Program akcí

Program akcí

Akce pro 25.10.2024

25
říjen
BESKYDY PRO JESENÍKY | popovodňová benefice

BESKYDY PRO JESENÍKY | popovodňová benefice

Pá | 15.00

Koncert interpretů a kapel z Jeseníků - od Rychleb až po Opavu - a dalších spřízněných duší:

POSLEDNÍ VÝSTŘEL, LENKA SZABÓ HRŮZOVÁ & LOGARYTMY, TANJA .... a další

Speciální FOLKLÓRNÍ SCÉNA s cimbálem a dobrým vínem: Lašský král družinou, SLPT Ostravica, CM Grunt, Giňovci ... a další. Samostatná vystopupení i společné muzicírování.

JESENICKÝ JARMARK - produkty a dobroty z Jesenicka.

Během akce vám představíme různé projekty a možnosti, jak podpořit organizace, instituce, rodiny i jedince zasažené povodněmi. A budete moci přispět i na konkrétní pomoc.

Program bude průběžně aktualizován.


25
říjen
SOUBORNÉ DÍLO W. SHAKESPEARA | Těšínské divadlo, Česká scéna

SOUBORNÉ DÍLO W. SHAKESPEARA | Těšínské divadlo, Česká scéna

Pá | 18.30

Dovedete si představit, že za 120 minut zhlédnete veškeré dílo W. Shakespeara? Přesvědčíme vás, že to možné je. Se třemi herci, kteří ztvárňují mužské i ženské role, „proklikáte“ všech 37 her a 154 sonetů velkého dramatika a na závěr vstřebáte Hamleta za 15 vteřin.
A navíc to bude obrovská legrace ve vražedném tempu. Nevěříte? Přijďte se podívat. Skvělá komedie je vhodná nejen pro dospělé obecenstvo, ale i pro středoškolské publikum, protože umožní nahlédnout do historického díla zcela nečekaně. Hra amerických autorů měla premiéru 9. června 1987 v Kalifornii. Ta evropská se konala v březnu 1992 v londýnském West Endu. Od té doby se dílo s úspěchem hraje v divadlech po celé Evropě.

Režie: Petr Kracik

Vstupné: 250 Kč

www.tdivadlo.cz


25
říjen
ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

ONDŘEJ BUDDEUS, MATOUŠ HEJL | SEDM LET ŠTĚSTÍ | slovo - objekt - zvuk

Pá | 19.00
věž farního kostela sv. Jana Křtitele, Frýdek

Výstava je prodloužena do 27. 10. 2024


Instalace slova, zvuku a objektu, který by mohl být portálem do duchovní sféry nebo ke kritickému nadhledu. Dočasný pantheon malých bohů, kteří neexistují, ale mohli by, otevírá v Galerii Věž hru s principy magického myšlení, které možná tvarují naše vnímání v intimitě domova víc, než jsme ochotni připustit.

VERNISÁŽ VÝSTAVY MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. 6. V 19.00 ZA ÚČASTI AUTORŮ


Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.


Tvorba Matouše Hejla (*1989)zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění. V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

 INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024


www.svatojanskavez.cz



Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát

kFM24-10-plakat nahled novy

Stáhnout

Kulturní program

kFM24-10-web

Stáhnout

Předplatné

Předplatné podzim 2024 titulka

Stáhnout

Kino Vlast

web Titulka Amerikánka

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.