Program akcí
Program akcí
Akce pro 03.10.2023
30 LET SUMPRUM
30 LET SUMPRUM je výroční výstavou frýdecko-místecké Střední uměleckoprůmyslové školy, která v letošním roce slaví třicet let od založení. Během své existence se transformovala z oděvní průmyslové školy na uměleckoprůmyslovou školu věnující se grafickému designu, ilustraci a vizuální tvorbě. Výstava prezentuje práce žáků související se současným výtvarným směřováním školy. Zastoupeny jsou různé výtvarné techniky a témata prolínající se v digitálních i analogových výstupech.
OTEVŘENO:
Ne–Po: zavřeno
Út–Pá: 15.00 –18.00
So: 10.00 –13.00
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
SPLAVI 2023
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
Letos se můžete těšit na skici, obrazy a textové záznamy vzpomínek, ze kterých, po dobu šestnácti let, vznikala kniha Adély Marie Jirků „Mařka“ o divné tetě, valašském charakteru a svobodě být jaká chci. Lucie Lučanská vystaví kresby ke „Knize vnímání“, procházku pro děti i rodiče pětkrát jinak, reflektující jak podstatné a obohacující jsou všechny naše smyslové vjemy. Knihou „Prázdniny“ Tomáše Staňka projdete do jednoho klučičího universa pražské graffiti scény a tisky a Ziny slovenské ilustrátorky Lívie Suché přiblíží tvorbu nejmladší generace. Do veřejného prostoru zasáhneme básněmi autorů nakladatelství Adolescent. Ve výstavě si pak můžete prohlédnout knihy nakladatelství Adolescent, publikace nakladatelství Protimluv a ilustrace Denisy Fialové k básnické sbírce Krzysztofa Siwczyka „Na protnutí artérií“ z edice překladové literatury a další digitální kresby.
Výstava představuje současnou ilustraci v širokém spektru formátů, od práce s digitálními technologiemi po klasické i experimentální využití tradičních technik v autorských publikacích, zinech nebo jiných obrazových formách a její meandry do oblasti volného umění. Orientuje se na tvůrčí proces, sbírání materiálu, skicování v jakémkoliv slova smyslu a dílčí výstupy, které, ať už se v průběhu jeví jako nosné nebo vyústí ve slepou uličku, mohou být životadárné pro další uměleckou práci.
OTEVŘENO:
Ne–Po: zavřeno
Út–Pá: 15.00 –18.00
So: 10.00 –13.00
Adéla Marie Jirků (*1985), absolventka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze, se studijní zkušeností i z ateliéru Ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) a roční stáže na École supérieure d´art & de design Marseille-Méditerranée (ESADMM), je malířka a ilustrátorka pendlující mezi Prahou a Valašskem. Adéla je aktivním členem umělecké a ilustrátorské scény, ilustruje kulturní či osvětové projekty (naposledy třeba televizní spot pro Výbor dobré vůle nebo se podílela jako 1 z ilustrátorů na oceňované knize Deklarace). Vloni jí u nakladatelství wo-men vyšla autorská kniha Mařka, na které Adéla pracovala 16 let. Za stovku ilustrací k této knize byla letos nominována akademií Czech Grand Design na Ilustrátora roku 2022 a dostala za ní také speciální cenu SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod v rámci Nejkrásnější knihy roku 2022. Kniha Mařka je také ve výběru MFDF Jihlava mezi 30 nejlepšími dokumentárními knihami roku 2023. Originály ilustrací jak Adély tak Mařky lze vidět do 27.8. v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí nebo ve Frýdku-Místku od 15. Září do 14.října.
Lucie Lučanská (*1990) je absolventkou doktorského studia UMPRUM v Ateliéru ilustrace a grafiky a věnuje se psaní a ilustraci na volné noze. Vytváří komiksy, knihy, pracuje s akvarelem, airbrushem, risografií a dalšími. Ráda mění média a technologie. Čistě autorskou tvorbu střídá s ilustrátorskou prací na zakázku. Její práce figurují v nominacích na tuzemská ilustrátorská ocenění typu Nejkrásnější česká kniha nebo Czech Grand Design. V loňském roce dokončila doktorské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, jehož výsledkem je obrazová publikace pro děti „Kniha Vnímání“, kterou vydalo nakladatelství LUX.
Tomáš Staněk aka OBRAS (*1994)
Lívia Suchá (*2000) je absolventkou Ateliéru ilustrácie a grafiky na VŠVU v Bratislave a v magisterskom štúdiu bude pokračovať na pražskej UMPRUM. Pohybuje sa na poli ilustrácie, komiksu, grafiky a všetkého, čo ju aktuálne zaujme. Charakteristická je pre ňu práca s linkou a časté presahy medzi analógovým a digitálnym médiom. Je tiež súčasťou malého zoskupenia Muškát, zameriavajúceho sa na tvorbu zinov a plagátov.
Denisa Fialová (*1978) je výtvarná umělkyně původem z Ostravy. Zde vystudovala malbu u prof. Daniela Balabána na Katedře výtvarné tvorby (dnešní Fakulta umění OU). Na tuto školu se později vrátila jako asistentka ateliéru Nová média doc. Jiřího Surůvky. K její současné praxi patří mimo jiných médií také kresba a grafika. Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Protimluv, jako grafička (a také ilustrátorka) s Knihovnou města Ostravy, kde se podílí na nové vizuální identitě KMO. Dále pracovala např. na projektu Galerie výtvarného umění Ostrava – Historie MSK a já, kde výtvarně zpracovala vybrané osobnosti a místa moravskoslezského kraje a pracovní listy pro děti. Ovšem nejvýraznějším výtvarným médiem pro ni zůstává malba.
Její výtvarný jazyk je syntézou kousavé nadsázky s něžnou pohádkovou poetikou, které se v Denisiných obrazech sbíhají v archetypálním obrazovém narativu, odehrávajícím se v bezčasém prostředí společnosti mutantů a stylizovaných figur.
Festival SPLAVI vzniká ve spolupráci s Galerií Věž a Městskou knihovnou Frýdek-Místek.
ZRUŠENO | Čmárání / Doodling
KURZ JE Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠEN
Kurz zaměřený na rozvoj tvořivosti, uvolnění od stresu a praktické využití malých dílek jako předmětů denní potřeby nebo dárků. Je vhodný i jako příprava pro uchazeče na umělecké školy či "jen" jako aktivní odpočinek.
Všichni známe situaci, kdy si při nezáživné poradě nebo ve škole jen tak čmáráme. Jsme uvolnění, přeneseme se do jiného světa a je nám dobře. Okolí jako by přestalo existovat. Přesně tento stav bude základem kurzu, ale posuneme jej ještě dále, rozvineme tvořivost a tvořivé myšlení a své obrázky využijeme na konkrétní výrobky.
Lektorka: Mgr. Petra Halamíčková
Zahájení: Úterý 19. 9. 2023
Termíny: 19. 9., 26. 9., 3. 10., 10. 10., 17. 10.
Cena: 5 lekcí po 90 minutách / 1.200 Kč
Pro návaznost jednotlivých lekcí nejsou možné jednorázové vstupy, pouze registrace na celý kurz
Pro bližší informace ke kurzu kontaktujte: lenka.vaskova@kulturafm.cz, tel. 778 710 773
Cvičení pro zdraví s pilates zahájení - ZAHÁJENÍ 12. 9.
Hodina zdravotních cviků obohacená o některé zásady a prvky Pilatesovy metody tak, aby ji zvládli všichni. Obnovuje celkovou vitalitu, zmírňuje chronickou únavu a stres. Lekce jsou zpestřovány používáním overballů, činek a posilovacích gum.
Kurz vede Věra Řehová
12 lekcí
Cena: 750 Kč/ celý kurz, 90 Kč/ 1 lekce
Znamení Antonína Kačmaříka – 85. výročí narození | cyklus Křídla – večery nejen o knihách
Slavnostní večer o všestranném výtvarném umělci, nositeli Ceny města Frýdek-Místek 2022. Autorovi knihy Farní kostel sv. Jana a Pavla v Místku, 2012. Za osobní účasti autora, rodiny.
Účinkují: Olga SZYMANSKÁ, Jana KLEČKOVÁ, houslový virtuos Jiří HABART
Večerem bude uvedena výstava Antonína Kačmaříka v prostorách studovny. Ve spolupráci s ASEČ F-M.
pobočka Místek, Hlavní třída 112, Modrý salonek
Bod obnovy
Na české poměry nadstandardní žánrový snímek, česká sci-fi, která ohromuje už jen svojí vizuální stránkou. Představte si, že žijete v roce 2041, kdy máte právo být po nehodě či jiné nepřirozené smrti oživeni. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti – BOD OBNOVY. Agentka Em právě dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin. Strhující příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení. „Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky. A nejen o tom náš film je," vysvětlil spoluautor scénáře a režisér snímku Robert Hloz. Film vznikal od prvního nápadu celých devět let. Tvůrci do role hlavní hrdinky agentky Em Trochinowske obsadili pětatřicetiletou herečku Andreu Mohylovou. Jejího nadřízeného ztvárnil Jan Vlasák, spojence ve vyšetřování doktora Kurlstata Matěj Hádek a profesionála z jiné bezpečnostní složky Mansfelda Václav Neužil. Ředitele společnosti zajišťující obnovu Rohana si zahrál Karel Dobrý, jeho podřízenou Dr. Langovou Agáta Kryštůfková a postavy "rebelů" představují například Milan Ondrík nebo Iveta Dušková. O snímek je velký zájem taky v zahraničí. Svoji světovou premiéru si odbyde v jihokorejském Bucheonu na největší asijské žánrové události, po evropské premiéře na 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se pak vydá do švýcarského Neuchatelu a to bude jen start světové prezentace filmu. Čeští diváci se každopádně mohou těšit na opravdu unikátní zážitek.
ČR / SR / PL / RS | sci-fi | 12+ | česky | 111 min. | 150 Kč
Beseda s ilustrátorkou Adélou Marií Jirků o její knize Mařka
Adéla Marie Jirků (*1985), absolventka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze, se studijní zkušeností i z ateliéru Ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) a roční stáže na École supérieure d´art & de design Marseille-Méditerranée (ESADMM), je malířka a ilustrátorka pendlující mezi Prahou a Valašskem. Adéla je aktivním členem umělecké a ilustrátorské scény, ilustruje kulturní či osvětové projekty (naposledy třeba televizní spot pro Výbor dobré vůle nebo se podílela jako 1 z ilustrátorů na oceňované knize Deklarace). Vloni jí u nakladatelství wo-men vyšla autorská kniha Mařka, na které Adéla pracovala 16 let. Za stovku ilustrací k této knize byla nominována akademií Czech Grand Design na Ilustrátora roku 2022 a dostala za ní také speciální cenu SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod v rámci Nejkrásnější knihy roku 2022. Kniha Mařka je také ve výběru MFDF Jihlava mezi 30 nejlepšími dokumentárními knihami roku 2023. Originály ilustrací jak Adély tak Mařky lze vidět ve Frýdku-Místku od 15. Září do 14.října.
Knihovna FM, Hlavní třída 111, Místek
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
Verše pro celou rodinu, aneb zábavné literárně-hudební matiné z dílny Frynta – Žáček – Dědeček – Šrut
Hravé verše pro nejmenší vystřídají básně s důvtipem, ošlehané životními zkušenostmi. Připomenou nám tak výročí našich básníků a textařů.
Účinkující: Radana ŠATÁNKOVÁ - dramaturgie, přednes; Michaela KOKESCHOVÁ a Ladislav KOKESCH - hudební produkce
Pořad se koná díky podpoře Statutárního města Frýdek-Místek, partnera spolku Krasomil. Vstup volný.
ústřední knihovna Frýdek, Jiráskova 506, oddělení pro dospělé
FK | Famu Four
V pásmu FAMU Four se seznámíte s tvorbou mimořádně talentovaných tvůrkyň a tvůrců, kterým patří budoucnost českého filmu. Čtvrtý ročník projektu FAMU v kině opět ukazuje, jak se naše kinematografie prezentuje na nejznámějších světových festivalech. Díla spojují nejen mezinárodní úspěchy, ale také motiv, který čeká na objevení.
Animovaný snímek Deniska umřela byl uvedený na festivalu Berlinale, kde obdržel Zvláštní uznání. Vypráví o chlapci, kterého zaskočí ztráta domácího mazlíčka. Zjišťuje, že fenka Deniska ho ale vlastně neopustila. Osmý den, který měl premiéru na festivalu v Cannes, sleduje vzdorovitou dívku, která se rozhodne utéct z náboženské sekty. Intimní drama citlivě ukazuje dilema a překážky, s kterými se hrdinka vyrovnává. Stále populárnější formu animovaného dokumentu zastupuje emocionální dílo Přes střepy. Založeno je na skutečném příběhu ženy, která přežila sexuální napadení. Na Oscara nominovaná autorka Daria Kashcheeva se představí divokým sestupem do podvědomí Electra. Film, který byl rovněž uvedený letos v Cannes, je snovým a moderním pojetím starověkého mýtu.
ČR | pásmo krátkých filmů | 12+ | česky | 60 min. | 140 / 100 Kč