Program akcí
Program akcí
Akce pro 31.10.2022
JAN ADAMUS + ONDŘEJ BĚLICA | SKRZ
Galerie Věž ve věži farního kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku vás zve na návštěvu výtvarného projektu - site specific instalace s názvem "SKRZ" architektů Jana Adamuse a Ondřeje Bělici.
Výstava potrvá do 30.11. 2022 / pátek 15 -18 hodin, so-ne 13 - 18 hodin.
vnitřní část instalace skončí s datem ukončení sezony
Galerie Věž i svatojánské věže jako takové - tedy v neděli 30. 10. 2022.
V případě zájmu bude možné se na vnitřní instalaci podívat po telefonické domluvě
Multimediální výstava interpretuje vertikální osu svatojánské věže až do svého maxima.
Dochází k průniku skrz celou planetu. Směr vrtu je definován protažením vertikály kostela
jakožto geometrické normály k zemskému povrchu. Instalace pracuje s výtvarnými elementy kruhu, spirály a světla. Vnější světelná spirála vyznačuje těžební bod, směr vrtu a podobně
Vnitřní audiovizuální instalace vytváří iluzi průniku skrz zemský povrch, jeho jádro a odhaluje překvapivé nálezy v dosud neprozkoumaných hlubinách.
Posláním této umělecké intervence je proměna vnímání svatojánské věže ve všech jeho měřítkách: objekt - architektura - město - planeta.
Ondřej Bělica a Jan Adamus společně tvoří autorskou dvojici od roku 2011.
Oba rodáci z Frýdku-Místku a absolventi Fakulty architektury v Brně,
Fakulty výtvarných umění v Brně a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Navzájem se ovlivňují v propojování a překračování hranic mezi fyzickým a digitálním prostředím, objektem, architekturou a environmentem.
Mezi společné projekty patří vítězný návrh na revitalizaci předprostoru Domu umění v Ostravě,
návrhy sochařských objektů ve veřejném prostoru a divadelní scénografie. Dále je spojuje
neustálá diskuze nad každodenními tématy a tvorbou.
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
VÝSTAVA ADASTRA
*Výstava výtvarných děl mladých tvůrců
Rozhodli jsme se podpořit iniciativu mladé Frýdecko-Místecké neziskovky Možnost rozletu, která v prostorách přízemí bývalé Moravia Banky připravuje výstavu výtvarných prací studentů Střední uměleckoprůmyslové školy, srdečně zveme na vernisáž, kterou pořádají 24.10. v 17:00
Výstava potrvá do 4. 11. 2022
Otevřeno PO-PÁ 15-18
Civilizace - Dobrá zpráva o konci světa
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Jestli v současnosti stojí před vědci celého světa nějaká společná otázka, pak je to otázka udržitelnosti civilizace. Doposud každá se zjevila, rozvinula se, kulminovala a zmizela. Co se stane, pokud zkolabuje dnešní, globální civilizace? Dokumentární film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa vypráví o proměnách velkých civilizací a jejich podobností s tou naší současnou. Přináší výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu. Zatím všechny předešlé společnosti zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? Snímek režiséra Petra Horkého (Století Miroslava Zikmunda) a archeologa a egyptologa Miroslava Bárty vznikal dlouhých 7 let ve více než 30 zemích světa. Ve filmu vystupují slavná bioložka Jane Goodall, etnolog a dobrodruh Thor Heyerdahl, astronaut Eugen Cernan, lékař a mentor Deepak Chopra či vizionář a jeden z nejvýznamnějších spisovatelů žánru sci-fi Arthur C. Clarke. Svět nikdy nezůstane stejný. Jak se bude vyvíjet, je v našich rukou. Nic neskončí jinak, než jak sami budeme chtít. Otázkou je, jestli víme, co chceme…
ČR | dokument | přístupný | česky | 87 min. | 140 Kč
ZRUŠENO | Jemná jóga pro začatečníky i pokročilé
V lekcích se zaměříme na správné provedení Pozdravu slunci A i B. Postupně budeme přidávat
další pozice. Naučíte se do nich proplouvat se správným dechem.
Dovíte se jaké mají zdravotní benefity.
Naučíte se modifikace pozic pro váš momentální zdr. stav.
Přidáme dechové techniky. A budeme se učit i relaxovat.
Moc se na Vás těším.
Zuzka
Kurz vede Zuzana Sýkorová
10 lekcí
Cena: Permanentka 1000 Kč/ celý kurz / 130 Kč / 1 lekce
Informace na 778 710 773.
FK | Můj otec, kníže
Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.
Dokumentární film, který zaznamenává neobvykle otevřené rozhovory Lily Schwarzenberg se svým otcem Karlem Schwarzenbergem. Kancléř Václava Havla, bývalý ministr zahraničí a výrazná postava veřejného života po listopadu 1989 otevírá v rozhovoru otce a dcery řadu osobních kontroverzních témat a v diskuzích se vydávají napříč rodinnou historií a historií 20. století vůbec. Film byl s velkou pozorností promítnut i na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. "Nejsi tu proto, abys byla šťastná," říká otec své dceři v závěru dokumentárního filmu, který vypráví neobvyklý příběh Lily Schwarzenbergové a jejího otce Karla. V průběhu pěti let se dcera a otec opakovaně setkávají, aby si povídali na místech, která formovala jejich životy. V Praze a na Orlíku v jižních Čechách, ale také ve Vídni a ve štýrském Murau. Prostřednictvím rozhovorů prozkoumávají dosud utajená zákoutí společné rodinné historie. Sledujeme příběh otce, svědka velkých událostí 20. století, jehož dětství bylo poznamenáno vyvlastněním rodinného majetku a následným útěkem do zahraničí. Později se z něj stal jeden z nejpozoruhodnějších evropských poválečných politiků, státník, aristokrat a revolucionář v jedné osobě. Příběh jeho dcery poznamenalo dětství a dospívání v rodině, které dominují dědičná knížata. Záhy se začala vzpírat etiketě a aristokratickým predikátům, později sklouzla k drogové závislosti, jíž se později zbavila a dokázala si vybudovat vlastní život v Londýně, přičemž stíny minulosti zanechala za sebou. V průběhu natáčení Lila Schwarzenbergová opakovaně čelí otázkám svého spolurežiséra Lukase Sturma na téma vlastní minulosti. Film ukazuje, jak se Lila opakovaně pokouší překonat odstup od svého zdánlivě přezíravého otce. Výsledkem je velmi intimní portrét dvou lidí, kteří jsou si blízcí i cizí zároveň. Navzdory bouřlivé rodinné historii poznamenané ranami osudu se oba upřímně snaží k sobě najít cestu. Dokument Můj otec, kníže vypráví příběh mnoha dcer, synů, otců a matek o jejich vzájemné, často ovšem marné, touze po uznání, ocenění a blízkosti. „Jakkoli se mohou místa, postavy a historické pozadí filmu zdát fascinující, věřím, že tento dokument ve své podstatě odráží intimní a velmi emotivní vztah otce a dcery, jejich společné silné a slabé stránky, selhání a sny, jejich podivínství a životní blízkost,“ říká k filmu Lily Schwarzenberg.
AUT / ČR | dokumentární | přístupný | titulky | 88 min. | 140 / 100 Kč