Program akcí
Program akcí
Akce pro 21.09.2023
30 LET SUMPRUM
30 LET SUMPRUM je výroční výstavou frýdecko-místecké Střední uměleckoprůmyslové školy, která v letošním roce slaví třicet let od založení. Během své existence se transformovala z oděvní průmyslové školy na uměleckoprůmyslovou školu věnující se grafickému designu, ilustraci a vizuální tvorbě. Výstava prezentuje práce žáků související se současným výtvarným směřováním školy. Zastoupeny jsou různé výtvarné techniky a témata prolínající se v digitálních i analogových výstupech.
OTEVŘENO:
Ne–Po: zavřeno
Út–Pá: 15.00 –18.00
So: 10.00 –13.00
NO BORDERS | Open Air Photography Exhibition
NO BORDERS AWARD vytváří prostor, kde fotografové z různých zemí spolupracují, sdílejí své umělecké projevy a podporují komunitu, která překračuje národní hranice.
Začínající fotografové, vybraní na základě mezinárodního Open Callu se během NBA účastní série virtuálních přednášek s profesionály z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny. V rámci individuálních konzultací a odborných workshopů získávají zpětnou vazbu a praktické zkušenosti, které jim umožňují úzce spolupracovat a sdílet nápady s mentory a kolegy.
Open Air výstava představuje oceněné fotografie a je prvním zastavením ze série fotografických prezentací výsledků NO BORDERS AWARD v zemích V4. Výstavu doprovází tištěný katalog a online verze, která je ve své digitální podobě inkluzivní platformou pro mezinárodní kulturní výměnu, umožňuje získat vhled do fotografovaných příběhů a témat a usnadňuje mezikulturní výměnu.
NBA napomáhá rozvíjet smysluplný dialog, porozumění a slouží jako katalyzátor rozhovorů o identitě, dědictví a společných zkušenostech prostřednictvím fotografie. Projekt je financován z prostředků Visegrad Fund.
Partnerem projektu pro ČR je Kultura FM
SPLAVI 2023
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
Letos se můžete těšit na skici, obrazy a textové záznamy vzpomínek, ze kterých, po dobu šestnácti let, vznikala kniha Adély Marie Jirků „Mařka“ o divné tetě, valašském charakteru a svobodě být jaká chci. Lucie Lučanská vystaví kresby ke „Knize vnímání“, procházku pro děti i rodiče pětkrát jinak, reflektující jak podstatné a obohacující jsou všechny naše smyslové vjemy. Knihou „Prázdniny“ Tomáše Staňka projdete do jednoho klučičího universa pražské graffiti scény a tisky a Ziny slovenské ilustrátorky Lívie Suché přiblíží tvorbu nejmladší generace. Do veřejného prostoru zasáhneme básněmi autorů nakladatelství Adolescent. Ve výstavě si pak můžete prohlédnout knihy nakladatelství Adolescent, publikace nakladatelství Protimluv a ilustrace Denisy Fialové k básnické sbírce Krzysztofa Siwczyka „Na protnutí artérií“ z edice překladové literatury a další digitální kresby.
Výstava představuje současnou ilustraci v širokém spektru formátů, od práce s digitálními technologiemi po klasické i experimentální využití tradičních technik v autorských publikacích, zinech nebo jiných obrazových formách a její meandry do oblasti volného umění. Orientuje se na tvůrčí proces, sbírání materiálu, skicování v jakémkoliv slova smyslu a dílčí výstupy, které, ať už se v průběhu jeví jako nosné nebo vyústí ve slepou uličku, mohou být životadárné pro další uměleckou práci.
OTEVŘENO:
Ne–Po: zavřeno
Út–Pá: 15.00 –18.00
So: 10.00 –13.00
Adéla Marie Jirků (*1985), absolventka Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze, se studijní zkušeností i z ateliéru Ilustrace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) a roční stáže na École supérieure d´art & de design Marseille-Méditerranée (ESADMM), je malířka a ilustrátorka pendlující mezi Prahou a Valašskem. Adéla je aktivním členem umělecké a ilustrátorské scény, ilustruje kulturní či osvětové projekty (naposledy třeba televizní spot pro Výbor dobré vůle nebo se podílela jako 1 z ilustrátorů na oceňované knize Deklarace). Vloni jí u nakladatelství wo-men vyšla autorská kniha Mařka, na které Adéla pracovala 16 let. Za stovku ilustrací k této knize byla letos nominována akademií Czech Grand Design na Ilustrátora roku 2022 a dostala za ní také speciální cenu SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod v rámci Nejkrásnější knihy roku 2022. Kniha Mařka je také ve výběru MFDF Jihlava mezi 30 nejlepšími dokumentárními knihami roku 2023. Originály ilustrací jak Adély tak Mařky lze vidět do 27.8. v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí nebo ve Frýdku-Místku od 15. Září do 14.října.
Lucie Lučanská (*1990) je absolventkou doktorského studia UMPRUM v Ateliéru ilustrace a grafiky a věnuje se psaní a ilustraci na volné noze. Vytváří komiksy, knihy, pracuje s akvarelem, airbrushem, risografií a dalšími. Ráda mění média a technologie. Čistě autorskou tvorbu střídá s ilustrátorskou prací na zakázku. Její práce figurují v nominacích na tuzemská ilustrátorská ocenění typu Nejkrásnější česká kniha nebo Czech Grand Design. V loňském roce dokončila doktorské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, jehož výsledkem je obrazová publikace pro děti „Kniha Vnímání“, kterou vydalo nakladatelství LUX.
Tomáš Staněk aka OBRAS (*1994)
Lívia Suchá (*2000) je absolventkou Ateliéru ilustrácie a grafiky na VŠVU v Bratislave a v magisterskom štúdiu bude pokračovať na pražskej UMPRUM. Pohybuje sa na poli ilustrácie, komiksu, grafiky a všetkého, čo ju aktuálne zaujme. Charakteristická je pre ňu práca s linkou a časté presahy medzi analógovým a digitálnym médiom. Je tiež súčasťou malého zoskupenia Muškát, zameriavajúceho sa na tvorbu zinov a plagátov.
Denisa Fialová (*1978) je výtvarná umělkyně původem z Ostravy. Zde vystudovala malbu u prof. Daniela Balabána na Katedře výtvarné tvorby (dnešní Fakulta umění OU). Na tuto školu se později vrátila jako asistentka ateliéru Nová média doc. Jiřího Surůvky. K její současné praxi patří mimo jiných médií také kresba a grafika. Jako ilustrátorka spolupracuje s nakladatelstvím Protimluv, jako grafička (a také ilustrátorka) s Knihovnou města Ostravy, kde se podílí na nové vizuální identitě KMO. Dále pracovala např. na projektu Galerie výtvarného umění Ostrava – Historie MSK a já, kde výtvarně zpracovala vybrané osobnosti a místa moravskoslezského kraje a pracovní listy pro děti. Ovšem nejvýraznějším výtvarným médiem pro ni zůstává malba.
Její výtvarný jazyk je syntézou kousavé nadsázky s něžnou pohádkovou poetikou, které se v Denisiných obrazech sbíhají v archetypálním obrazovém narativu, odehrávajícím se v bezčasém prostředí společnosti mutantů a stylizovaných figur.
Festival SPLAVI vzniká ve spolupráci s Galerií Věž a Městskou knihovnou Frýdek-Místek.
Svět přes objektiv fotoaparátu
Výstava Radka Špoka
"K fotografování jsem se začal poprvé věnovat ve 14 letech, když mi otec zapůjčil svou Flexaretu a vysvětlil, jak ji ovládat, že existuje nějaká clona, čas..., jak vyvolat film.
Později,když mi bylo necelých 18 let, jsem si opatřil Ljubitěla. Opatřil mi ho otec na půjčku, kterou jsem mu musel splácet Pentacon six, který jsem dlouho poúžival. Pak různé problémy a nějaký ten rok pauza. Fotil jsem jen zřítka. Pak první digitál. Uběhlo mnoho let a já začal zase aktivněji fotit. S digitálním kompaktem.
Zatoužil jsem po zrcadlovce. Mohl jen si dovolit jen APS-C.
Pak účast na první výstavě.
Necelý rok používám plnoformátovou bezzrcadlovku Canon R. Fotím vše, co se mi líbí, nebo se mi zdá zajímavé.
Cvičení pro seniory | ZAHÁJENÍ 14. 9. 2023
Cvičení pro seniory se zaměřuje na kloubní pohyblivost, zahrnuje posilovací i protahovací cviky, někdy přidáme dechová cvičení, relaxační techniky nebo vyzkoušíme automasáž. Ke cvičení využíváme i overbally, činky, posilovací gumy, občas cvičíme na židli nebo se židlí. Mnohé prvky připomínají jógu. Cvičení je sestaveno tak, aby nebylo příliš namáhavé, ale přitom si účastníci procvičili a posílili celé tělo.
Kurz vede Věra Řehová
12 lekcí
Cena: 500 Kč/ celý kurz, 50 Kč/ 1 lekce
K platbě (online) budete automaticky přesměrováni po dokončení registrace. Informace na 778 710 773.
Brain&Breakfast | Homo digitus – člověčenství v další dekádě
Ranní online přednáška, přímý přenos z Magenta Experience Centre; host Karolína Presová
Snažíme se držet krok s AI a připravujeme se na budoucnost jedniček a nul. Do rozvoje AI a svých nových digi skillů investujeme tolik energie, že občas zapomínáme updatovat a připravovat náš duševní prostor a mentální zdraví. Společně se zastavíme a podíváme se na dnešní svět z jiné strany. Nebudeme se bavit o digitálních technologiích, ale o tom jak udržet svou duši vyživenou i v digitální době a o základních kořenech „člověčenství“ v době AI.
pobočka Místek, Hlavní třída 112, Modrý salonek
Více informací na https://www.facebook.com/events/834408298349713
Trh vzdělávání a uplatnění 2023
Statutární město Frýdek-Místek a Úřad práce ČR – krajská pobočka v Ostravě, Kontaktní pracoviště Frýdek-Místek, Informační a poradenské středisko pro volbu povolání, ve spolupráci se středními, vysokými školami a zaměstnavateli pořádají.
PREZENTACE UČEBNÍCH A STUDIJNÍCH OBORŮ STŘEDNÍCH ŠKOL
PRO ŠKOLNÍ ROK 2024/2025
možnosti studia pro žáky devátých tříd základních škol
vzdělávací nabídka pro dospělé
PREZENTACE POVOLÁNÍ
ukázky pracovních činností
záběry z pracovišť
PREZENTACE ZAMĚSTNAVATELŮ
žádané profese na trhu práce
profily absolventů škol
ČT 21. 9. 2023 10.00 - 16.00 Hala Polárka
Bod obnovy
Na české poměry nadstandardní žánrový snímek, česká sci-fi, která ohromuje už jen svojí vizuální stránkou. Představte si, že žijete v roce 2041, kdy máte právo být po nehodě či jiné nepřirozené smrti oživeni. Stačí si jen pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti – BOD OBNOVY. Agentka Em právě dostává do rukou případ, kdy byla základní pravidla obnovy porušena. Bod obnovy oběti byl smazán a Em tak má před sebou výjimečný zločin. Strhující příběh zasazený do blízké budoucnosti, kdy technologie budou zaručovat lepší život a lidé si budou moci zaplatit jeho prodloužení. „Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky. A nejen o tom náš film je," vysvětlil spoluautor scénáře a režisér snímku Robert Hloz. Film vznikal od prvního nápadu celých devět let. Tvůrci do role hlavní hrdinky agentky Em Trochinowske obsadili pětatřicetiletou herečku Andreu Mohylovou. Jejího nadřízeného ztvárnil Jan Vlasák, spojence ve vyšetřování doktora Kurlstata Matěj Hádek a profesionála z jiné bezpečnostní složky Mansfelda Václav Neužil. Ředitele společnosti zajišťující obnovu Rohana si zahrál Karel Dobrý, jeho podřízenou Dr. Langovou Agáta Kryštůfková a postavy "rebelů" představují například Milan Ondrík nebo Iveta Dušková. O snímek je velký zájem taky v zahraničí. Svoji světovou premiéru si odbyde v jihokorejském Bucheonu na největší asijské žánrové události, po evropské premiéře na 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se pak vydá do švýcarského Neuchatelu a to bude jen start světové prezentace filmu. Čeští diváci se každopádně mohou těšit na opravdu unikátní zážitek.
ČR / SR / PL / RS | sci-fi | 12+ | česky | 111 min. | 150 Kč
Několik tváří Františka Tichého | přednáška o umění – NÁHRADA PŮVODNÍHO BŘEZNOVÉHO TERMÍNU
Malíř a grafik František Tichý (1896―1961) miloval cirkus. K tématu klaunů, břichomluvců a artistů se ve své tvorbě vracel opakovaně. Tento svět mu učaroval. Často v něm experimentoval a cirkusové reálie zachycoval nejen v oleji a kvaši, ale i v různých grafických technikách.
Byl bouřlivákem plným citu, který však urputně skrýval. Život cirkusových stejně jako výtvarných umělců vnímal jako plný pochyb, úzkostí a pocitů nedokonalosti, kdy rozdáváte radost, ale sami jste spokojení a šťastní málokdy.
Přednáší Mgr. Gabriela Pelikánová, ve spolupráci s PSPVU F-M za podpory Statutárního města Frýdek-Místek
pobočka Místek, Hlavní třída 112, Modrý salonek
ZRUŠENO | Petr Hruška, František Hruška
Literárně-hudební večer
Petr Hruška (*1964), básník, spisovatel, literární historik, podepsán pod řadou dnes již legendárních literárních setkání v Ostravě. Za dosud poslední sbírku Spatřil jsem svou tvář (Host, 2022) získal cenu Magnezia Litera 2023 za poezii. František Hruška (*1998). Vystudoval nauku o zvuku na Institute of Sonology v Haagu. Poezii publikuje v literárních časopisech, jeho básnickým debutem je sbírka Převážná doba (Větrné Mlýny 2021).
otevřeno květen–říjen / pátek 15–18 / sobota, neděle 13–18.
Galerie Věž, ulice Dolní, Frýdek
SPLAVI 2023 - festival současné ilustrace a krásné knihy
Brutální vedro | hosté Albert Hospodářský a Vincent Hospodářský
Ve světě ohroženém slunečním úlomkem letícím k Zemi uvízne osmnáctiletý chlapec cestou na chalupu v neznámém městě. Série bizarních dobrodružství ho donutí postavit se svým největším strachům – smíření se s realitou vykloubeného světa, se sebou samým a se svým otcem.
Ocenění: MFF Karlovy Vary - Proxima - Zvláštní uznání poroty.
ČR / SR | drama | 12+ | česky | 75 min. | 150 / 100 Kč
Projekce se zúčastní tvůrčí delegace včetně režiséra Alberta Hospodářského a protagonisty Vincenta Hospodářského.