Program akcí

Program akcí

Akce pro 27.07.2024

27
červenec
JAZZ VE MĚSTĚ

JAZZ VE MĚSTĚ

So | 17.30
areál frýdeckého zámku

Mezinárodní jazzový open-air festival


PROGRAM 27. 7. 2024

17.30 | otevření areálu

18.30 | Marian Friedl & Baroshi (CZ)

19.30 | Allison Wheeler - Winterspring ft. Radim Přidal (USA/CZ)

20.50 | Václav Pálka-Jakub Dworak-Szymon Mika (CZ/PL)

22.00 | Hot Brew (CZ/RO)

23.00 | GANNA ft. Vojta Drnek (UA/CZ)


PARTNEŘI:

Statutární město Frýdek-Místek, SmVaK - Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s., Frýdecká skládka, a.s., Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková organizace


INFORMACE O ÚČINKUJÍCÍCH

18.30 | Marian Friedl & Baroshi (CZ)

Účinkující

  • Marian Friedl - zpěv, malý cimbál,  klarinet, píšťaly, dudy
  • Petra Jelénková - zpěv, housle
  • Štěpán Flagar - sopránsaxofon
  • Rostislav Hus - kytara
  • Martin Kocián - kontrabas
  • Michał Wierzgoń - bicí

web Baroshi DSC 2828


...to je jednoduše šťavnatá směs moravské lidové hudby, jazzu, world music a evropské klasické hudby. 

Marian Friedl je mimořádně výrazná a důležitá postava hudební scény našeho regionu. Marian je známý svými syntézami jazzu a folklórní tradice Beskyd, ale zdaleka nejen tohoto regionu. Nicméně ať se pustí do čehokoliv, výsledkem je krásná, hluboká, upřímná hudba s velkým citem k písni, respektem k tradici, ale i odvahou experimentovat. Ne nadarmo je Marian držitelem několik cen Anděl.

Baroshe tvoří jazzové jádro úspěšného ansámblu Beránci a vlci, jehož stejnojmenná deska získala cenu Anděl 2017 v kategorii World Music. Tatáž sestava nahrála také kritikou mimořádně pozitivně přijaté album Vladimíra Javorského Ještě je (Indies Scope 2022), Michał Wierzgoń, Martin Kocián a Štěpán Flagar jsou, stejně jako zbytek kapely, původem z různých koutů Moravskoslezského kraje, odešli ale na studia do Rakouska a dostali se na špici jazzové scény s projekty jako jsou Purple Is the Color nebo Nikol Bóková Trio. Zatímco první dva zmínění se do našeho regionu nedávno vrátili, rodák z Tísku Štěpán Flagar je dnes jedním z nejvyhledávanějších saxofonistů ve Vídni, kde žije a působí.

Repertoár ansámblu zahrnuje písně lidové i autorské, zakořeněné v tradiční hudbě Západních Karpat. Kapela je all-star sestavou Friedlových dlouholetých spoluhráčů a zahraje výběr té nejlepší hudby z jeho předchozích alb, Divé husy (2016), Beránci a vlci (2016), 11 podob lásky (2020), Ruky na dudách (2021) a Flétny nad Oslavou (2022).


 19.30 | Allison Wheeler - Winterspring ft. Radim Přidal (USA/CZ)

Účinkující

  • Daniela Bulatkin - klavír/klávesy
  • Max Makagonov – kontrabas
  • Petr Nohavica – bicí
  • Host: Radim Přidal – kytara

web Allison DSC 4905


Allison Wheeler ze Salinas v Kalifornii je "skladatelka s velkou zvukovou představivostí" (Peter Quinn, Jazzwise UK) a všestranným hlasovým projevem s láskou k tvůrčím výzvám. Její debutové album Winterspring prolíná příběhy lásky, světla a osamělosti do unikátního mixu stylů poháněného širokým vokálem a barevným doprovodem. Wheeler přináší zprávu naděje a růstu uprostřed temnoty, aby našla mír uprostřed vnitřního zápasu a vedla ostatní k tomu samému.

Album vyšlo v roce 2022 u londýnského vydavatelství Ubuntu Music a bylo označeno za "jednu z nejsilnějších písňových kolekcí za posledních několik let" (Jan Hocek, JazzPort). Kritikové ji přirovnávají k umělkyním jako Becca Stevens (Jazz Times) nebo Gretchen Parlato (Jazzwise UK), přesto si však vytváří vlastní a zcela jedinečný svět. Její hudba plynule překračuje žánrové hranice, inspiruje se jazzovými kořeny i talentem ve výtvarném a vizuálním umění a vytváří říši imaginace poháněnou improvizací, nostalgií a láskou k impresionismu.

Allison Wheeler vyrůstala na kalifornském pobřeží. V roce 2014 se zapojila do vzdělávacího programu Monterey Jazz Festivalu a vystoupila na něm se svou vokální skupinou. Poté pokračovala ve studiu jazzového zpěvu na University of Northern Colorado, kde byla součástí nejlepšího tamního vokálního jazzového ansámblu Vocal Lab, se kterým získala tři ocenění v postgraduální kategorii časopisu Downbeat a vystoupila s umělci, jako jsou New York Voices, Aubrey Logan nebo Vertical Voices.

Dnes žije Allison v Česku, kde kromě výuky a koncertování našla také svého manžela, se kterým se čerstvě přestěhovali do našeho regionu. Na koncertě s kapelou v několika skladbách vystoupí Radim Přidal na kytaru.


20.50 | Václav Pálka-Jakub Dworak-Szymon Mika (CZ/PL)

Účinkující

  • Václav Pálka – bicí
  • Jakub Dworak – kontrabas
  • Szymon Mika - kytara

web whats love trio image1


Toto je ovšem exkluzivní záležitost!

Václav Pálka je dalším rodákem z Moravskoslezského kraje, který odjel do světa, kde působí na špičce hudební scény a hraje a tvoří hudbu, která snese ta přísnější měřítka i ve světovém kontextu. Po studiích na brněnské JAMU Václav odjel studovat do švýcarské Basileje, kde se nakonec i usadil. Ještě na studiích potkal s ostatními členy tohoto tria. A nejsou to hráči ledajací.

Szymon Mika je jednou z vůdčích osobností evropské jazzové kytary v generaci třicátníků, Szymon skutečně posouvá hranice možností jazzové kytary. Je laureátem mnoha prestižních ocenění a jeho umění si všimla i celá řada legend - Peter Bernstein o něm řekl, že je jedním z nejmuzikálnějších hudebníků, které kdy slyšel, Lage Lund ho zase jmenoval jako jednoho ze svých nejoblíbenějších kytaristů, a vyjádřil obavu, že mu jednou přebere všechny koncerty. V Česku Szymon vystupuje zřídka.

Václav Pálka v Basileji vystudoval magisterské studium ve hře na bicí a také v kompozici, které se intenzivně věnuje. Výsledkem je jeho krásné autorské album Poens (2020). Václav si zahrál s velikány světového jazzu, jako jsou Mark Turner, Larry Grenadier nebo Jeff Ballard, kteří mu zároveň předávali znalosti během jeho studií.

Po několika letech odloučení se toto trio znovu potká právě na festivalu Jazz ve městě ve Frýdku-Místku, kam se sjede z New Yorku, Basileje a Krakowa, a zahraje koncert, který opravdu nikde jinde neuslyšíte.


22.00 | Hot Brew (CZ)

Účinkující

  • Vojtěch Drnek – akordeon, zpěv
  • Štěpán Flagar – saxofony
  • Jan Lacina – kytara
  • Michael Acker – kontrabas

web Hot Brew


Další formace složená z rodáků z Moravskoslezského kraje (až na rumunského kontrabasistu Michaela Ackera), kteří se rozutekli do světa, kde dělají špičkové věci. Akordeonista Vojtěch Drnek žije v Berlíně, Štěpán Flagar ve Vídni a kytarista Jan Lacina po studiích na Janáčkově konzervatoři v Ostravě odešel na pražskou HAMU a už se z Prahy nevrátil. Všichni zmínění pánové působí v řadě skvělých autorských jazzových projektů, ve formaci Hot Brew se však spojili, aby si zaswingovali.

"Čtyřčlenný big band" Hot Brew přináší unikátní přístup k hudbě swingové éry. Písně Counta Basieho, Duka Ellingtona, Sidneyho Becheta a mnoha dalších zazní v neotřelé sestavě saxofonu, akordeonu, akustické kytary a kontrabasu. Jejich svěží autentický swing vás zaručeně roztančí, nebo vám alespoň vykouzlí úsměv na tváři.


23.00     GANNA ft. Vojta Drnek (UA/CZ)

Účinkující

  • Ganna Gryniva – zpěv, sampling, djing, fx
  • Vojtěch Drnek – akordeon

web Ganna 1 Credit  Dovile Sermokas


Jménem GANNA se prezentuje berlínská zpěvačka a skladatelka Ganna Gryniva. Ta v roce 2002 emigrovala s rodiči z Ukrajiny do Německa a dnes je považována za „jednu z nejpůsobivějších zpěvaček a hudebnic na evropské jazzové a world music scéně“ (rakouský rozhlas Ö1). Její sametový hlas a virtuozita, s jakou s ním pracuje vás uhrane. Ve své sólové show pracuje s živým nahráváním smyček a improvizací na ně, pracuje s přednahranými stopami jako DJ, a výsledek má někdy energii tanečního festivalu, a někdy je zase něžný a hluboký.

Poslední kapelní album HOME jejího etno-jazzového kvintetu bylo hudebním tiskem oslavováno jako „album roku“ (rádio DLF Kultur, DE) a „jazzový vrchol roku“ (rádio Bayerischer Rundfunk, DE). GANNA však na festival přijede se show postaveném z hudby z jejího nového debutového alba KUPALA. Na něm rozvíjí své kulturní kořeny a kombinuje ukrajinský folklór s jazzem, vokální improvizací a elektronickou hudbou. Inspirována folklorními výzkumnými cestami do různých oblastí Ukrajiny se GANNA aktivně zasazuje o mezinárodní šíření kulturního dědictví Ukrajiny.

Album KUPALA vzniklo ve spolupráci se švýcarským bubeníkem Julianem Sartoriusem, ukrajinskou básnířkou Tanjou Maljartschuk a londýnským producentem Tomášem Kašparem, a dostalo se mu rovněž velkého uznání v hudebním tisku: „Jsou to zvuky okouzlující krásy“, rádio BR-Klassik (DE); „Každý může být jen nadšený z její vysoce virtuózní, avšak lidské a přístupné hudby“, časopis JAZZTHETIK (DE); „Jedno z nejlepších alb roku s vědomou touhou zbavit se všech slov ve prospěch nevyslovitelného“. Varianty Magazine (UA). Na festivale s GANNOU v několika skladbách vystoupí akordeonista původem z Budišova nad Budišovkou, dnes působící v Berlíně, Vojtěch Drnek.

GANNA je skutečně mezinárodní interpretka a vystupuje dnes na velkých festivalech po celé Evropě, ať už doma na Ukrajině nebo v Berlíně, tak napříč celým Německem, poslední koncerty hrála ve Stockholmu, Bukurešti, Paříži nebo Rize, pravidelně koncertuje také v Rakousku, Švýcarsku, Dánsku, Řecku, Polsku, pobaltským zemích,, Maďarsku, Slovinsku nebo Jižní Africe. V roce 2019 dokončila jazzové studium na Hudební škole Franze Liszta ve Výmaru, kde studovala u Michaela Schiefela, Jeffa Cascara a Franka Möbuse, a je rovněž držitelkou bakalářského titulu z filozofie na univerzitě v Lipsku.



27
červenec
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

So | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM 24-07-plakat web

Stáhnout

Předplatné

Předplatné podzim 2024 titulka

Stáhnout

Kulturní program

kFM 24-07-web

Stáhnout

Kino Vlast

brozura od 4. 7.

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.