Program akcí
Program akcí
Akce pro 15.09.2023
Nela Bártová: Vidím tě ve tmě, když zavřu oči
Nela Bártová (*1998, Opava), výtvarnice, básnířka, hudebnice, studuje na pražské AVU. Dlouhodobě se věnuje práci se sklem, občasně mixuje kolotočářské techno, ambientní zvuky, nedílnou součástí její tvorby je text. V site specific instalaci reflektuje téma městského prostředí. Výstavu a autorské čtení Nely Bártové uvede básník Petr Hruška.
otevřeno květen–říjen / pátek 15–18 / sobota, neděle 13–18.
OTEVŘENO:
Po - Čt: zavřeno
Pá: 15.00 –18.00
So - Ne: 13.00 –18.00
Galerie Věž, ulice Dolní, Frýdek
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Svět přes objektiv fotoaparátu
Výstava Radka Špoka
"K fotografování jsem se začal poprvé věnovat ve 14 letech, když mi otec zapůjčil svou Flexaretu a vysvětlil, jak ji ovládat, že existuje nějaká clona, čas..., jak vyvolat film.
Později,když mi bylo necelých 18 let, jsem si opatřil Ljubitěla. Opatřil mi ho otec na půjčku, kterou jsem mu musel splácet Pentacon six, který jsem dlouho poúžival. Pak různé problémy a nějaký ten rok pauza. Fotil jsem jen zřítka. Pak první digitál. Uběhlo mnoho let a já začal zase aktivněji fotit. S digitálním kompaktem.
Zatoužil jsem po zrcadlovce. Mohl jen si dovolit jen APS-C.
Pak účast na první výstavě.
Necelý rok používám plnoformátovou bezzrcadlovku Canon R. Fotím vše, co se mi líbí, nebo se mi zdá zajímavé.
VERNISÁŽ 30 LET SUMPRUM
30 LET SUMPRUM je výroční výstavou frýdecko-místecké Střední uměleckoprůmyslové školy, která v letošním roce slaví třicet let od založení. Během své existence se transformovala z oděvní průmyslové školy na uměleckoprůmyslovou školu věnující se grafickému designu, ilustraci a vizuální tvorbě. Výstava prezentuje práce žáků související se současným výtvarným směřováním školy. Zastoupeny jsou různé výtvarné techniky a témata prolínající se v digitálních i analogových výstupech.
VERNISÁŽ SPLAVI 2023
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
Letos se můžete těšit na skici, obrazy a textové záznamy vzpomínek, ze kterých, po dobu šestnácti let, vznikala kniha Adély Marie Jirků „Mařka“ o divné tetě, valašském charakteru a svobodě být jaká chci. Lucie Lučanská vystaví kresby ke „Knize vnímání“, procházku pro děti i rodiče pětkrát jinak, reflektující jak podstatné a obohacující jsou všechny naše smyslové vjemy. Knihou „Prázdniny“ Tomáše Staňka projdete do jednoho klučičího universa pražské graffiti scény a tisky a Ziny slovenské ilustrátorky Lívie Suché přiblíží tvorbu nejmladší generace. Do veřejného prostoru zasáhneme básněmi autorů nakladatelství Adolescent. Ve výstavě si pak můžete prohlédnout knihy nakladatelství Adolescent, publikace nakladatelství Protimluv a ilustrace Denisy Fialové k básnické sbírce Krzysztofa Siwczyka „Na protnutí artérií“ z edice překladové literatury a další digitální kresby.
Výstava představuje současnou ilustraci v širokém spektru formátů, od práce s digitálními technologiemi po klasické i experimentální využití tradičních technik v autorských publikacích, zinech nebo jiných obrazových formách a její meandry do oblasti volného umění. Orientuje se na tvůrčí proces, sbírání materiálu, skicování v jakémkoliv slova smyslu a dílčí výstupy, které, ať už se v průběhu jeví jako nosné nebo vyústí ve slepou uličku, mohou být životadárné pro další uměleckou práci.
Adéla Marie Jirků (*1985), absolventka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze, se studijní zkušeností i z ateliéru Ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) a roční stáže na École supérieure d´art & de design Marseille-Méditerranée (ESADMM), je malířka a ilustrátorka pendlující mezi Prahou a Valašskem. Adéla je aktivním členem umělecké a ilustrátorské scény, ilustruje kulturní či osvětové projekty (naposledy třeba televizní spot pro Výbor dobré vůle nebo se podílela jako 1 z ilustrátorů na oceňované knize Deklarace). Vloni jí u nakladatelství wo-men vyšla autorská kniha Mařka, na které Adéla pracovala 16 let. Za stovku ilustrací k této knize byla letos nominována akademií Czech Grand Design na Ilustrátora roku 2022 a dostala za ní také speciální cenu SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod v rámci Nejkrásnější knihy roku 2022. Kniha Mařka je také ve výběru MFDF Jihlava mezi 30 nejlepšími dokumentárními knihami roku 2023. Originály ilustrací jak Adély tak Mařky lze vidět do 27.8. v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí nebo ve Frýdku-Místku od 15. Září do 14.října.
Lucie Lučanská (*1990) je absolventkou doktorského studia UMPRUM v Ateliéru ilustrace a grafiky a věnuje se psaní a ilustraci na volné noze. Vytváří komiksy, knihy, pracuje s akvarelem, airbrushem, risografií a dalšími. Ráda mění média a technologie. Čistě autorskou tvorbu střídá s ilustrátorskou prací na zakázku. Její práce figurují v nominacích na tuzemská ilustrátorská ocenění typu Nejkrásnější česká kniha nebo Czech Grand Design. V loňském roce dokončila doktorské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, jehož výsledkem je obrazová publikace pro děti „Kniha Vnímání“, kterou vydalo nakladatelství LUX.
Tomáš Staněk aka OBRAS (*1994)
Lívia Suchá (*2000) je absolventkou Ateliéru ilustrácie a grafiky na VŠVU v Bratislave a v magisterskom štúdiu bude pokračovať na pražskej UMPRUM. Pohybuje sa na poli ilustrácie, komiksu, grafiky a všetkého, čo ju aktuálne zaujme. Charakteristická je pre ňu práca s linkou a časté presahy medzi analógovým a digitálnym médiom. Je tiež súčasťou malého zoskupenia Muškát, zameriavajúceho sa na tvorbu zinov a plagátov.
Denisa Fialová (*1978) je výtvarná umělkyně původem z Ostravy. Zde vystudovala malbu u prof. Daniela Balabána na Katedře výtvarné tvorby (dnešní Fakulta umění OU). Na tuto školu se později vrátila jako asistentka ateliéru Nová média doc. Jiřího Surůvky. K její současné praxi patří mimo jiných médií také kresba a grafika. Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Protimluv, jako grafička (a také ilustrátorka) s Knihovnou města Ostravy, kde se podílí na nové vizuální identitě KMO. Dále pracovala např. na projektu Galerie výtvarného umění Ostrava – Historie MSK a já, kde výtvarně zpracovala vybrané osobnosti a místa moravskoslezského kraje a pracovní listy pro děti. Ovšem nejvýraznějším výtvarným médiem pro ni zůstává malba.
Její výtvarný jazyk je syntézou kousavé nadsázky s něžnou pohádkovou poetikou, které se v Denisiných obrazech sbíhají v archetypálním obrazovém narativu, odehrávajícím se v bezčasém prostředí společnosti mutantů a stylizovaných figur.
18:30 Bio Masha - k tanci i poslechu, hudební improvizace s mluveným slovem v podání bývalé první dámy české slam poetry
Bio Masha
výtvarnice, performerka, lektorka. Zabývá se uměním jako možností sociálního a osobnostního rozvoje i jako formy vyjádření, např. zachycování životních drah v kvalitativním výzkumu. S Ludkem Kazdou, jako DBLV vydali 3 alba, poslední, Šlápla na hrábě.
Festival SPLAVI vzniká ve spolupráci s Galerií Věž a Městskou knihovnou Frýdek-Místek.
Amadeus | Těšínské divadlo | Česká scéna
Skvělý dramatik, proslulá hra, strhující téma, silné emoce, zápas o nesmrtelnost a namísto zbraní hudba.
Vídeň pochmurných listopadových dnů roku 1823. Hudební skladatel Antonio Salieri se těšil slávě a obdivu nejvyšších společenských kruhů monarchie, ale jen do chvíle, než se objevil Mozart. Nafoukané, nezralé děcko, které kašle na společenský řád a do centra pozornosti staví jen sebe a svou hudbu. Okamžik, kdy ji Salieri poprvé uslyšel, pro něj znamenal nemilosrdné prozření. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by Salieri svého geniálního soka na hudebním poli skutečně zavraždil. Ale pravda básníků je jiná než pravda životopisců a mnohdy je to pravda hlubší. Shafferův Amadeus totiž není jen příběhem dvou skladatelů konce 18. století. Je to příběh o strhující konfrontaci geniality a průměrnosti zachycující věčně se opakující střet talentovaných a jedinečných osobností s malostí okolí. Je to drama o velikánech lidstva i o nás samotných.
Režie: Stanislav Slovák
Hrají: Ondřej Frydrych, Kryštof Malec, Barbora Sedláčková, Denis Kuboň, Miroslav Liška, Miloslav Čížek, Vítězslav Kryške, Petr Sutorý, Tomasz W. Przybyla, Tomáš Hába, Jiří Krupica, Eliška Adamovská, Bára Vidomská a další
Vstupné: 250 Kč