Program akcí
Program akcí
Akce pro 03.10.2022
Paříž, Paříž… | výstava fotografií Agnieszky Cyranka-Pytlik a Dalibora Bednáře
*Oba autoři nezávisle na sobě, v různých časových obdobích a rozdílnými technikami zpracování zachycují svůj pohled na Paříž, okouzleni městem na Seině.
Polská výtvarnice Agnieszka Cyranka-Pytlik je absolventkou oboru malby na krakovské Akademii výtvarných umění (2013) a oboru umělecké fotografie na Slezské univerzitě v Katovicích (2010). Již 12 let žije a tvoří v Ostravě. Vedle malby se zabývá také fotografií zachycující architekturu měst a městských objektů. I zde je dominantní geometrická struktura s ostrými grafickými kontrasty uzavřená do černobílých obrazů.
Dalibor Bednář využívá u snímků z Paříže plného políčka kinofilmu pro své vlastní příběhy fotografie. Bednářovy záběry jsou skutečně výsledkem soustředěného pozorování všedního života, avšak s jakousi zvláštní, nechtěnou lehkostí, jakoby autor dával těm obyčejným věcem (a příběhům) volný průběh, nechal je volně plynout dál, svou vlastní cestou. Jakoby nabízel další prostor k přemýšlení těm, kterým své fotografie předkládá k nahlédnutí jako dalším nestranným pozorovatelům, v jejichž myslích se pak rozvíjejí jiné příběhy všedních dnů. (z textu B.Rywikové)
Výstava je ke zhlédnutí do 30. 10. 2022 v běžné provozní době kina Vlast.
JAN ADAMUS + ONDŘEJ BĚLICA | SKRZ
Galerie Věž ve věži farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku vás zve na návštěvu výtvarného projektu - site specific instalace s názvem "SKRZ" architektů Jana Adamuse a Ondřeje Bělici.
Výstava potrvá do 30.11. 2022 / pátek 15 -18 hodin, so-ne 13 - 18 hodin.
vnitřní část instalace skončí s datem ukončení sezony
Galerie Věž i svatojánské věže jako takové - tedy v neděli 30. 10. 2022.
V případě zájmu bude možné se na vnitřní instalaci podívat po telefonické domluvě
Multimediální výstava interpretuje vertikální osu svatojánské věže až do svého maxima.
Dochází k průniku skrz celou planetu. Směr vrtu je definován protažením vertikály kostela
jakožto geometrické normály k zemskému povrchu. Instalace pracuje s výtvarnými elementy kruhu, spirály a světla. Vnější světelná spirála vyznačuje těžební bod, směr vrtu a podobně
Vnitřní audiovizuální instalace vytváří iluzi průniku skrz zemský povrch, jeho jádro a odhaluje překvapivé nálezy v dosud neprozkoumaných hlubinách.
Posláním této umělecké intervence je proměna vnímání svatojánské věže ve všech jeho měřítkách: objekt - architektura - město - planeta.
Ondřej Bělica a Jan Adamus společně tvoří autorskou dvojici od roku 2011.
Oba rodáci z Frýdku-Místku a absolventi Fakulty architektury v Brně,
Fakulty výtvarných umění v Brně a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Navzájem se ovlivňují v propojování a překračování hranic mezi fyzickým a digitálním prostředím, objektem, architekturou a environmentem.
Mezi společné projekty patří vítězný návrh na revitalizaci předprostoru Domu umění v Ostravě,
návrhy sochařských objektů ve veřejném prostoru a divadelní scénografie. Dále je spojuje
neustálá diskuze nad každodenními tématy a tvorbou.
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Čiary
Bratislava posledních několika málo let je místem poměrně rychlé urbanistické transformace, kterou reprezentují nově vznikající čisté a rovné čáry na vozovce. Bourání a rozsáhlá výstavba se podepisují na městě neustálým ruchem, dopravními omezeními a rostoucími cenami bytů. Černobílý a esteticky vycizelovaný snímek sleduje různorodou skupinu obyvatel, kteří se sžívají a reagují na pozitivní i negativní proměny svého okolí.
SR | dokumentární | přístupný | slovensky | 80 min. | 100 Kč
VĚJÍŘ POŘADŮ spolku Krasomil - literárně-hudební pořad
V rámci akce Týden knihoven 2022 přinášíme VĚJÍŘ POŘADŮ spolku Krasomil.
- Na vlnách Lásky, krásy a neřesti
- Podoby lásky v básních J. Préverta
- Václav Hrabě jako Hrabě mezi poety
Radana Šatánková ze spolku Krasomil (dramaturgie, slovo) a Ladislav Kokesch (hudba a zpěv)
Přijďte se pokochat hudebními lahůdkami a krásou veršů! Vstup volný.
Pondělí 3. října 2022, v 18.00 hodin, Ústřední knihovna Frýdek, Jiráskova 506
ZRUŠENO | Jemná jóga pro začatečníky i pokročilé
V lekcích se zaměříme na správné provedení Pozdravu slunci A i B. Postupně budeme přidávat
další pozice. Naučíte se do nich proplouvat se správným dechem.
Dovíte se jaké mají zdravotní benefity.
Naučíte se modifikace pozic pro váš momentální zdr. stav.
Přidáme dechové techniky. A budeme se učit i relaxovat.
Moc se na Vás těším.
Zuzka
Kurz vede Zuzana Sýkorová
10 lekcí
Cena: Permanentka 1000 Kč/ celý kurz / 130 Kč / 1 lekce
Informace na 778 710 773.
FK | Moneyboys
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Fei patří mezi moneyboys, kterými se v Číně nazývají sexuální pracovníci pro bohaté muže. Vydělané peníze vkládá do luxusního oblečení a bytu, ale většinu posílá své rodině na vesnici. Ta sice peníze přijímá, ale totéž se nedá říct o jeho orientaci. Fei se navíc stále trápí z konce jedné velké dávné lásky. Když za ním proto přijede trochu otravný přítel z dětství, přinese mu i možnost reflexe. Podaří se Feiovi vyrovnat s minulostí, aniž by zranil všechny kolem sebe? Původem tchajwanský režisér skrze Feiův příběh upozorňuje na řadu problémů nejen čínské společnosti. „Zkažená“ velká města, která nabízejí zdánlivě bezbřehou svobodu, staví do kontrastu k chudým vesnicím, kde člověka svazují tradice a rodinná očekávání. Ústředním tématem snímku je pak hodnota štěstí a to, zda obětování vlastní spokojenosti pro rodinu, ve které se setkáváme pouze s nepochopením, má vůbec smysl. Navíc za cenu zmařených mezilidských vztahů...
AUT / FR / BE | drama | 15+ | titulky | 120 min. | 140 / 100 Kč