystat, byli jsme překvapeni, kolik lidí kolem nás si z rodiny nese určitý pocit nemilovanosti. Kolik lidí rezignuje na svůj život, protože ho projektuje do života svých blízkých,“ říká duo režisérů David Laňka a Martin Müller. „Tento filmový scénář je jeden z nejhezčích, které jsem kdy četla,“ svěřuje se Veronika Žilková. „Svět lidí s jakýmkoliv postižením dává možnost nového pohledu na běžný život. Situace, které řeší autistický Michal a jemu zcela oddaná matka, jsou pro zdravého diváka běžné, ale psychické omezení Michala vyžaduje atypické řešení.“ „Pro mě je SPOLU filmem o rodině. O tom, jak moc potřebujeme jeden druhého,“ říká Štěpán Kozub, pro něhož je role Michala velikou hereckou výzvou. „Když mě kluci s touhle rolí oslovili, stál jsem před velikým rozhodnutím, zda ji přijmout. Ale odmítnout takovou hereckou příležitost by byl hřích a každá pochybnost je navíc dobrým předpokladem pro náročnou práci a to mě baví.“
ČR | drama | přístupný | česky | 117 min. | 140 Kč