Program akcí

Program akcí

27
červenec
Já, padouch 4

Já, padouch 4

Čas se nedá zastavit a platí to i pro padoucha Grua, který lehce „zfotrovatěl“ a místo geniálních zlodušských plánů vymýšlí, jak se vetřít do přízně svého malinkého synka, Grua juniora. Ten má totiž výrazně raději maminku Lucy a tátu permanentně vytáčí. O něco hlubší vrásky však Gruovi způsobuje darebák jménem Maxime Le Mal, který ho šikanoval už na základce. Právě utekl z vězení, kam se dostal s Gruovým velkým přispěním, a ze všeho nejvíc se touží pomstít. A protože Anti-velepadoušská liga v tom vidí hrozbu z nejhrozivějších, zařadí Grua s rodinou do programu na ochranu svědků, což znamená nové identity a poklidný život na předměstí. A jako by to nestačilo, zapojí se pět mimoňských dobrovolníků do speciálního programu, který je má vybavit superschopnostmi pro případ, že by se Gruovo krytí provalilo. Ambiciózní plán má samozřejmě mouchy obřích rozměrů, protože Super-Mimoňové jsou super-magnety na katastrofy nejrůznějšího druhu a protože vedle Gruova nového domu bydlí puberťačka, jež touží po kariéře superpadoucha a Grua okamžitě pozná. A touží po tom, aby ji tenhle mistr zaučil. Zapomínat nesmíme ani na pomstychtivého Maxima, který čeká na svou šanci. I čtvrtý díl série Já, padouch je ale v první řadě groteska skvěle kombinující gagy Mimoňů s rodinným dobrodružným příběhem, v němž hrají prim Gru, holčičky a také Gru Junior, který sice ještě neumí mluvit, ale talent na lumpárny se u něj projevuje v míře nebývalé.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 94 min. | 150 / 130 Kč


27
červenec
JAZZ VE MĚSTĚ | vstup zdarma

JAZZ VE MĚSTĚ | vstup zdarma

So | 16.30
areál frýdeckého zámku

Mezinárodní jazzový open-air festival

JAZZ VE MĚSTĚ se v novém hávu vrací do krásného areálu frýdeckého zámku. Těšte se na opravdovou hudební slavnost zabalenou do všech barev jazzu. Nakonec se nám podařilo zajistit, aby si akci mohl užít opravdu každý. Vstupné po oba dny je ZDARMA. Přijďte ochutnat zajímavou, pohodovou muziku.

PS: Peníze za již zakoupené vstupenky online a přes GoOut vám budou vráceny na účet/kartu.
V případě vstupenek zakoupených osobně na pokladnách: Napište na vladan.literak@kulturafm.cz žádost o vrácení vstupného a nezapomeňte uvést o jaké vstupenky se jedná (jednodenní/dvoudenní), číslo objednávky a číslo účtu, na který vám máme poslat peníze.



SOBOTA 27. 7. 2024

16.30  otevření areálu
17.00  NIKA (CZ)
18.30  Marian Friedl & Baroshi (CZ)
20.00  Allison Wheeler - Winterspring ft. Radim Přidal (USA/CZ)
20.50  Hot Brew – Busking mezi lidmi
21.40  Václav Pálka-Jakub Dworak-Szymon Mika (CZ/PL) ft. Robert Wypasek
22.40  Hot Brew – Busking mezi lidmi
23.30  GANNA ft. Vojta Drnek (UA/CZ)
Afterparty | Vulcano Grill House Frýdek-Místek

 Změny programu vyhrazeny.

Info k pátečnímu programu ZDE. 


PARTNEŘI:

Statutární město Frýdek-Místek, SmVaK - Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., Frýdecká skládka, a.s., Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková organizace


INFORMACE O ÚČINKUJÍCÍCH

Marian Friedl & Baroshi (CZ)

Účinkující

  • Marian Friedl - zpěv, malý cimbál,  klarinet, píšťaly, dudy
  • Petra Jelénková - zpěv, housle
  • Štěpán Flagar - sopránsaxofon
  • Rostislav Hus - kytara
  • Martin Kocián - kontrabas
  • Michał Wierzgoń - bicí

web Baroshi DSC 2828


...to je jednoduše šťavnatá směs moravské lidové hudby, jazzu, world music a evropské klasické hudby. 

Marian Friedl je mimořádně výrazná a důležitá postava hudební scény našeho regionu. Marian je známý svými syntézami jazzu a folklórní tradice Beskyd, ale zdaleka nejen tohoto regionu. Nicméně ať se pustí do čehokoliv, výsledkem je krásná, hluboká, upřímná hudba s velkým citem k písni, respektem k tradici, ale i odvahou experimentovat. Ne nadarmo je Marian držitelem několik cen Anděl.

Baroshe tvoří jazzové jádro úspěšného ansámblu Beránci a vlci, jehož stejnojmenná deska získala cenu Anděl 2017 v kategorii World Music. Tatáž sestava nahrála také kritikou mimořádně pozitivně přijaté album Vladimíra Javorského Ještě je (Indies Scope 2022), Michał Wierzgoń, Martin Kocián a Štěpán Flagar jsou, stejně jako zbytek kapely, původem z různých koutů Moravskoslezského kraje, odešli ale na studia do Rakouska a dostali se na špici jazzové scény s projekty jako jsou Purple Is the Color nebo Nikol Bóková Trio. Zatímco první dva zmínění se do našeho regionu nedávno vrátili, rodák z Tísku Štěpán Flagar je dnes jedním z nejvyhledávanějších saxofonistů ve Vídni, kde žije a působí.

Repertoár ansámblu zahrnuje písně lidové i autorské, zakořeněné v tradiční hudbě Západních Karpat. Kapela je all-star sestavou Friedlových dlouholetých spoluhráčů a zahraje výběr té nejlepší hudby z jeho předchozích alb, Divé husy (2016), Beránci a vlci (2016), 11 podob lásky (2020), Ruky na dudách (2021) a Flétny nad Oslavou (2022).


Allison Wheeler - Winterspring ft. Radim Přidal (USA/CZ)

Účinkující

  • Daniela Bulatkin - klavír/klávesy
  • Max Makagonov – kontrabas
  • Petr Nohavica – bicí
  • Host: Radim Přidal – kytara

web Allison DSC 4905


Allison Wheeler ze Salinas v Kalifornii je "skladatelka s velkou zvukovou představivostí" (Peter Quinn, Jazzwise UK) a všestranným hlasovým projevem s láskou k tvůrčím výzvám. Její debutové album Winterspring prolíná příběhy lásky, světla a osamělosti do unikátního mixu stylů poháněného širokým vokálem a barevným doprovodem. Wheeler přináší zprávu naděje a růstu uprostřed temnoty, aby našla mír uprostřed vnitřního zápasu a vedla ostatní k tomu samému.

Album vyšlo v roce 2022 u londýnského vydavatelství Ubuntu Music a bylo označeno za "jednu z nejsilnějších písňových kolekcí za posledních několik let" (Jan Hocek, JazzPort). Kritikové ji přirovnávají k umělkyním jako Becca Stevens (Jazz Times) nebo Gretchen Parlato (Jazzwise UK), přesto si však vytváří vlastní a zcela jedinečný svět. Její hudba plynule překračuje žánrové hranice, inspiruje se jazzovými kořeny i talentem ve výtvarném a vizuálním umění a vytváří říši imaginace poháněnou improvizací, nostalgií a láskou k impresionismu.

Allison Wheeler vyrůstala na kalifornském pobřeží. V roce 2014 se zapojila do vzdělávacího programu Monterey Jazz Festivalu a vystoupila na něm se svou vokální skupinou. Poté pokračovala ve studiu jazzového zpěvu na University of Northern Colorado, kde byla součástí nejlepšího tamního vokálního jazzového ansámblu Vocal Lab, se kterým získala tři ocenění v postgraduální kategorii časopisu Downbeat a vystoupila s umělci, jako jsou New York Voices, Aubrey Logan nebo Vertical Voices.

Dnes žije Allison v Česku, kde kromě výuky a koncertování našla také svého manžela, se kterým se čerstvě přestěhovali do našeho regionu. Na koncertě s kapelou v několika skladbách vystoupí Radim Přidal na kytaru.


Václav Pálka-Jakub Dworak-Szymon Mika (CZ/PL)

Účinkující

  • Václav Pálka – bicí
  • Jakub Dworak – kontrabas
  • Szymon Mika - kytara

web whats love trio image1


Toto je ovšem exkluzivní záležitost!

Václav Pálka je dalším rodákem z Moravskoslezského kraje, který odjel do světa, kde působí na špičce hudební scény a hraje a tvoří hudbu, která snese ta přísnější měřítka i ve světovém kontextu. Po studiích na brněnské JAMU Václav odjel studovat do švýcarské Basileje, kde se nakonec i usadil. Ještě na studiích potkal s ostatními členy tohoto tria. A nejsou to hráči ledajací.

Szymon Mika je jednou z vůdčích osobností evropské jazzové kytary v generaci třicátníků, Szymon skutečně posouvá hranice možností jazzové kytary. Je laureátem mnoha prestižních ocenění a jeho umění si všimla i celá řada legend - Peter Bernstein o něm řekl, že je jedním z nejmuzikálnějších hudebníků, které kdy slyšel, Lage Lund ho zase jmenoval jako jednoho ze svých nejoblíbenějších kytaristů, a vyjádřil obavu, že mu jednou přebere všechny koncerty. V Česku Szymon vystupuje zřídka.

Václav Pálka v Basileji vystudoval magisterské studium ve hře na bicí a také v kompozici, které se intenzivně věnuje. Výsledkem je jeho krásné autorské album Poens (2020). Václav si zahrál s velikány světového jazzu, jako jsou Mark Turner, Larry Grenadier nebo Jeff Ballard, kteří mu zároveň předávali znalosti během jeho studií.

Po několika letech odloučení se toto trio znovu potká právě na festivalu Jazz ve městě ve Frýdku-Místku, kam se sjede z New Yorku, Basileje a Krakowa, a zahraje koncert, který opravdu nikde jinde neuslyšíte.


Hot Brew (CZ)

Účinkující

  • Vojtěch Drnek – akordeon, zpěv
  • Štěpán Flagar – saxofony
  • Jan Lacina – kytara
  • Michael Acker – kontrabas

web Hot Brew


Další formace složená z rodáků z Moravskoslezského kraje (až na rumunského kontrabasistu Michaela Ackera), kteří se rozutekli do světa, kde dělají špičkové věci. Akordeonista Vojtěch Drnek žije v Berlíně, Štěpán Flagar ve Vídni a kytarista Jan Lacina po studiích na Janáčkově konzervatoři v Ostravě odešel na pražskou HAMU a už se z Prahy nevrátil. Všichni zmínění pánové působí v řadě skvělých autorských jazzových projektů, ve formaci Hot Brew se však spojili, aby si zaswingovali.

"Čtyřčlenný big band" Hot Brew přináší unikátní přístup k hudbě swingové éry. Písně Counta Basieho, Duka Ellingtona, Sidneyho Becheta a mnoha dalších zazní v neotřelé sestavě saxofonu, akordeonu, akustické kytary a kontrabasu. Jejich svěží autentický swing vás zaručeně roztančí, nebo vám alespoň vykouzlí úsměv na tváři.


GANNA ft. Vojta Drnek (UA/CZ)

Účinkující

  • Ganna Gryniva – zpěv, sampling, djing, fx
  • Vojtěch Drnek – akordeon

web Ganna 1 Credit  Dovile Sermokas


Jménem GANNA se prezentuje berlínská zpěvačka a skladatelka Ganna Gryniva. Ta v roce 2002 emigrovala s rodiči z Ukrajiny do Německa a dnes je považována za „jednu z nejpůsobivějších zpěvaček a hudebnic na evropské jazzové a world music scéně“ (rakouský rozhlas Ö1). Její sametový hlas a virtuozita, s jakou s ním pracuje vás uhrane. Ve své sólové show pracuje s živým nahráváním smyček a improvizací na ně, pracuje s přednahranými stopami jako DJ, a výsledek má někdy energii tanečního festivalu, a někdy je zase něžný a hluboký.

Poslední kapelní album HOME jejího etno-jazzového kvintetu bylo hudebním tiskem oslavováno jako „album roku“ (rádio DLF Kultur, DE) a „jazzový vrchol roku“ (rádio Bayerischer Rundfunk, DE). GANNA však na festival přijede se show postaveném z hudby z jejího nového debutového alba KUPALA. Na něm rozvíjí své kulturní kořeny a kombinuje ukrajinský folklór s jazzem, vokální improvizací a elektronickou hudbou. Inspirována folklorními výzkumnými cestami do různých oblastí Ukrajiny se GANNA aktivně zasazuje o mezinárodní šíření kulturního dědictví Ukrajiny.

Album KUPALA vzniklo ve spolupráci se švýcarským bubeníkem Julianem Sartoriusem, ukrajinskou básnířkou Tanjou Maljartschuk a londýnským producentem Tomášem Kašparem, a dostalo se mu rovněž velkého uznání v hudebním tisku: „Jsou to zvuky okouzlující krásy“, rádio BR-Klassik (DE); „Každý může být jen nadšený z její vysoce virtuózní, avšak lidské a přístupné hudby“, časopis JAZZTHETIK (DE); „Jedno z nejlepších alb roku s vědomou touhou zbavit se všech slov ve prospěch nevyslovitelného“. Varianty Magazine (UA). Na festivale s GANNOU v několika skladbách vystoupí akordeonista původem z Budišova nad Budišovkou, dnes působící v Berlíně, Vojtěch Drnek.

GANNA je skutečně mezinárodní interpretka a vystupuje dnes na velkých festivalech po celé Evropě, ať už doma na Ukrajině nebo v Berlíně, tak napříč celým Německem, poslední koncerty hrála ve Stockholmu, Bukurešti, Paříži nebo Rize, pravidelně koncertuje také v Rakousku, Švýcarsku, Dánsku, Řecku, Polsku, pobaltským zemích,, Maďarsku, Slovinsku nebo Jižní Africe. V roce 2019 dokončila jazzové studium na Hudební škole Franze Liszta ve Výmaru, kde studovala u Michaela Schiefela, Jeffa Cascara a Franka Möbuse, a je rovněž držitelkou bakalářského titulu z filozofie na univerzitě v Lipsku.



27
červenec
Lassie: Nové dobrodružství

Lassie: Nové dobrodružství

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů.

GER | dobrodružství | přístupný | dabing | 91 min. | 150 / 130 Kč


27
červenec
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

So | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



27
červenec
Deadpool & Wolverine (tit.)

Deadpool & Wolverine (tit.)

Deadpool & Wolverine, nejočekávanější komiksový film roku 2024, míří do českých kin. Diváci se opět mohou těšit na pořádnou dávku akce, napětí a humoru, který si rozhodně nebere servítky.  Wade Wilson (Ryan Reynolds), známý jako jedna znejoblíbenějších postav marvelovských komiksů Deadpool, se zotavuje ze zranění a žije poklidným životem obyčejnému muže. Po boku má svou krásnou milovanou Vanessu a léta v červeném kostýmu jsou pro něho už jen vzpomínkou. To se ale rychle změní ve chvíli, kdy ho chce organizace TVA poslat na novou misi. Jeho domovská planeta čelí dosud nevídanému existenčnímu nebezpečí a on je jediný, kdo tuto hrozbu dokáže odvrátit. Nestačí na to ale sám, potřebuje svoje síly spojit se s Wolverinem (Hugh Jackman), který ale z tohoto úkolu není vůbec nadšen…

USA | sci-fi | 15+ | titulky | 127 min. | 150 Kč


28
červenec
V hlavě 2

V hlavě 2

Ve snímku V hlavě 2 společností Disney a Pixar budou mít diváci znovu možnost se podívat na to, co se právě odehrává v hlavě čerstvé teenagerky Riley. Dějí se zde velké věci – ve velícím centru probíhají neočekávané stavební práce, aby se sem vešli překvapiví noví hosté: zbrusu nové emoce! Radost, Smutek, Vztek, Strach a Nechuť, kterým se už dlouho dařilo mít všechno pěkně pod kontrolou, se ocitají na rozpacích, když se jejich společnost rozroste o Úzkost, Závist, Nostalgii a Nudu …. Film V hlavě v režii Petea Doctera a v produkci Jonase Rivery, uvedený v roce 2015, získal Oscara a cenu Zlatý globus v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 96 min. | 150 / 130 Kč


28
červenec
ZBYNĚK TERNER BAND | PROMENÁDNÍ KONCERTY

ZBYNĚK TERNER BAND | PROMENÁDNÍ KONCERTY

Klid nedělního odpoledne, všude zeleň, něco dobrého na zub a k tomu všemu příjemná hudba. Tradiční Promenádní koncerty mají svou neopakovatelnou atmosféru. Každou prázdninovou neděli vám ji nabídneme v místeckých Sadech Bedřicha Smetany.


Zbyněk Terner band je kapela oscilující na pomezí žánrů swingu a moderního jazzu. Místecký park se rozezní nejen již zmíněnými žánry, ale také blues a latinou.


Pořádá: Kultura F≈M

Vstup zdarma

Občerstvení zajištěno

*pouze za příznivého počasí


28
červenec
Půlhodina s varhanami

Půlhodina s varhanami

Ne | 17.00
kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku
VOX ORGANUM - Půlhodina s varhanami v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku.

pulhodina s varhanami 2024 web


28
červenec
Já, padouch 4

Já, padouch 4

Čas se nedá zastavit a platí to i pro padoucha Grua, který lehce „zfotrovatěl“ a místo geniálních zlodušských plánů vymýšlí, jak se vetřít do přízně svého malinkého synka, Grua juniora. Ten má totiž výrazně raději maminku Lucy a tátu permanentně vytáčí. O něco hlubší vrásky však Gruovi způsobuje darebák jménem Maxime Le Mal, který ho šikanoval už na základce. Právě utekl z vězení, kam se dostal s Gruovým velkým přispěním, a ze všeho nejvíc se touží pomstít. A protože Anti-velepadoušská liga v tom vidí hrozbu z nejhrozivějších, zařadí Grua s rodinou do programu na ochranu svědků, což znamená nové identity a poklidný život na předměstí. A jako by to nestačilo, zapojí se pět mimoňských dobrovolníků do speciálního programu, který je má vybavit superschopnostmi pro případ, že by se Gruovo krytí provalilo. Ambiciózní plán má samozřejmě mouchy obřích rozměrů, protože Super-Mimoňové jsou super-magnety na katastrofy nejrůznějšího druhu a protože vedle Gruova nového domu bydlí puberťačka, jež touží po kariéře superpadoucha a Grua okamžitě pozná. A touží po tom, aby ji tenhle mistr zaučil. Zapomínat nesmíme ani na pomstychtivého Maxima, který čeká na svou šanci. I čtvrtý díl série Já, padouch je ale v první řadě groteska skvěle kombinující gagy Mimoňů s rodinným dobrodružným příběhem, v němž hrají prim Gru, holčičky a také Gru Junior, který sice ještě neumí mluvit, ale talent na lumpárny se u něj projevuje v míře nebývalé.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 94 min. | 150 / 130 Kč


28
červenec
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Ne | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



28
červenec
Deadpool & Wolverine (dab.)

Deadpool & Wolverine (dab.)

Deadpool & Wolverine, nejočekávanější komiksový film roku 2024, míří do českých kin. Diváci se opět mohou těšit na pořádnou dávku akce, napětí a humoru, který si rozhodně nebere servítky.  Wade Wilson (Ryan Reynolds), známý jako jedna znejoblíbenějších postav marvelovských komiksů Deadpool, se zotavuje ze zranění a žije poklidným životem obyčejnému muže. Po boku má svou krásnou milovanou Vanessu a léta v červeném kostýmu jsou pro něho už jen vzpomínkou. To se ale rychle změní ve chvíli, kdy ho chce organizace TVA poslat na novou misi. Jeho domovská planeta čelí dosud nevídanému existenčnímu nebezpečí a on je jediný, kdo tuto hrozbu dokáže odvrátit. Nestačí na to ale sám, potřebuje svoje síly spojit se s Wolverinem (Hugh Jackman), který ale z tohoto úkolu není vůbec nadšen…

USA | sci-fi | 15+ | dabing | 127 min. | 150 Kč


30
červenec
Zápisník alkoholičky

Zápisník alkoholičky

Jak snadné je propadnout závislosti, jak těžké si ji připustit a pak se z ní dostat? Zápisník alkoholičky je upřímnou filmovou zpovědí abstinující alkoholičky a nemoralizujícím pohledem na to, jak pijí ženy. Stejně jako v Úsměvech smutných mužů v něm režisér Dan Svátek vychází ze skutečného příběhu a zachycuje nejen pád na společenské dno, ale taky momenty, kterým se nejde nezasmát.

ČR | drama | 15+ | česky | 90 min. | 150 Kč


30
červenec
FK | Děti těch druhých

FK | Děti těch druhých

Pátý celovečerní film Rebeccy Zlotowské Děti těch druhých měl premiéru v roce 2022 jako soutěžní snímek na filmovém festivalu v Benátkách. Diváky zaujal hluboce dojemným a ostře vykresleným portrétem proměnlivých pocitů jedné ženy, vyvolaných mateřskými instinkty a společenským tlakem. Rachel (oslnivá Virginie Efira) je spokojená čtyřicetiletá učitelka, která má ráda svůj život, přátele, práci, a dokonce i své bývalé milence. Pohrává si s myšlenkou na vlastní dítě, ale nijak zvlášť po něm netouží. Tato představa ji láká, zároveň v ní ale vyvolává obavy – autentické dilema, se kterým se potýká mnoho žen jejího věku. Když Rachel potká okouzlujícího rozvedeného Aliho (Roschdy Zem), zamiluje se nejen do něj, ale i do jeho malé dcery Leily. Nová rodinná situace se rychle vyvíjí, a tak Rachel musí bojovat s komplikovanými pocity spojenými s touhou po mateřství a strachem, že přijde o to, čemu říká „kolektivní zkušenost“ s mateřstvím. I když vás to na začátku filmu kvůli jemnému, neafektovanému přístupu Rebeccy Zlotowské vůbec nenapadne, tento snímek vám pravděpodobně zlomí srdce.

FR | drama | 12+ | titulky | 103 min. | 150 / 120 Kč


31
červenec
Bio senior | Ve jménu cti

Bio senior | Ve jménu cti

Paříž, 1887. Duel je oficiálně zakázanou, ale stále běžnou praxí rozhodování sporů a hájení cti. Tedy, pokud jste muž… Podle Marie-Rose Astié de Valsayre by to tak ale nemělo zůstat. Odvážná a inteligentní žena se rozhodne, že půjde příkladem a postaví se aroganci a nadřazenosti mužů se zbraní v ruce. Vyhledá proto pomoc nepřístupného a tvrdého šermířského mistra Clémenta Lacaze, který právě v nerovném souboji ztratil mladého synovce. Zprvu nepředstavitelné spojenectví se pro obě rozdílné postavy stane nečekanou výzvou, ve které se protínají záležitosti cti i srdce. Skutečnými událostmi inspirovaný snímek Vincenta Pereze je jiskřivým spojením historického dramatu a dobrodružného filmu ze staré školy.

FR | historický | přístupný | titulky | 101 min. | 60 Kč


01
srpen
V hlavě 2

V hlavě 2

Ve snímku V hlavě 2 společností Disney a Pixar budou mít diváci znovu možnost se podívat na to, co se právě odehrává v hlavě čerstvé teenagerky Riley. Dějí se zde velké věci – ve velícím centru probíhají neočekávané stavební práce, aby se sem vešli překvapiví noví hosté: zbrusu nové emoce! Radost, Smutek, Vztek, Strach a Nechuť, kterým se už dlouho dařilo mít všechno pěkně pod kontrolou, se ocitají na rozpacích, když se jejich společnost rozroste o Úzkost, Závist, Nostalgii a Nudu …. Film V hlavě v režii Petea Doctera a v produkci Jonase Rivery, uvedený v roce 2015, získal Oscara a cenu Zlatý globus v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 96 min. | 150 / 130 Kč


01
srpen
Past

Past

V novém thrilleru režiséra M. Nighta Shyamalana (Šestý smysl) se ocitneme na koncertě, kde je hlavní postava (Josh Hartnett) společně s dcerou. Když se starostlivý táta vydá na toaletu, zjišťuje, že v koncertní hale není něco v pořádku. K místu se začínají sjíždět kordony policistů. Shyamalan slibuje bizarní a velmi temný příběh. Nic ze začátku není tak, jak se zdá. Koncert je údajně policejní kamufláž, která slouží k dopadení nebezpečného vraha...

USA | horor | 12+ | titulky | 106 min. | 150 Kč


02
srpen
PIVOPĚNÍ 2024 | open air festival hudby a piva

PIVOPĚNÍ 2024 | open air festival hudby a piva

Pá | 16.00
Areál textilky Slezan, Staroměstská, Frýdek-Místek

První srpnový pátek a sobota 2024 bude opět ve znamení skvělé hudby, piva a jídla! AREÁL historické TEXTILKY SLEZAN NA STAROMĚSTSKÉ ULICI VE FRÝDKU!



PÁTEK 2. 8.

Otevření areálu v 16.00                

17.30      VLTAVA

19.30      SLEPÍ KŘOVÁCI

20.45      VYPSANÁ FIXA

22.30      SPS


SOBOTA


  • široký výběr minipivovarů z celé ČR
  • stánky s kulinářskými specialitami
  • hudební program, který vás zvedne ze židlí
  • doprovodný "nejen" pivní program


Pivopění 2024 partneři akce web


02
srpen
Já, padouch 4

Já, padouch 4

Čas se nedá zastavit a platí to i pro padoucha Grua, který lehce „zfotrovatěl“ a místo geniálních zlodušských plánů vymýšlí, jak se vetřít do přízně svého malinkého synka, Grua juniora. Ten má totiž výrazně raději maminku Lucy a tátu permanentně vytáčí. O něco hlubší vrásky však Gruovi způsobuje darebák jménem Maxime Le Mal, který ho šikanoval už na základce. Právě utekl z vězení, kam se dostal s Gruovým velkým přispěním, a ze všeho nejvíc se touží pomstít. A protože Anti-velepadoušská liga v tom vidí hrozbu z nejhrozivějších, zařadí Grua s rodinou do programu na ochranu svědků, což znamená nové identity a poklidný život na předměstí. A jako by to nestačilo, zapojí se pět mimoňských dobrovolníků do speciálního programu, který je má vybavit superschopnostmi pro případ, že by se Gruovo krytí provalilo. Ambiciózní plán má samozřejmě mouchy obřích rozměrů, protože Super-Mimoňové jsou super-magnety na katastrofy nejrůznějšího druhu a protože vedle Gruova nového domu bydlí puberťačka, jež touží po kariéře superpadoucha a Grua okamžitě pozná. A touží po tom, aby ji tenhle mistr zaučil. Zapomínat nesmíme ani na pomstychtivého Maxima, který čeká na svou šanci. I čtvrtý díl série Já, padouch je ale v první řadě groteska skvěle kombinující gagy Mimoňů s rodinným dobrodružným příběhem, v němž hrají prim Gru, holčičky a také Gru Junior, který sice ještě neumí mluvit, ale talent na lumpárny se u něj projevuje v míře nebývalé.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 94 min. | 150 / 130 Kč


02
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Pá | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



02
srpen
Deadpool & Wolverine (tit.)

Deadpool & Wolverine (tit.)

Deadpool & Wolverine, nejočekávanější komiksový film roku 2024, míří do českých kin. Diváci se opět mohou těšit na pořádnou dávku akce, napětí a humoru, který si rozhodně nebere servítky.  Wade Wilson (Ryan Reynolds), známý jako jedna znejoblíbenějších postav marvelovských komiksů Deadpool, se zotavuje ze zranění a žije poklidným životem obyčejnému muže. Po boku má svou krásnou milovanou Vanessu a léta v červeném kostýmu jsou pro něho už jen vzpomínkou. To se ale rychle změní ve chvíli, kdy ho chce organizace TVA poslat na novou misi. Jeho domovská planeta čelí dosud nevídanému existenčnímu nebezpečí a on je jediný, kdo tuto hrozbu dokáže odvrátit. Nestačí na to ale sám, potřebuje svoje síly spojit se s Wolverinem (Hugh Jackman), který ale z tohoto úkolu není vůbec nadšen…

USA | sci-fi | 15+ | titulky | 127 min. | 150 Kč


03
srpen
V hlavě 2

V hlavě 2

Ve snímku V hlavě 2 společností Disney a Pixar budou mít diváci znovu možnost se podívat na to, co se právě odehrává v hlavě čerstvé teenagerky Riley. Dějí se zde velké věci – ve velícím centru probíhají neočekávané stavební práce, aby se sem vešli překvapiví noví hosté: zbrusu nové emoce! Radost, Smutek, Vztek, Strach a Nechuť, kterým se už dlouho dařilo mít všechno pěkně pod kontrolou, se ocitají na rozpacích, když se jejich společnost rozroste o Úzkost, Závist, Nostalgii a Nudu …. Film V hlavě v režii Petea Doctera a v produkci Jonase Rivery, uvedený v roce 2015, získal Oscara a cenu Zlatý globus v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 96 min. | 150 / 130 Kč


03
srpen
PIVOPĚNÍ 2024 | open air festival hudby a piva

PIVOPĚNÍ 2024 | open air festival hudby a piva

So | 16.00
Areál textilky Slezan, Staroměstská, Frýdek-Místek

První srpnový pátek a sobota 2024 bude opět ve znamení skvělé hudby, piva a jídla! AREÁL historické TEXTILKY SLEZAN NA STAROMĚSTSKÉ ULICI VE FRÝDKU!


Sobota 3. 8.

Otevření areálu v 16.00

17.00    RENÉ SOUČEK & MAREK HLOSTA

18.15    FLAMENGO Reunion Session

19.45    MŇÁGA A ŽĎORP

21.15    FELL ON MAD DAYS

22.45    ABSOLUT DEAFERS


  • široký výběr minipivovarů z celé ČR
  • stánky s kulinářskými specialitami
  • hudební program, který vás zvedne ze židlí
  • doprovodný "nejen" pivní program

 


Pivopění 2024 partneři akce web


03
srpen
BLACKPINK WORLD TOUR [BORN PINK] IN CINEMAS

BLACKPINK WORLD TOUR [BORN PINK] IN CINEMAS

Režie: Yoondong Oh, Geun Min
Účinkují: BLACKPINK

Turné BORN PINK uchvátilo celý svět a teď v podobě koncertního filmu přichází na velké plátno jako dárek a oslava k osmému výročí od debutu BLACKPINK!

Turné BLACKPINK BORN PINK přilákalo téměř dva miliony diváků a překonalo celosvětové rekordy v tržbách i návštěvnosti v kategorii koncertních turné ženských kapel. Film ukazuje nebývalý rozsah produkce a představuje exkluzivně aranžované verze hitů BLACKPINK, které vznikly unikátně jen pro tento koncert. Jedinečné vystoupení ze soulského Gocheok Dome je doplněno o záběry z dalších koncertů tohoto bombastického celosvětového turné.

Zažijte energii neopakovatelné živé show v kinech po celém světě a nenechte si ujít působivou scénu ve stylu "Hanok", která okouzlila fanoušky i hudební publicisty napříč kontinenty!

ROK | hudební | přístupný | titulky | 93 min. | 300 / 250 Kč


03
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

So | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



03
srpen
Deadpool & Wolverine (dab.)

Deadpool & Wolverine (dab.)

Deadpool & Wolverine, nejočekávanější komiksový film roku 2024, míří do českých kin. Diváci se opět mohou těšit na pořádnou dávku akce, napětí a humoru, který si rozhodně nebere servítky.  Wade Wilson (Ryan Reynolds), známý jako jedna znejoblíbenějších postav marvelovských komiksů Deadpool, se zotavuje ze zranění a žije poklidným životem obyčejnému muže. Po boku má svou krásnou milovanou Vanessu a léta v červeném kostýmu jsou pro něho už jen vzpomínkou. To se ale rychle změní ve chvíli, kdy ho chce organizace TVA poslat na novou misi. Jeho domovská planeta čelí dosud nevídanému existenčnímu nebezpečí a on je jediný, kdo tuto hrozbu dokáže odvrátit. Nestačí na to ale sám, potřebuje svoje síly spojit se s Wolverinem (Hugh Jackman), který ale z tohoto úkolu není vůbec nadšen…

USA | sci-fi | 15+ | dabing | 127 min. | 150 Kč


04
srpen
Harold a kouzelná pastelka

Harold a kouzelná pastelka

Dobrodruh Harold (Zachary Levi) dokáže ve své kouzelné knize stvořit naprosto cokoliv prostě jen tím, že to nakreslí. Když vyroste a rozhodne se překreslit se ze stránek knížky do reálného světa, zjišťuje, že toho o životě ve skutečnosti mnoho neví – a že jeho věrná fialová pastelka může způsobit mnohem více podivuhodných problémů, než si kdy uvědomoval. Když se ale magická moc neomezené fantazie ocitne v nesprávných rukách, budou muset Harold a jeho přátelé využít veškeré své tvořivosti k tomu, aby zachránili nejenom svět skutečný, ale také Haroldův svět fantazie. Snímek Harold a kouzelná pastelka je první filmovou adaptací oblíbené dětské knihy, která baví mladé čtenáře po celém světě už celá desetiletí. Novou rodinnou dobrodružnou komedii, která kombinuje animaci s živými herci, režíroval Carlos Saldanha a produkuje ji John Davis. V hlavních rolích se představují Zachary Levi, Lil Rel Howery, Benjamin Bottani, Jemaine Clement, Tanya Reynolds, Alfred Molina a ZooeyDeschanel. Scénář na motivy knihy Crocketta Johnsona napsali David Guion a Michael Handelman.

UK | fantasy | přístupný | dabing | 92 min. | 150 / 130 Kč


04
srpen
Půlhodina s varhanami

Půlhodina s varhanami

Ne | 17.00
kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku
VOX ORGANUM - Půlhodina s varhanami v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku.

pulhodina s varhanami 2024 web


04
srpen
V hlavě 2

V hlavě 2

Ve snímku V hlavě 2 společností Disney a Pixar budou mít diváci znovu možnost se podívat na to, co se právě odehrává v hlavě čerstvé teenagerky Riley. Dějí se zde velké věci – ve velícím centru probíhají neočekávané stavební práce, aby se sem vešli překvapiví noví hosté: zbrusu nové emoce! Radost, Smutek, Vztek, Strach a Nechuť, kterým se už dlouho dařilo mít všechno pěkně pod kontrolou, se ocitají na rozpacích, když se jejich společnost rozroste o Úzkost, Závist, Nostalgii a Nudu …. Film V hlavě v režii Petea Doctera a v produkci Jonase Rivery, uvedený v roce 2015, získal Oscara a cenu Zlatý globus v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 96 min. | 150 / 130 Kč


04
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Ne | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



04
srpen
Zápisník alkoholičky

Zápisník alkoholičky

Jak snadné je propadnout závislosti, jak těžké si ji připustit a pak se z ní dostat? Zápisník alkoholičky je upřímnou filmovou zpovědí abstinující alkoholičky a nemoralizujícím pohledem na to, jak pijí ženy. Stejně jako v Úsměvech smutných mužů v něm režisér Dan Svátek vychází ze skutečného příběhu a zachycuje nejen pád na společenské dno, ale taky momenty, kterým se nejde nezasmát.

ČR | drama | 15+ | česky | 90 min. | 150 Kč


06
srpen
Zápisník alkoholičky

Zápisník alkoholičky

Jak snadné je propadnout závislosti, jak těžké si ji připustit a pak se z ní dostat? Zápisník alkoholičky je upřímnou filmovou zpovědí abstinující alkoholičky a nemoralizujícím pohledem na to, jak pijí ženy. Stejně jako v Úsměvech smutných mužů v něm režisér Dan Svátek vychází ze skutečného příběhu a zachycuje nejen pád na společenské dno, ale taky momenty, kterým se nejde nezasmát.

ČR | drama | 15+ | česky | 90 min. | 150 Kč


06
srpen
FK | Rodinný poklad

FK | Rodinný poklad

Čerstvě rozvedená třicátnice Ruth (Lena Dunham) a její otec Edek (Stephen Fry) se vydávají z New Yorku do Polska devadesátých let pátrat po rodinných kořenech. Zatímco ona se snaží pochopit strastiplný osud svých židovských předků, rozverný a svobodomyslný Edek její snažení sabotuje a dělá si vše po svém. Na pozadí ponurých porevolučních polských měst se otevírá pestrá cesta plná zábavných setkání, ale i nevyřčených emocí a vzájemného pochopení. Křehký film Julie von Heinz ukazuje, že i zdánlivě nepovedený výlet může vést k objevu nečekaných pokladů.

GER / FR | komedie | 12+ | titulky | 112 min. | 150 / 120 Kč


07
srpen
Bio senior | Lassie: Nové dobrodružství

Bio senior | Lassie: Nové dobrodružství

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů.

GER | dobrodružství | přístupný | dabing | 91 min. | 60 Kč


07
srpen
LETNÍ KINO | Prázdniny s broučkem

LETNÍ KINO | Prázdniny s broučkem

St | 20.30
U splavu U žida

K létu patří sluníčko, výlety a letní kino. V naší nabídce nebude ani letos chybět cyklus letních filmových projekcí ve Frýdku-Místku a okolí zcela zdarma. Během letních měsíců naše letní kino zavítá celkem na 12 promítacích míst.

Prázdniny s broučkem

Bára Poláková a Lukáš Příkazký vyráží obytňákem do Chorvatska. A ne ledajakým! Nečekané dědictví jim přihraje karavan po dědovi, jemuž se odjakživa říká Brouček. A Jadran se zdá být na dosah . . . Jenže na cestě je potká spousta překvapení i nečekaných zážitků, které v plánu vůbec neměli. V dalších rolích baví Tomáš Jeřábek, Michal Isteník, Martin Sobotka, Pavel Zedníček, Marie Ludvíková, Pavel Nový nebo Patrik Děrgel. „Ty’s vybral místo, kam pojedem‘, a já zas jak se tam dostanem‘,“ mrkne Bára Poláková alias foodblogerka Monika spiklenecky na svého manžela Honzu v podání Lukáše Příkazkého a odmítne zařadit zpátečku. Málo platné, že její nadšení nesdílí a na pláži v Chorvatsku by se rád ochlazoval orosenou plechovkou piva co nejdřív. Letos se pojede k moři obytňákem. A ne jen tak ledajakým, ale Broučkem! Prostě dovolená all exklusive. Anebo snad ne? Neklimatizovaný červený obytňák připravil v parném létě horké chvilky nejen filmovým hrdinům, ale i samotný tvůrcům. „Tak jako ty největší filmové hvězdy byl i Brouček často svéhlavý a štáb se musel přizpůsobovat jeho náladám. Skoro bych řekl až vrtochům,“ říká pobaveně producent filmu Pavel Vácha. Ten stojí za filmy Párty Hárder, Kdyby radši hořelo nebo Přišla v noci. Posledně jmenovaná černá komedie má přitom na kontě tři Ceny české filmové kritiky včetně té pro nejlepší film a osm nominací na Českého lva. „Chtěl jsem natočit ryze českou komedii pro celou rodinu. Film, ve kterém se každý divák v jedné z postav snadno pozná. A bude je s chutí sledovat nejen v létě, ale i když bude venku třeba mrznout,“ říká režisér Jiří Matoušek.

ČR | komedie | přístupný | česky | 87 min. | 150 Kč


08
srpen
Borderlands (dab.)

Borderlands (dab.)

Lilith (Cate Blanchett), nechvalně proslulá lovkyně lidí s tajemnou minulostí, se jen nerada vrací domů na Pandoru, nejchaotičtější planetu v galaxii. Místo plné banditů, podivných a ještě podivnějších příšer. Jejím úkolem je najít zmizelou dceru Atlase (Edgar Ramírez), nejmocnějšího zlosyna ve vesmíru. Lilith uzavře překvapivé spojenectví s partou psanců a antihrdinů k pohledání – protřelým žoldákem na misi Rolandem (Kevin Hart), nezvladatelnou předčasně dospívající ničitelkou Tiny Tinou (Ariana Greenblatt), Tininým nabušeným ochráncem Kriegem (Florian Munteanu), podivínskou vědkyní Tannis (Jamie Lee Curtis) a nesnesitelně přemoudřelým robotem Claptrapem (Jack Black). Společně musí tihle nečekaní hrdinové bojovat s mimozemským druhem a nebezpečnými gangstery, aby odhalili jedno z nejtřaskavějších tajemství Pandory. Osud vesmíru by mohl být v jejich rukou – ale oni budou bojovat za něco víc: jeden za druhého. Vítejte v BORDERLANDS, filmové adaptaci legendární herní série. „Chci, aby si lidé říkali: ‚Takhle dobře jsem se v kině bavil nejlíp za poslední roky.‘ Když si uvědomíte, jak vysoká jsou očekávání, nedivte se, že se film točil tak dlouho a vystřídalo se na něm několik scenáristů i režisérů. Jediná možnost, jak natočit film, který zaujme nejen fanoušky hry Borderlands, ale i běžného diváka, je natočit jednoduše skvělý biják. To by nešlo bez těch nejlepších herců. Obsazení Borderlands je perfektní, jsou to ti nejlepší, se kterými jsem kdy pracoval. Všichni do toho šli naplno a celým svým srdcem. Do hlavní role jsem vybral Cate Blanchett, už kdysi nás sblížila láska k hororům. Když se lidé dívají na Cate, vidí ji s dirigentskou hůlkou, já ji vidím s plamenometem. Naučila se neuvěřitelné kaskadérské kousky, skoro všechno chtěla točit sama, je dokonalá,“ pochvaluje si režisér Eli Roth spolupráci s držitelkou dvou Oscarů, čtyř Zlatých glóbů a čtyř Filmových cen Britské akademie. A co na to sama herečka? „Eli mi zavolal, když tenhle film připravoval a požádal mě, abych si jen tak z kamarádství přečetla scénář. Vůbec nemluvil o tom, že bych měla hrát hlavní roli. Chtěl jen můj názor. Když jsme se pak o tom bavili, řekl mi, že by mě rád viděl jako drsnou lovkyni odměn stejně tak, jako byl Clint Eastwood v roli Muže beze jména nebo Snake Plissken ve filmu Útěk z New Yorku. Tím mě přesvědčil, to je totiž můj nejoblíbenější film,“ říká Cate Blanchett.

USA | akční | 12+ | dabing | 102 min. | 150 Kč


08
srpen
Mord

Mord

Zabijačka se u stařečků na Osoblažsku koná každý rok. Je to jediný den v roce, kdy se sejde celá rodina, aby si zanadávala, pojedla, popila a prostě jenom žila. Letos je ale všechno jinak. Děda od rána přešlapuje a neví, jak zeťákovi Karlovi oznámit, že je to zabijačka poslední. Karlově dceři Romaně chybí máma a její sestře Lucii se rozpadá manželství. Její syn Dušan neví jak se ve srážkách ženského a mužského světa orientovat, strýc Šupina od rána nebezpečně nasává, řezník Tonda tají, že má navlhlé patrony a problematický soused osnuje, jak se všem pomstít za svůj zpackaný život. V průběhu takového dne je testována odolnost vzájemných pout odhalujících pevnost a křehkost vztahů utvářených tradicemi, láskou i křivdami. Mord je celovečerním hraným debutem režiséra Adama Martince, rodáka z Krnova v Moravskoslezském kraji. “Často se na Osoblažsko vracím. Je to fascinující ostrov uprostřed ničeho, je tam daleko z Česka i z Polska. Lidé odtamtud buď odjíždějí, nebo tam žijí celý život. Je to zapomenuté, ale krásné místo, kde žijí krásní lidé,“ vysvětluje režisér filmu, proč svůj příběh zasadil právě sem. Film Mord se probojoval do Hlavní soutěže 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

ČR / SK | komedie | 12+ | česky | 85 min. | 150 Kč


09
srpen
O DIAMANTOVÉ JESKYNI | Divadlo V batohu

O DIAMANTOVÉ JESKYNI | Divadlo V batohu

Pá | 16.00
Faunapark, Na Příkopě 1221, Frýdek

Loutkové divadelní představení s písničkami vypráví poutavou, veselou a hravou formou o pyšné královně Rohaně, věrném sluhovi Bartoloměji, zlém černokněžníkovi Černovousi a drakovi Bramborákovi, který „papá“ jen brambory nebo „slupne“ občas nějakou princeznu. Děti se zapojují do děje pohádky a zpívají písničky s drakem Bramborákem.

  • 80 Kč

Další pohádka bude 16. 8.


09
srpen
V hlavě 2

V hlavě 2

Ve snímku V hlavě 2 společností Disney a Pixar budou mít diváci znovu možnost se podívat na to, co se právě odehrává v hlavě čerstvé teenagerky Riley. Dějí se zde velké věci – ve velícím centru probíhají neočekávané stavební práce, aby se sem vešli překvapiví noví hosté: zbrusu nové emoce! Radost, Smutek, Vztek, Strach a Nechuť, kterým se už dlouho dařilo mít všechno pěkně pod kontrolou, se ocitají na rozpacích, když se jejich společnost rozroste o Úzkost, Závist, Nostalgii a Nudu …. Film V hlavě v režii Petea Doctera a v produkci Jonase Rivery, uvedený v roce 2015, získal Oscara a cenu Zlatý globus v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 96 min. | 150 / 130 Kč


09
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Pá | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



09
srpen
Zápisník alkoholičky

Zápisník alkoholičky

Jak snadné je propadnout závislosti, jak těžké si ji připustit a pak se z ní dostat? Zápisník alkoholičky je upřímnou filmovou zpovědí abstinující alkoholičky a nemoralizujícím pohledem na to, jak pijí ženy. Stejně jako v Úsměvech smutných mužů v něm režisér Dan Svátek vychází ze skutečného příběhu a zachycuje nejen pád na společenské dno, ale taky momenty, kterým se nejde nezasmát.

ČR | drama | 15+ | česky | 90 min. | 150 Kč


09
srpen
LETNÍ KINO | Sladký život

LETNÍ KINO | Sladký život

Pá | 20.30
Zelinkovice - Hřiště Lysůvky

K létu patří sluníčko, výlety a letní kino. V naší nabídce nebude ani letos chybět cyklus letních filmových projekcí ve Frýdku-Místku a okolí zcela zdarma. Během letních měsíců naše letní kino zavítá celkem na 12 promítacích míst.

Sladký život

Hokejový reprezentant Rosťa Beran (Vladimír Polívka) je borec každým coulem. Žije v luxusním bytě, má rychlé auto a spoustu mladých milenek v duchu hesla: Nad třicet let neberu! Peníze a titul mistra světa mu dávají báječný pocit nedotknutelnosti a nadřazenosti. Ale nic netrvá věčně… Nečekaný kolaps v posteli s krásnou blondýnou udělá za Rosťovou bohorovnou pohodou tlustou EKG čáru. Transplantaci jeho nového srdce povede přísná lékařka Magda (Petra Hřebíčková), se kterou kdysi strávil jedinou noc a už se jí nikdy neozval. Dluhy z rozmařilého života navíc Rosťu připraví o poslední korunu a jediné, co mu ze slavného života zbude, je medaile mistra světa, kterou pro něj zachrání bývalý manažer a kamarád (Vojtěch Kotek). Rosťa v sobě musí najít novou životní energii, optimismus a odvahu začít znovu od nuly. Pomáhá mu především Jindřich (Jan Cina), seriózní a zodpovědný chlapík, který sám vychovává šestiletou dcerku, má zlaté srdce a i když Rosťu nejdřív upřímně nesnáší, brzy se z nich stanou nejlepší přátelé. Rosťa s překvapením zjišťuje, že život obyčejných smrtelníků může být stejně nádherný a jedinečný, jako láska k té pravé ženě nad třicet… „Komediální zápletkou a hvězdným obsazením vynikajících herců chceme navázat na nejlepší tradice klasických a českých komedií. Úsměv, pozitivní emoce a dobrá nálada jsou v dnešní době plné zmatků a špatných zpráv důležitější než kdy jindy a já věřím, že náš film udělá divákům radost,“ slibuje režisér a producent Tomáš Hoffman, který stojí za takovými úspěšnými hity, jako jsou Ženy v běhu, Účastníci zájezdu, Ženy v pokušení, Bezva ženská na krku a řada dalších osvědčených titulů.

ČR | komedie | přístupný | česky | 102 min. | VSTUP ZDARMA


10
srpen
Já, padouch 4

Já, padouch 4

Čas se nedá zastavit a platí to i pro padoucha Grua, který lehce „zfotrovatěl“ a místo geniálních zlodušských plánů vymýšlí, jak se vetřít do přízně svého malinkého synka, Grua juniora. Ten má totiž výrazně raději maminku Lucy a tátu permanentně vytáčí. O něco hlubší vrásky však Gruovi způsobuje darebák jménem Maxime Le Mal, který ho šikanoval už na základce. Právě utekl z vězení, kam se dostal s Gruovým velkým přispěním, a ze všeho nejvíc se touží pomstít. A protože Anti-velepadoušská liga v tom vidí hrozbu z nejhrozivějších, zařadí Grua s rodinou do programu na ochranu svědků, což znamená nové identity a poklidný život na předměstí. A jako by to nestačilo, zapojí se pět mimoňských dobrovolníků do speciálního programu, který je má vybavit superschopnostmi pro případ, že by se Gruovo krytí provalilo. Ambiciózní plán má samozřejmě mouchy obřích rozměrů, protože Super-Mimoňové jsou super-magnety na katastrofy nejrůznějšího druhu a protože vedle Gruova nového domu bydlí puberťačka, jež touží po kariéře superpadoucha a Grua okamžitě pozná. A touží po tom, aby ji tenhle mistr zaučil. Zapomínat nesmíme ani na pomstychtivého Maxima, který čeká na svou šanci. I čtvrtý díl série Já, padouch je ale v první řadě groteska skvěle kombinující gagy Mimoňů s rodinným dobrodružným příběhem, v němž hrají prim Gru, holčičky a také Gru Junior, který sice ještě neumí mluvit, ale talent na lumpárny se u něj projevuje v míře nebývalé.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 94 min. | 150 / 130 Kč


10
srpen
Mord

Mord

Zabijačka se u stařečků na Osoblažsku koná každý rok. Je to jediný den v roce, kdy se sejde celá rodina, aby si zanadávala, pojedla, popila a prostě jenom žila. Letos je ale všechno jinak. Děda od rána přešlapuje a neví, jak zeťákovi Karlovi oznámit, že je to zabijačka poslední. Karlově dceři Romaně chybí máma a její sestře Lucii se rozpadá manželství. Její syn Dušan neví jak se ve srážkách ženského a mužského světa orientovat, strýc Šupina od rána nebezpečně nasává, řezník Tonda tají, že má navlhlé patrony a problematický soused osnuje, jak se všem pomstít za svůj zpackaný život. V průběhu takového dne je testována odolnost vzájemných pout odhalujících pevnost a křehkost vztahů utvářených tradicemi, láskou i křivdami. Mord je celovečerním hraným debutem režiséra Adama Martince, rodáka z Krnova v Moravskoslezském kraji. “Často se na Osoblažsko vracím. Je to fascinující ostrov uprostřed ničeho, je tam daleko z Česka i z Polska. Lidé odtamtud buď odjíždějí, nebo tam žijí celý život. Je to zapomenuté, ale krásné místo, kde žijí krásní lidé,“ vysvětluje režisér filmu, proč svůj příběh zasadil právě sem. Film Mord se probojoval do Hlavní soutěže 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

ČR / SK | komedie | 12+ | česky | 85 min. | 150 Kč


10
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

So | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



10
srpen
Zápisník alkoholičky

Zápisník alkoholičky

Jak snadné je propadnout závislosti, jak těžké si ji připustit a pak se z ní dostat? Zápisník alkoholičky je upřímnou filmovou zpovědí abstinující alkoholičky a nemoralizujícím pohledem na to, jak pijí ženy. Stejně jako v Úsměvech smutných mužů v něm režisér Dan Svátek vychází ze skutečného příběhu a zachycuje nejen pád na společenské dno, ale taky momenty, kterým se nejde nezasmát.

ČR | drama | 15+ | česky | 90 min. | 150 Kč


10
srpen
OSVÍCENÍ | Léto v zahradě

OSVÍCENÍ | Léto v zahradě

So | 20.00
Zahrada Národního domu

Hudebně-filmový večer pod širým nebem

OSVÍCENÍ
Tato podívaná plná šílených obrazů a děsivých momentů se stala již hororovou klasikou. Přeci jen jde o jednu z nejlepších adaptací románů Stephena Kinga a dozajista se jedná o jedno z nejlepších filmových děl režiséra Stanleyho Kubricka. Pocit děsivosti zde vyvolávají dokonalé záběry, hudba, prostředí a především skvělý herecký výkon Jacka Nicholsona. Divák vězí ve stejné nejistotě, v jaké uvíznou hlavní hrdinové, těžko určuje roložení sil mezi realitou a nadpřirozenem a vše směřuje jen k jedinému místu - pokoji 237.

Hrají: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers a další

Velká Británie / USA, 1980 | titulky


Hudební vystoupení před projekcí filmu: Petr Górný

Vstupné 50 Kč


11
srpen
V hlavě 2

V hlavě 2

Ve snímku V hlavě 2 společností Disney a Pixar budou mít diváci znovu možnost se podívat na to, co se právě odehrává v hlavě čerstvé teenagerky Riley. Dějí se zde velké věci – ve velícím centru probíhají neočekávané stavební práce, aby se sem vešli překvapiví noví hosté: zbrusu nové emoce! Radost, Smutek, Vztek, Strach a Nechuť, kterým se už dlouho dařilo mít všechno pěkně pod kontrolou, se ocitají na rozpacích, když se jejich společnost rozroste o Úzkost, Závist, Nostalgii a Nudu …. Film V hlavě v režii Petea Doctera a v produkci Jonase Rivery, uvedený v roce 2015, získal Oscara a cenu Zlatý globus v kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 96 min. | 150 / 130 Kč


11
srpen
Půlhodina s varhanami

Půlhodina s varhanami

Ne | 17.00
kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku
VOX ORGANUM - Půlhodina s varhanami v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku.

pulhodina s varhanami 2024 web


11
srpen
10 životů kocourka Mňouka

10 životů kocourka Mňouka

Mňouk je trochu rozmazlený a malinko sobecký kocourek, který si vůbec neuvědomuje, jaké štěstí ho potkalo, když si našel nový domov u hodné výzkumnice Růži Šikovné. To se však rychle změní, když kvůli vlastní nepozornosti přijde o svůj devátý, tedy poslední život. Bez dalších životů a tváří v tvář nevyhnutelnému Mňouk prosí, aby se mohl polepšit a dostal další šanci. Jeho žádost je zpočátku zamítnuta, ale pak se strážkyně nebeské brány nad kocourkem slituje a umožní mu vrátit se na Zemi s dalšími devíti životy. Mňouk však netuší, že každý z těchto nových životů prožije v těle jiného zvířátka, a tím dostane neocenitelné lekce. Následuje dobrodružství, během kterého se Mňouk změní ze sebestředného mazlíčka v nesobeckého hrdinu a zjistí, že někdy musíme projít mnoha různými cestami, abychom v sobě našli své nejlepší já.

UK / CAN | animovaný | přístupný | dabing | 88 min. | 150 / 130 Kč


11
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Ne | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



11
srpen
Borderlands (dab.)

Borderlands (dab.)

Lilith (Cate Blanchett), nechvalně proslulá lovkyně lidí s tajemnou minulostí, se jen nerada vrací domů na Pandoru, nejchaotičtější planetu v galaxii. Místo plné banditů, podivných a ještě podivnějších příšer. Jejím úkolem je najít zmizelou dceru Atlase (Edgar Ramírez), nejmocnějšího zlosyna ve vesmíru. Lilith uzavře překvapivé spojenectví s partou psanců a antihrdinů k pohledání – protřelým žoldákem na misi Rolandem (Kevin Hart), nezvladatelnou předčasně dospívající ničitelkou Tiny Tinou (Ariana Greenblatt), Tininým nabušeným ochráncem Kriegem (Florian Munteanu), podivínskou vědkyní Tannis (Jamie Lee Curtis) a nesnesitelně přemoudřelým robotem Claptrapem (Jack Black). Společně musí tihle nečekaní hrdinové bojovat s mimozemským druhem a nebezpečnými gangstery, aby odhalili jedno z nejtřaskavějších tajemství Pandory. Osud vesmíru by mohl být v jejich rukou – ale oni budou bojovat za něco víc: jeden za druhého. Vítejte v BORDERLANDS, filmové adaptaci legendární herní série. „Chci, aby si lidé říkali: ‚Takhle dobře jsem se v kině bavil nejlíp za poslední roky.‘ Když si uvědomíte, jak vysoká jsou očekávání, nedivte se, že se film točil tak dlouho a vystřídalo se na něm několik scenáristů i režisérů. Jediná možnost, jak natočit film, který zaujme nejen fanoušky hry Borderlands, ale i běžného diváka, je natočit jednoduše skvělý biják. To by nešlo bez těch nejlepších herců. Obsazení Borderlands je perfektní, jsou to ti nejlepší, se kterými jsem kdy pracoval. Všichni do toho šli naplno a celým svým srdcem. Do hlavní role jsem vybral Cate Blanchett, už kdysi nás sblížila láska k hororům. Když se lidé dívají na Cate, vidí ji s dirigentskou hůlkou, já ji vidím s plamenometem. Naučila se neuvěřitelné kaskadérské kousky, skoro všechno chtěla točit sama, je dokonalá,“ pochvaluje si režisér Eli Roth spolupráci s držitelkou dvou Oscarů, čtyř Zlatých glóbů a čtyř Filmových cen Britské akademie. A co na to sama herečka? „Eli mi zavolal, když tenhle film připravoval a požádal mě, abych si jen tak z kamarádství přečetla scénář. Vůbec nemluvil o tom, že bych měla hrát hlavní roli. Chtěl jen můj názor. Když jsme se pak o tom bavili, řekl mi, že by mě rád viděl jako drsnou lovkyni odměn stejně tak, jako byl Clint Eastwood v roli Muže beze jména nebo Snake Plissken ve filmu Útěk z New Yorku. Tím mě přesvědčil, to je totiž můj nejoblíbenější film,“ říká Cate Blanchett.

USA | akční | 12+ | dabing | 102 min. | 150 Kč


13
srpen
Borderlands (tit.)

Borderlands (tit.)

Lilith (Cate Blanchett), nechvalně proslulá lovkyně lidí s tajemnou minulostí, se jen nerada vrací domů na Pandoru, nejchaotičtější planetu v galaxii. Místo plné banditů, podivných a ještě podivnějších příšer. Jejím úkolem je najít zmizelou dceru Atlase (Edgar Ramírez), nejmocnějšího zlosyna ve vesmíru. Lilith uzavře překvapivé spojenectví s partou psanců a antihrdinů k pohledání – protřelým žoldákem na misi Rolandem (Kevin Hart), nezvladatelnou předčasně dospívající ničitelkou Tiny Tinou (Ariana Greenblatt), Tininým nabušeným ochráncem Kriegem (Florian Munteanu), podivínskou vědkyní Tannis (Jamie Lee Curtis) a nesnesitelně přemoudřelým robotem Claptrapem (Jack Black). Společně musí tihle nečekaní hrdinové bojovat s mimozemským druhem a nebezpečnými gangstery, aby odhalili jedno z nejtřaskavějších tajemství Pandory. Osud vesmíru by mohl být v jejich rukou – ale oni budou bojovat za něco víc: jeden za druhého. Vítejte v BORDERLANDS, filmové adaptaci legendární herní série. „Chci, aby si lidé říkali: ‚Takhle dobře jsem se v kině bavil nejlíp za poslední roky.‘ Když si uvědomíte, jak vysoká jsou očekávání, nedivte se, že se film točil tak dlouho a vystřídalo se na něm několik scenáristů i režisérů. Jediná možnost, jak natočit film, který zaujme nejen fanoušky hry Borderlands, ale i běžného diváka, je natočit jednoduše skvělý biják. To by nešlo bez těch nejlepších herců. Obsazení Borderlands je perfektní, jsou to ti nejlepší, se kterými jsem kdy pracoval. Všichni do toho šli naplno a celým svým srdcem. Do hlavní role jsem vybral Cate Blanchett, už kdysi nás sblížila láska k hororům. Když se lidé dívají na Cate, vidí ji s dirigentskou hůlkou, já ji vidím s plamenometem. Naučila se neuvěřitelné kaskadérské kousky, skoro všechno chtěla točit sama, je dokonalá,“ pochvaluje si režisér Eli Roth spolupráci s držitelkou dvou Oscarů, čtyř Zlatých glóbů a čtyř Filmových cen Britské akademie. A co na to sama herečka? „Eli mi zavolal, když tenhle film připravoval a požádal mě, abych si jen tak z kamarádství přečetla scénář. Vůbec nemluvil o tom, že bych měla hrát hlavní roli. Chtěl jen můj názor. Když jsme se pak o tom bavili, řekl mi, že by mě rád viděl jako drsnou lovkyni odměn stejně tak, jako byl Clint Eastwood v roli Muže beze jména nebo Snake Plissken ve filmu Útěk z New Yorku. Tím mě přesvědčil, to je totiž můj nejoblíbenější film,“ říká Cate Blanchett.

USA | akční | 12+ | titulky | 102 min. | 150 Kč


13
srpen
FK | Kos

FK | Kos

Jaro 1794, v Polsku panuje neklid. Do země se vrací generál Tadeusz „Kos“ Kościuszko a plánuje mobilizovat polskou šlechtu a rolníky, aby vyvolal povstání proti Rusům. Doprovází ho jeho věrný přítel a bývalý otrok Domingo. Kościuszka pronásleduje nemilosrdný kapitán ruské kavalerie Dunin, který se snaží generála zajmout dřív, než vyvolá národní povstání.

PL | historický | 15+ | titulky | 120 min. | 150 / 120 Kč


14
srpen
Bio senior | Hrabě Monte Christo

Bio senior | Hrabě Monte Christo

Velkolepé nové zpracování slavného dobrodružného románu Alexandra Dumase staršího. Na velkém plátně ožívá jeden z největších epických příběhů o lásce, zradě a cestě za odplatou. Marseille, 1815. Mladý lodní důstojník Edmond Dantes zažívá nejšťastnější období svého života. Má se stát kapitánem a konečně se oženit s láskou svého života, krásnou Mercedes. Jeho úspěch ale u mnohých vzbuzuje žárlivost. Edmond se stává obětí zákeřného plánu. Ze dne na den je bez soudu uvězněn v kobce pevnosti If, bez naděje na propuštění. Jediný, s kým může Edmond mluvit, je Abbé Faria, vězeň z vedlejší kobky. Abbé se stává Edmondovým přítelem a učitelem. Před smrtí mu Abbé svěří tajemství o ztraceném pokladu. Po dlouhých čtrnácti letech utrpení, zoufalství a beznaděje se Edmondovi podaří uprchnout a najít poklad ukrytý na ostrově Monte Christo. Jediné, po čem Edmond Dantes touží, je zúčtovat se všemi, kteří ho zradili. Nyní, vyzbrojen obrovským majetkem, se bez slitování vydává na cestu pomsty… Hlavní roli temného mstitele ztělesnil Pierre Niney, který má na svém kontě Césara za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Yves Saint Laurent. S úctyhodným rozpočtem 43 milionů eur se režie a tvorby scénáře ujali zkušení Alexandre de La Patelliére a Matthieu Delaporte. Ti v roce 2023 oslnili diváky dvoudílnou adaptací Třech mušketýrů (D’Artagnan, Milady).

FR | historický | 12+ | dabing | 179 min. | 60 Kč


14
srpen
SWAP | Palouk

SWAP | Palouk

St | 16.00
Palouk, Palackého 133

Swap, neboli volná výměna věcí, je výměnný bazar bez peněz. Jeho hlavní myšlenkou je podělit se o věci, které už nevyužijeme a můžou udělat radost někomu jinému. Zároveň tak předcházíme zbytečnému nakupování nových a nových věcí, lokální výměna je šetrná, ekologická a udržitelná. A co je nejlepší, přijít swapovat může každý, bez ohledu na to jestli něco přinesete nebo si něco odnesete, důležité je hlavně to, aby nepotřebné věci našly nové majitele.

Paralelně probíhá vernisáž výstavy v Galerii FM pro veřejnost

14
srpen
VERNISÁŽ | Nivelace | Michala Gorbunovová | výstava grafiky

VERNISÁŽ | Nivelace | Michala Gorbunovová | výstava grafiky

St | 17.00
Galerie FM, Palackého 133

Vernisáž pro veřejnost proběhne ve středu 14. 8. 2024 v 17:00 v Galerii FM, na Palouku paralelně probíhá Swap od 16:00 do 18:00.

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

https://galeriefm.cz/


14
srpen
LETNÍ KINO | Nerozlučná dvojka

LETNÍ KINO | Nerozlučná dvojka

St | 20.15
Faunapark

K létu patří sluníčko, výlety a letní kino. V naší nabídce nebude ani letos chybět cyklus letních filmových projekcí ve Frýdku-Místku a okolí zcela zdarma. Během letních měsíců naše letní kino zavítá celkem na 12 promítacích míst.

Nerozlučná dvojka

Když ve starém divadle v Central parku zhasnou světla, teprve pak všechny loutky doopravdy ožívají. Mezi nimi i dobrácký rytíř Don, kterého už nebaví pořád dokola hrát blázna. Sní o tom, že se stane skutečným hrdinou! Jednoho dne sebere odvahu žít svůj vlastní život a vydává se objevit velký svět. V parku mu náhodou zkříží cestu DJ Doggie Dog, opuštěný plyšák, který se chce stát rapperskou hvězdou. To, že je Doggie tak trochu strašpytel, který neustále opakuje předem nahrané fráze, přece nemůže být překážkou. V očích Dona určitě ne! Každý totiž může změnit své sny ve skutečnost, když se nevzdá. A na dva čerstvé kamarády čeká za branami parku mnohem větší dobrodružství, než o jakém kdy snili! Od scenáristů Toy story přichází napínavý rodinný příběh o tom, že přátelství je tím největším dobrodružstvím v životě a i ty nejmenší postavy mohou hrát hrdinské role.

FR | animovaný | přístupný | dabing | 85 min. | VSTUP ZDARMA



15
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Čt | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


16
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Pá | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


16
srpen
VESELÁ ZOO | Divadlo Kač-Kač

VESELÁ ZOO | Divadlo Kač-Kač

Pá | 16.00
Faunapark, Na Příkopě 1221, Frýdek

Pojďte se s námi vydat do úžasného kabaretu plného písniček a her. Po cestě si užijeme spoustu zábavy se zvířátky ze zoo.

  • 80 Kč

Další pohádka bude 23. 8.


16
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Pá | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



16
srpen
LETNÍ KINO | Bod obnovy

LETNÍ KINO | Bod obnovy

Pá | 20.15
Textilka Slezan, ul. Staroměstská

K létu patří sluníčko, výlety a letní kino. V naší nabídce nebude ani letos chybět cyklus letních filmových projekcí ve Frýdku-Místku a okolí zcela zdarma. Během letních měsíců naše letní kino zavítá celkem na 12 promítacích míst.

Bod obnovy

Na české poměry nadstandardní žánrový snímek, česká sci-fi, která ohromuje už jen svojí vizuální stránkou. Představte si, že žijete v roce 2041, kdy máte právo být po nehodě či jiné nepřirozené smrti oživeni. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti – BOD OBNOVY. Agentka Em právě dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin. Strhující příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení. „Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky. A nejen o tom náš film je," vysvětlil spoluautor scénáře a režisér snímku Robert Hloz. Film vznikal od prvního nápadu celých devět let. Tvůrci do role hlavní hrdinky agentky Em Trochinowske obsadili pětatřicetiletou herečku Andreu Mohylovou. Jejího nadřízeného ztvárnil Jan Vlasák, spojence ve vyšetřování doktora Kurlstata Matěj Hádek a profesionála z jiné bezpečnostní složky Mansfelda Václav Neužil. Ředitele společnosti zajišťující obnovu Rohana si zahrál Karel Dobrý, jeho podřízenou Dr. Langovou Agáta Kryštůfková a postavy "rebelů" představují například Milan Ondrík nebo Iveta Dušková. O snímek je velký zájem taky v zahraničí. Svoji světovou premiéru si odbyde v jihokorejském Bucheonu na největší asijské žánrové události, po evropské premiéře na 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se pak vydá do švýcarského Neuchatelu a to bude jen start světové prezentace filmu. Čeští diváci se každopádně mohou těšit na opravdu unikátní zážitek.

ČR / SR / PL / RS | sci-fi | 12+ | česky | 111 min. | VSTUP ZDARMA


17
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

So | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


17
srpen
Vedený workshop | vytvoř si své vlastní huarache barefoot sandálky

Vedený workshop | vytvoř si své vlastní huarache barefoot sandálky

So | 17.00
Zahrada Národního domu

Huarache barefoot sandálky:  

  • lehké, tenké, praktické na cesty
  • podporují přirozenou chůzi a díky tomu se správně zapojují všechny svaly chodidla
  • vytváří dostatek prostoru pro prsty a tím podporují přirozenou nožní klenbu
  • chrání před rozpáleným asfaltem nebo nečekaně ostrým kamenem

Přibližná doba workshopu je 90 minut


Cena: 550,- (včetně materiálu)

V ceně je zahrnuto vedení lektorky a materiál na výrobu 1 páru bot.

Maximální počet účastníků je 15 osob / Minimální počet účastníků je 5 osob
Nutná rezervace na emailu podpinkovatereza@gmail.com, včetně platby (550,-) do 9.8. na účet 1962590018/3030, do poznámky uveďte „WORKSHOP“.

 web WORKSHOP plakat web


KONÁ SE ZA KAŽDÉHO POČASÍ


17
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

So | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



17
srpen
ÚTĚK DO DIVOČINY | Léto v zahradě

ÚTĚK DO DIVOČINY | Léto v zahradě

So | 20.00
Zahrada Národního domu

Skutečný příběh o cestě za svobodou, nezávislostí a nespoutanou divočinou v režii Seana Penna, nabízí kromě výborné kamery i skvělý soundtrack v podání Eddiho Veddera (Pearl Jam). Skladba „Guaranteed“ získala vedle nominace na cenu Grammy, také prestižní Zlatý glóbus pro nejlepší filmovou píseň. Spojíte-li to s nezapomenutelným výkonem Emila Hirsche v roli Christophera McCandlesse, získáte jedinečný zážitek přesahující do nitra každého diváka…

Hudební host: Marek Bulava


Vstupné: 50 Kč


18
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Ne | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


18
srpen
Půlhodina s varhanami

Půlhodina s varhanami

Ne | 17.00
kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku
VOX ORGANUM - Půlhodina s varhanami v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku.

pulhodina s varhanami 2024 web


18
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Ne | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



19
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Po | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


20
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Út | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


21
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

St | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


21
srpen
LETNÍ KINO | Django

LETNÍ KINO | Django

St | 20.00
Sokolík

K létu patří sluníčko, výlety a letní kino. V naší nabídce nebude ani letos chybět cyklus letních filmových projekcí ve Frýdku-Místku a okolí zcela zdarma. Během letních měsíců naše letní kino zavítá celkem na 12 promítacích míst.

Django

Přezdívku Django dostal Petr Janda při koncertování ve Francii v osmašedesátém roce. Francouzi jeho jméno stále komolili a oslovovali ho „Žambon", což je šunka, „Žanda" nebo „Žamon". Až mu bubeník Jan Antonín Pacák začal říkat Django podle slavného francouzského jazzového kytaristy jménem Jean „Django" Reinhardt, který je Petrův velký vzor. Český rockový zpěvák Petr Janda, frontman skupiny Olympic, skladatel a kytarista, jedna z největších legend v historii české populární hudby, oslavil v květnu roku 2022 své osmdesáté narozeniny a koncem téhož roku šedesáté výročí své kapely Olympic. V rámci dvojitého jubilea vznikl celovečerní dokumentární film o mimořádném muzikantovi a otci čtyř dcer. Režisérka Olga Malířová Špátová vytvořila poutavý příběh o lásce k hudbě, o posedlosti a zápalu, o skládání a hraní. O krásách a trápení, která přináší tvorba a muzikantský život. O bolestech ze ztrát svých milovaných a také blízkých přátel. O pochybeních slabostech v době normalizace, která házela bigbeatové hudbě a kultuře klacky pod nohy. Film o lásce a přátelství. O otcovství, které je pro něj dnes tím hlavním smyslem, pro co žít.

ČR | dokumentární | přístupný | česky | 105 min. | VSTUP ZDARMA


22
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Čt | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


23
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Pá | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


23
srpen
TRABLE VODNÍKA TONÍKA | Dobře naladěné divadlo

TRABLE VODNÍKA TONÍKA | Dobře naladěné divadlo

Pá | 16.00
Faunapark, Na Příkopě 1221, Frýdek

Vodník Toník je poslední vodník u nás, který už dávno neloví dušičky do hrníčku. Teď má úplně jiné starosti. Trápí ho, že lidé si neváží přírody. Pomůžeme mu s tím, děti?

  • 80 Kč


23
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Pá | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



23
srpen
LETNÍ KINO | Lítá v tom

LETNÍ KINO | Lítá v tom

Pá | 20.00
Dětské hřiště Panské Nové Dvory

K létu patří sluníčko, výlety a letní kino. V naší nabídce nebude ani letos chybět cyklus letních filmových projekcí ve Frýdku-Místku a okolí zcela zdarma. Během letních měsíců naše letní kino zavítá celkem na 12 promítacích míst.

Lítá v tom

Co všechno se může stát, když se zapletete do jedné nevinné lži? Hlavní hrdina Lukáš nemá o holky vůbec nouzi, jenže málokterá se zajímá o vesmír a kosmonautiku, zatímco tu on miluje. A tahle jeho vášeň je nakonec vždy na prvním místě. Lukáš chce ještě naposledy potěšit svou nemocnou maminku, která ze všeho nejvíc touží po vnoučatech. Nenapadne ho nic lepšího, než přesvědčit prostořekou těhotnou sousedku a bývalou striptérku Natálii, aby sehrála jeho dívku a nastávající ženu. Maminka je šťastná. Ale co čert nechtěl, pak se zázračně uzdraví. Za žádnou cenu se nesmí dozvědět pravdu a Lukáš s Natálií musí dál předstírat, že jsou jak dvě zamilované hrdličky. Do své hry se začnou čím dál víc zamotávat a brzo se strhne lavina nedorozumění a karambolů. Do udržení lži a maminčina štěstí se postupně zapletou přátelé, kolegové z práce a vůbec každý. Za chvíli v tom budou všichni pěkně lítat. Navíc, Lukáš se vždycky chtěl v rámci programu NASA podívat do vesmíru. Uprostřed všech zmatků dostane jeho sen úplně novou energii. Komedii Lítá v tom natočil Tomáš Dianiška, jenž patří mezi hvězdy současného divadla. Většina jeho her je nejen beznadějně vyprodaná, jsou plné humoru, situačních gagů, hlášek a ve velké míře odkazují na filmovou či televizní popkulturu. Mezi nejznámější patří Den závislosti, Pusťte Donnu k maturitě, Encyklopedie akčního filmu nebo nedávno Žena filmového kritika. Hlavní postava filmu se už od dětství se chce stát astronautem. Kryštof Hádek si při natáčení vyzkoušel skafandr, trenažery pro kosmonauty i kokpit raketoplánu Apollo 11. „Moje postava je už takovej starší kocour, co nemá moc štěstí na lásku. Vlastně mu jeho vztahy nevycházejí právě kvůli jemu samotnému. Ale pak se jeho život obrátí naruby. Bude to docela zábavná jízda“ říká ke své roli a filmu Kryštof Hádek. „Natálie je velmi zábavná, svým způsobem bezstarostná, spontánní a přímočará. Baví mě, že si na nic nehraje a bere život tak, jak přijde,“ představuje svoji postavu Kristina Svarinská.

ČR / SK | komedie | 12+ | česky | 95 min. | VSTUP ZDARMA


24
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

So | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


24
srpen
Noc s Pánem prstenů

Noc s Pánem prstenů

Výprava do Středozemě v prostoru našeho kina

Filmová noc s filmy dle knih z pera Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Putování Společenstva prstenu a jeho snaha zničit Jeden prsten, který vládne všem bude promítnuta během jediné nezapomenutelné noci. Promítnuty budou prodloužené verze všech tří filmů v originálním znění s českými titulky.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu – 228 minut
Pán prstenů: Dvě věže – 235 minut
Pán prstenů: Návrat krále – 262 minut

Pán prstenů | 24. 8. | 17:00 | titulky | 350 Kč

24
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

So | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



25
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Ne | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


25
srpen
Půlhodina s varhanami

Půlhodina s varhanami

Ne | 17.00
kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku
VOX ORGANUM - Půlhodina s varhanami v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku.

pulhodina s varhanami 2024 web


25
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Ne | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



26
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Po | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


27
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Út | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


28
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

St | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


28
srpen
LETNÍ KINO | Duna: Část druhá

LETNÍ KINO | Duna: Část druhá

St | 20.00
Textilka Slezan, ul. Staroměstská

K létu patří sluníčko, výlety a letní kino. V naší nabídce nebude ani letos chybět cyklus letních filmových projekcí ve Frýdku-Místku a okolí zcela zdarma. Během letních měsíců naše letní kino zavítá celkem na 12 promítacích míst.

Duna: Část druhá

Epická sága pokračuje! Oceňovaný režisér Denis Villeneuve přichází s další kapitolou slavného románu Duna Franka Herberta, s mezinárodním hvězdným obsazením. Film z dílny Warner Bros. Pictures a Legendary Pictures je velmi očekávaným pokračováním šestinásobně oscarové "Duny" z roku 2021. "V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on. Villeneuve režíroval podle scénáře, který napsal společně s Jonem Spaihtsem podle Herbertova románu. Na filmu se podíleli Mary Parent, Cale Boyter, Villeneuve, Tanya Lapointe a Patrick McCormick. Výkonnými producenty jsou Josh Grode, Herbert W. Gains, Jon Spaihts, Thomas Tull, Brian Herbert, Byron Merritt, Kim Herbert a jako kreativní konzultant působí Kevin J. Anderson. Villeneuve opět spolupracuje s tvůrci své "Duny": Oscarem oceněným kameramanem Greigem Fraserem, oscarovým výtvarníkem Patrice Vermettem, oscarovým střihačem Joem Walkerem, oscarovým vedoucím vizuálních efektů Paulem Lambertem a na Oscara nominovanou kostýmní výtvarnicí Jacqueline Westovou. Na hudbě se opět podílí oscarový skladatel Hans Zimmer. Film se natáčel v Budapešti, Abú Dhabí, Jordánsku a Itálii.

USA | sci-fi | 12+ | titulky | 166 min. | VSTUP ZDARMA


29
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Čt | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


30
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Pá | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


30
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Pá | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



31
srpen
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

So | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


31
srpen
HISTORICKÉ SLAVNOSTI | Po zbojnických chodníčcích

HISTORICKÉ SLAVNOSTI | Po zbojnických chodníčcích

HISTORICKÉ SLAVNOSTI

31. 8. – 1. 9. 2024 | PARK POD ZÁMKEM

Po zbojnických chodníčcích


SOBOTA 31. 8. | 18.00 – 22.00

18.00            KABINET LAŠSKÝCH BÁSNÍ A PÍSNÍ

Zbojník Ondráš „Pán Lysej Hory“

20.00             RYTÍŘSKÝ KRÁLOVSKÝ TURNAJ

                        pochod ohňového průvodu z frýdeckého náměstí do Parku

pod zámkem | rej ohňů | tance | slavnostní turnaj rytířů


NEDĚLE 1. 9. | 10.30 – 18.00

                        PROGRAM PLNÝ ROMANTIKY A HISTORIE PRO VELKÉ I MALÉ

                        představení | koncerty| vojenské ležení | zvířátka |hry | soutěže|

                        jarmark



31
srpen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

So | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



01
září
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Ne | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


01
září
HISTORICKÉ SLAVNOSTI | Po zbojnických chodníčcích

HISTORICKÉ SLAVNOSTI | Po zbojnických chodníčcích

NEDĚLE 1. 9. | 10.30 – 18.00

                        PROGRAM PLNÝ ROMANTIKY A HISTORIE PRO VELKÉ I MALÉ

                        představení | koncerty| vojenské ležení | zvířátka |hry | soutěže|

                        jarmark


02
září
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Po | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


03
září
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Út | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


04
září
Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

Michala Gorbunovová | Nivelace | výstava grafiky

St | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Michala Gorbunovová žije, tvoří a pracuje ve Frýdku – Místku, je absolventka Fakulty umění Ostravské univerzity, se zkušenostmi ze stáží na univerzitách v Krakowě (PL), Rize (LV) a Paříži (FR). Její grafické listy vznikají většinou v cyklech. Tiskne malé náklady do 15 kusů. Zároveň kreslí, jsou to většinou automatické nebo poloautomatické kresby, jakési definitivní skici. Pokud jde o grafiku, Michala často vychází ze svého momentálního rozpoložení, nebo může jít o nějakou všeobecnou problematiku, kterou prozkoumává, hraje si s tvary, kompozicí, strukturou, světlem a stínem. Ve spojení preciznosti a citlivé křehkosti se suverenitou čar, velkorysým komponováním a vnitřním obsahem.

Otevírací doba: 1. 5. – 31. 10.

Út – Pá     15:00 –18:00
So            10:00 –13:00

https://galeriefm.cz/


04
září
Taneční pro dospělé - začátečníci | zahájení  4. 9. 2024

Taneční pro dospělé - začátečníci | zahájení 4. 9. 2024

Kurz je určen párům všech věkových kategorií, které se chtějí zdokonalit ve společenském tanci.


Vedou taneční mistři Jana Šodková a Jaroslav Jaglarz

9 lekcí + Závěrečná (cena závěrečné  prodloužené lekce je součástí permanentky)

Cena: 2800 Kč/ pár 

2 TANEČNÍCI = 1 VSTUPENKA


Termíny lekcí:

Září: 4., 11., 18., 25.
Říjen: 2., 9., 23.
Listopad: 6., 13., 20. (závěrečná lekce 19.30 - 21.45)


Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM 24-07-plakat web

Stáhnout

Předplatné

Předplatné podzim 2024 titulka

Stáhnout

Kulturní program

kFM 24-07-web

Stáhnout

Kino Vlast

187 317

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.