Program akcí

Program akcí

O ručním předení | Workshop a beseda

18
červen
 O ručním předení | Workshop a beseda

O ručním předení | Workshop a beseda

Út | 16.00
Galerie FM, Palackého 133

doprovodný program k výstavě TKANINA VJEMŮ


Centrum tradičních technologií

Po staletí ruce pilných přadlen spřádaly živočišná i rostlinná vlákna, aby mohly být zhotoveny oděvy pro velmože, pány i chudý lid. Vřetánka slouží ke spřádání, dodnes jsou symbolem této v minulosti nikdy nekončící práce a odkazují na nepostradatelnost lidských rukou. Vřetánka mívala velmi ostré hroty, a tak nebylo zcela nereálné se jimi poranit, jsou běžným předmětem v pohádkách i v muzejních sbírkách a všichni je dobře známe z vyprávění o Šípkové Růžence.

Přijďte si vyzkoušet jak se předlo na vřetánku, poslechnout si jeho příběh a dozvědět se více o příborském Centru tradičních technologií, kde jsou k vidění i vyzkoušení mnohá další tradiční řemesla.

Tu vkročila do síně třináctá sudička, chtěla se pomstít za to, že ji nepozvali. Nepozdravila, na nikoho nepohlédla a zvolala hlasitě: „V patnácti letech ať se královská dcera píchne o vřeteno a padne mrtva k zemi.“ A bez dalšího slova se otočila a vyšla ze dveří…

„Jacob a Wilhelm Grimmové. Pohádky“; úryvek z pohádky „Šípková Růženka“


Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM 24-07-plakat web

Stáhnout

Předplatné

Předplatné podzim 2024 titulka

Stáhnout

Kulturní program

kFM 24-07-web

Stáhnout

Kino Vlast

brozura od 4. 7.

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.