Program akcí
Program akcí
Akce pro 08.06.2023
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
PAŘÍŽ | výstava obrazů Ivo Nováka
PAŘÍŽ, výstava obrazů Ivo Nováka, vernisáž ve čtvrtek 1. 6. od 17 hod.
od 1. do 30. 6., ústřední knihovna Frýdek, Jiráskova 506, oddělení pro dospělé
Výstava výtvarného oboru ZUŠ | Nejprve najdi, potom hledej
Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek zve ve dnech 17. 5. - 10. 6. 2023 na výstavu: "Nejprve najdi, potom hledej"
Říká se, že každý obraz vypráví příběh. Je to skutečně pravda? Dokážeme číst obraz stejně, jako bychom četli knihu? Existuje řeč, jíž se můžeme naučit a jež nám umožní vytáhnout z obrazu jeho význam? A chce sám obraz, abychom jej rozluštili, dešifrovali, abychom mu porozuměli?
Obrazy nepřetržitě útočí na náš zrak a nabízejí informace z okolního světa. Vizuální zážitek přijímáme v jeho celistvosti a neuvědomujeme si, jak na nás působí sám tvar, linie nebo barva a jak se jednotlivé výtvarné prvky vzájemně doplňují. Poznáme-li jejich účinky a dokážeme-li je ovlivnit vlastní výtvarnou tvorbou, objevíme prostor pro komunikaci s jinými vlastnostmi, než má komunikace slovní.
Výstava představí práce žáků výtvarného oboru ZUŠ, kteří zachytili obrazy z našeho světa, prožitky, zkušenosti a představy. Přijďte najít a hledat podstatu věcí a jevů s námi.
„V zásadě je každý obraz jen cákancem barvy, kus kamene, světelný trik na sítnici, který spustí iluzi objevu nebo vzpomínky právě tak, jako my sami jsme jen spoustou nepatrných spirálek, v jejichž molekulách jsou prý obsaženy všechny naše vlastnosti a city. Taková zjednodušení však nenabízejí žádná vysvětlení. Neposkytnou nám klíč k tomu, co se děje v naší mysli, když vidíme umělecké dílo, dílo neúprosně vyžadující reakci, překlad, poučení a možná, máme-li štěstí, i malé prozření.“
Alberto Manguel, z knihy Čtení obrazů, 2008, Host
Doprovodný program výstavy:
18. 5. - 25. 5. | 10.00 - 13.00 15.00 - 18.00
otevřená dílna ZUŠ, kde si můžete vyzkoušet, jak vzniká animace | pouze ve všední dny | budova výtvarného oboru ZUŠ, ul. Politických obětí 125, Frýdek-Místek
24. 5. a 31. 5. | 17.00
beseda se studenty vysokých uměleckých škol, absolventy výtvarného oboru ZUŠ FM | MOBA 2. NP bývalé Moravia Banky
MOBA / OTEVÍRACÍ DOBA VÝSTAVY
Ne - Po: zavřeno
Út - Pá: 15:00 - 18:00
So: 10:00 - 13:00
Od 18. 5. do 27. 5. bude výstava otevřena také v Út - Pá od 10:00 do 13:00, mimo běžnou otevírací dobu galerie
Od 30. 5. do 10. 6. je možné navštívit výstavu také v Út - Pá od 10:00 do 13:00, po předchozí domluvě na tel: 778966766
Cvičení pro seniory | ZAHÁJENÍ 6. 4. 2023
Cvičení pro seniory se zaměřuje na kloubní pohyblivost, zahrnuje posilovací i protahovací cviky, někdy přidáme dechová cvičení, relaxační techniky nebo vyzkoušíme automasáž. Ke cvičení využíváme i overbally, činky, posilovací gumy, občas cvičíme na židli nebo se židlí. Mnohé prvky připomínají jógu. Cvičení je sestaveno tak, aby nebylo příliš namáhavé, ale přitom si účastníci procvičili a posílili celé tělo.
Kurz vede Věra Řehová
10 lekcí (6. 4. - 15. 6. 2023)
Cena: 500 Kč/ celý kurz, 50 Kč/ 1 lekce
K platbě (online) budete automaticky přesměrováni po dokončení registrace. Informace na 778 710 773.
Výstava filmových plakátů
Výběr nejkrásnějších filmových plakátů z archivu kina Vlast
v běžné otevírací době Kina Vlast
Životodárná VODA
výstava foto-koláží Reginy Kusové
Životodárná voda, díky níž máme možnost uzdravit své tělo, zklidnit svou mysl a ponořit se do hlubin své duše.
od 1. do 30. 6., pobočka Místek, Hlavní třída 111, výstavní prostory schodiště
BĚŽET DOMŮ | Akad. arch. David Vávra
Výstava "Běžet domů" představí architekta a herce Davida Vávru také jako pečlivého pozorovatele navštívených míst.
Ve své výtvarné práci zachycuje momenty krajin a architektury, se kterými se na svých cestách setkává. Pomocí barevných kompozic nám vypráví prožitky moří, měst i hor, které si z výprav, ať již po šumných stopách či osobních poutí, přináší.
Pondělí 29. května 2023
- 17.00 VERNISÁŽ | přízemí Záložny
- 19.00 BESEDA | Národní dům, Multifunkční sál
David Vávra (*1957) je osobností renesančního typu - architekt, herec, básník, malíř. Vystudoval architekturu na ČVUT a AVU v Praze a je spoluzakladatelem legendárního divadla Sklep. Známý je jako herec úspěšných filmů, stejně jako průvodce roadmovie České televize: Šumná města a Šumné stopy. Jeho architektonická tvorba se dotkla především Prahy a okolí. Stojí například za rekonstrukcí kulturního domu Dobeška či Švandova divadla. Mimo Prahu je také autorem dostavby Městského divadla v Kladně či konverze a dostavby bývalé továrny Vertex na Centrum volného času, včetně městské knihovny v Hradci Králové.
V roce 1997 obdržel s Františkem Skálou Zvláštní cenu Interiér roku za restauraci Akropolis, v roce 2004 Grand Prix České architektury v kategorii Výtvarné dílo v architektuře za osazení sochy Franze Kafky na Starém Městě a v roce 2008 byl nominován na cenu Klubu za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za Lávku s vyhlídkovou věží v Chebu.
Je také autorem návrhů mnoha veřejných interiérů, kromě divadel, také knihoven i muzejních expozic. Vytvořil expozici architektury, stavitelství a designu Národního technického muzea, expozici Muzea krajky ve Vamberku nebo Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích.
V roce 2018 byla podle jeho návrhu modernizována galerijní expozice ve Wenkeově domě, kde sídlí Městské muzeum v Jaroměři a po té inicioval a citlivě rekonstruoval celé muzeum ve Wenkeově domě - architektonickém skvostu od Josefa Gočára - které se letos v březnu znovuotevírá pro veřejnost.
„Kreslení je pro mě určitá terapie." (David Vávra)
MOBA / OTEVÍRACÍ DOBA VÝSTAVY
Ne - Po: zavřeno
Út - Pá: 15:00 - 18:00
So: 10:00 - 13:00
Villa Lucia
V komedii Villa Lucia se sejdou tři kámoši, které spojuje vzpomínka na jejich nejkrásnější spolužačku ze střední školy, na úchvatnou Lucii. Cyril ji vždy miloval, několikrát se kvůli ní teatrálně pokusil o sebevraždu, a právě dnes vychází z psychiatrické léčebny, aby se jí v rámci terapie za všechno omluvil. Gorazd se s ní dal mezitím dohromady, bude si ji brát a jejich vztah je přesně to, o čem se nestabilní Cyril nesmí dozvědět. Svatopluk sní o tom, že by jejich starou partu dal zase dohromady, a právě dnes má jedinečnou šanci, aby si své staré křivdy vyříkali. Sejdou se v Luciině rodném domě, ve velké staré vile nad městem, kde je ale čeká mnohem větší problém. Právě dnes se ji totiž rozhodli vyloupit dva zkorumpovaní policajti jako svou poslední fušku. Nastává noc plná zmatků, záměn, akce a zábavy. Přežijí jen ti, co drží spolu, i kdyby to bylo proti jejich vůli. Režisér Michal Kollár má za sebou vizuálně výrazný krimithriller Červený kapitán nebo akční seriál Ultimátum. Pro komedii Villa Lucia využil silnou stylizaci a specifický styl, který kombinuje několik filmových žánrů. „Villa Lucia je generační výpověď namíchaná s prvky zlodějské komedie. Především je to ale bláznivě pojatý příběh první lásky,“ popisuje film sám režisér.
ČR / SK | komedie | 12+ | slovensky | 112 min. | 140 Kč
Muž, který stál v cestě
Strhující příběh lékaře a politika Františka Kriegla zachycuje dramatické události 21. srpna 1968, kdy byl v noci společně s čelními představiteli KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Josef Smrkovský, Josef Špaček, Bohumil Šimon) zatčen a unesen do Moskvy.
ČR / UA / LT | drama | 12+ | česky | 120 min. | 140 Kč