Program akcí

Program akcí

Akce pro 20.07.2024

20
červenec
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition

NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition

So | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.

Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.

Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků  NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.  

NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.

Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM


20
červenec
DARK SESSION | metalový festival

DARK SESSION | metalový festival

So | 16.00
Národní dům, zahrada

Na čtvrtém ročníku jednodenního open air festivalu Dark Session nám bude velkou ctí přivítat portugalskou smečku GAEREA, která v současné době patří mezi nejvýraznější jména na světové metalové scéně. Kapela má na svém kontě tři alba (čtvrté je netrpělivě očekáváno v letošním roce), přičemž právě třetím albem „Mirage" (2022) se těmto portugalcům dostalo masivní pozornosti a přízně metalového publika. Úspěšná turné a účast na velkých festivalech (Wacken, Summer Breeze atd.) jsou důkazem o jednoznačném vzestupu těchto blackmetalistů mezi hudební elitu. Svébytná image kapely, ve spojení s živelnou pódiovou prezentací a surovým energickým zvukem, dává tušit jedinečný zážitek...


Blackové pojetí "kovového" žánru zazní v různých podobách také u dalších interpretů letošní akce.

Z našeho hlavního města k nám zavítá Pergamen, hudební těleso patřící mezi ty, kteří se v rámci své tvorby vyjadřují v rodném jazyce. Kapela má za sebou osm studiových počinů, se stále aktuálním albem „Sol Infernum“(2022) se po pětileté koncertní odmlce vrátili na pódia.

Spolupořadatelé akce, frýdecko-místečtí Darkwind, momentálně úspěšně finišují s přípravami svého pátého alba, které bude tvořit podstatnou část jejich setlistu. Novinkové skladby premiérově zazní právě zde.

Relativně mladá, ostravská kapela Venit Mortem má na svém kontě, v loňském roce vydané debutové EP „Deliverance“, plující na vlnách melancholie a lehkých náznaků naděje.

Plzeňští Beyond The Dark Angel patří rovněž mezi nováčky na tuzemské scéně, nicmeně zápal pro věc jim nechybí, čehož důkazem je jejich akutální debutové EP „Immortal Time“ (2023), vydané po necelých dvou letech od založení kapely.

Mezi žánrově odlišnější interprety letos patří Embrace The Darkness z Kuřimi, kteří své melodické, death-doomové kytarové riffy a tvrdý growl podporují tesknými zvuky houslí. V aktuálním čase pracují na nahrávání nového CD, z něhož jistě zazní nejeden song.

Soupisku doplňuje olomoucká Nomura, moderní progressive djent metalová kapela, kombinující hutné riffy, breakdowny, melancholické melodie s brutálními rytmy.

WEBE FINAL EVENT BANNER


V případě nepřízně počasí se akce koná v Národním domě

Změna programu vyhrazena

Spolupořadatelem akce je kapela Darkwin

2. vlna | 590 Kč


20
červenec
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

So | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM 24-07-plakat web

Stáhnout

Předplatné

Předplatné podzim 2024 titulka

Stáhnout

Kulturní program

kFM 24-07-web

Stáhnout

Kino Vlast

brozura od 4. 7.

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.