Program akcí
Program akcí
Akce pro 20.09.2018
Cvičení pro seniory
Aby byl člověk co nejdéle zdráv, měl by se pravidelně hýbat. Národní dům připravil celou řadu kurzů, ve kterých budete moci rozvíjet své dovednosti a kondici. Předplacený kurz může být také pěkným dárkem pro vaše blízké.
S přibývajícím věkem bychom měli svému tělu věnovat zvýšenou péči. Cvičení pro seniory se zaměřuje na kloubní pohyblivost, zahrnuje posilovací i protahovací cviky, někdy přidáme dechová cvičení, relaxační techniky nebo vyzkoušíme automasáž. Ke cvičení využíváme i overbally, činky, posilovací gumy, občas cvičíme na židli nebo se židlí. Mnohé prvky připomínají jógu. Cvičení je sestaveno tak, aby nebylo příliš namáhavé, ale přitom si účastníci procvičili a posílili celé tělo.
Co potřebujete ke cvičení:
- pohodlný oděv
- podložku na cvičení
- pití
Přihlásit do kurzu se můžete od 1. 8. 2018 prostřednictvím tlačítka Registrovat (umístěném pod názvem kurzu). Po přihlášení Vám přijde e-mail s informacemi k platbě.
Způsob úhrady:
- převodem nebo složenkou
- číslo účtu 244982290/0300
- variabilní symbol 1301826
- konstantní symbol 0308
- zpráva pro příjemce: název kurzu / Vaše příjmení
Lektorka: Věra Řehová
Zahájení: Čtvrtek 20. 9. 2018
Kdy: každý čtvrtek 8.30–9.30
Cena: 500 Kč/12 lekcí
Jednorázový vstup: 50 Kč
Další informace ke kurzu Markéta Holubová, 776 516 939.
LEGIOVLAK VE FRÝDKU-MÍSTKU
Nádraží ve Frýdku-Místku je devětadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Frýdku-Místku přístupný zdarma od úterý 18. až do neděle 23. září. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.
Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.
Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto budou na Frýdecko-místecku osloveny základní a střední školy, které mohou exkurze svých tříd objednávat na http://legie100.com/legiovlak v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky.
Leda Doma | malba
Výstava obrazů známé regionální malířky, která proslula svými beskydskými motivy i souborným dílem, jehož stěžejním tématem byla především Ostrava a její industriální zákoutí. Výstava Ledy Pešatové v Národním domě je průřezem její práce reflektující aktuální tvorbu s pracemi z dřívějších období. Obrazy výtvarnice maluje převážně temperou a olejem.
Ve čtvrtek 6.9.2018 v 18:00 proběhne vernisáž. Výstavu uvede historik umění PhDr. Karel Bogar.
Štěpán MLECZKO, Tomáš OSLIZLOK, Václav ŠÍPOŠ - TŘI KAMARÁDI Z JEDNÉ TŘÍDY
Výstava kreseb, maleb, a různých kombinovaných technik a struktur tří kamarádů, kteří se poznali v jedné třídě Střední průmyslové školy obor propagační výtvarnictví v Ostravě. Všichni tři stále aktivně tvoří, vedou kurzy kreslení a vystavují doma i v zahraničí.
ŠTĚPÁN MLECZKO žije a tvoří ve Sviadnově. Mgr.TOMÁŠ OSLIZLOK žije a tvoří v Karviné, absolvoval VŠUP v Praze u ak. mal. Pavla Nešlehy a ak. mal. Bauerové. VÁCLAV ŠÍPOŠ žije a tvoří ve Studénce, své portréty a karikatury maluje po celé republice i pro Ostravskou televizi.
Výstava potrvá od 5.9. do 31.10.2018.
Autuři o sobě: "Poznali jsme se v jedné třídě Střední průmyslové školy obor propagační výtvarnictví v Ostravě a kupodivu jsme všichni absolvovali a dokončili bez přerušení. Musím přiznat, že jsme možná více seděli v hospodě, než ve škole. No výtvarníci, co na to říci. Museli jsme se naučit nejdříve řemeslo, kreslení, figurální tvorbu, technologii barev, grafické techniky a fotografii. A přesto si kreslíme v podstatě svobodně co chceme a používáme kresbu, malbu, všechny kombinované techniky a struktury. Zajímavé věci běžné pro život jako kartáček na zuby. Všichni aktivně tvoříme, vedeme kurzy kreslení a vystavujeme doma i v zahraničí."
Cvičení pro zdraví
Cvičení pro zdraví přináší spojení pilates, jógy, relaxačních a dechových cvičení. Během jedné hodiny se protáhnete, rozpohybujete a posílíte kritické oblasti vašeho těla.
Co potřebujete ke cvičení:
- pohodlný oděv
- pití
- podložka
Přihlásit do kurzu se můžete od 1. 8. 2018 prostřednictvím tlačítka Registrovat (umístěném pod názvem kurzu). Po přihlášení obdržíte e-mail s informacemi k platbě.
Způsob úhrady:
- převodem nebo složenkou
- číslo účtu 244982290/0300
- variabilní symbol 1301827
- konstantní symbol 0308
- zpráva pro příjemce: název kurzu / Vaše příjmení
Lektorka: Ivana Oramová
Zahájení: 20. 9. 2018
Kdy: každý čtvrtek 17.00 - 18.00
Cena: 600 Kč/12 lekcí
Jednorázový vstup: 60 Kč
Upozorňujeme, že počet míst v kurzu je omezen.
Doporučujeme zakoupit permanentku.
Další informace ke kurzu Markéta Holubová, 776 516 939
Hrůza v českém filmovém plakátu
Výstava je volnou součástí dnes již rozebrané publikace Černý bod, historie hororu v českých zemích od filmového historika a publicisty Martina Jirouška. Výstava Hrůza v českém filmovém plakátu netradičním způsobem dokazuje přítomnost poetiky hororu v domácím prostředí. Český plakát patří z výtvarného hlediska v době totalitní éry (cca 1950-1989) ke špičkovým záležitostem světového ohlasu. Uvidíme plakáty klasických a notoricky známých titulů jako jsou Ptáci/Psycho, Panna a netvor, Vlčí bouda nebo Upír z Feratu či komediální odnož hororu v nezapomenutelném stylu hrůzné grotesky a parodie ala Tajemství hradu v Karpatech nebo Ples upírů. Jedinečné výtvarné hrůzy realizovali výtvarníci Zdeněk Ziegler, Kája Saudek, Teodor Pištěk a mnoho dalších.
V průběhu výstavy 11. 9. 2018 v 19:00 proběhne promítání filmu Tajemný hrad v Karpatech s úvodem autora výstavy Martinem Jirouškem.
„1968“ aneb 50 let od Pražského
„1968“ aneb 50 let od Pražského jara – hudebně-literární podvečer Aleše Nitry
Ústřední knihovna Frýdek, Jiráskova 506, půjčovna pro dospělé
Pořádá: Městská knihovna Frýdek-Místek
1+1=3 | př. sk. FMA
Ray Cooney
Režie: Karol Suszka
Základní osou příběhu je manželská nevěra. Nešťastný taxikář John, kterého nezištná pomoc při nehodě vykolejí z křehce udržované rovnováhy skrývaného dvojženství, musí svoji svízelnou situaci prozradit kamarádovi Stanleyovi. Jeho snaha je však zdrojem dalších zápletek, a když se do příběhu zapojí i dva policisté, je zaděláno na pěkně ztřeštěnou komedii, jejímž katalyzátorem jsou obě Johnovy ženy, Mary a Barbara.
Pořádá a předprodej zajišťuje: