Program akcí

září
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1 2 3 4 5 6

Program akcí

Akce pro 20.09.2024

20
září
SPLAVI | Zakopnutí místo navigace

SPLAVI | Zakopnutí místo navigace

Pá | 00.00
Galerie FM, Palackého 133

Z důvodu nepříznivé předpovědi počasí a mimořádné povodňové pohotovosti jsme nuceni zrušit akce ve dnech 13. a 14. 9., plánované na zahájení festivalu SPLAVI 2024. Náhradní termíny v jednání.

Výstava SPLAVI se v jádru odvíjí od motta „zakopnutí místo navigace“, přibližuje proces pomalého hledání směru, nejisté tempo vývoje a nacházení odpovědí na otázky, které si mnohdy klademe až cestou.

Expozice je letos rozdělená do několika prostor, její hlavní část v Galerii FM představí / knihy nakladatelství Bylo nebylo, Anna Pleštilová / kulturně a občansky angažovanou publikační činnost klubu Fiducia, Ilona Rozehnalová / digitální tisky Kateřiny Janků / putovní deníky Barbory Kicovové / obrazové skicy a ilustrace Matěje Lipavského / instalaci se ziny a tisky risografické dílny Projekt Moribundus, Elsa Rauerová a Matěj Skalický

… a dále pokračuje Open air prodloužením do veřejného prostoru Palouk květinovými ilustracemi Kateřiny Janků a přípravnými obrazy ke knize Oblaka malíře a básníka Matěje Lipavského, se kterým se budeme setkávat i v knihkupectví Kapitola na paralelní výstavě poetických textových skic s názvem Printscreeny.

Všechny školy a dětské skupiny zveme na komentované prohlídky, které budou probíhat po dobu trvání výstavy, každý všední den mimo pondělí 

Út – Pá       9.30 – 12.30 / prosíme o rezervaci přes karin.srubarova@kulturafm.cz / do mailu prosím napište datum a čas, kdy máte zájem výstavu navštívit, název školy a telefonní kontakt na průvodce nebo průvodkyni skupiny

Út – Pá 15.00–18.00
So  10.00–13.00


20
září
Bijásek | Pohádková zahrádka

Bijásek | Pohádková zahrádka

Pásmo animovaných pohádek pro nejmenší diváky.

Pane, pojďte si hrát – Držte si klobouk
Jak Žofka pořádala slavnostní představení
Paraplíčko
Mach a Šebestová – Páni tvorstva
Cvrček a housličky
Broučci – Byl podzim
Krtek a zápalky

ČR | pásmo pohádek | přístupný | česky | 67 min. | 50 Kč


20
září
tata_bojs.doc

tata_bojs.doc

„Pěšáci“, „Attention Aux Hommes!“, „Tanečnice“, „Opakování“… S výčtem známých hitů pražské kapely Tata Bojs by se dalo dlouho pokračovat. Vždy energičtí, za dobu své existence mnohokrát jiní, precizní ve svém koncepčním přístupu k vizuálnímu a hudebnímu uchopení jednotlivých alb a vystoupení. Není divu, že se Marek Najbrt rozhodl nejít cestou konvenčního dokumentu. Příběh kapely vypráví formou hravé koláže, složené z bohatých archivů, záznamů koncertů i futuristických hraných vsuvek s herci z divadla Vosto5. Před očima se nám tak skládá obraz osobité kapely, jež se i přes alternativní povahu své tvorby po právu řadí mezi přední tuzemské hudebníky.

ČR | hudební | přístupný | česky | 95 min. | 150 Kč


20
září
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Pá | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Výstava je prodloužena do 27. 10. 2024


Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



20
září
Konec světa

Konec světa

Tonda je drobný, brýlatý kluk, nemocný na průdušky. A tak když se rodiče s jeho starším bratrem Jirkou v létě roku 1968 vydávají na výlet do Paříže, má smůlu. Musí zůstat na čerstvém vzduchu na chalupě v Jizerských horách pod dozorem svého dědy. Ten je svérázným potomkem ruských šlechticů, mužem s velkou noblesou, který ve svém životě vždy musel čelit velkým dějinám. Jejich prázdninové soužití, o které Tonda rozhodně nestál, však změní noc na 21. srpna. Děda moc dobře ví, co ruská okupace znamená, má co dělat, aby vyděšeného vnuka uklidnil. Pokouší se ho posílit a navzdory pohnuté době do něj něco ještě dobrého vložit, obohatit jeho duši. Učí ho francouzsky, vybraně stolovat a hlavně se nevzdávat. Konec světa je silný příběh ze složité doby, vyprávění plné kontrastů, ať už jde o vztah mezi tím, co obnáší dědův bohatý život a Tondův dětský svět plný naivity, ale i upřímnosti a lásky. Sledujeme poetický příběh viděný dětskýma očima, kde nechybí jemný humor i dramatické situace nečekané vojenské okupace.

ČR | drama | přístupný | česky | 134 min. | 150 Kč


Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM24-09-plakat-Nahled

Stáhnout

Kulturní program

kFM24-09-web

Stáhnout

Kino Vlast

Snímek obrazovky 2024-08-28 104928

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.