Program akcí
Program akcí
Akce pro 22.09.2022
Paříž, Paříž… | výstava fotografií Agnieszky Cyranka-Pytlik a Dalibora Bednáře
*Oba autoři nezávisle na sobě, v různých časových obdobích a rozdílnými technikami zpracování zachycují svůj pohled na Paříž, okouzleni městem na Seině.
Polská výtvarnice Agnieszka Cyranka-Pytlik je absolventkou oboru malby na krakovské Akademii výtvarných umění (2013) a oboru umělecké fotografie na Slezské univerzitě v Katovicích (2010). Již 12 let žije a tvoří v Ostravě. Vedle malby se zabývá také fotografií zachycující architekturu měst a městských objektů. I zde je dominantní geometrická struktura s ostrými grafickými kontrasty uzavřená do černobílých obrazů.
Dalibor Bednář využívá u snímků z Paříže plného políčka kinofilmu pro své vlastní příběhy fotografie. Bednářovy záběry jsou skutečně výsledkem soustředěného pozorování všedního života, avšak s jakousi zvláštní, nechtěnou lehkostí, jakoby autor dával těm obyčejným věcem (a příběhům) volný průběh, nechal je volně plynout dál, svou vlastní cestou. Jakoby nabízel další prostor k přemýšlení těm, kterým své fotografie předkládá k nahlédnutí jako dalším nestranným pozorovatelům, v jejichž myslích se pak rozvíjejí jiné příběhy všedních dnů. (z textu B.Rywikové)
Výstava je ke zhlédnutí do 30. 10. 2022 v běžné provozní době kina Vlast.
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
Příběh Nevěsty a další cesty | za sochami Kurta Gebauera
Výstavu zahájí a texty Kurta Gebauera přečte Radana Šatánková, A capella zazní zhudebněná báseň Óda na radost.
My tady taky máme Gebauera! „Příběh Nevěsty a další cesty za sochami Kurta Gebauera“ vypráví o osudu pomníku Obětem II. Světové války, který byl sochařem zpodoben jako hlava mladé dívky a původně osazen na schodišti frýdeckého zámku. Výstava připomíná jeho vznik, údajné zmizení a znovunalezení. Přehledem dalších soch Kurta Gebauera umístěných v okolí regionu se potom pokouší upozornit na důležitý aspekt přítomnosti uměleckých děl ve veřejném prostoru.
Výstava je ke zhlédnutí do 8. 10. 2022, Út –Pá 16.00–18.00, So 10.00–17.00 / po domluvě ve všední dny v čase 13.00–16.00, kontakt: Karin Šrubařová, tel. 778 966 766
SPLAVI/0 - procesy a praxe současné ilustrace
Letošní výstavou SPLAVI/0 chceme směřovat k založení festivalu, který bude každoročně uvádět současnou ilustraci a postupně i práci malých nakladatelství, tak jak se s ní můžeme setkat v praxi v širokém spektru formátů, jak se rozvíjí z potřeby reagovat na technologický posun nebo naopak v tendencích, které vedou zpět k rozvíjení řemesla a uchování výstupů v materiálu. V letošním roce jsme oslovili autory, kteří jsou místně nebo jinak osudem propojeni s regionem. Součástí výstavy je doprovodný program v Městské Knihovně FM.
Název výstavy vychází z označení "spláví" užívaného pro různorodý materiál plující na vodě, často je to dřevo, kusy keřů, větve a odštěpky, které jsou důležitou součástí ekosystému, ale zároveň může jít i o materiál z rozpadlých staveb, hrází nebo třeba odpad z břehů. V tomto kontextu nás zajímají cesty a výstupy, které postupně v čase vyplynou z činnosti a života tvůrců, ať už se vyjeví jako nosné nebo vyústí ve slepou uličku, ale mohou být životadárné pro další tvorbu.
Výstava je ke zhlédnutí do 16. 10. 2022, vždy Út – Pá 16.00 – 18.00, So 10.00 – 17.00 / po domluvě možné zhlédnout ve všední dny v čase 13.00 – 16.00, kontakt: Karin Šrubařová, tel. 778 966 766
Cvičení pro seniory | ZAHÁJENÍ 8. 9. 2022
Cvičení pro seniory se zaměřuje na kloubní pohyblivost, zahrnuje posilovací i protahovací cviky, někdy přidáme dechová cvičení, relaxační techniky nebo vyzkoušíme automasáž. Ke cvičení využíváme i overbally, činky, posilovací gumy, občas cvičíme na židli nebo se židlí. Mnohé prvky připomínají jógu. Cvičení je sestaveno tak, aby nebylo příliš namáhavé, ale přitom si účastníci procvičili a posílili celé tělo.
Kurz vede Věra Řehová
12 lekcí
Cena: 500 Kč/ celý kurz, 50 Kč/ 1 lekce
K platbě (online) budete automaticky přesměrováni po dokončení registrace. Informace na 778 710 773.
TRH VZDĚLÁVÁNÍ A UPLATNĚNÍ 2022
- Prezentace učebních a studijních oborů středních škol pro školní rok 2023/2024 - možnosti studia pro žáky 9. tříd základních škol / vzdělávací nabídky pro dospělé
- Prezentace povolání - ukázky pracovních činností / záběry z pracovišť
- Prezentace zaměstnavatelů- žádané profese na trhu práce / profily absolventů
Délka konání: 10.00 - 16.00
Setkání s Antonínem Kročou | DERNISÁŽ výstavy Něžně
Setkání u příležitosti dernisáže unikátní výstavy Antonína Kroči pod názvem Něžně!
Sejdeme se ve čtvrtek 22. 9. v 16.00 a až do 19.00 se můžete nechat namalovat, zaposlouchat se do hudebního doprovodu mistrova přítele a skvělého pianisty Ladislava Kokesche nebo si s autorem prostě jen tak popovídat. Akce se koná v přízemí budovy bývalé Moravia banky, vchod z ulice Palackého.
Prodejní výstava světového abstrakcionisty Antonína Kroči a jeho hostů v budově bývalé Moravia banky probíhala od 11. 7. 2022. Pokud vám ve sbírce chybí dílo tohoto výjimečného a svérázného umělce, nenechte si ujít příležitost vidět díla, která byla vybrána přímo pro tuto frýdecko-místeckou výstavu. Na dernisáži můžete vidět i dvě plastiky z dílny Antonína Kroči jr. Malíř života a duše, jak se Kročovi přezdívá, právem patří mezi světové abstrakcionisty. Věnuje se tradičním námětům, jako jsou intimní výseky krajiny, ženský akt, zátiší či portrét. Jeho styl je podle historika umění Jana Kříže spontánní, nespoutaný, někdy téměř brutální a dovádí malbu až k jisté formě estetické extáze.
V případě zájmu o individuální návštěvu výstavy můžete učinit rezervaci na tel. 773 788 652, výstava je po domluvě přístupná do konce září 2022.
Cvičení pro zdraví | ZAHÁJENÍ 15. 9. 2022
Cvičení pro zdraví přináší spojení pilates, jógy, relaxačních a dechových cvičení. Během jedné hodiny se protáhnete, rozpohybujete a posílíte kritické oblasti vašeho těla.
Kurz vedou Ivana Oramová + Nika Oramová
10 lekcí
Cena: 750 Kč/ celý kurz, 90 Kč/ 1 lekce
Divá Bára | Těšínské divadlo, Česká scéna
Předlohou se autorům muzikálu stala stejnojmenná povídka Boženy Němcové o odvážné a samorostlé dívce, dceři pastýře, která se nebojí „ani noci, ani plavání“. Ale pověrčiví vesničané jí opovrhují, protože nesplňuje typické představy o děvčeti té doby. Je nebojácná a samostatná, je odlišná, a tak se o ní vyprávějí všelijaké podivnosti, dokonce je pro svou svéráznost spojována i s mocnostmi pekelnými. Smělá a odvážná Bára nedbá předsudků a pohnutek vesničanů a bojuje nejen o své právo na štěstí a lásku, ale je připravena pomoci i kamarádce Elišce. Dojde i na okamžik, kdy Bára skoro přijde o život, ale naštěstí se v poslední chvíli objeví tajemný zachránce a lidé, kteří dokážou mít Báru rádi takovou, jaká je.
Režie: Stanislav Slovák
Hrají: Bára Vidomská, Kryštof Malec, Ondřej Frydrych, Eliška Adamovská, Tomasz W. Przybyla, Zdeněk Hrabal, Lenka Waclawiecová, Miloslav Čížek, Miroslav Liška, Markéta Słowiková, Petr Sutorý, Zdeněk Klusák, Adéla Krulikovská, Vítězslav Kryške
Vstupné: 270 Kč
Host Lukáše Horkého: Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
Beseda s mezinárodně renomovaným profesorem astrofyziky a teoretické fyziky a současně úspěšným fotografem Zdeňkem Stuchlíkem, který tvrdí, že věda a umění jsou dvě paralelní cesty k pochopení světa.
Moderuje Lukáš Horký
Multifunkční sál Národního domu | Vstup zdarma