Program akcí
Program akcí
Akce pro 17.10.2021
JAK VÍLA MODROVLÁSKA SPLNILA TŘI PŘÁNÍ | CziDivadlo Praha
Co se může stát, když si lidé chtějí přírodu podmanit a přizpůsobit její zákony svým přáním? A co když si se vzácnými dary nedokážou poradit? Zvítězí sobectví, nebo pokora a láska? O tom vypráví naše pohádka.
Pohádkový příběh nás přenese do lesního království, kde žijí nejenom zvířátka, ptáčci, ale i křehké bytosti.
Vstupné 70 Kč
Pohádka je vhodná pro děti od 3 let
Myši patří do nebe
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek - vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe. Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně. Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení.
ČR / FR / PL / SVK | animovaný | přístupný | česky | 87 min. | 140 / 120 Kč
Robert Goláň: Ecce Homo
*Výstava Roberta Golaně doprovázející film Oroslan. Vernisáž výstavy se koná 6. 10. 2021 od 17.00. Od 17:30 následuje projekce filmu s debatou.
Slovinsko-český film Oroslan je jakousi mozaikou, která oživuje jeden lidský osud. Vsetínského fotografa Roberta Goláně film inspiroval k vytvoření souboru 36 fotografií, který doprovází uvedení filmu v kinech pod názvem Ecce Homo. Goláňovy bloudící a putující postavy s aktuálními zisky a ztrátami v rozmanitých existenciálních situacích korespondují s duchovními polohami filmu. Sdělnou řečí umění vyzývají k tomu, jak a jakým být v nelehké době současných civilizačních ohrožení.
*Výstava bude ke zhlédnutí od 6. 10. do 22. 10. v rámci běžného provozu kina
Tomáš Kurečka, Tereza Dvořáková | Medotekoucí
*Medotekoucí je asociací starodávna, mnohosti symbolů a metafor. Přetrvávajícího odkazu úcty k přírodě. Medotekoucí je slovo s vazbou na včely, které prolétávají kulturními dějinami vždy s patřičnou pozorností.
Autorská dvojice přináší pohled na téma rituálního oděvu. Mnohost detailů a zdobnost evokuje šat spojený s liturgickou tématikou. Způsob instalace připomíná muzeální expozice, které vystavují zachovalé části oděvů,
jenž patřily významným osobnostem nebo byly použity při výjimečných historických událostech. Návštěvník prostupuje šatem nejen fyzicky. Dílo pracuje s odkazy na rituálnost především ve vztahu k lidské zkušenosti a paměti.
Vnímání zdobnosti, pečlivě provedeného detailu výšivek- všedního obřadu - trpělivé, časově náročné manuální práce, které jsou odkazem ke společnému prožívání, způsobu komunikace, k tradici.
Prostřihy plástve na svrchní vrstvě látky umožňují nahlédnout do hlubších vrstev oděvu. Do vrstev symbolických či významových. Samotný oděv může vyprávět příběhy.
*31. 7. 2021 v 18 hodin / vernisáž výstavy
Tomáš Kurečka
Historie je pro Tomáše Kurečku katalogem motivů, tvarů a témat, které s badatelským zaujetím studuje i s lehkostí a hravostí kombinuje.
Konceptualitu přístupů k inspiračním zdrojům vyvažuje romantický postoj. Ambivalence spočívá i v prolínání ironie a citu, erotiky a perverze.
Z drobných detailů – indicií buduje prostředí, scénu – místo možných činů. Různými výtvarnými prostředky reflektuje současné
i historické myšlenkové i estetické postoje,vytváří působivé propojení designu, módy s filozofickým esejem. (text: Daniela Kramerová)
Tereza Dvořáková
Tereza Dvořáková se ve své tvorbě vyjadřuje především prostřednictvím textilních materiálů. Vytváří oděvy i objekty.
Přímá zkušenost s materiálem, zručnost a péče o detail doprovází významový obsah jejích děl. Paměť je formálně přítomná nejen v podobě symbolů a znaků,
ale také v jednotlivých částech recyklovaných materiálů. Se zaujetím nad křehkostí komunikace, vybízí ke společnému vnímání, porozumění a péči.
Od roku 2020 vytváří lokální upcyklovanou módu pod pseudonymem ig: @vivat život.
Výstava potrvá do 31. 10. 2021
Karel
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Celovečerní dokumentární film Karel přináší ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta. Renomovaná režisérka Olga Malířová Špátová natáčela s Karlem Gottem po dobu celého jednoho roku a díky jeho upřímné otevřenosti vznikl nezvykle osobní až intimní pohled na život slavného zpěváka, jaký se doposud široké veřejnosti, ani jeho skalním příznivcům, nenaskytl. Zároveň v něm nechybí Gottův nadhled a humor.
Film Karel není a nemá být přehlídkou nesporné slávy Karla Gotta a jeho pěveckého talentu a úspěchů. Režisérka Olga Malířová Špátová vstoupila se svou kamerou tam, kde sláva končí a kde se z fenomenálního Zlatého slavíka Karla Gotta stává pouze Karel, nadšený malíř, milující manžel a táta svých dcer. Tvůrci totiž zachytili Karla Gotta nejen při jeho vystoupeních nebo při setkáních s fanoušky u nás i v Hamburgu, ale především v jeho domácím prostředí. Ať už v Praze, na chalupě, nebo na vsi, kde trávil dětství. Zpěvák se ve filmu vydává po stopách svého života na místa, která sehrála v jeho životě důležitou roli. Odhaluje neznámé zákulisí koncertů, i svůj život s rodinou a soukromí, které si jinak snaží s pokorou a láskou chránit. Díky upřímné otevřenosti Karla Gotta mohou diváci vidět autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečekaných vzpomínek. „Náš film nesmí být nuda,“ říkal během natáčení Karel Gott režisérce, která využila i množství málo známých archivních materiálů.
ČR | dokumentární | přístupný | česky | 127 min. | 140 Kč