Program akcí

červen
Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1 2

Program akcí

Akce pro 21.06.2023

21
červen
PAŘÍŽ | výstava obrazů Ivo Nováka

PAŘÍŽ | výstava obrazů Ivo Nováka

St | 00.00
Knihovna FM


PAŘÍŽ, výstava obrazů Ivo Nováka, vernisáž ve čtvrtek 1. 6. od 17 hod.


od 1. do 30. 6., ústřední knihovna Frýdek, Jiráskova 506, oddělení pro dospělé


21
červen
Výstava filmových plakátů

Výstava filmových plakátů

St | 09.00

Výběr nejkrásnějších filmových plakátů z archivu kina Vlast


v běžné otevírací době Kina Vlast


21
červen
Životodárná VODA

Životodárná VODA

St | 09.00
Knihovna FM

výstava foto-koláží Reginy Kusové


Životodárná voda, díky níž máme možnost uzdravit své tělo, zklidnit svou mysl a ponořit se do hlubin své duše.

od 1. do 30. 6., pobočka Místek, Hlavní třída 111, výstavní prostory schodiště


21
červen
Bio senior | Znovu se zamilovat

Bio senior | Znovu se zamilovat

St | 10.00

Co kdyby náhodná textová zpráva vedla k lásce vašeho života? V romantické komedii Znovu se zamilovat se Mira Rayová vyrovnává se ztrátou svého snoubence a posílá několik romantických zpráv na jeho staré mobilní číslo… aniž by věděla, že číslo bylo přiděleno k novému pracovnímu telefonu Roba Burnse. Novináře Roba krása upřímných slov uchvátí. Když dostane za úkol napsat profil megahvězdy Celine Dion (která hraje sama sebe ve své první filmové roli), požádá ji o pomoc při vymýšlení způsobu, jak se s Mirou osobně setkat… a získat její srdce.

USA | romantický | přístupný | titulky | 102 min. | 60 Kč


21
červen
BĚŽET DOMŮ | Akad. arch. David Vávra

BĚŽET DOMŮ | Akad. arch. David Vávra

St | 15.00
MOBA - 1. NP bývalé Moravia Banky

Výstava "Běžet domů" představí architekta a herce Davida Vávru také jako pečlivého pozorovatele navštívených míst.

Ve své výtvarné práci zachycuje momenty krajin a architektury, se kterými se na svých cestách setkává. Pomocí barevných kompozic nám vypráví prožitky moří, měst i hor, které si z výprav, ať již po šumných stopách či osobních poutí, přináší.

Pondělí 29. května 2023


David Vávra (*1957) je osobností renesančního typu - architekt, herec, básník, malíř. Vystudoval architekturu na ČVUT a AVU v Praze a je spoluzakladatelem legendárního divadla Sklep. Známý je jako herec úspěšných filmů, stejně jako průvodce roadmovie České televize: Šumná města a Šumné stopy. Jeho architektonická tvorba se dotkla především Prahy a okolí. Stojí například za rekonstrukcí kulturního domu Dobeška či Švandova divadla. Mimo Prahu je také autorem dostavby Městského divadla v Kladně či konverze a dostavby bývalé továrny Vertex na Centrum volného času, včetně městské knihovny v Hradci Králové.

V roce 1997 obdržel s Františkem Skálou Zvláštní cenu Interiér roku za restauraci Akropolis, v roce 2004 Grand Prix České architektury v kategorii Výtvarné dílo v architektuře za osazení sochy Franze Kafky na Starém Městě a v roce 2008 byl nominován na cenu Klubu za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za Lávku s vyhlídkovou věží v Chebu.

Je také autorem návrhů mnoha veřejných interiérů, kromě divadel, také knihoven i muzejních expozic. Vytvořil expozici architektury, stavitelství a designu Národního technického muzea, expozici Muzea krajky ve Vamberku nebo Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích.

V roce 2018 byla podle jeho návrhu modernizována galerijní expozice ve Wenkeově domě, kde sídlí Městské muzeum v Jaroměři a po té inicioval a citlivě rekonstruoval celé muzeum ve Wenkeově domě - architektonickém skvostu od Josefa Gočára - které se letos v březnu znovuotevírá pro veřejnost.

„Kreslení je pro mě určitá terapie." (David Vávra)

MOBA / OTEVÍRACÍ DOBA VÝSTAVY

Ne - Po: zavřeno
Út - Pá: 15:00 - 18:00
So: 10:00 - 13:00


21
červen
VERNISÁŽ Přetržené vlákno / Slezan a lidé

VERNISÁŽ Přetržené vlákno / Slezan a lidé

St | 17.00
Záložna (bývalá Moravia Banka

Výstava „Přetržené vlákno / Slezan a lidé“ je ponejvíce drobným mementem a prchavou vzpomínkou na ještě nedávný provoz textilní výroby ve Frýdku-Místku, který vlivem uzavření závodů a souběžnou akcelerací technologického vývoje obecně, upadl ve většině svých detailů v zapomnění. Kdo z generace mladých dospělých dnes dokáže popsat proces skaní, šlichtování, tkaní nebo barvení tkanin? Kdo dokáže popsat rozložení výrobních procesů v lidské a strojní síle? Vlákno historicky svázané s našim městem bylo přetrženo, a ať už viníme ruku neviditelnou nebo vládnoucí, je tak jako tak místem přistání jakési bezčasí, opouštějící svět prošlupů, člunků, děrných karet a jiných zdánlivě nedůležitých komponent procesu vznikání věcí. Tak tedy vstříc krásným novým strojům, ale pozor, magická černá skříňka je neprodyšně uzavřena a s kabelkou Hermiony Grangerové má pramálo společného. Možná by se nám šikovná tkadlena mohla v nadcházejícím období ještě hodit.

Lukáš Horký

Soubor Slezan byl focený nadvakrát, první fáze byla ještě, když jela šicí dílna. Vědělo se, že bude končit a já jsem chodil mezi zaměstnance a dokumentoval život. Nejdřív se báli, to bylo složité, takže prvních čtrnáct dní jsem fotil jenom zátiší, ale postupně jsem si k nim získával vztah a jakmile se otrkali, tak už se fotili skoro všichni.

Chodil jsem tam nepravidelně dva nebo tři měsíce na celou směnu, oni si dělali svoje a když se mi někdo líbil, tak jsem dělal portréty a samozřejmě během toho vznikaly i ty pokusné a různé rozmazané fotky a nějaké experimenty se zátišími, ale ty jsem ve finále nikde nepoužil, některé z nich jsou teď ve výstavě.

Ve druhé fázi už zůstala jenom půlka holek a šicí dílna měla končit, ale pořád se to protahovalo. Byli vlastně v permanentním ukončovacím procesu, jen nevěděli, kdy ten konec přijde. Stylizované portréty, vznikly během posledního dne, když už se vědělo, že je konec. Postupně jsem si je zavolal, sedli si na židli se světly, bleskl jsem to, oni si vzali igelitku a šli. Tehdy se ještě vůbec nepředpokládalo, že Landsberger půjde k zemi.

Černobílé fotky strojů jsou posunuté o několik let dál, do situace, kdy už Slezan nejel, firma nefungovala a lidi tam nebyli. Převlíkl jsem se za dělníka a vlezl tam. Zůstalo tam veškeré strojové vybavení, nahoře byly moderní stroje a pak se to celé nechalo zdemolovat. Všechny ty mykací stroje, které jsem tam fotil, šly do šrotu. Byly to mrtvý stroje, na kterých už nebylo, vůbec nic.

 
*Lukáš Horký vystudoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně a Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Na brněnské Mendelově univerzitě přednášel Audiovizuální komunikaci a Digitální fotografii. Pracuje s fotografií, vizuálním uměním a videem samostatně, avšak ve své tvorbě stále častěji kombinuje jednotlivé disciplíny dohromady. V roce 1999 založil s kytaristou Davidem Kopřivou a bubeníkem Petrem Fucimanem hudební formaci Downbelow, se kterou vydal tři alba (Roadside Traveler – 2011, Other World – 2014, Decameron Locis – 2017). V roce 2016 napsal spolu s Davidem Kopřivou scénickou hudbu k taneční Inscenaci Mezizemí. V roce 2018 obdržel čestné uznání v soutěži Česká divadelní fotografie v kategorii – Inscenace / divadelně-performativní projekt – profesionálové. V rámci černobílého cyklu Moje město od roku 2008 systematicky zaznamenává proměny města Frýdek-Místek. Za tento soubor obdržel v roce 2019 čestné uznání v soutěži Slezská novinářská fotografie. Téma proměny postindustriální krajiny provází celou jeho dosavadní tvorbu – fotografuje také zaniklé obce v Sudetech a důsledky těžby uhlí na Karvinsku. Věnuje se převážně dlouhodobým projektům. Od jara 2017 píše obrazové lyrické deníkové záznamy ze svých toulek krajinou Jeseníků a Beskyd, které nazývá Příběh krajiny, v roce 2020 vycházejí knižně. V roce 2020 získal v Katovicích 2. místo v soutěži Fotografia Prasowa Śląska (Slezská novinářská fotografie) za soubor Příběh Krajiny – krajina uhlí, v roce 2021 byl oceněn 3. místem za soubor Ztracené město a v témže roce uspěl v mezinárodní soutěži průmyslové fotografie Foto Pein 13 pořádané w Rybniku-Chwałowicach. Během Covidové pandemie založil knižní nakladatelství Surbanz a edici Urle, která si klade za cíl objevovat zapomenuté německé autory z pohraničí.
V komerčních realizacích kombinuje fotografii, grafiku, video i text dohromady. V domovském Frýdku-Místku buduje vizuální identitu Symfonickému orchestru a folklórnímu souboru Ostravica. Vytvořil desítky divadelních, filmových, hudebních plakátů i obalů hudebních nosičů. Jako divadelní fotograf zaznamenal stovky inscenací. Obecně se snaží posouvat běžné věci jiným, netradičním směrem. Ve svém volném čase hraje basketbal za tým BK Frýdek-Místek.

 
Slezan
Výroba textilií měla ve Frýdku, Místku a okolí dlouholetou tradici. První textilka vznikla ve Frýdku roku 1832, další pak v 60. letech 19. století. Po druhé světové válce byly vydány dekrety o znárodnění a zestátnění průmyslu, bank a dolů. Na těcho základech byla centralizována i frýdecko-místecká výroba -- vznikl národní podnik Slezské bavlnářské závody.  Po pádu komunismu byla v roce 1990 Fondem národního majetku založena akciová společnost Slezan. V roce 2010, během uvaleného konkurzu, končila poslední šicí dílna. Definitivně se tak uzavřela stopadesátiletá tradice textilního průmyslu ve Frýdku-Místku. Pozvolna se vytratil život. Několik týdnů jsem se ho pokoušel naposledy zaznamenat.

  • Ne–Po: zavřeno
  • Út–Pá: 15.00–18.00
  • So: 10.00–13.00

Téma frýdecko-místeckých textilek reflektují i další akce ve městě pod společným názvem PO STOPÁCH TEXTILEK


21
červen
Šťastný vyvolený | Divadlo Verze

Šťastný vyvolený | Divadlo Verze

Vy si myslíte, že to, co jsem udělal, bylo špatně. Podle vás člověk, kterej má rád střelný zbraně, kterej dělí lidi do dvou kategorií, na dobrý a špatný, člověk, kterej si myslí, že bejt cizinec nemusí nutně znamenat bejt „úspěšnej a bohatej“, je pro vás prostě hajzl a primitiv.

Hořká komedie o lásce ve stínu nenávisti.

Manželé Greg a Mélanie pozvali svého kamaráda Jeffa na večeři. Jeffova bývalá přítelkyně Charline, kterou pět let neviděli, se má vdávat a za svědka si vybrala Mélanii. A shodou okolností se Charline se svým vyvoleným objeví na společné večeři. Christine Noëla miluje, ačkoli své přátele předem varuje, že je trochu jiný. Jak moc jiný? Možná méně než se nám ještě před pár lety mohlo zdát. Noël má totiž trochu jiné názory. Takové, které se ale v dnešní společnosti ozývají stále častěji a hlasitěji.

Autor: Eric Assous

Autor českého překladu: Petr Christov 

Režie: Thomas Zielinski

Účinkují: David Matásek, Matouš Ruml, Igor Chmela, Jana Janěková

Délka představení: 1 hodina 30 minut bez přestávky 


Mimo předplatné

Vstupné: 650 Kč


21
červen
LETNÍ KINO | Big Lebowski

LETNÍ KINO | Big Lebowski

St | 21.00

K létu patří sluníčko, výlety a letní kino. V naší nabídce nebude ani letos chybět cyklus letních filmových projekcí ve Frýdku-Místku a okolí zcela zdarma. Během letních měsíců naše letní kino zavítá celkem na 16 promítacích míst.

Big Lebowski

Nezaměstnaný povaleč a ochlasta Jeff "Dude" Lebowski tráví veškerý čas při bowlingu. Ke svému překvapení je jednou napaden dvojicí gangsterů a zjišťuje, že do problémů ho dostal jeho multimilionářský jmenovec, který dluží spoustu peněz jistému pornoproducentovi. Dude se dostává do složitého soukolí událostí, jež sice nedávají příliš smysl, ale jsou mimořádně zábavné. Snímek Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli.

USA | komedie | 12+ | titulky | 117 min. | VSTUP ZDARMA

POUZE ZA PŘÍZNIVÉHO POČASÍ


Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

WEB-kFM24-04-plakat

Stáhnout

Předplatné

Předplatné Jaro 2024

Stáhnout

Kulturní program

WEB-kFM24-04-brozura

Stáhnout

Kino Vlast

od 11.4.

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.