Program akcí
Program akcí
Akce pro 31.05.2023
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Výstava výtvarného oboru ZUŠ | Nejprve najdi, potom hledej
Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek zve ve dnech 17. 5. - 10. 6. 2023 na výstavu: "Nejprve najdi, potom hledej"
Říká se, že každý obraz vypráví příběh. Je to skutečně pravda? Dokážeme číst obraz stejně, jako bychom četli knihu? Existuje řeč, jíž se můžeme naučit a jež nám umožní vytáhnout z obrazu jeho význam? A chce sám obraz, abychom jej rozluštili, dešifrovali, abychom mu porozuměli?
Obrazy nepřetržitě útočí na náš zrak a nabízejí informace z okolního světa. Vizuální zážitek přijímáme v jeho celistvosti a neuvědomujeme si, jak na nás působí sám tvar, linie nebo barva a jak se jednotlivé výtvarné prvky vzájemně doplňují. Poznáme-li jejich účinky a dokážeme-li je ovlivnit vlastní výtvarnou tvorbou, objevíme prostor pro komunikaci s jinými vlastnostmi, než má komunikace slovní.
Výstava představí práce žáků výtvarného oboru ZUŠ, kteří zachytili obrazy z našeho světa, prožitky, zkušenosti a představy. Přijďte najít a hledat podstatu věcí a jevů s námi.
„V zásadě je každý obraz jen cákancem barvy, kus kamene, světelný trik na sítnici, který spustí iluzi objevu nebo vzpomínky právě tak, jako my sami jsme jen spoustou nepatrných spirálek, v jejichž molekulách jsou prý obsaženy všechny naše vlastnosti a city. Taková zjednodušení však nenabízejí žádná vysvětlení. Neposkytnou nám klíč k tomu, co se děje v naší mysli, když vidíme umělecké dílo, dílo neúprosně vyžadující reakci, překlad, poučení a možná, máme-li štěstí, i malé prozření.“
Alberto Manguel, z knihy Čtení obrazů, 2008, Host
Doprovodný program výstavy:
18. 5. - 25. 5. | 10.00 - 13.00 15.00 - 18.00
otevřená dílna ZUŠ, kde si můžete vyzkoušet, jak vzniká animace | pouze ve všední dny | budova výtvarného oboru ZUŠ, ul. Politických obětí 125, Frýdek-Místek
24. 5. a 31. 5. | 17.00
beseda se studenty vysokých uměleckých škol, absolventy výtvarného oboru ZUŠ FM | MOBA 2. NP bývalé Moravia Banky
MOBA / OTEVÍRACÍ DOBA VÝSTAVY
Ne - Po: zavřeno
Út - Pá: 15:00 - 18:00
So: 10:00 - 13:00
Od 18. 5. do 27. 5. bude výstava otevřena také v Út - Pá od 10:00 do 13:00, mimo běžnou otevírací dobu galerie
Od 30. 5. do 10. 6. je možné navštívit výstavu také v Út - Pá od 10:00 do 13:00, po předchozí domluvě na tel: 778966766
Výstava filmových plakátů
Výběr nejkrásnějších filmových plakátů z archivu kina Vlast
v běžné otevírací době Kina Vlast
BĚŽET DOMŮ | Akad. arch. David Vávra
Výstava "Běžet domů" představí architekta a herce Davida Vávru také jako pečlivého pozorovatele navštívených míst.
Ve své výtvarné práci zachycuje momenty krajin a architektury, se kterými se na svých cestách setkává. Pomocí barevných kompozic nám vypráví prožitky moří, měst i hor, které si z výprav, ať již po šumných stopách či osobních poutí, přináší.
Pondělí 29. května 2023
- 17.00 VERNISÁŽ | přízemí Záložny
- 19.00 BESEDA | Národní dům, Multifunkční sál
David Vávra (*1957) je osobností renesančního typu - architekt, herec, básník, malíř. Vystudoval architekturu na ČVUT a AVU v Praze a je spoluzakladatelem legendárního divadla Sklep. Známý je jako herec úspěšných filmů, stejně jako průvodce roadmovie České televize: Šumná města a Šumné stopy. Jeho architektonická tvorba se dotkla především Prahy a okolí. Stojí například za rekonstrukcí kulturního domu Dobeška či Švandova divadla. Mimo Prahu je také autorem dostavby Městského divadla v Kladně či konverze a dostavby bývalé továrny Vertex na Centrum volného času, včetně městské knihovny v Hradci Králové.
V roce 1997 obdržel s Františkem Skálou Zvláštní cenu Interiér roku za restauraci Akropolis, v roce 2004 Grand Prix České architektury v kategorii Výtvarné dílo v architektuře za osazení sochy Franze Kafky na Starém Městě a v roce 2008 byl nominován na cenu Klubu za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za Lávku s vyhlídkovou věží v Chebu.
Je také autorem návrhů mnoha veřejných interiérů, kromě divadel, také knihoven i muzejních expozic. Vytvořil expozici architektury, stavitelství a designu Národního technického muzea, expozici Muzea krajky ve Vamberku nebo Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích.
V roce 2018 byla podle jeho návrhu modernizována galerijní expozice ve Wenkeově domě, kde sídlí Městské muzeum v Jaroměři a po té inicioval a citlivě rekonstruoval celé muzeum ve Wenkeově domě - architektonickém skvostu od Josefa Gočára - které se letos v březnu znovuotevírá pro veřejnost.
„Kreslení je pro mě určitá terapie." (David Vávra)
MOBA / OTEVÍRACÍ DOBA VÝSTAVY
Ne - Po: zavřeno
Út - Pá: 15:00 - 18:00
So: 10:00 - 13:00
Umění ve veřejném prostoru | Doprovodný program k výstavě Galerie 23- Nejprve najdi potom hledej
Nina Sibinská, absolventka výtvarného oboru frýdecké ZUŠ, která v současné době studuje na Akademii výtvarných umění v Praze obor Grafika, pod vedením Davida Böhma, představí svou práci v projektu PRAHO!, na kterém se jako grafička a umělkyně podílí. “Praho! project” se věnuje propojení poezie ve veřejném prostoru s prostorem digitálním a reálným.
JAN SOJKA | autorské čtení poezie
Spider-Man: Napříč paralelními světy (tit.)
Miles Morales, který je nyní na plný úvazek dobrým sousedem Spider-Manem v Brooklynu, se znovu setkává s Gwen Stacyovou, se kterou se vydá na zběsilou jízdu Mnohovesmírem, v němž se setká s novou partou Pavoučích hrdinů, kteří brání samotnou podstatu paralelních světů. Když se však mezi Pavoučími hrdiny objeví rozpor, jak se vypořádat s novým nebezpečím, Miles zjistí, že bude muset přehodnotit, co pro něj znamená být hrdinou, aby zachránil ty, které na světě miluje nejvíc.
USA | animovaný | přístupný | titulky | 136 min. | 140 Kč