Program akcí

Program akcí

Akce pro 19.04.2024

19
duben
Ekotopfilm 2024

Ekotopfilm 2024

Pá | 16.30

Filmový festival o udržitelném rozvoji a ochraně životního prostředí s názvem Ekotopfilm-Envirofilm.

Cílem festivalu je inspirativním způsobem měnit chování společnosti ve vztahu k životnímu prostředí a vytvořit prostor k otevřené diskuzi k otázkám trvale udržitelného rozvoje.

Festival je rozdělen na dvě části – dopolední Junior festival, který je určen žákům škol a odpolední festival pro širokou veřejnost.

Odpolední program:

16:30 – 17:00 FILMOVÝ BLOK PRO DĚTI

PLÁNTULA / Kolombie
Příběh dívky a jejího snu v přírodě, který je v rozporu se smutnou realitou.
Režie: Maria Alejandra Barrios
Délka: 2 min
Jazyk: český dabing

JEZERO KABULA / Nigérie
Toto je příběh o zvířatech v Austrálii, která měla hodně společného. Oslavovali svou bohatou kulturu a dělili se o své přírodní zdroje. Zasáhla je však tragédie ao hodně přišli.
Režie: Okeremute Ovuorho
Délka: 3 min
Jazyk: český dabing

POJĎME CELKEM LÉTAT / Nigérie
Příběh o temné stránce obchodu se zvířaty.
Režie: Okeremute Ovuorho
Délka: 5 min
Jazyk: český dabing

CO SE STALO V TROPOCH / Kolumbie
Tento krátký animovaný film zahrnuje zjištění výzkumné práce zveřejněné v časopise Science v roce 2021 s názvem „Vyhynutí na konci křídy a vznik moderních neotropických deštných pralesů“. Ilustruje, jak dopad asteroidu způsobil globální ekologickou katastrofu, která ukončila éru dinosaurů a zároveň díky tomu vznikl moderní tropický deštný prales.
Režie: Monica Carvalho
Délka: 3 min
Jazyk: český dabing

DINOSAURY – SKUTEČNÝ PŘÍBĚH / Polsko
Alternativní verze příběhu vyhynutí dinosaurů na Zemi.
Režie: Klaudiusz Machej
Délka: 4 min
Jazyk: český dabing

CITSALP / Filipíny
Animovaný film o negativních dopadech plastů ve světě.
Režie: Jean Evangelista
Délka: 2 min
Jazyk: bez dialogů

KLIMA - FAKTY / Německo
Animovaný film o klimatické krizi.
Režie: Marcus Grysczok
Délka: 2 min
Jazyk: český dabing

RYSICE LEA / Slovensko
Krátký film o návratu rysího mláděte do volné přírody.
Režie: Katka Tekeľová
Délka: 8 min
Jazyk: český dabing

17:00 ŽIVOT NA OSTROVĚ MOHELÍ / Slovensko
Dokumentární film o lidech a jejich soužití s přírodou. Příběh o komorském ostrově Mohéli ve východní Africe. Cesta suchozemskými a mořskými ekosystémy tohoto neznámého ostrova, na kterém se setkáváme s místními obyvateli.
Režie: Martin Kováč, Richard Krebs
Délka: 65 min
Jazyk: slovenský

18:00 PŘEDNÁŠKA: BIODIVERZITA V KOSTARICE
Kostarika je sice rozlohou malý stát, ale může se pyšnit obrovskou biodiverzitou. Tomáš Šmátrala z organizace Prales dětem SK (JUSTICE FOR NATURE), vypráví o zkušenostech a zážitků z dobrovolnického pobytu v deštném lese této úžasné země. I když se často říká, že Kostarika je světovým modelem ochrany přírody, zjistíte, že ne vždy je tomu tak ai zde příroda doplácí na lidskou chamtivost v podobě pytláctví, těžby nebo nadměrného či ilegálního rybolovu. Dozvíte se o aktivitách jako jsou čištění pláže, hašení lesních požárů, protipytlácké hlídky, monitorování velkých šelem a velryb, vzdělávání dětí nebo spolupráce s rangery z národních parků.
Přednášející: Tomáš Šmátrala
Jazyk: slovenský

19:00 - 19:45 VE SVĚTLE NOCI / Slovensko - PŘESUNUTO DO KINA VLAST
Film o světelném znečištění. Celosvětový problém světelného znečištění exponenciálně narůstá každým rokem, ale zdá se, že zatím nemá reálná řešení. Problém, který negativně ovlivňuje život zvířat a rostlin, práce astronautů, ale nejvíc zdraví každého z nás, i když si to zatím vůbec neuvědomujeme.
Režie: Matej Poka
Délka: 40 min
Jazyk: slovenský

Festival podpořila organizace Kultura F-M.


19
duben
PALOUK | VEŘEJNÝ PROSTOR | Všední sochy

PALOUK | VEŘEJNÝ PROSTOR | Všední sochy

Pá | 17.00
Palouk, Palackého 133

Beseda s Jakubem Ivánkem, autorem internetové databáze "Ostravské sochy" a Jakubem Tichým, který v roce 2016 vytvořil mapu "Umění ve veřejném prostoru ve Frýdku-Místku" o tom, co pro nás sochy ve veřejném prostoru znamenají, co tam dělají a o hledání způsobů, jak je uvidět znovu. Besedou zahájíme na Palouku stejnojmennou výstavu, která připomene známé i zapomentuté sochy veřejného prostoru města a krajiny.


VEŘEJNÝ PROSTOR je cyklus setkání a besed na Palouku, během kterých se budeme věnovat rozličným fenoménům souvisejícím s utvářením a sdílením městského prostředí a okolní krajiny. Čekají nás debaty o umění, občanských iniciativách, procesech městského plánování ad.


Akce je podpořena nadací Via v programu "Místo, kde žijeme".

web 2Nadace Via PNG-2 1


19
duben
Prázdniny s Broučkem

Prázdniny s Broučkem

Pá | 20.00

Bára Poláková a Lukáš Příkazký vyráží obytňákem do Chorvatska. A ne ledajakým! Nečekané dědictví jim přihraje karavan po dědovi, jemuž se odjakživa říká Brouček. A Jadran se zdá být na dosah . . . Jenže na cestě je potká spousta překvapení i nečekaných zážitků, které v plánu vůbec neměli. V dalších rolích baví Tomáš Jeřábek, Michal Isteník, Martin Sobotka, Pavel Zedníček, Marie Ludvíková, Pavel Nový nebo Patrik Děrgel. „Ty’s vybral místo, kam pojedem‘, a já zas jak se tam dostanem‘,“ mrkne Bára Poláková alias foodblogerka Monika spiklenecky na svého manžela Honzu v podání Lukáše Příkazkého a odmítne zařadit zpátečku. Málo platné, že její nadšení nesdílí a na pláži v Chorvatsku by se rád ochlazoval orosenou plechovkou piva co nejdřív. Letos se pojede k moři obytňákem. A ne jen tak ledajakým, ale Broučkem! Prostě dovolená all exklusive. Anebo snad ne? Neklimatizovaný červený obytňák připravil v parném létě horké chvilky nejen filmovým hrdinům, ale i samotný tvůrcům. „Tak jako ty největší filmové hvězdy byl i Brouček často svéhlavý a štáb se musel přizpůsobovat jeho náladám. Skoro bych řekl až vrtochům,“ říká pobaveně producent filmu Pavel Vácha. Ten stojí za filmy Párty Hárder, Kdyby radši hořelo nebo Přišla v noci. Posledně jmenovaná černá komedie má přitom na kontě tři Ceny české filmové kritiky včetně té pro nejlepší film a osm nominací na Českého lva. „Chtěl jsem natočit ryze českou komedii pro celou rodinu. Film, ve kterém se každý divák v jedné z postav snadno pozná. A bude je s chutí sledovat nejen v létě, ale i když bude venku třeba mrznout,“ říká režisér Jiří Matoušek.

ČR | komedie | přístupný | česky | 87 min. | 150 Kč


Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM24-06-plakat web

Stáhnout

Předplatné

Předplatné podzim 2024 titulka

Stáhnout

Kulturní program

kFM24-06-titulka

Stáhnout

Kino Vlast

6624

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.