Program akcí
Program akcí
Akce pro 31.08.2024
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky
Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.
Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.
Út – Pá 15:00 –18:00
So 10:00 –13:00
Cesta za legendou
V krásné zemi plné zeleně a kouzelných bytostí se objeví děsivé nestvůry, které donutí všechny její obyvatele vyhledat útočiště v opevněném městě. Mimo jeho zatím bezpečné hradby zůstávají pouze odvážná dvojčata Zak a Kyle. Kyle však záhadně, nečekaně a beze stopy zmizí. Když se ho Zak vydá hledat, setkává se s rebelkou Indianou, kterou doprovází magická bytost Lendar. To ale není jediné kouzelné stvoření, která se na cestu vydá s nimi. Zak nedopatřením proměnil dříve tři metry vysokou chlupatou obludu Wowo svým magickým nefritovým kamenem na malou, roztomilou, ale taky pěkně naštvanou potvůrku. Dokud Zak nenajde způsob, jak Wowoa přeměnit zpátky do jeho původní velikosti, Wowo s ním půjde kamkoli. Aby tato nepravděpodobná parta zachránila nejen Kylea, ale i jejich nádherný domov, vydávají se společně na neobyčejnou dobrodružnou výpravu, a to přímo do srdce země, která je obydlená nejen mnoha fantastickými bytostmi ale také velmi nebezpečnými monstry.
FR | animovaný | přístupný | dabing | 85 min. | 150 / 130 Kč
André Rieu 2024 | koncert z Maastrichtu Power of Love
Nenechte si v létě ujít exkluzivní koncert Andrého Rieu!
André Rieu Vás ohromí svým zbrusu novým koncertem v kinech s názvem Power of Love. Král Valčíku uvádí neopakovatelnou podívanou na stříbrném plátně ze svého rodného malebného Maastrichtu. Bude to hudební událost tohoto léta, při které se k Andrému a jeho světoznámému orchestru Johanna Strausse přidají špičkoví světoví umělci.
Andrého unikátní repertoár kombinuje jak klasickou a muzikálovou hudbu, tak popové a rockové melodie v koncertu plném vášně, který musíte zažít na vlastní kůži.
André Vás okouzlí ikonickými filmovými melodiemi, krásnými valčíky, srdceryvnými baladami a také několika překvapeními na pozadí historického náměstí Vrijthof. Hudba má sílu lidi sjednocovat a tento koncert bude zážitek pro celou rodinu.
Pojďme si společně užít Andrého hudbu a šiřme lásku. Nenechte si v létě ujít exkluzivní koncert Andrého Rieu Power of Love a to pouze v kinech.
Délka akce: 166 minut
Rok výroby: 2024
Země původu: Nizozemsko
Žánr: klasická hudba, vážná hudba
Vstupenky: 250 / 220 Kč
HISTORICKÉ SLAVNOSTI | Po zbojnických chodníčcích
HISTORICKÉ SLAVNOSTI
31. 8. – 1. 9. 2024 | PARK POD ZÁMKEM
Po zbojnických chodníčcích
SOBOTA 31. 8. | 18.00 – 22.00
18.00 KABINET LAŠSKÝCH BÁSNÍ A PÍSNÍ
Zbojník Ondráš „Pán Lysej Hory“
20.00 RYTÍŘSKÝ KRÁLOVSKÝ TURNAJ
pochod ohňového průvodu z frýdeckého náměstí do Parku
pod zámkem | rej ohňů | tance | slavnostní turnaj rytířů
NEDĚLE 1. 9. | 10.30 – 18.00
PROGRAM PLNÝ ROMANTIKY A HISTORIE PRO VELKÉ I MALÉ
představení | koncerty| vojenské ležení | zvířátka |hry | soutěže|
jarmark
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk
Výstava je prodloužena do 27. 10. 2024
Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.
VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ
Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.
Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.
INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024
Vrána
Bill Skarsgard se ujímá ikonické role v moderním zpracování původního grafického románu Jamese O'Barra - Vrána. Zamilovaný pár Eric Draven (Skarsgard) a Shelly Websterová (FKA twigs) je brutálně zavražděn. Podle staré legendy odnáší duše zemřelých do říše mrtvých vrána. Eric vstává z hrobu a pod ochranou vrány se jako takřka nesmrtelná bytost začíná mstít svým vrahům za sebe i Shelly. Natáčení z velké části probíhalo v Praze. Mezi lokacemi se tak objevují známá místa jako bývalé Nákladové nádraží Žižkov, uzavřená Zemská banka království českého, Rudolfinum či Nová scéna Národního divadla a také některé ulice jako například Nekázanka se svými ikonickými mostky, které spojují budovy v ulici.
USA | horor | 15+ | titulky | 111 min. | 150 Kč